• <

Wynik wyszukiwania - "orki" - Wiadomości

Orki staranowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Nieznana liczba orek zatopiła jacht taranując go na wodach Maroka w Cieśninie Gibraltarskiej – poinformowała w poniedziałek hiszpańska służba ratownictwa morskiego.
14.05.2024

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

AIDAdiva rozpoczyna sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia

W gdyńskim porcie rozpoczął się sezon statków wycieczkowych. 2 maja w godzinach porannych, przy akompaniamencie orkiestry, wpłynął pierwszy w 2024 roku wycieczkowiec, AIDAdiva. Zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. Sezon potrwa do października, a w jego trakcie w Porcie Gdynia odbędzie się łącznie 41 zawinięć 11 różnych, turystycznych jednostek.
05.05.2024

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

Marynarka Wojenna świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Marynarka Wojenna RP w swoich mediach społecznościowych opublikowała film z uroczystości z nim związanych.
02.05.2024

Do prokuratury w Szczecinie wpłynęło zawiadomienie dot. nieprawidłowości w zarządzie portów

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – przekazał we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Piotr Wieczorkiewicz. Dotyczy ono m.in. niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
30.04.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

Uwięziona od miesiąca w zatoce młoda orka przepłynęła sama do Pacyfiku

Młodej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od wód Pacyfiku – powiadomiły w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa orki trwała od początku kwietnia.
26.04.2024

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich w Gdyni

Już 8 maja PFTM oraz Stocznia Remontowa Nauta zapraszają na spotkanie, które obędzie się w Gdyni. W programie zwiedzanie Stoczni Nauta oraz część oficjalna w tym Walne Zgromadzenie członków PFTM w Muzeum Emigracji w Gdyni. Na zakończenie spotkania networking i poczęstunek w restauracji Mondo di Vinegre. Serdecznie zapraszamy wszystkich forumowiczów, sympatyków oraz zainteresowanych dołączeniem do PFTM.
25.04.2024

62 zawinięcia wycieczkowców do Portu Gdańsk w tegorocznym sezonie

W tegorocznym sezonie statki wycieczkowe będą gościć w gdańskim porcie 62 razy – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Pierwszą taką jednostką, która w sezonie zawinęła do Gdańska jest statek Le Bellot.
23.04.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Rusza akcja zarybiania i sprzątania Odry

Ekolodzy organizują sprzątanie Odry i jej dorzecza. Szacują, że w akcji weźmie udział 20 tys. wolontariuszy z Czech, Niemiec i z Polski. Jednocześnie trwa akcja zarybiania rzeki. W kwietniu do dorzecza Odry trafi łącznie ok. 1,5 mln ryb.
22.04.2024

W akcję ratunkową młodej orki włączyła się skrzypaczka

W Kolumbii Brytyjskiej, na północy Wyspy Vancouver trwają przygotowania do kolejnych prób wydostania młodej orki z zatoki i przetransportowania do wód Pacyfiku. Nietypową próbę przywabienia zwierzęcia muzyką podjęła w czwartek skrzypaczka.
19.04.2024

Kanada. Rozpoczęła się operacja przewiezienia młodej orki, uwięzionej w zatoce

Ratownicy w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie rozpoczęli w piątek operację uwolnienia zabłąkanej orki z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver.
13.04.2024

PIMEW Akademia Offshore powered by Orlen Neptun – nowa odsłona, stary, dobry standard

Za nami IX Seminarium odnowionego formatu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej - Akademii Offshore powered by Orlen Neptun. Tematem wydarzenia, które odbyło się 10.04.2024 w ARCHE Dworze Uphagena, było: „Układanie i serwis kabli podmorskich”. IX Seminarium odbyło się pod patronatem merytorycznym NKT S.A.
12.04.2024

PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Zapisy otwarte!

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) oraz Vulcan Training & Consultancy zapraszają na 4. edycję regat PTMEW Offshore Wind Energy Cup 2024 - żeglarskiego święta dedykowanego przedstawicielom szybko rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
05.04.2024

Women Can Sea. Spotkanie mastermind z komunikacji: "Komunikacja w biznesie okrętowym"

18 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie mastermind w ramach inicjatywy "Women Can Sea". Tym razem będzie dotyczyć komunikacji w biznesie okrętowym.
05.04.2024

Ratownicy planują użyć helikoptera, by przewieźć młodą orkę do rodzinnego stada

Ratownicy z Kolumbii Brytyjskiej planują użyć helikoptera, by przewieźć zabłąkaną młodą orkę z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver w pobliże rodzinnego stada – podały w środę kanadyjskie media.
04.04.2024

Zdaniem strony ukraińskiej tranzyt zboża w znakomitej większości nie odbywa się już przez Polskę tylko przez Morze Czarne

Większość postulatów protestujących rolników została spełniona - ocenił w środę na konferencji prasowej w Narwi (Podlaskie) wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Apelował przy tym o nieupolitycznianie obecnego protestu w siedzibie ministerstwa rolnictwa.
03.04.2024

Atak Huti na chiński statek. Czy Pekin zaprowadzi porządek na Morzu Czerwonym?

