• <

Władze Wysp Kanaryjskich oczekują spotkania na szczeblu unijnym w sprawie kryzysu migracyjnego

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Władze Wysp Kanaryjskich oczekują spotkania na szczeblu unijnym w sprawie kryzysu migracyjnego

Partnerzy portalu

Autonomiczny rząd Wysp Kanaryjskich oczekuje od Komisji Europejskiej zorganizowania spotkania w sprawie kryzysu migracyjnego w Europie, poinformował szef władz tego hiszpańskiego archipelagu Fernando Clavijo.

Według Cavijo autonomiczny rząd liczy, że KE przygotuje “spotkanie na najwyższym szczeblu” z udziałem władz włoskiej Lampedusy oraz greckich wysp. Przypomniał, że są one podobnie jak hiszpański archipelag celem nielegalnych imigrantów z Afryki. “Domagamy się większego zaangażowania władz Unii Europejskiej w kwestię dotyczącą rozwiązania kryzysu imigracyjnego”, oświadczył Clavijo. Według hiszpańskiego polityka dotychczasowe działania Brukseli mające na celu zahamowanie masowego napływu nielegalnych imigrantów na Wyspy Kanaryjskie są niewystarczające i nieskuteczne.

W czwartek Clavijo w rozmowie z lokalnymi mediami skrytykował też rząd Hiszpanii za chaos i błędy w zrządzaniu kryzysem migracyjnym. Podkreślił, że nasilające się zjawisko można zatrzymać jedynie poprzez skoordynowane działania. Dodał, że politykę w tym obszarze powinien prowadzić tylko jeden urząd. Wśród postulatów kanaryjskich władz jest zatwierdzenie przez gabinet Pedro Sancheza mechanizmu relokacji nieletnich imigrantów z Afryki przebywających na tym archipelagu oraz skierowanie ich do innych wspólnot autonomicznych.

Od stycznia do połowy września na Wyspy Kanaryjskie przypłynęło ponad 15 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, czyli o 26 proc. więcej niż w takim samym okresie 2022 r.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.