• <

Hiszpania. Rząd zgodził się na zwiększenie o dwa liczby amerykańskich niszczycieli w bazie Rota

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Hiszpania. Rząd zgodził się na zwiększenie o dwa liczby amerykańskich niszczycieli w bazie Rota

Partnerzy portalu

fot. Fot. Petty Officer 3rd Class Robert Price - https://www.dvidshub.net/image/3272234/uss-ross-ddg-71-conducting-naval-operations, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57713049

Władze Hiszpanii wyraziły zgodę na zwiększenie liczby okrętów amerykańskiej floty wojennej w bazie wojskowej Rota koło Kadyksu, na południu, o dwa nowe niszczyciele - podało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo obrony.

Resort sprecyzował w komunikacie, że w poniedziałek doszło do parafowania porozumienia w tej sprawie pomiędzy hiszpańską minister obrony Margaritą Robles a ambasador USA w Hiszpanii Julissą Reynoso.

Dokument przewiduje, że "w najbliższych latach" w bazie Rota mają pojawić się dwa amerykańskie okręty wojenne. Pierwszy powinien przybyć w 2024 r.

We wtorek spodziewane jest przedstawienie szczegółów podpisanego dokumentu w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii, przez minister Robles.

W kwietniu władze Hiszpanii i USA informowały o wypracowaniu wstępnego porozumienia, dotyczącego zwiększenia liczby amerykańskich niszczycieli w bazie Rota. Na mocy porozumień zawartych pomiędzy oboma krajami w latach 2014-2015 umieszczone zostały tam cztery takie okręty.

Marcin Zatyka

zat/ zm/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.