Sytuacja na Morzu Czerwonym stała się na bardziej skomplikowana, ponieważ jemeńscy Huti wbrew wcześniejszym zapowiedziom zaatakowali chiński statek.
28.03.2024

2. edycja konferencji Academic Gdynia Innovation Days zakończona

W dniach 25-27 marca w w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w odbyła się kolejna edycja konferencji Gdynia I-Days. Academic Gdynia Innovation Days. Wydarzenie zostało zorganizowane z udziałem ekspertów zorganizowane przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
27.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.
19.03.2024

Nowa prezes NFOŚiGW nominowana na stanowisko

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w procesie rekrutacyjnym organizowanym przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Rekomendacja trafiła do minister klimatu i środowiska.
15.03.2024

Czy prosty wynalazek z Polski zrewolucjonizuje transport, magazynowanie i instalację wiatraków na morzu?

Jedną z wymagających części procesu instalacji wiatraków na morzu jest dostarczenie na odpowiednie miejsce ich elementów. Pomysł, nad którym pracuje Fairplay Towage Polska, może znacznie ułatwić to zadanie.
14.03.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch blisko medalu w MŚ olimpijskiej klasy 49er

To były udane mistrzostwa świata, choć jest mały niedosyt, bo medal był blisko. Na Lanzarote, gdzie rozegrano mistrzostwa świata w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49er, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch uplasowali się na 5 miejscu. Wysokie 7 miejsce zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. W klasie 49erFX w czołówce była również polska załoga – 10 miejsce zajęły Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak.
11.03.2024

W maju druga edycja ważnej konferencji dla branży TSL

Ruszyły zapisy na drugą edycję konferencji na morzu Polska Logistycznym Hubem Europy. To inicjatywa skupiająca przedstawicieli szeroko rozumianej branży TSL.
11.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

MŚ w klasie 49er - Staniul i Sztorch wciąż na trzeciej pozycji

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch wciąż plasują się w mistrzostwach świata w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49er na trzeciej pozycji. Na Lanzarote siódmą lokatę utrzymali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a w klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak są ósme.
08.03.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2024 r.

Miesiąc luty to przede wszystkim kontynuacja niebezpiecznych zdarzeń dotyczących ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i na Zatoce Adeńskiej. Łącznie od listopada 2023 roku takich ataków było już ponad 50. Sytuacja spowodowała zaangażowanie sił marynarki wojennej wielu krajów, które starają się chronić szlaki handlowe, ale nie jest to do końca skuteczne. Z tego też względu bardzo duża liczba armatorów przekierowała swoje jednostki na trasy okrężne, co spowodowało liczne opóźnienia i wzrost kosztów transportu.
07.03.2024

Mistrzostwa świata z olimpijskim smaczkiem

We wtorek 5 marca rozpoczęły się mistrzostwa świata w żeglarskich, olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Na starcie staną 144 załogi z ponad 30 krajów, w tym 8 polskich. Biało-czerwoni są w gronie kandydatów do czołowych miejsc. Mistrzowskie regaty odbywają się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote.
05.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
04.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Port Gdańsk: trwa załadunek polskiego cukru

Na Terminalu Cukrowym przy Nabrzeżu Wiślanym w Porcie Gdańsk trwa załadunek masowca AK Halima. Na jednostkę ładowany jest wyprodukowany w Polsce cukier.
15.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Zlot morsów w Ustce

Ustecki Klub Morsów Syrenka oraz Ośrodek Sportu i Rozwoju Sp. z o.o. zapraszają na „Integracyjną Kąpiel z Syrenkami". Wydarzenie odbędzie się pod patronatem burmistrza Miasta Ustka Jacka Maniszewskiego.
13.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

85 lat temu uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł

85 lat temu, 10 lutego 1939 r. uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł. Jego legenda żywa jest do dziś. "Ten okręt, a zwłaszcza determinacja jego załogi i dowódcy, zasługują na uhonorowanie" – powiedział PAP Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
10.02.2024

