• <

Wynik wyszukiwania - "środowisko" - Wiadomości

Komisja Europejska przyznaje status PCI projektowi składowania CO2, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic

Komisja Europejska przyznała status Projektu Wspólnego Zainteresowania (Projects of Common Interest, PCI) koncepcji wychwytywania i transportu dwutlenku węgla na Litwie i Łotwie, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic, składające się z Akmenės cementas, KN Energies, Larvik Shipping, Mitsui O.S.K. Lines i SCHWENK Latvija SIA. Zapewni to dofinansowanie przedsięwzięcia, które ma zapewnić dekarbonizację transportu i przemysłu w regionie Morza Batyckiego.
17.05.2024

Dwukrotny spadek połowów szczupaka. Z polskich akwenów znika "król wód"

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat połowy szczupaka spadły o 47,1 proc. Naukowcy wskazują, że przyczynia się do tego wzrost temperatury w rzekach i jeziorach spowodowany zmianami klimatu.
14.05.2024

Wartość ochrony ekosystemów morskich dla społeczeństwa – Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja MARE przedstawiają wyniki najnowszych badań

Na ile Polacy wyceniają korzyści związane z realizacją programu oczyszczania wraków zagrażających środowisku Morza Bałtyckiego? Czy te korzyści przewyższałyby koszty takiej interwencji?
13.05.2024

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.
13.05.2024

Od maja 2028 roku w Australii będzie obowiązywał zakaz eksportu żywych owiec drogą morską

Rząd Australii ogłosił, że eksport żywych owiec drogą morską zakończy się 1 maja 2028 roku. Decyzja wywołuje niemałe kontrowersje z racji na znaczenie hodowli tych zwierząt w kraju. Ich populacja wynosi ponad 70 mln sztuk. Stąd zostaną podjęte działania, które mają wesprzeć osoby działające w tej branży i uchronić przed potencjalnymi stratami finansowymi.
13.05.2024

Arkadiusz Marchewka: rozwój żeglugi śródlądowej jednym z priorytetów Ministerstwa Infrastruktury

Wiceminister i sekretarz stanu Arkadiusz Marchewka podkreślił w mediach społecznościowych, że władze planują rozwijać żeglugę śródlądową na Odrze, zwłaszcza w kontekście drogi wodnej do portu Szczecin-Śwnioujście.
12.05.2024

APRS S.A. podsumowuje projekt w zakresie ochrony wód

APRS SA. oferująca rozwiązania dotyczące ochrony wód powierzchniowych z powodzeniem zakończyła jeden z kluczowych projektów rozwojowych. Był on realizowany w ramach schematu Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich, programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Wartość projektu wyniosła prawie 8,5 mln zł.
10.05.2024

Debata na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym: Państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
08.05.2024

Akcja "Czysta Odra" z udziałem portów w Szczecinie i Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. włączył się do tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji „Czysta Odra”. To jedna z inicjatyw edukacyjno-ekologicznych zorganizowanych w ramach kampanii "Mniej Plastiku" (#mniejplastiku). Trwa ona od 26 kwietnia do 5 maja. Jej organizatorami są ekolog Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole oraz spółka leasingowa EFL.
01.05.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Pojawili się nowi mieszkańcy płockiego zoo. To pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate

W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii. Oba gatunki, występujące w warunkach naturalnych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd., są zagrożone wyginięciem.
25.04.2024

W Australii uwolniono ponad 100 grindwali, które ugrzęzły na plaży

Setkom wolontariuszy udało się w czwartek uwolnić ponad 100 grindwali, które ugrzęzły na plaży w pobliżu miasta Dunsborough na południowym zachodzie Australii. Części zwierząt nie zdołano uratować - przekazał jeden z uczestników akcji.
25.04.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Eksperci z PAN: jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Rusza akcja zarybiania i sprzątania Odry

Ekolodzy organizują sprzątanie Odry i jej dorzecza. Szacują, że w akcji weźmie udział 20 tys. wolontariuszy z Czech, Niemiec i z Polski. Jednocześnie trwa akcja zarybiania rzeki. W kwietniu do dorzecza Odry trafi łącznie ok. 1,5 mln ryb.
22.04.2024

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów. W ten sposób firma chce ograniczyć zanieczyszczenie wód i zużycie surowców przy produkcji swoich komponentów.
22.04.2024

EST-Floattech dostawcą kontenerowego systemu akumulatorów dla pierwszego w pełni elektrycznego pchacza

Kotug International B.V. wybrał kontenerowe rozwiązanie magazynowania energii EST-Floattech z serii Octopus dla E-Pusher 1 (typ M). Na pokładzie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego pchacza znajduje się kontener z systemem akumulatorów EST-Floattech, który ma zaspokoić wszelkie potrzeby energetyczne statku. E-pusher Type M to innowacyjny, bezemisyjny pchacz, który transportuje ładunki na śródlądowych drogach wodnych, a jego konstrukcja rewolucjonizuje sposób magazynowania i dystrybucji energii w przemyśle morskim.
22.04.2024

Sekwana nadal zanieczyszczona mimo inwestycji za blisko 1,5 mld euro

Zawody olimpijskie w pływaniu na Sekwanie nadal stoją pod znakiem zapytania z powodu skażenia wody, mimo że zainwestowano już 1,4 mld euro na oczyszczenie rzeki. Członkowie kajakarskiego klubu w stolicy Francji "Arc en Seine Kayak" wyłowili z Sekwany podczas spływu plastikowe i organiczne śmieci.
22.04.2024

Marzec z rekordem temperatury oceanów – ponad 21 st. C

Tegoroczny marzec był najcieplejszym w historii miesiącem pod względem temperatury wody oceanów - wynika z raportu Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), badającej m.in. zjawisko ocieplania się klimatu.
22.04.2024

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

HSM Offshore Energy wdraża platformę wydobywczą gazu napędzaną morską energetyką wiatrową

HSM Offshore Energy finalizuje prace nad platformą N05-A dla ONE-Dyas w swojej stoczni w Schiedam w Holandii. Konstrukcja ma stanowić istotny wkład w rozwój nie tylko w zakresie wydobycia gazu, ale też wykorzystania lokalnych zasobów morskiej energii wiatrowej.
16.04.2024

Erozja wybrzeża zagraża 500 gminom i tysiącom domów we Francji

Wraz ze wzrostem poziomu oceanów niektóre obszary przybrzeżne we Francji szybko staną się niezdatne do zamieszkania – powiedział w wywiadzie dla kanału telewizyjnego TF1 francuski minister ds. transformacji ekologicznej Christophe Bechu. Dodał, że zagrożonych jest ok. 500 gmin.
05.04.2024

Zmodernizowana infrastruktura wodna na Odrze granicznej

Wody Polskie zakończyły prace realizowane na Odrze granicznej w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Infrastruktura hydrotechniczna uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Aktualnie trwają prace porządkowe oraz gwarancyjne. Zgodnie z planem w przyszłym roku ruszy monitoring poinwestycyjny przedsięwzięcia. We współpracy z Niemcami, infrastruktura będzie utrzymywana dla spełniania celów przeciwpowodziowych.
05.04.2024

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

Crowley zapowiada przyjęcie do floty czterech kontenerowców z napędem LNG

Firma Crowley zapowiedziała, że w 2025 roku przyjmie do działalności cztery statki klasy Advance, wyposażone w innowacyjny napęd LNG. Otrzymają nazwy Quetzal, Copan, Tiscapa i Torogoz. Mają wzbogacić flotę przedsiębiorstwa, obsługujące porty w Ameryce Północnej i Środkowej.
04.04.2024

Chrzest Astrid Maersk w Jokohamie. To drugi, duży kontenerowiec duńskiego giganta napędzany metanolem

