• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Hiszpania. 600 żołnierzy NATO uczestniczy w ćwiczeniach dot. rozminowywania akwenów morskich

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Hiszpania. 600 żołnierzy NATO uczestniczy w ćwiczeniach dot. rozminowywania akwenów morskich

Partnerzy portalu

Fot. MW Hiszpanii

U wschodnich brzegów Hiszpanii rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe z udziałem 600 żołnierzy siedmiu państw NATO. Służą one głównie treningowi z zakresu rozminowywania akwenów morskich.

Jak poinformowała w komunikacie hiszpańska armia, wydarzenie, które odbywa się na wodach pomiędzy portem Alicante a archipelagiem Balearów, zakończy się 19 maja.

Sprecyzowano, że w międzynarodowych ćwiczeniach bierze udział 14 okrętów państw NATO, z których osiem to jednostki pływające, które należą do marynarki wojennej Hiszpanii.

Wśród uczestników manewrów są też okręty marynarki wojennej Turcji, Grecji, Francji, Włoch, Belgii oraz Stanów Zjednoczonych.

Organizatorzy wydarzenia poinformowali, że wśród obserwatorów ćwiczeń są też przedstawiciele armii Rumunii.

Relacjonujące ćwiczenia u brzegów Hiszpanii lokalne media twierdzą, że trening ten może posłużyć w przyszłości jako wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych w usuwaniu z Morza Czarnego min. Pojawiły się tam one krótko po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

Według armii Ukrainy liczne na Morzu Czarnym ładunki wybuchowe to efekt działań rosyjskich sił zbrojnych. Według Kijowa miny pochodzą z zajętych przez Rosjan w 2014 r. magazynów w Sewastopolu na Krymie, a ich umieszczenie na akwenie miało utrudnić ruch na morzu i zdyskredytować armię ukraińską w oczach międzynarodowej opinii publicznej.

Marcin Zatyka

zat/ zm/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.