Czarter na podróż – zakończenie okresu ładowania

Okres ładowania („laytime”) jest ustalonym (umownie lub zwyczajowo) okresem, będącym w wyłącznej dyspozycji frachtującego (czarterującego), przeznaczonym do przeprowadzenia operacji za/wyładunkowych towaru objętego daną umową czarteru.
07.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski: za medalem stoi ciężka praca i charakter wojownika

Paweł Tarnowski uważa, że za zdobytym na Lanzarote srebrnym medalem mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil stoi ciężka praca i charakter wojownika. „Ten sukces dedykuję mojej żonie i małemu synkowi Heniowi” – powiedział żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot.
03.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski srebrnym medalistą na Lanzarote

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil. Na Lanzarote najlepszy okazał się Włoch Nicolo Renna, a trzeci był broniący tytułu Holender Luuc Van Opzeeland.
03.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Kurs na porty i morską energetykę wiatrową! Transport Week 2024 – kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Aktualne wyzwania i trendy w sektorze transportu morskiego, strategia ESG, prezentacje najciekawszych inwestycji w portach i terminalach oraz rozwój morskiej energetyki wiatrowej – to główne tematy zbliżającej się 13. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie realizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 12-13 marca 2024 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie I edycja BPO Offshore Wind Conference, organizowana we współpracy z Baltic Ports Organization.
24.01.2024

Marynarze wracają do wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

8 Flotylla Obrony Wybrzeża wspiera 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach pomocy przygotowała dwie niezwykłe aukcje. W tym roku celem zbiórki są płuca po pandemii – środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Mottem akcji jest „Tu wszystko gra OK!”.
24.01.2024

Jest umowa na dokumentację projektową dróg łączących Port Zewnętrzny z Drogą Czerwoną

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej połączenia drogowego między projektowanymi Portem Zewnętrznym i Drogą Czerwoną.
23.01.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”, warsztaty z pierwszej pomocy, pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.
23.01.2024

Branża morska gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Już w najbliższą niedzielę, 28 stycznia odbędzie się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, liczne organizacje wystawiają na licytacje WOŚP-u swoje nietypowe atrakcje i wydarzenia. Nie inaczej jest w branży morskiej.
22.01.2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.
22.01.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Spadły koszty przeprawy przez Kanał Panamski

Dobre wieści dla żeglugi handlowej: spadły koszty przeprawy przez Kanał Panamski. Do niedawna armatorzy płacili rekordowe stawki rzędu kilku milionów dolarów, aby omijać korki na tym strategicznym szlaku. Teraz, gdy coraz mniej statków chce korzystać z tej trasy, ceny znacząco spadły.
15.01.2024

Wzmocnij swój offshorowy angielski z Agencją Rozwoju Pomorza

Rozwiń swoje umiejętności komunikacyjne i słownictwo specjalistyczne z branży offshore dzięki nowemu kursowi online! To znakomita propozycja dla managerów oraz profesjonalistów związanych z energetyką morską i dziedzinami pokrewnymi. Zajęcia ruszają już 23 stycznia.
10.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
09.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Jeden z najważniejszych szlaków żeglugi śródlądowej zamknięty ze względu na wysoki poziom wody

Z powodu wysokiego poziomu wody w rzece IJ w czwartek wieczorem zamknięto śluzę Oranjesluis niedaleko Amsterdamu - poinformował Rijkswaterstaat, holenderska agencja zarządzająca drogami i gospodarką wodną. Zablokowany został jeden z najważniejszych szlaków dla żeglugi śródlądowej w Holandii.
05.01.2024

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023 - rekord charytatywnej zbiórki! Znamy datę tegorocznego biegu

W zeszłym roku w niedzielę 25 czerwca 2023 firmy Hutchison Ports Gdynia (GCT) oraz Ocean Network Express (ONE) już po raz trzeci zorganizowały na terenie terminalu GCT zawody biegowe na dystansach 1 mili morskiej oraz 5 km. Wydarzenie okazało się być rekordowe zarówno pod względem frekwencji. Oprócz prawie tysiąca dorosłych uczestników udało się także zorganizować biegi dla dzieci, które zgromadziły 300 małych amatorów biegania.
04.01.2024

16 afrykańskich imigrantów zginęło od piątku podczas przeprawy na Wyspy Kanaryjskie

16 imigrantów zginęło od piątku podczas próby przedostania się z północno-zachodnich brzegów Afryki na Wyspy Kanaryjskie - podały w nocy z soboty na niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego.
31.12.2023

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
30.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