W Japonii nazwano kolejny, wyjątkowy statek we flocie Maersk, który wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi poprzez użycie zielonego paliwa. Astrid Maersk to drugi z 18 zaplanowanych dużych kontenerowców zasilanych metanolem, dostarczanych zamawiającemu w latach 2024-2025. Firma oczekuje, że nowa seria przyczyni się do osiągnięcia celu związanego z dążeniem do zerowej emisji CO2 i stania się przyjazną środowisku.
04.04.2024

Otwarcie polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz Michael Goff z Departamentu Energii USA oficjalnie zainaugurowali działalność polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC – Clean Energy Training Center).
03.04.2024

Litewska inicjatywa "Save the Batlic Sea" w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

„Save the Batlic Sea” to litewska inicjatywa mająca na celu rozpowszechnienie idei czystego Morza Bałtyckiego. Jej uczestnicy przybyli do gdyńskiej uczelni, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i propagować ekologię morską. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz opinii.
27.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Nowa prezes NFOŚiGW nominowana na stanowisko

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w procesie rekrutacyjnym organizowanym przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Rekomendacja trafiła do minister klimatu i środowiska.
15.03.2024

Indie i USA przeprowadziły duże manewry straży wybrzeża pk. "Sea Defenders-2024"

Czterodniowe ćwiczenia miały na celu zwiększać współpracę morską i interoperacyjność między Strażą Wybrzeża Indii i USA. 9 marca w Port Blair zostały oficjalnie zakończone.
09.03.2024

Uszkodzony przez Huti masowiec Rubymar pozostaje porzucony na Morzu Czerwonym i stanowi zagrożenie dla środowiska

Statek ostrzelany 18 lutego przez Huti, porzucony przez załogę, wciąż dryfuje na Morzu Czerwonym. Znajdujący się na jego pokładzie ładunek 22 000 ton nawozu stanowi poważne zagrożenie ekologiczne dla akwenu.
29.02.2024

Ukrainiec próbował nielegalnie wwieźć do Polski kieł morsa

Funkcjonariusze z podkarpackiej KAS wykryli kieł morsa podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu. Okaz objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) przewoził bez wymaganych zezwoleń obywatel Ukrainy.
29.02.2024

Hanwha Ocean wprowadza inteligentne rozwiązanie dla statków, pomagające armatorom zmniejszyć emisję CO2

Południowokoreański gigant branży stoczniowej ogłosił, że opracował inteligentną technologię statku, która monitoruje wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie ma zapewnić armatorom szereg możliwości spełnienia rygorystycznych przepisów środowiskowych.
27.02.2024

Wiceminister klimatu: Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
26.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Cztery firmy z Japonii łączą siły w zakresie budowy "zielonej floty"

Idemitsu Tanker, IINO Kaiun Kaisha (IINO Lines), Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) i Nihon Shipyard ogłosiły, że konsorcjum, jakie utworzyły 26 stycznia tego roku, będzie prowadzić wspólne badania i opracowywać koncepcje projektowe (części, maszyny i sprzęt ekologiczny) dla bardzo dużych przewoźników ropy naftowej typu VLCC w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób chcą stanąć do rywalizacji z gigantami branży w zakresie budowy i dostarczania statków zgodnych z ideą dekarbonizacji żeglugi.
13.02.2024

Wyciek ropy naftowej do Bałtyku. Orlen Lietuva zapewnia, że sytuacja w Butyndze została opanowana

ORLEN Lietuva poinformował, ze prowadzi działania mające na celu przywrócenie pełnego funkcjonowania infrastruktury w Butyndze, gdzie nastąpił niewielki wyciek ropy. Jednocześnie, pomimo trudnych warunków atmosferycznych, mają miejsce intensywne prace, których celem jest zminimalizowanie wpływu sytuacji na środowisko.
09.02.2024

GIOŚ: do 9 lutego br. potrwają konsultacje oceny stanu wód morskich Bałtyku

Do 9 lutego br. potrwają konsultacje oceny stanu środowiska wód morskich Bałtyku - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Konsultacje dotyczą dwóch dokumentów, kluczowych w planowaniu działań na rzecz poprawy i utrzymania dobrego stanu środowiska Bałtyku - dodano.
06.02.2024

Marynarze z okrętu pomagają pingwinom. W tle walka z ptasią grypą

Załoga patrolowca Royal Navy, HMS Protector, brała udział w działaniach na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się ptasiej grypy na kolonię pingwinów. Jednocześnie jednostka prowadziła prace badawcze w rejonie subantarktycznym.
05.02.2024

Amoniak przyciąga branżę żeglugową, ale naukowcy ostrzegają przed zagrożeniami z nim związanymi

Amoniak jako paliwo żeglugowe, mające na celu dekarbonizację, może zamiast tego stworzyć zupełnie nowe problemy. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez Chalmers University of Technology w Szwecji, w którym naukowcy przeprowadzili analizy cyklu życia baterii i trzech elektropaliw, w tym amoniaku. Eutrofizacja i zakwaszenie to niektóre z problemów środowiskowych, które można przypisać stosowaniu amoniaku - podobnie jak emisje gazu rozweselającego, który jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
05.02.2024

Statek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare Sp. z o.o. naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Maciej Taczala pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.
01.02.2024

Nie będzie niemieckiego sprzeciwu wobec terminalu kontenerowego w Świnoujściu? Meklemburgia-Pomorze Przednie nie wnosi sprawy do sądu

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ma nie podejmować działań prawnych przeciwko planowanej budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Jak przekazał minister gospodarki Reinhard Meyer podczas czwartkowej wizyty w Schwerinie, uzyskano odpowiedzi w tej sprawie od strony polskiej. W efekcie władze landu miały zrezygnować z dalszego sprzeciwu wobec polskiej inwestycji.
25.01.2024

Ten jacht korzysta z każdej energii odnawialnej. Energy Observer z misją samowystarczalności energetycznej w żegludze

Przeszło osiem lat na różnych akwenach świata spędził zeroemisyjny i i samowystarczalny jacht wykorzystujący na swoim pokładzie wszelkie możliwe źródła odnawialne. Celem tego ekologicznego przedsięwzięcia jest stanie się wzorem dla innowacji w transporcie morskim, z myślą o postępie technologicznym jak i zadbaniu o środowisko.
23.01.2024

Sztuczna inteligencja i satelity pokazują skalę działalności ludzkiej na morzach

Działalność człowieka coraz wyraźniej widać na morzach i oceanach – wynika z najnowszych badań. Trzy czwarte dużych statków rybackich nie jest śledzone przez żadne publiczne systemy monitoringu, wiele z nich łowi na wodach chronionych. Lawinowo wzrasta też liczba morskich farm wiatrowych i platform wiertniczych.
10.01.2024

OOCL wprowadza pierwszy ekologiczny statek o pojemności 24 188 TEU w 2024 roku. Nazwano go OOCL Valencia

Podczas ceremonii, która odbyła się dzisiaj w stoczni Nantong COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (NACKS) zaprezentowano najnowszy statek firmy Orient Overseas Container Line Ltd. („OOCL”) o nośności 24 000 TEU. Jest także siódmą jednostką o ekologicznym napędzie i tak dużej wyporności z zaplanowanej serii dwunastu. To także pierwszy z nich, który będzie obsługiwał trasę między Europą a Azją.
05.01.2024

Groźny wypadek na Dunaju. Zatonęła barka z tysiącem ton nawozu. Poważne konsekwencje dla środowiska i żeglugi?

