• <

Zderzenie dwóch tankowców. Interweniowała marynarka wojenna

14.04.2023 09:41 Źródło: Służby Prasowe MW Indonezji
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zderzenie dwóch tankowców. Interweniowała marynarka wojenna

Partnerzy portalu

Służby Prasowe MW Indonezji

Służby prasowe sił morskich Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut) poinformowały, że wysłano eskortę dla dwóch dwóch statków, które zderzyły się ze sobą nieopodal wyspy Jawa.

Na opublikowanych zdjęciach są widoczne znaczne uszkodzenia obu jednostek. Do incydentu doszło po 10 kwietnia nieopodal jednego z większych terminali naftowych w kraju, leżącego przy znanej z znacznego ruchu żeglugowego cieśniny Sunda, oddzielającej Sumatrę od Jawy. Marynarka wojenna informuje, że pomimo uszkodzeń oba statki są zdolne do poruszania się na wodzie, ale wymagają koniecznych napraw. Podczas zdarzenia nie było ofiar ani przedostania się zanieczyszczeń do wody. Szczególna obawa dotyczyła potencjalnego wycieku ropy do oceanu, zagrażając tym samym środowisku naturalnemu oraz lokalnemu rybołówstwu.

Zdawkowy raport nie podaje, jakie były dokładne przyczyny całego incydentu, w tym dokładnej daty oraz warunków pogodowych. Domniemywać można, że wszystko to było efektem nieuwagi załóg obu statków, poruszających się na ruchliwej trasie. W cieśninie zderzyły się z sobą tankowce MT Sinar Malahayati oraz MV Fortune Pasific XLIX. Oba to kilkunastoletnie jednostki (zbudowane kolejno w 2006 i 2008 roku) pływające pod indonezyjską banderą na lokalnych trasach.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.