W świątecznej atmosferze o offshorze i wodorze

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowała 1 grudnia świąteczne spotkanie dla wszystkich swoich sygnatariuszy. Zostało ono podzielone na dwie części. Część prezentacyjna miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, natomiast świąteczny networking przeniósł się do hotelu Almond.
04.12.2023

Na Politechnice Gdańskiej rozpoczął się nabór na studia w zakresie budownictwa okrętów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, we współpracy i pod patronatem Związku Pracodawców Forum Okrętowe, po raz pierwszy uruchamia studia podyplomowe pod nazwą Budowa Okrętów.
04.12.2023

Czarter na czas – „off-hire”

W naszych opracowaniach „Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Czarter na czas - klauzula "off-hire" Część I, Czarter na czas - klauzula Off-hire. Część II, Czarter na czas - klauzula "off-hire". Część III) dokonaliśmy szczegółowej analizy klauzul wyłączających czasowo obowiązek zapłaty przez czarterujących opłaty czarterowej („hire”). Wobec wielu pytań i komentarzy, które wywołały przedmiotowe opracowania, pozwolimy sobie na zbiorcze podsumowanie tego niezwykle istotnego zagadnienia kontraktowego.
01.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Czarter na podróż – liczenie i zawieszenie okresu ładowania

W naszym opracowaniu Czarter na podróż – okres ładowania („laytime”) przedstawione zostały jurydyczne stanowiska interpretacyjne „kalendarzowej” formuły czarterowej, okresu ładowania, opartej na jednostce „godziny” („hour”) i „dnia” (,,day”), przy ewentualnych kwalifikacjach jednostki bazowej (przez określenia „working day/hour” czy „weather working day/hour” itp.).
22.11.2023

AntwerpXL - najważniejsze globalne wydarzenie breakbulk już w tym miesiącu

Tysiące profesjonalistów z branży zbierze się w tym miesiącu w Antwerp Expo w porcie w Antwerpii na AntwerpXL, jedynym na świecie wydarzeniu poświęconym wyłącznie branży breakbulk, project cargo i heavy lift.
14.11.2023

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er! W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).
13.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Chrzest patrolowca dla sił morskich RPA, dostarczonego przez Damen

W porcie w Durbanie odbyła się 3 listopada br. ceremonia nadania nazwy wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Republiki Południowej Afryki (South Africa Navy), SAS King Shaka Zulu (P1572). Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał obrony wybrzeża i wód terytorialnych państwa, a także stanowić dowód jego zdolności w zakresie branży stoczniowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, sił zbrojnych, branży stoczniowej. Uroczystość uświetniła orkiestra marynarki wojennej.
06.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

„Sołdek” obchodzi 75. urodziny! Wejdź na pokład za złotówkę, zabierz na pamiątkę rudę żelaza!

Taka okazja może już się nie powtórzyć. 75. rocznica wodowania „Sołdka” to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć z bliska najsłynniejszy polski rudowęglowiec, zrozumieć kontekst polityczny, społeczny i gospodarczy, w jakim został zbudowany oraz zgłębić historię polskiej techniki okrętowej. W niedzielę, 5 listopada, czyli w przeddzień rocznicy historycznego wodowania, wstęp na pokład statku-muzeum będzie kosztował tylko 1 złoty.
03.11.2023

Orki zatopiły polski jacht

Stado orek w Cieśninie Gibraltarskiej zaatakowało jacht Grazie Mamma należący do polskiej firmy turystycznej Morskie Mile. Jednostka została poważnie uszkodzona i zatonęła. Załodze nic się nie stało.
02.11.2023

VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. O przyszłości LNG i bioLNG w kontekście ESG i nie tylko

W Gdyni, w dniach 29-30 listopada br., odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce LNG i bioLNG. W salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG.
25.10.2023

Raport: "Wolumen czy zmiany jakościowe – gdzie szukać wartości?"

Przy okazji konferencji, które odbyły się na międzynarodowych targach morskich Baltexpo ukazał się raport dotyczący Portów Morskich o nazwie: „Wolumen czy zmiany jakościowe – gdzie szukać wartości?”. Raport został przygotowany przez firmę Actia Forum i przekazuje interesujące informacje na temat działań inwestycyjnych portów morskich.
24.10.2023

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Bandera na nowych holownikach WUŻ wciągnięta. Ares, Mars i Pax oficjalnie powitane

We czwartek około południa spacerowicze, którzy wybrali się na Nabrzeże Ziółkowskiego w Gdańsku, mogli być świadkami nie lada uroczystości: w obecności oficjeli i gości oficjalnie podniesiono polską banderę na trzech nowych holownikach firmy WUŻ Port and Maritime Services: Aresa, Marsa i Paxa.
19.10.2023

Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

– To były zdecydowanie najciekawsze studia podyplomowe, w których uczestniczyłam – tak podsumowała dwa semestry nauki na Politechnice Gdańskiej absolwentka kierunku Morska Energetyka Wiatrowa, Anna Frąckiewicz. W swojej opinii nie pozostaje odosobniona, o czym świadczy entuzjastyczna atmosfera towarzysząca ubiegłotygodniowej uroczystości zakończenia VI oraz inauguracji VIII edycji tych nowoczesnych studiów.
19.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Ruszył program „Wiatr – kopalnia możliwości” dla górników chcących zmienić branżę

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości” – górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych.
17.10.2023

Druga edycja targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND już 5-6 marca 2024

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji największych w Polsce edukacyjnych targów kariery w sektorach morskiej energetyki odnawialnej i pokrewnych, związanych z transformacją klimatyczną. Jest już znana data wydarzenia – druga edycja EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5-6 marca 2024 roku w Gdańsku. Imprezie towarzyszy hasło „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”.
16.10.2023

Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte w Gdańsku odbyła się 12 października br. wyjątkowa i długo oczekiwana uroczystość. Z udziałem zaproszonych gości, kadry dowódczej oraz funkcjonariuszy, odbyła się ceremonia chrztu najnowszego nabytku Morskiego Oddziału Straży Granicznej, patrolowca SG-301 Gen. Józef Haller, typu OPV 70. To największa i najnowocześniejsza jednostka w historii formacji, jaka znalazła się w jej wyposażeniu.
12.10.2023

PERN oddał do użytku nowe zbiorniki na olej napędowy

Nowe zbiorniki na olej napędowy trafiły do eksploatacji w Rejowcu, Dębogórzu, Nowej Wsi Wielkiej i Boronowie. Pojemności PERN na paliwa zwiększyły się o ćwierć miliona metrów sześciennych - poinformował PERN.
12.10.2023

Prawie pół tysiąca osób na Dniu Dostawców organizowanym przez PGE i Ørsted

Przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski i zagranicy zainteresowani włączeniem się w realizację projektu Baltica 2 wzięli udział w zorganizowanym dla nich spotkaniu na PGE Narodowym. Dzień Dostawców był okazją do indywidualnych spotkań z dostawcami komponentów i usług już zakontraktowanych przez PGE i Ørsted.
11.10.2023

Technologie informatyczne w gospodarce morskiej - konferencja SmartSEA

Trwają zapisy na bezpłatną konferencję SmartSEA 2023, która odbędzie się w dniu 19 października 2023 w Sopocie na terenie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tematy przewodnie to: innowacje techniczne, cyberbezpieczeństwo i inteligentne przetwarzanie danych w gospodarce morskiej oraz w badaniach zjawisk i procesów zachodzących w morzach i oceanach. Wyzwania rozwoju kompetencji i technologii informatycznych.
11.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Wystartowały Targi BALTEXPO 2023!

Prawie 200 wystawców z 15 krajów zarówno z Polski i Europy w jednym miejscu! Wystartowały Targi BALTEXPO 2023. Wydarzenie potrwa do 12 października w AmberExpo w Gdańsku.
10.10.2023

Pierwsza edycja konferencji Green Energy Tricity zakończona sukcesem

Wrzesień zakończył się jednym z ważniejszych wydarzeń dla biznesu - pierwszą edycją konferencji Green Energy Tricity (GET), która w dniach 26-27 września przekazała przedsiębiorcom takie tematy, jak: odnawialne źródła energii w kontekście technologicznym, magazynowanie ciepła, transformacja energetyczna mająca przynosić przedsiębiorcom zyski i oszczędności, technologia wodorowa i energetyka wiatrowa, obniżanie śladu węglowego w firmach czy obniżenie rosnących kosztów energii.
04.10.2023

Raportowanie ESG i transformacja energetyczna. Zbliża się Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG

Już w listopadzie w Gdyni po raz kolejny spotka się grono znakomitych ekspertów, by wspólnie zastanowić się, jak w rzeczywisty sposób przeprowadzić transformację energetyczną z zastosowaniem LNG i bioLNG.
04.10.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

Podwójne świętowanie Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa uroczystość z udziałem publiczności

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się podwójna uroczystość, w trakcie której wspólnie swoje święto obchodziły Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbył się z tej okazji uroczysty apel. Nie brakowało przy tym atrakcji i możliwości zapoznania się z wyposażeniem oraz działalnością sił morskich i powietrznych polskiej Marynarki Wojennej.
03.10.2023

XXII Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
28.09.2023

Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)

