• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolizja patrolowca Guardia Civil ze słupkiem oświetleniowym pasa startowego lotniska w Gibraltarze

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kolizja patrolowca Guardia Civil ze słupkiem oświetleniowym pasa startowego lotniska w Gibraltarze

Partnerzy portalu

Fot. GONDAN

W środę wieczorem na wodach terytorialnych Gibraltaru łódź patrolowa hiszpańskiej Guardia Civil Rio Belelle M55 rozbiła się o słupek oświetlenia pasa startowego lotniska. Z początkowych relacji wynikało, że do wypadku mogło dojść w wyniku pościgu, a po zderzeniu było słychać strzały z broni palnej. Dzisiaj teorie te zdementował przedstawiciel hiszpańskiego rządu. 

Film z zdarzenia krążący w mediach społecznościowych pokazuje, jak hiszpański statek Rio Belelle M55 krąży blisko brzegu i w momencie uderzenia kieruje się z powrotem do Zatoki Gibraltarskiej. Do zdarzenia doszło około 22:18, po czym natychmiast wezwano na miejsce Królewską Policję Gibraltarską (Royal Gibraltar Police).

„Z raportów wynika, że ​​do kolizji doszło chwilę po tym, jak Rio Belelle M55 ścigał w okolicy kilka nadmuchiwanych jednostek o sztywnym kadłubie, które uciekły z miejsca zdarzenia. Raporty sugerują również, że przed zderzeniem słyszano także odgłosy przypominające wystrzały z broni palnej na morzu”– stwierdziła RGP w oświadczeniu tuż po zdarzeniu. 

Dzisiaj delegat rządu Hiszpanii w Andaluzji, Pedro Fernández, wskazał, że wypadek, jaki spowodowała kolizja łodzi patrolowej Guardia Civil z latarnią przy lotnisku w Gibraltarze, wywołał spore przerażenie, ale nie ma konsekwencji wykraczających poza materialne. 

Fernández wyjaśnił, że do wypadku doszło po „zakończeniu służby”, w związku z czym łódź patrolowa nie prowadziła pościgu. „To było w nocy i w nietypowym miejscu. Potem doszło do zderzenia z częścią doku” – wskazał delegat rządu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.