• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Partnerzy portalu

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.

Wśród uczestników wiecu odbywającego się pod hasłem "Nigdy więcej!" byli przede wszystkim rybacy i ich rodziny, a także członkowie organizacji ekologicznych.

Protestujący skandowali hasła zarówno przeciwko armatorowi statku, z którego wydostały się plastikowe granulki, jak też wobec władz regionu, które ich zdaniem nie podjęły należytych działań.

"Morze jest w żałobie!", "Chcemy wypłynąć w morze, nie emigrować!", "Nie jesteśmy złodziejami, ale rybakami!" - skandowali na ulicach hiszpańskiego miasta manifestanci.

Protestujący w rozmowach z mediami twierdzili, że zanieczyszczenie wód przybrzeżnych może doprowadzić do strat w turystyce oraz rybołówstwie. Wskazywali, że tysiące plastikowych granulek zalegają na plażach Galicji, a także dostały się do morza i połykane są przez ryby.

Do katastrofy ekologicznej doszło w pierwszej połowie grudnia, kiedy z pokładu statku Toconao pływającego pod banderą Liberii wypadło u północnych wybrzeży Portugalii sześć kontenerów. Zawierały one worki z plastikowymi kuleczkami o średnicy od 1 do 5 mm, które stosowane są do produkcji artykułów z tworzyw sztucznych.

W związku z wypadkiem w hiszpańskich regionach Galicji i Asturii ogłoszono na początku stycznia alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia dotyczące zanieczyszczenia wybrzeży.

Z Lizbony Marcin Zatyka
zat/ sp/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.