Okres czasu niezbędny do przeprowadzenia pełnego cyklu operacji załadunkowych i wyładunkowych określany jest w czarterze na podróż jako „okres ładowania” („laytime”, ,,lay-time”, „lay-days”).
27.09.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Port Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Łukasz Malinowski, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
18.09.2023

W ciągu trzech lat na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 70 tys. nielegalnych imigrantów

W ciągu ostatnich trzech lat na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 70 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki. To niemal tyle, ile wynosi populacja La Palmy.
15.09.2023

TKMS rozpoczyna budowę okrętów podwodnych typu 212CD dla sił morskich Norwegii i Niemiec

Niemiecki koncern stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems rusza z realizacją zlecenia, które zdaniem części komentatorów może być wzorem dla polskiego programu "Orka". To też jeden z oferentów, który może stanąć do przetargu na dostarczenie okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
12.09.2023

Ożywczy żywioł wiatru i morza – konkurs instagramowy organizowany przez Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański zaprasza swoich studentów i doktorantów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego do udziału w III edycji konkursu „Moje studia dla planety” pod hasłem "Ożywczy żywioł wiatru i morza".
11.09.2023

Słowacka gazeta zachęca do odwiedzania Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska, pełnej "fok i bursztynów"

Słowacka gazeta Dennik N zachęca czytelników do odwiedzin Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska. Są tam foki i bursztyny, a mało kto ze Słowaków wie o istnieniu wyspy, która jest zdaniem dziennika „idealnym miejscem na wakacje, także te jesienne”.
28.08.2023

Rozpoczynają się Żagle 2023

Zwiedzanie i rejsy żaglowcami i oldtimerami, koncerty, jarmark i zabawy dla najmłodszych to niektóre atrakcje przygotowane na "największe żeglarskie święto w regionie". Szczecińska impreza Żagle 2023 potrwa do niedzieli.
18.08.2023

Trwa decydująca faza walki o olimpijskie kwalifikacje w żeglarstwie

To nie był dobry dzień dla polskich żeglarzy w Mistrzostwach Świata World Sailing w Hadze. Rywalizacja na wodach Morza Północnego dla niektórych z nich już się zakończyła, inny w pozostałe dni muszą odrabiać straty. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż mamy szanse na olimpijskie kwalifikacje.
17.08.2023

Dzień Dostawcy Ocean Winds. 100 pytań do OW - jak nawiązać współpracę

13 września 2023 roku w Gdańsku odbędzie się Suppliers Day. W czasie spotkania będzie można nawiązać kontakt z kluczowymi osobami zajmującymi się zakupami i kontraktowaniem dla farmy BC-Wind. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej. Zapraszamy do rejestracji.
17.08.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” [Część II]

W Części I Czarter na czas – klauzula „Off-hire” rozpoczęliśmy analizę niezwykle ważnych klauzul czarterowych, określonych jako „off-hire clause”. Ich istota, sprowadza się do umownego uregulowania okoliczności, w których czarterujący zwolniony zostaje ze swojego podstawowego obowiązku wynikającego z umowy czarteru na czas – obowiązku dokonywania opłaty czarterowej (hire).
15.08.2023

Port Gdańsk gotowy na zboże

Agresja Rosji na Ukrainę przewróciła do góry nogami łańcuchy dostaw w całej Europie. Przed dużymi wyzwaniami stają w związku z tym polskie porty morskie. Najpierw, jeszcze w zeszłym roku, musiały się szybko przygotować na przyjęcie o wiele większych niż wcześniej wolumenów węgla. Następnie w górę poszybowały przeładunki zbóż. Port Gdańsk i współpracujące z nim firmy, już teraz przygotowują się do kolejnej kampanii zbożowej.
13.08.2023

MŚ w żeglarstwie: Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.
13.08.2023

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
11.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

Morskie aspekty Powstania Warszawskiego

W całym kraju odbywają si uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawiono warty honorowe w miejscach pamięci, złożono wiązanki kwiatów oraz oddano salwy honorowe. O godzinie 17.00, symbolicznej godzinie „W”, sygnalizującej rozpoczęcie walk, w miastach zawyły syreny alarmowe, a na statkach, promach i okrętach cumujących w portach uruchomiono tyfony. W ten sposób oddano hołd bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej oraz cywilnej ludności miasta.
01.08.2023

Agresywne ryby atakują i podgryzają turystów kąpiących się u brzegów Majorki i Minorki

Agresywne ryby atakują i podgryzają turystów kąpiących się w śródziemnomorskich wodach u wybrzeży wysp Majorka i Minorka. W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej liczby zgłoszeń poszkodowanych - poinformowały lokalne media Balearów.
29.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Koniec dramatu FSO Safer? ONZ rozpoczyna usuwanie ropy z kontrowersyjnego tankowca