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.
05.01.2024

Wpływ fajerwerków na jakość powietrza – dane firmy SeaData

W ostatnią noc minionego roku firma SeaData, będąca ekspertem w dziedzinie monitorowania danych środowiskowych, zaobserwowała znaczący spadek jakości powietrza (wzrost zawartości pyłów zawieszonych PM10/PM2.5 w powietrzu). To zjawisko, odnotowane dokładnie o północy, gdy entuzjastyczne tłumy witają Nowy Rok, było ściśle powiązane z intensywnym użytkowaniem fajerwerków.
02.01.2024

Razem dla Bałtyku. Invest in Pomerania i Race for the Baltic rozważają współpracę

Przedstawiciele Race For The Baltic, szwedzkiej organizacji non-profit dążącej do poprawy ekosystemu Morza Bałtyckiego, rozmawiali z Mikołajem Truninem, zastępcą dyrektora Invest in Pomerania, o potencjalnej współpracy obu stron w celu wspierania działań na rzecz ochrony środowiska morskiego oraz rozwoju zrównoważonych inwestycji biznesowych w regionie.
29.12.2023

Jak na ekosystem morski wpływa mikroplastik? Raport SodaStream

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?
29.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów

W Porcie Czystej Energii rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych do rozruchów instalacji. Za kilka dni rozpocznie się operacja dmuchania parowego. Jej celem jest oczyszczenie rurociągów pomiędzy kotłem parowym a turbiną. W tym czasie z instalacji będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym, a później coraz mniej widoczna czysta para wodna, słyszalne będą też świsty i huki. To w pełni bezpieczne i planowane procesy, będące ważnym etapem przygotowania instalacji do rozruchów i późniejszej eksploatacji.
15.12.2023

Paulina Hennig-Kloska nowym ministrem klimatu i środowiska. Jakie podejmie działania?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa minister klimatu i środowiska, przekazała resort nowemu kierownictwu ministerstwa. Obejmująca urząd minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska otrzymała raport podsumowujący 8 lat działalności MKIŚ.
14.12.2023

Niemieccy ekolodzy chcą blokować terminale LNG. Zapowiadają kolejne protesty

Grupa aktywistów występująca pod nazwą Deutsche Umwelthilfe zapowiada protesty przeciwko utworzeniu terminala FSRU w Murkan. Krytykując przedsięwzięcie wzywa do blokowania transportów gazu i nawołuje do przejścia na odnawialne źródła energii, w tym zielonego wodoru.
12.12.2023

Oceany mogą gromadzić 20 proc. węgla więcej, niż szacowano

Zdolność oceanów do magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery jest około 20 proc. większa, niż wcześniej szacowano i ujęto w ostatnim raporcie IPCC - twierdzą autorzy publikacji w "Nature".
10.12.2023

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa - A23a - porusza się po ponad 30 latach - poinformowała w piątek stacja BBC.
24.11.2023

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą w sprawie budowy elektrowni jądrowej

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Decyzja MKiŚ umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji i jest potwierdzeniem zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski.
24.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Navy-San zdobył nowe certyfikaty z zakresu zarządzania środowiskowego

Nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości stanowi okazję do refleksji nad patriotyzmem i jego różnymi przejawami. W firmie Navy-San podejście do tej kwestii jest kompleksowe, łącząc symboliczne gesty z codzienną pracą opartą na najwyższych standardach.
09.11.2023

Eko-Konsult wziął udział w konsultacjach społecznych w sprawie FSRU

Firma Gaz-System była zaangażowana w konsultacje społeczne w sprawie FSRU, które ma się pojawić na Zatoce Gdańskiej.
06.11.2023

Wypadek promu koło Szwecji. Wyciek paliwa zagraża środowisku

Prom Marco Polo zanim w niedzielę osiadł na mieliźnie u wybrzeży Karlshamn w południowo-wschodniej Szwecji, wcześniej zaczepił o dno. Wyciekające paliwo zagraża środowisku - poinformowała w poniedziałek szwedzka Straż Przybrzeżna.
23.10.2023

Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).
29.09.2023

MOL i Tsuneishi włączają się w "wyścig po metanol" i zamawiają swój pierwszy statek napędzany tym paliwem

Wedle dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) odnośnie dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2 największe firmy branży morskiej dążą do stania się liderem ekologicznych przemian. Chcąc również zabezpieczyć swoje inwestycje poszukują alternatyw od konwencjonalnych paliw kopalnych, wykorzystując przy tym technologię dwupaliwową. Zainteresowaniem cieszą się napędy na LNG, wodór, czy też metanol.
21.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
14.09.2023

Transformacja w łańcuchach dostaw. Niezbędny udział żeglugi i portów

Dla przedsiębiorstw jest ważne rozważenie ryzyka klimatycznego w szerszym kontekście skutków środowiskowych i społecznych a w szczególności narażenie ich łańcuchów dostaw na to ryzyko, ostrzega United Nations Global Compact w najnowszym raporcie „Just Transition In Supply Chains”.
10.09.2023

Auramarine zdobywa zamówienie na układ paliwowy metanolu dla statków od Terntank

Inwestując w rozwój systemów zasilania metanolem jako opłacalnym paliwem Auramarine zabezpieczył zamówienie na ich dostawę dla trzech hybrydowych tankowców o nośności 15 000 DWT dla firmy Terntank.
09.09.2023

Mobile Monitoring i Uniwersytet Gdański łączą siły w badaniach jakości wody

Firma Mobile Monitoring, zajmująca się między innymi pomiarem jakości wody, zainicjowała współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Partnerstwo to skupi się na testowaniu i doskonaleniu bojek pomiarowych w środowisku naukowym, pod okiem ekspertów z Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego.
07.09.2023

Deltamarin podpisuje kontrakt na samochodowce nowej generacji dla Neptune Lines

W ramach współpracy Deltamarin i Neptune Lines opracowano przyszłościową koncepcję promu PCTC (Pure Car and Truck Carrier), kładącą nacisk na aspekty środowiskowe, obok wydajności operacyjnej i bezpieczeństwa. Kontrakt podpisany z wykonawcą Fujian Mawei Shipbuilding, stanowi bezpośrednią kontynuację prac i obejmuje kompletny projekt podstawowy i szczegółowy statków.
05.09.2023

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry.
11.08.2023

Marynarze Royal Navy pomagają ratować zagrożone gatunki żółwi na Karaibach

Załoga niszczyciela rakietowego typu 45 HMS Dauntless wykonuje szereg zadań w ramach obecności sił morskich Wielkiej Brytanii na Karaibach. Obok zwalczania przemytu narkotyków wespół z US Coast Guard oraz wsparciem brytyjskich terytoriów zamorskich w trwającym sezonie huraganów, znaleźli też czas na pomoc zagrożonym gatunkom żółwi morskich, tworzących charakterystyczną faunę regionu.
11.08.2023

Raport: wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego jest wyższy od średniego wzrostu na Ziemi

Wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę jest wyższy od średniego wzrostu na całej Ziemi szacowanego na 0,05 stopni Celsjusza - wskazano w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
08.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Gróbarczyk: Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi

Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi, mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. W jego ocenie nasze porty "świetnie" się rozwijają, a Świnoujście będzie konkurencją dla Hamburga.
01.08.2023

Baltic Hub opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju 2022

Baltic Hub opublikował raport dotyczący zrównoważonego rozwoju w 2022 roku. Według władz terminalu, zrównoważony rozwój powinien być podstawą działalności każdego przedsiębiorcy. Dlatego więc połączenie rozwoju gospodarczego, społecznego i środowiskowego są nadrzędnym celem spółki.
04.07.2023

Ekolodzy zwrócą uwagę na problem ochrony wód; w niedzielę akcja "Big Jump"

Pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki" odbędzie się w niedzielę akcja "Big Jump". Prezes ekologicznego Klubu Gaja powiedział, że miłośnicy przyrody o tej samej porze wejdą do rzek, jezior i mórz, by manifestować zaangażowanie w ich ochronę.
04.07.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
13.06.2023

Rafy z ostryg mają chronić Florydę

Oceanolodzy zamierzają hodować rafy z ostryg i innych organizmów. Mają one chronić wybrzeża Florydy przed powodziami, erozją i sztormami.
15.05.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

Naukowcy będą prowadzić badania archeologiczne i przyrodnicze nad Biebrzą

Badanie przemian kulturowych i środowiskowych na obszarach doliny Biebrzy od czasów najdawniejszych po współczesne - to główne założenie projektu "Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek". Naukowcy będą prowadzić badania dotyczące m.in. ostatnich łowców-zbieraczy czy analizować dno rzeki.
18.04.2023

Czy faunie polskich rzek zagrozi hybryda inwazyjnego skorupiaka?

