• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gdańsk. Służby kompletują materiał dowodowy po kolizji statku i motorówki na Motławie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Gdańsk. Służby kompletują materiał dowodowy po kolizji statku i motorówki na Motławie

Partnerzy portalu

Gdańsk Motława
Galeon Lew, fot. WalAndPl/VesselFinder.com

Po kolizji motorówki i jednostki Lew, do której doszło w niedzielę na Motławie w Gdańsku, służby Kapitanatu kompletują materiał dowodowy, który wraz z powiadomieniem zostanie przekazany Izbie Morskiej. Zderzenie zgłoszono PKBWM.

Jak przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, trwają czynności wyjaśniające jak doszło do kolizji motorówki i jednostki Lew (statku stylizowanego na XVII wieczny galeon).

"Służby Kapitanatu są w trakcie kompletowania materiału dowodowego, który wraz z powiadomieniem również zostanie przekazany Izbie Morskiej. Sprawę zgłoszono Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich" - podała Kierzkowska.

Do kolizji motorówki i jednostki Lew doszło w niedzielę ok. godz. 14:10 na Motławie w okolicach Nabrzeża Polski Hak.

"W wyniku zderzenia doszło do wywrócenia się motorówki, a dwóch członków jej załogi znalazło się w wodzie. Osoby te w krótkim czasie zostały podjęte z wody przez statek Małgorzata" - relacjonowała przebieg rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Wyjaśniła, że Kapitanat Portu, zgodnie z obowiązującymi procedurami, niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia powiadomił o zajściu pozostałe służby.

"Podczas wszystkich czynności obecny był Bosman i Oficer Dyżurny Portu, do działań zadysponowano również jednostkę Urzędu KONTROLER-20" - mówiła.

Zapewniła, że motorówka została podniesiona, a w wyniku kolizji nie doszło do zanieczyszczenia wód portowych.

W niedzielę po zdarzeniu, oficer prasowa gdańskiej policji podinsp. Magdalena Ciska przekazała PAP, że kapitan statku i sternik motorówki byli trzeźwi.

Piotr Mirowicz

pm/ akub/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.