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że do końca tygodnia ma rozpocząć się operacja usunięcia ekwiwalentu przeszło 1,14 mln baryłek ropy znajdujących się na tankowcu od dekad zacumowanego u wybrzeży Jemenu. Urzędnicy organizacji od lat ostrzegają, że Morze Czerwone jest zagrożone, ponieważ wyciek z byłego tankowca FSO Safer może doprowadzić do cztery razy większej katastrofy niż w przypadku Exxon Valdez na Alasce w 1989 roku.
19.07.2023

Media pokazały zdjęcia satelitarne uszkodzonego Mostu Krymskiego

Ukraińskie media pokazały w poniedziałek zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu prowadzącego na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jedno z przęseł mostu zostało całkowicie zniszczone i nie da się go naprawić.
17.07.2023

Portugalia. Żeglarze w obawie przed orkami zabierają w rejs ładunki wybuchowe

W związku z nasilającymi się atakami orek na jachty u brzegów Półwyspu Iberyjskiego coraz więcej użytkowników jednostek pływających zabiera w rejs ładunki wybuchowe, aby odstraszyć te zwierzęta - poinformowała w niedzielę portugalska organizacja Orca Atack Iberia, grupująca żeglarzy.
17.07.2023

Maja Dziarnowska powalczy o medal regat Paris 2024 Test Event

Maja Dziarnowska powalczy jutro o medale w klasie iQFoil w regatach Paris 2024 Test Event w Marsylii. Do serii medalowej w klasie Formula Kite awansował też Maks Żakowski (AZS Poznań), który ostatecznie zajął w regatach bardzo dobre 6 miejsce. Pozostali polscy żeglarze wracają z Marsylii na tarczy.
15.07.2023

Polskie okręty wyruszają na półroczną misję w zespole "Tarczy Przeciwminowej" NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania trzech okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i służących na nich marynarzy, wyruszających na półroczną misję jako część Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1). To już drugie tego typu wydarzenie w polskiej Marynarce Wojennej w tym roku.
10.07.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

Czas na wielki finał The Ocean Race. Przed polskim jachtem WindWhisper ostatni wyścig portowy

Na ten weekend w Genui zaplanowano The Grand Finale legendarnych regat The Ocean Race. W sobotnie popołudnie wielotysięczna publiczność obejrzy wyścig portowy. Załodze polskiego jachtu WindWhisper towarzyszyć będzie szczególny gość - zwycięzca licytacji, z której środki wsparły Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
30.06.2023

Niemieckie media o otwarciu tunelu pod Świną: gdy Polska inwestuje, ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane

Tunel pod Świną w Świnoujściu, o długości 1800 metrów, zostanie otwarty w piątek, stając się trzecią stałą drogą dojazdową do wyspy Uznam. "Gdy Polska inwestuje (...), ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane" - pisze portal dziennika "Ostsee Zeitung".
30.06.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

Orlen zdecydował o większej rozbudowie kompleksu Olefin

Koncern podjął decyzję o zwiększeniu skali rozbudowy kompleksu Olefin w zakładzie produkcyjnym w Płocku - przekazał w czwartek Orlen. Dodano, że według aktualnych szacunków koszt budowy kompleksu Olefiny III wyniesie ok. 25 mld zł.
29.06.2023

Ataki orek na łodzie służą prawdopodobnie zabawie tych zwierząt

Atakowanie przez orki jednostek pływających, nasilone u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, służy prawdopodobnie zabawie tych zwierząt - twierdzą biolodzy z Hiszpanii, cytowani przez madrycki dziennik „El Mundo”.
29.06.2023

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje zbiórkę pomocy na rzecz powodzian na Ukrainie

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian na Ukrainie. Żywność z długim terminem przydatności do spożycia, odzież, buty, artykuły higieniczne oraz sprzęt AGD trafią na Ukrainę w drugiej połowie lipca i zostaną rozdysponowane z pomocą Caritas-Spes Odessa.
28.06.2023

W Gdyni i Świnoujściu odbyły się pikniki wojskowe w ramach Święta Marynarki Wojennej [GALERIA]

W ostatni weekend czerwca marynarze obchodzili jak co roku swoje święto, związane z trwającymi Dniami Morza. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową. Nie zabrakło też wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów.
26.06.2023

Historyczna chwila polskiego żeglarstwa. Jacht WindWhisper wygrywa The Ocean Race