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) prowadzą badania, które mają wskazać, czy wkrótce w polskich rzekach dojdzie do zintensyfikowanej inwazji hybrydy gatunku skorupiaka Dikerogammarus villosus. Zagraża on faunie, ponieważ żywi się rybią ikrą i wypiera lokalne gatunki żyjące w wodach Europy.
18.04.2023

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.
15.04.2023

W wyniku wojny na Ukrainie delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
10.04.2023

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.
03.04.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Uczniowie z Ustki posprzątali plażę. Akcję wsparła PGE Baltica

Około 60 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało w poniedziałek zachodnią plażę w Ustce oraz przylegające do niej tereny leśne. Spółka z Grupy PGE buduje w Ustce bazę serwisową, z której obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe.
27.03.2023

"Złota alga" w Odrze. Władze szukają sposobu na jej neutralizację

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania odnośnie możliwości neutralizacji "złotej algi" w Odrze. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Transport Week 2023. Bałtyckie porty w trybie zmian

Podczas tegorocznej konferencji Transport Week pod lupę wzięte zostały porty zmiany, które je czekają w najbliższym czasie. Nowe środowiskowe regulacje już czekają, a zarządzający portami i terminalami muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów.
21.03.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
15.03.2023

Redukcja emisji CO2 staje się istotna w działaniach infrastruktury portowej

Działania związane z operacjami przeładunkowymi stanowią jeden z powodów wysokiej emisji CO2 do atmosfery. Aby zachęcić do jej redukcji podczas operacjach lądowych i nowe przepisy stanowe, Port Oakland w Kalifornii zatwierdził rozporządzenie środowiskowe wymagające od operatorów opracowania planów zerowej emisji.
14.03.2023

Międzyodrze jako park narodowy. Czy ta idea jest możliwa do urzeczywistnienia?

Miłośnicy przyrody, aktywiści, społecznicy oraz organizacje pozarządowe chcą utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Czy idea ma szanse powodzenia? Piotr Piznal uważa, że tak. Wskazuje, że przedsięwzięcie jest również wspierane przez lokalną społeczność, której na sercu leży ochrona Międzyodrza.
13.03.2023

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym

Ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec poinformował w niedzielę na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie, że aż 2 bln hrywien (55 mld USD) strat w środowisku naturalnym poniosła dotychczas Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji.
06.03.2023

Luksusowy jacht na mieliźnie zagrożeniem ekologicznym w pobliżu Hawajów

Na początku tygodnia w zatoce Honoula Straż Wybrzeża USA ewakuowała załogę i pasażerów jachtu, który osiadł przy brzegu. Teraz okazuje się, że z kadłuba jednostki wycieka olej napędowy.
23.02.2023

Nie ma zagrożenia dla środowiska w związku z pożarem statku na Bałtyku

Nie ma powodów do obaw o potencjalne skażenie środowiska w związku z pożarem statku na Morzu Bałtyckim - zapewniła w środę łotewska Państwowa Służba ds. Ochrony Środowiska.
23.02.2023

Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle

W czasie transformacji energetycznej, w którą zaangażowane są niemal wszystkie sektory przemysłu w kraju, niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa – zarówno przemysłowego, jak i ochrony środowiska. Przy planowanych inwestycjach warto posłużyć się radą doświadczonych partnerów. Takim jest Eko-Konsult.
17.01.2023

Fiński inwestor offshore wind stawia na duńskie doświadczenie w pracach nad OOŚ

Fiński deweloper projektów offshore wind wybrał konsultantów duńskiej firmy Ramboll do prac nad oceną oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla projektu, który będzie zlokalizowany na obszarze Stormskär i Väderskär, na północ od Wysp Alandzkich.
30.12.2022

Jak wodór może skutecznie zdekarbonizować sektor morski?

Jak przemysł żeglugowy może zostać zdekarbonizowany dzięki zastosowaniu zielonego wodoru, aby osiągnąć cele zerowej emisji wytyczone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO)?
02.12.2022

Nowe perspektywiczne obszary dla występowania siarczków polimetalicznych na Atlantyku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało, że badania podczas rejsu na Atlantyku, w strefie Grzbietu Śródatlantyckiego, potwierdziły dwa obszary perspektywiczne dla występowania siarczków polimetalicznych, które mogą zawierać m.in. miedź, ołów, cynk, złoto, srebro czy selen. Rejs badawczy w ramach Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów (PRoGeO) odbył się w sierpniu i we wrześniu 2022 roku i dotyczył głównie zdalnych pomiarów dna.
23.11.2022

W rejonie przekopu Mierzei monitoring przyrodniczy i nowe budki dla ptaków i nietoperzy

57 budek dla ptaków i 100 budek dla nietoperzy rozmieszczonych zostanie w pobliżu budowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Inwestor, Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że budowa nowej drogi wodnej jest zgodna z wymogami środowiskowymi.
04.12.2021

GAZ-SYSTEM porozumiał się z armatorami i organizacjami rybackimi w sprawie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zawarł porozumienia o współpracy z organizacjami rybackimi oraz armatorami jednostek rybackich, w związku z budową i eksploatacją gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.
31.05.2021

Zarząd Morskiego Portu Gdynia złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowych do budowy Portu Zewnętrznego

W środę 27 stycznia 2021 r. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. złożył wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji pt. „Budowa Portu Zewnętrznego" w Porcie Gdynia. To ważna chwila w tej kluczowej inwestycji dla rozwoju Portu Gdynia i regionu.
28.01.2021

Bałtyk - morze bez śmieci: zakończenie projektu Organizacji Producentów Rybnych Władysławowo Sp. z o.o.

W styczniu zakończyła się kolejna operacja oczyszczania Bałtyku z odpadów morskich (pn. „Bałtyk – morze bez śmieci”) zrealizowana przez Organizację Producentów Rybnych Władysławowo Sp. z o.o. Jest to jedna z aż dziewięciu organizacji rybackich, które w 2020 roku realizowały działania mające na celu poprawę stanu ekosystemu naszego pięknego morza!
18.01.2021

Clearbot przyszłością czystych rzek?

Rój botów wyglądających niczym małe stateczki, zbierający odpady z okolicznych rzek czy jezior może stać się w naszym otoczeniu niebawem stałym i zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na utrzymanie w czystości błękitnych dróg naszej planety.
18.01.2021

Maleńkie ryby-roboty mogą zmienić sposób ratowania oceanu [wideo]

Naukowcy z Harvard's Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering stworzyli zestaw podwodnych robotów imitujących ryby, które potrafią autonomicznie nawigować i znajdować się nawzajem, współpracując przy wykonywaniu zadań lub po prostu spokojnie tworząc ławice.
14.01.2021

One są wszędzie! Włókna poliestrowe wykryto w całym Oceanie Arktycznym

Arktyka jest barometrem zdrowia naszej planety. Ta odległa część świata stoi w obliczu bezprecedensowych ataków na środowisko, ponieważ zmiany klimatyczne i przemysłowe chemikalia zagrażają stylowi życia Eskimosów i innych społeczności tubylczych i północnych, których żywność jest w dużym stopniu uzależniona od owoców morza i ssaków morskich.
13.01.2021

Jak rozpoznać koralowce, którym szkodzi ciepło?

