• <
pge_baltica_390x100_duży

Orki atakują statki u wybrzeży Hiszpanii

kw

30.05.2023 09:56

Partnerzy portalu

Od kilku tygodni hiszpańskie służby ratownictwa morskiego odnotowują wzmożone ataki orek na jednostki pływające. Nie wiadomo, co jest tego przyczyną.

W czwartek, we wczesnych godzinach porannych grupa orek złamała ster i przebiła kadłub 20-metrowej żaglówki, która zmierzała w stronę Gibraltaru. Na pokładzie znajdowała się czteroosobowa załoga, która natychmiast poinformowała o nietypowym zdarzeniu służby ratownicze. Na miejsce wysłano statek szybkiego reagowania i helikopter z pompą zęzową. Statek pływający pod brytyjską banderą został odholowany do portu Barbate w prowincji Kadyks w celu naprawy.

Według grupy badawczej Grupo Trabajo Orca Atlantica (GTOA), która śledzi populacje podgatunku orki iberyjskiej, incydent nastąpił po co najmniej 20 interakcjach tylko w tym miesiącu w Cieśninie Gibraltarskiej między małymi statkami a wysoce społecznymi drapieżnikami. Dane GTOA pokazały, że w 2022 roku zgłoszono aż 207 interakcji.

Do groźnego wypadku doszło na początku maja, kiedy żaglowiec został uderzony przez trzy orki pół mili morskiej od Barbate. W wyniku tego ataku, jednostka zatonęła. 

Hiszpańskie ministerstwo transportu wydało wytyczne, stanowiące o zgłoszeniu władzom każdego kontaktu statku z orką. Należy być ostrożnym w ich pobliżu i bacznie obserwować zachowanie zwierząt.

Badacze nie wiedzą co stoi za agresywnymi atakami orek. Jedna z teorii głosi, że orki walczą ze statkami w celu uzyskania wrażeń dotykowych, ocierając się lub uderzając o łodzie, aby pchnąć, obrócić lub zatrzymać jednostkę.

Fot. Depositphotos

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.