Wielki moment w historii polskiego żeglarstwa. Płynący pod biało-czerwoną banderą Yacht Klubu Polski Gdynia, WindWhisper Racing Team bezapelacyjnie zwyciężył w legendarnych regatach The Ocean Race. Polski jacht okazał się najlepszy w klasie VO65.
26.06.2023

"The Sunday Times" przypomina o 66 Polakach imigrantach na pokładzie Empire Windrush

Celebrując 75. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii pierwszych imigrantów z Karaibów, warto pamiętać, że na pokładzie statku Empire Windrush znajdowało się także 66 Polaków i ich losy też zasługują na wspomnienie - pisze w niedzielę "The Sunday Times".
26.06.2023

Igrzyska Europejskie - złoty medal kobiecej czwórki kajakowej na 500 m

Kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto zdobyły w Krakowie złoty medal Igrzysk Europejskich w olimpijskiej konkurencji K4 500 m. Polki wyprzedziły o 0,92 sekundy Niemki, a trzecie miejsce zajęły Dunki.
22.06.2023

W Świnoujściu będzie można zwiedzić okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Zwiedzanie okrętów, musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża to część atrakcji, które przygotowano dla mieszkańców i turystów z okazji Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
22.06.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Część I)

W umowach czarteru na czas, dwa typy postanowień mają fundamentalne znaczenie dla stron umowy, armatora i czarterującego. Z jednej strony są to klauzule regulujące szczegółowe warunki płatności opłaty czarterowej (hire), z drugiej zaś okoliczności faktyczne i prawnie, które zwalniają czarterującego z obowiązku płacenia armatorowi opłaty czarterowej.
19.06.2023

W Świnoujściu odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca tradycyjnie przypada Święto Marynarki Wojennej, które wieńczy obchody Święta Morza. Z tej okazji już w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w przeddzień święta MW marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.
19.06.2023

„Dzień otwarty” Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

350 osób, głównie młodzież szkół średnich, odwiedziło Komendę Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas zorganizowanego 14 czerwca „Dnia otwartego” Straży Granicznej.
18.06.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

16 czerwca 2023 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. W trakcie obchodów m. in. uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę, odsłonięto tablicę i nadano imię kampusowemu skwerowi.
16.06.2023

16 czerwca Politechnika Gdańska zaprasza na spotkanie poświęcone offshore wind

16 czerwca w AK PG Kwadratowej odbędzie się drugie spotkanie z cyklu PG Network #Meetup, poświęcone tematyce Offshore Wind – morskiej energetyce wiatrowej. Organizatorem wydarzenia jest Politechnika Gdańska.
14.06.2023

Orkiestra dęta Marynarki Wojennej USA z koncertami w Polsce

Topside – zespół dęty orkiestry Amerykańskich Sił Morskich w Europie i Afryce – wystąpi w Polsce z czterema koncertami, wstęp wolny – poinformował Konsulat USA, który jest organizatorem trasy koncertowej.
13.06.2023

Most Krymski potencjalnym celem ataku w trakcie ukraińskiej kontrofensywy

Nie ulega wątpliwości, że uszkodzony w ubiegłym roku Most Krymski, który łączy Półwysep z Rosją, będzie atakowany przez ukraińskie rakiety, ocenił w rozmowie z PAP Andrij Kłymenko analityk Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych i redaktor naczelny portalu BlackSeaNews.
13.06.2023

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" - w sobotę

Koncert poświęcony tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w drodze do bycia smart i ekologii

Drugi dzień pierwszego Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczął się od dyskusji na temat zielonej transformacji w portach i implementacji nowoczesnych rozwiązań.
04.06.2023

Wizyta okrętów w Szczecinie w związku z Dniem Weterana. Wśród nich ORP Mewa

Przy Bulwarach Chrobrego w Szczecinie zacumował trzeci z niszczycieli min proj. 258, ORP Mewa. Wizyta ma związek z odbywającymi się 3 czerwca br. obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbędą się z udziałem m.in. marynarzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, żołnierzy 12. Dywizji Zmechanizowanej, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Armii Stanów Zjednoczonych oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
02.06.2023

Orki atakują statki u wybrzeży Hiszpanii

Od kilku tygodni hiszpańskie służby ratownictwa morskiego odnotowują wzmożone ataki orek na jednostki pływające.
30.05.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Rozwój energetyki wiatrowej. Biznes i edukacja

Już w najbliższą środę tj. 31 maja br. w Szczecinie odbędzie się spotkanie branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje. Uczestnicy konferencji zastanawiać się będą m.in. jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku Morskiej Energetyki Wiatrowej.
29.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
25.05.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.