Nowy sposób identyfikacji koralowców, którym szkodzi nadmiar ciepła, opracowali naukowcy m.in. z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa. Narzędzie jest pomocne w ochronie gatunków w oceanach.
11.01.2021

63 tony „sieci widmo” usunięte z Oceanu Atlantyckiego w 2020 roku

Ponad 63 tony utraconych narzędzi połowowych wydobyto z Oceanu Atlantyckiego w 2020 r. w ramach rządowego programu redukcji zanieczyszczenia mórz - podał w czwartek Departament Rybołówstwa Kanady.
08.01.2021

Drastycznie spada populacja morświnów w niemieckim Morzu Północnym

Populacja morświnów w niemieckim Morzu Północnym drastycznie spadła w latach 2006-2019 - wynika z najnowszych badań Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze. "Tendencja jest niepokojąca" - komentuje w czwartek telewizja ARD.
08.01.2021

„Torebki duszą moje morskie ziomki!” - spektakl o ochronie mórz

Jeśli Morze żyje?  Jeśli ma uczucia i emocje? Co kryją głębiny i podwodne światy? O czym chcą nam opowiedzieć? „Zanurkujmy w świat wyobraźni i dźwięków. Zanurzmy się w opowieść o zmiennych nastrojach wody, samotnych skałach i wrażliwych muszlach. Piosenki grane i śpiewane na żywo poprowadzą dzieci po kolejnych magicznych zakątkach morskiej krainy. Kto wie, dokąd zawędrujemy? Co odkryjemy? Porzućmy przyziemne wyobrażenia i dajmy się ponieść na falach ku MORZU możliwości”. Tak twórcy spektaklu „MORZE”, przygotowanego przez Nowy Te
04.01.2021

Mikroplastik sięga największych głębin

Nawet osady dna morskiego z głębokości ponad 8 km zawierają cząstki różnych rodzajów mikroplastiku. Osadzanie się tego typu tworzyw na dnie ma wpływ m.in. na łańcuch pokarmowy i może oznaczać problemy w przyszłości.
24.12.2020

Raport parlamentu: Francji grozi niekontrolowane zanieczyszczenie środowiska plastikiem

We Francji wyrzuca się 900 tys. ton odpadów plastykowych rocznie. Istnieje wielkie niebezpieczeństwo niekontrolowanego zanieczyszczenia – ostrzega opublikowany w poniedziałek w Paryżu raport parlamentarny.
14.12.2020

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

Noworoczne postanowienia dla Bałtyku

Myśląc o postanowieniach noworocznych, większości z nas przychodzą do głowy popularne hasła: będę więcej ćwiczyć, rzucę palenie, nauczę się nowego języka. A jakie marzenia mają ekolodzy, zajmujący się Morzem Bałtyckim? WWF Baltic Ecoregion Programme (Program na rzecz Ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego) i Coalition Clean Baltic (Koalicja Czystego Bałtyku) mają szczególne marzenie w tym roku: wspólny i skuteczny Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (BSAP), który sprosta wyzwaniom nadchodzącej dekady. Aby było to możliwe, do
09.12.2020

Nanocząstki mają zły wpływ na fitoplantkon

Nanosrebro, ze względu na swoje antybakteryjne właściwości, wykorzystywane jest w szeregu produktów – od ubrania po kosmetyki. Okazuje się jednak, że jego duże ilości zaburzają metabolizm alg, które są kluczowe dla dynamiki wodnych sieci pokarmowych.
04.12.2020

Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu?

Naukowcy umieścili urządzenia śledzące na 25 butelkach, które następnie rozlokowali w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. W ten sposób próbowali dowiedzieć się, jak daleko plastikowe śmieci przemieszczają się po planecie.
03.12.2020

WWF: Wody Polskie nielegalnie niszczą rzeki

Kolejny raz dewastowane są rzeki za pieniądze podatników. Tym razem działania Wód Polskich poszły dalej: zamiast usuwać skutki powodzi w sposób przemyślany i zaplanowany, regulują dorywczo odcinki rzek w zlewni Raby, czyli m.in. Tarnawkę, Krzyworzekę, Stradomkę i Uszwicę. Z rzek usuwany jest żwir, a brzegi umacniane są za pomocą m.in. opasek brzegowych i koszy siatkowo-kamiennych, które nie tylko szkodzą przyrodzie, ale nie zapewniają bezpieczeństwa w trakcie wylewów, przyspieszając spływ wody, a także zwiększając siłę fali powod
20.11.2020

Wiemy już w jaki sposób mikroplastik zanieczyszcza środowisko

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest dziś wszechobecne, a mikroplastikowe cząsteczki z produktów jednorazowego użytku znajdują się w środowisku naturalnym na całym świecie, w tym na Antarktydzie. Jednak sposób w jaki te cząstki przemieszczają się i gromadzą w środowisku do tej pory nie był do końca znany. Obecnie badanie Uniwersytetu Princeton ujawniło mechanizm, za pomocą którego mikroplastiki, takie jak styropian i zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych, są przenoszone na duże odległości przez glebę i inne porowate m
18.11.2020

Barometr ekologiczny Polaków. Susza nadal niedocenianym problemem

Mniej niż połowa Polaków (48%) uważa, że susza jest aktualnym problemem w naszym kraju – wynika z raportu „Barometr ekologiczny Polaków. Co robimy, aby chronić środowisko?” Banku Ochrony Środowiska. W najbliższym czasie należy spodziewać się jednak wzrostu znaczenia rozwiązań zwiększających możliwości retencjonowania wody.
18.11.2020

Resztki pigułek antykoncepcyjnych trafiają do wód i zatruwają środowisko

Nawet niewielka ilość etynyloestradiolu - syntetycznego estrogenu używanego w większości doustnych środków antykoncepcyjnych - który trafia na koniec do wody, ma negatywny wpływ na organizmy wodne, a narażone na jego działanie ryby mają mniej potomstwa, wynika z badań.
08.11.2020

Zużyte maseczki i rękawiczki już na co trzeciej plaży

Zużyte maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej znaleziono na 30 proc. brytyjskich plaż, które objęte były tegoroczną edycją akcji sprzątania plaż - poinformowała charytatywna organizacja Marine Conservation Society.
07.11.2020

Ochrona przeciwpowodziowa i ochrona przyrody – to połączenie jest możliwe!

W dolinie środkowej Odry udało się połączyć ochronę przeciwpowodziową z ochroną przyrody dzięki projektowi Fundacji WWF Polska. To pierwsze w Polsce proekologiczne rozwiązanie przeciwpowodziowe na taką skalę, a w tym roku przyniosło zamierzone efekty, okazując się pionierskim i skutecznym działaniem. Poprawiło się bezpieczeństwo powodziowe okolicznych mieszkańców, a rzeka odzyskała część swoich terenów zalewowych, dzięki czemu udało się przywrócić warunki do odtworzenia cennych siedlisk łęgowych.
06.11.2020

W Parku Narodowym „Ujście Warty” nastał czas wysokiej wody

Po trzyletniej przerwie duża woda w końcu pojawiła się w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Wysokie poziomy Odry, Warty i Postomii sprawiły, że obszar parku w dużej części jest zalany. To zjawisko normalne i sprzyjające tamtejszej faunie i florze, kształtujące niepowtarzalny charakter ujściowego odcinka Warty – poinformował Michał Wołowik z PN „Ujście Warty”.
03.11.2020

Coraz więcej zużytych maseczek i rękawiczek gromadzi się w oceanach i na plażach. Grozi nam kolejna katastrofa?

Pandemia nie tylko wywróciła do góry nogami życie milionów ludzi na całym świecie, ale teraz zagraża także oceanom świata.
29.10.2020

Emisje metali z chińskich elektrowni węglowych użyźniają Pacyfik

Naukowcy z szeregu instytucji w USA i Wielkiej Brytanii opublikowali badanie, w którym stwierdzono, że emisje z elektrowni węglowych w Chinach użyźniają Północny Pacyfik metalowym składnikiem odżywczym ważnym dla życia morskiego.
27.10.2020

Na rynku pojawił sie pierwszy produkt wykonany z plastiku zebranego na Pacyfiku

Zanieczyszczenie plastikiem w wodach okalających naszą planetę jest obecnie jednym z największych problemów środowiskowych. Przekształcając odzyskany plastik w coś wartościowego, możemy mieć realny wpływ na problem, i przyczynić się do zmniejszenia stopnia zanieczyszczania naszego ekosystemu.
26.10.2020

Brokat szkodzi rzekom

Brokat może powodować szkody w ekosystemach rzek i jezior – wskazuje badanie przeprowadzone przez angielskich naukowców. Co więcej, jego z założenia biodegradowalne odpowiedniki wcale nie są lepsze.
24.10.2020

Rzeka nas urzekła – podsumowanie akcji WWF

Rzeki i mokradła to najszybciej ginące ekosystemy – od 1700 roku straciliśmy 90% terenów podmokłych na świecie! W Polsce obszary te również są w złym stanie, tylko ok. 25% z nich pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego.
08.10.2020

Nieformalne spotkanie Ministrów UE ds. środowiska i klimatu

Ocena wpływu w sprawie możliwości podniesienia celu redukcyjnego emisji Unii Europejskiej do 2030 r. to główny temat nieformalnego spotkania Ministrów UE ds. środowiska i klimatu. W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 1 października - 30 września br. wziął udział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
05.10.2020

Globalne ratowanie Ziemi

Ziemia nie ma już czasu! W końcu światowi liderzy zdali sobie z tego sprawę. Szefowie ponad 70 krajów z całego świata podpisali 28 września zobowiązanie na rzecz środowiska naturalnego - „Razem Przeciwko Utracie Różnorodności Biologicznej przed 2030 rokiem dla Zrównoważonego Rozwoju”. W przygotowaniu tego dokumentu uczestniczyła Fundacja WWF. Założenia będą przedstawione 30 września na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które będzie poświęcone różnorodności biologicznej.
30.09.2020

Kto stoi na straży naszych rzek?

W 2018 roku powstał program Strażnicy Rzek WWF, który zrzesza ludzi chcących poświęcić swój czas na ratowanie naszych cennych rzek. Stają na ich straży , często podejmując walkę o dobro tych ekosystemów w urzędach i blokując szkodliwe inwestycje. Dbają też o ich czystość, dobrą kondycję i różnorodność biologiczną. Kim są Strażnicy Rzek WWF, co robią i dlaczego działają dla dobra rzek?
24.09.2020

Do Polski trafiają niebezpieczne odpady z zagranicy

Politycy KO zaapelowali dziś do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by skłonił rząd do działań na rzecz wdrożenia dyrektyw UE dotyczących ochrony środowiska. Zwrócili przy tym uwagę, że do Polski trafiają niebezpieczne odpady, a służby państwowe nie radzą sobie z kontrolą tego procederu.
24.09.2020

MSC wśród 110 organizacji wzywających do ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych dla ochrony ekosystemów morskich

American Fisheries Society wraz ze 110 organizacjami naukowymi zajmującymi się naukami o wodzie wydało 14 września br. bezprecedensowe oświadczenie, w którym podnosi alarm dotyczący zmian klimatu i ich wpływu na zasoby morskie oraz słodkowodne. Wśród sygnatariuszy oświadczenia znajduje się organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council).
22.09.2020

Ekologia? Tak, ale tylko Na Pokaz

W obliczu dużej popularności mody na ekologię, nie wszyscy traktują ją poważnie i nie wszyscy mają wobec niej szczere zamiary. 13% Polaków wykorzystuje ją jedynie w celu stworzenia lepszego obrazu siebie w oczach innych - wynika z drugiej edycji badania EKOBAROMETR Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.
18.09.2020

Współpraca firm SeaData i Camdrone nabiera tempa!

Na nowo powstałej stronie - uavmonitoring.pl możemy zapoznać się z dokładną ofertą, będącą efektem tej kooperacji. Główną z oferowanych usług jest monitoring środowiska, a zwłaszcza jakości powietrza, który obejmuje m. in.: kontrolę stężenia pyłów zawieszonych i niebezpiecznych substancji, mapowanie terenu w 3D i 2D , wizualizacje jakości powietrza w 3D, a także - w oparciu o zebrane przez drona dane - analizę przemieszczania się pyłów w atmosferze nad danym obszarem i identyfikację źródeł zanieczyszczeń.
16.09.2020

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż

Wyposażeni w worki, rękawice i chwytaki przemierzają polskie wybrzeże Bałtyku. Sprzątają plaże, żeby zadbać o środowisko i namawiają do tego innych. Maszerują, aby zmienić świadomość i postawę ludzi. To ekologiczna akcja „Bałtycka Odyseja”. W niedzielę, 13 września, odbyła się ona również w Gdyni. Wolontariusze wyruszyli rano z plaży Śródmieście w kierunku Gdańska i oczyszczali morski brzeg. Do akcji włączyli się mieszkańcy i władze miasta. A już za tydzień odbędzie się wielkie sprzątanie całej Gdyni – w ramach corocznej, miejski
13.09.2020

Bałtycka Odyseja wchodzi do Trójmiasta

Jeszcze tylko dwa etapy zostały do zakończenia "Bałtyckiej Odysei" czyli wielkiego marszu wzdłuż całego polskiego wybrzeża w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku. Jeśli chcecie wziąć udział w akcji i pomóc nam sprzątać plaże z plastikowych odpadów - zarezerwujcie sobie weekendy: 12-13 września oraz 10-11 października.
11.09.2020

Nadzieja wymiera ostatnia - Living Planet Report 2020

Przez niecałe pół wieku łączna liczebność populacji dzikich zwierząt kręgowych na Ziemi, czyli ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o dwie trzecie! Poznaliśmy najnowszy raport WWF: Living Planet Report 2020.
10.09.2020

Co 8 zgon w Europie związany ze złą jakością środowiska

Zła jakość środowiska przyczynia się do 13 proc. zgonów w Europie - wynika z dzisiejszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie zdrowotne to zanieczyszczenie powietrza. Co roku prowadzi ono do ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów w UE.
08.09.2020

Systerm SeaClear do sprzątania dna morskiego

Ogromne pływające plamy plastiku pokrywające powierzchnię oceanów, są niekiedy tak duże, niczym całe kraje. Około 90 procent z tych pływających wysp ląduje na dnie morskim.
08.09.2020

Młodzi aktywiści pozwali 33 kraje europejskie w związku ze zmianami klimatycznymi

Sześć młodych osób z Portugalii złożyło w czwartek pozew przeciwko 33 krajom, w tym Polski, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, twierdząc, że bezczynność rządu w sprawie zmian klimatu zagraża ich przyszłości.
07.09.2020

Koło ratunkowe dla neutralności klimatycznej w Polsce – jeszcze nie jest za późno

Uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga natychmiastowego działania i jest kluczowym wyzwaniem XXI wieku. Analizę krytycznej sytuacji i konkretne rekomendacje dla gospodarki jak nie dopuścić do drastycznych zmian na Ziemi znajdziemy w najnowszym raporcie WWF „Zeroemisyjna Polska 2050”. Raport przedstawia diagnozę oraz rekomendacje dla sektorów budownictwa, energetyki, rolnictwa, leśnictwa i transportu. Opracowanie wskazuje nad czym od dziś można pracować, by zdążyć osiągnąć neutralność klimatyczną gospodarki do 2050 roku.
03.09.2020

Wolontariat w WWF. Pomóż mapować bariery na rzekach!

WWF Polska szuka nieustraszonych, zmotywowanych i zainspirowanych do działania osób, które będą wspierać program Strażników Rzek WWF poprzez mapowanie przegród na rzekach na wskazanym i uzgodnionym odcinku ok. 50 km rzek. Poszukiwanych jest 12 osób, które poświęcą swój czas (około 5-7 dni) i zaangażują się w badania terenowe, mające na celu wykrycie i opisanie faktycznie istniejących przegród na rzekach.
02.09.2020

Wyraź swoją opinię w ramach misji UE na rzecz zdrowych mórz i oceanów!

Zależy Ci na naszych oceanach i morzach i masz świetny pomysł, jak je wspierać? W takim razie Unia Europejska szuka właśnie ciebie!
02.09.2020

Oczyszczanie Bałtyku: zakończenie projektu Krajowej Izby Producentów Ryb z Ustki [wideo]

Rybołówstwo od zawsze wiązało się z utratą narzędzi połowowych. Rybacy przypadkowo tracą sieci podczas połowów, na skutek zerwania o podwodne zaczepy, wypadnięcia za burtę w czasie sztormu lub innych zdarzeń losowych. Skala problemu zwiększyła się wraz z wprowadzeniem do produkcji narzędzi połowowych syntetycznych materiałów nieulegających rozkładowi. Pojawiła się konieczność wdrażanie regulacji prawnych, mających na celu zapobieganie utracie sieci rybackich i jednocześnie zmniejszanie oddziaływania zalegających w morzu sieci.Zal
01.09.2020

Pierwsze spotkanie Młodzieżowej Rady Klimatycznej z udziałem ministra klimatu

Młodzieżowa Rada Klimatyczna to 32 młodych i kreatywnych ludzi, którzy chcą współtworzyć politykę klimatyczną w Polsce. 31 sierpnia 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie MRK I kadencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki.
31.08.2020

Zmiana klimatu wpływa już na co najmniej 50% światowych oceanów

Jak wynika z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature Climate Change, ponad 50% światowych oceanów może już odczuwać skutki zmiany klimatu.
28.08.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Nowa plaga na Bałtyku - czym są nurdle?

Nurdle to małe plastikowe kuleczki, welkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata.
26.08.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Kontrowersyjny przemysł wielorybniczy w Norwegii ma się coraz lepiej

Najnowsze dane pokazują rosnący popyt na mięso z wieloryba. Komercyjne połowy w tym sezonie, który rozpoczął się 1 kwietnia, są większe niż w całym ubiegłym roku.
26.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Kocham Bałtyk, Czysty Bałtyk: zakończenie projektu Zrzeszenia Rybaków Morskich

Zgodnie z Planem Działań w zakresie Odpadów Morskich przyjętym przez HELCOM zalegające sieci rybackie (potocznie nazywane „sieciami widmo”) to „pojęcie odnoszące się zarówno do komercyjnych jak i rekreacyjnych narzędzi połowowych, które zostały porzucone, zagubione lub w inny sposób wprowadzone do środowiska morskiego na skutek czego negatywnie na nie oddziałują, np. poprzez niezamierzone połowy ryb, akumulowanie na obszarach wrażliwych siedlisk czy degradację do frakcji mikroplastików mogących dostawać się bezpośrednio do łańcuc
21.08.2020

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.
19.08.2020

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
17.08.2020

Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, której mecenasem i założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk. Przyjrzeliśmy się wypowiedziom ministra z lipcowej konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” oraz wcześniejszej styczniowej „Człowiek a ekologia”. Przebieg konferencji jest udostępniany przez media, m.in. TV Trwam oraz Radio Maryja.
17.08.2020

ISR: Wojskowa i ekonomiczna wspólnota interesów ze Szwecją

Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
17.08.2020

LOTOS zdalnie monitoruje wpływ pracy rafinerii na środowisko

Zakończył się projekt budowy systemu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (Continuous Emission Monitoring System). System pomaga w analizie pracy rafinerii przy przerobie różnych gatunków rop. Dzięki temu widać, jak produkcja wpływa na środowisko naturalne.
17.08.2020

Wyciek substancji ropopochodnej w marinie w Łebie

W niedzielę rano na obszarze mariny jachtowej w Łebie pojawiła się rozległa plama substancji ropopochodnej, o rozpiętości około 600-700 metrów.
17.08.2020

Płytki z terakoty do ratowania raf koralowych

Zmiany klimatyczne mają bardzo duży wpływ na życie w oceanach. Wymieranie raf koralowych jest tego widocznym przykładem. Naukowcy na różne sposoby starają się zmniejszyć skutki tak drastycznych zmian.
14.08.2020

Każdego roku marnujemy ogromne ilości wody. Jak i dlaczego należy ją oszczędzać?

Mimo że Ziemia w większości składa się z wody, paradoksalnie jest to surowiec deficytowy. Zasoby słodkowodne stanowią bowiem jedynie 3 proc. globalnych zapasów. Dlatego tak ważne jest, by racjonalnie nimi gospodarować.
13.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 400 lat dziko żyjące bobry mogą pozostać w swoim środowisku

Brytyjskie ministerstwo środowiska (DEFRA) ogłosiło dziś, że dziko żyjące bobry uzyskały pozwolenie, by na stałe pozostać w swoim środowisku naturalnym. Stało się to po raz pierwszy od ponad 400 lat. Badania, prowadzone od przeszło 5 lat udowodniły, że obecność tych zwierząt wpływa pozytywnie na środowisko.
06.08.2020

Ryby są na wymarciu!

Od 1970 r. populacja wędrownych ryb słodkowodnych spadła na świecie średnio o 76%, w tym w Europie aż o 93%! Są to wyniki pierwszej w historii globalnej oceny stanu ich populacji. Ten drastyczny spadek jest bezpośrednim skutkiem zniszczenia swobodnie płynących rzek, min. z powodu budowy zapór.
05.08.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

NFOŚiGW: ułatwienia w "Czystym powietrzu" i lista "zielonych" urządzeń

Materiały izolacyjne i stolarka okienna znajdą się w bazie danych urządzeń grzewczych programu "Czyste powietrze" - poinformował NFOŚiGW. Ułatwi to wybór materiałów i urządzeń spełniających określone w programie wymagania techniczne - dodał.
31.07.2020

Naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.
31.07.2020

Sierpień miesiącem czystej wody! Konkurs #AkademiaEko

Wokół nas codziennie podejmowanych jest wiele inicjatyw proekologicznych: widzimy, jak ważna jest troska o środowisko, a każde działanie ma znaczenie. Dlatego postanowiliśmy w AMS także tego lata podjąć konkretne działania
31.07.2020

Rzadkie zjawisko na Azorach – kaszaloty pomiędzy wyspami w obecności turystów [wideo]

Na najbardziej oddalonych na zachód lądach UE, portugalskich wyspach Flores i Corvo, zaobserwowano rzadkie zjawisko – duże grupy kaszalotów pływające w pobliżu wysp. W połowie lipca zwierzęta te pojawiły się nawet w obecności łodzi pełnej turystów.
28.07.2020

Kompendium wiedzy o szkodach w środowisku cz. II

Kolejna część serii publikacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowisko na temat szkód w środowisku.
28.07.2020

"Dajcie spokój fokom!" Eksperci ponownie muszą apelować do turystów

Jak donosi Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, w sieci pojawiają się kolejne filmy, na których ludzie podchodzą blisko do odpoczywających na plaży fok. Wśród nich widać nawet dzieci, nagrywane przez rodziców. Według ekspertów, sytuacja jest podwójnie niebezpieczna, gdyż zbliżanie się do fok zagraża zarówno tym zwierzętom, jak i ludziom.
27.07.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

Ilość plastiku w oceanach potroi się do 2040 - najnowsze badanie

Według organizacji pozarządowej International Solid Waste Association, konsumpcja plastiku jednorazowego użytku wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Maski na twarz i lateksowe rękawiczki są codziennie zmywane na odległych azjatyckich plażach. Na wysypiskach śmieci na całym świecie piętrzą się rekordowe ilości pojemników na żywność na wynos i opakowań z dostaw online.
24.07.2020

Rekiny funkcjonalnie wymarły na jednej na pięć raf koralowych [wideo]

Według nowej analizy na 19% światowych raf koralowych brakuje rekinów, co stanowi największy zanotowany zanik rekinów rafowych. Badanie sugeruje, że przełowienie, napędzane głównie gęstą populacją ludzką i złym zarządzaniem, spowodowało, że największe drapieżniki oceanu „funkcjonalnie wyginęły” w wodach ośmiu krajów. Ale na niektórych rafach w innych miejscach rekinów odnotowano całkiem dużo, co sugeruje, że środki ochronne mogą zadziałać.
23.07.2020

Jak Twoje auto emituje mikroplastiki do oceanu oddalonego o tysiące kilometrów

Wpływ podróży samochodem na środowisko jest dobrze znany. Emisje spalin zanieczyszczają atmosferę gazami, które podnoszą globalne temperatury i sprawiają, że powietrze jest mniej bezpieczne do oddychania. Niestety, na tym problemy się nie kończą. Naukowcy zbadali inny problem - związany z wpływem codziennych dojazdów na nawet najbardziej odległe zakątki oceanów na świecie.
23.07.2020

Bez recyklingu Polska zapłaci miliony. UE zatwierdziła daninę od plastiku

Na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które zakończyło się 21 lipca 2020 r. przyjęto konkluzje związane z wprowadzeniem i zastosowaniem od dnia 1 stycznia 2021 r., podatku od plastiku w wysokości 0,80 EUR za kg tego materiału, który nie został poddany recyklingowi.
22.07.2020

Raport IBRiS – “Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia”

Od wielu lat kwestie ochrony środowiska naturalnego pozostają tymi, które najsilniej oddziałują na świadomość ludzi. Zmiany codziennych nawyków społeczeństw wielu krajów, choć nie tak szybkie jak powinny, są zjawiskiem powszechnym. Jak pokazują raporty renomowanych ośrodków badawczych, poparcie dla rozwiązań wywodzących się z idei wykorzystywania na szeroką skalę tzw. „zielonej energii” stale rośnie.
21.07.2020

Nowa aplikacja i portal dot. uwalniania i transferu zanieczyszczeń

W dniu 17 lipca 2020 r. pod adresem www.gios.gov.pl/prtr została uruchomiona nowa aplikacja PRTR umożliwiająca przesyłanie sprawozdań w zakresie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Aplikacja posiada nowe funkcjonalności m.in. umożliwia samodzielną zmianę danych identyfikacyjnych zakładu, składanie korekty sprawozdania bez konieczności ponownego wprowadzania wszystkich danych. Zachęcamy do skorzystania z Instrukcji dla użytkownika.
21.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

Co dalej z przyszłością naszego oceanu? UE rozpoczyna konsultacje w sprawie międzynarodowego zarządzania oceanami

15.07. Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych rozpoczęły ukierunkowane konsultacje w celu oceny potrzeb rozwojowych i opcji w zakresie unijnego programu międzynarodowego zarządzania oceanami.
17.07.2020

Dzięki realizacji tego zadania Wody Polskie ochronią mieszkańców przed powodzią

W czwartek w siedzibie Wód Polskich w Szczecinie podpisano umowę na jedno z zadań w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. Mowa o bagrowaniu przekopu Klucz – Ustowo. Na podstawie Kontraktu Wykonawca zobowiązuje się do wykonania robót obejmujących prace pogłębiarskie na torze wodnym Przekop Klucz-Ustowo wraz z odkładem urobku na polu refulacyjnym. Zadanie ma wiele zalet – zaczynając od lepszej ochrony przeciwpowodziowej kończąc na poprawie ruchu żeglugowego zarówno dla jednostek takich jak lodołamacze, a
17.07.2020

Thunberg: świat musi być gotowy do zerwania starych umów dla dobra klimatu

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg powiedziała w czwartek, że świat potrzebuje fundamentalnych zmian gospodarki, aby mieć szansę na pokonanie kryzysu klimatycznego. Stwierdziła też, że kraje powinny być przygotowane do zerwania starych umów, aby osiągnąć zielone cele - podała agencja Reutera.
16.07.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Globalny projekt tworzenia parków narodowych na oceanie

W ramach nowego projektu powstanie globalna sieć rezerwatów oceanicznych, aby pomóc oceanom stać się bardziej odpornymi na skutki zmiany klimatu.
16.07.2020

Zrzut wody ze Stawów Milickich ma pomóc w oczyszczeniu Baryczy

Należąca do samorządu województwa dolnośląskiego spółka Stawy Milickie zdecydowała o zrzucie czystej wody ze swoich stawów do Baryczy. Ma to pomóc w oczyszczeni rzeki, której skażenie wykryto na początku lipca.
16.07.2020

Mikroplastik szkodzi homarom

Włókna mikroplastiku zaburzają wszystkie stadia rozwoju larw homarów - odkryli naukowcy. Drobinki sztucznych tworzyw m.in. gromadzą się przy skrzelach i zalegają w układzie pokarmowym.
15.07.2020

Min. Woś: instytucje publiczne zadziałały od pierwszego dnia ws. zanieczyszczenia Baryczy

Instytucje publiczne zadziałały od 1 lipca, czyli od pierwszego dnia, gdy pojawiła się informacja o zanieczyszczeniu rzeki Baryczy - poinformował w środę w Senacie minister środowiska Michał Woś. Zaznaczył, że było to na osiem dni przed interwencją poselską w tej sprawie.
15.07.2020

Szczyt Unii ustali większe ambicje klimatyczne?

Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Charles Michel opublikował artykuł, na podstawie którego szefowie państw i rządów omówią budżet UE i pakiet naprawczy podczas szczytu Rady Europejskiej w dniu jutrzejszym.
15.07.2020

Raport Greenpeace: Niemcy zawiedli w ochronie mórz

Ekolodzy w raporcie wymieniają drastyczne następstwa zaniedbań w ochronie mórz. Krytycy zarzucają im wypaczanie faktów.
10.07.2020

Samorząd województwa sfinansuje zakup pomp do napowietrzania wody w Baryczy

Samorząd województwa dolnośląskiego chce przekazać 400 tys. zł na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody w rzece Barycz. Na początku lipca wykryto skarżenie Baryczy na odcinku Odolanów-Wąsocz. Na powierzchnię rzeki na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby.
10.07.2020

Minister Kurtyka na szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej dot. czystej energii

Jak przyspieszyć innowacyjność w zakresie czystej energii oraz jak przeprowadzić proces ożywienia gospodarek po pandemii, aby przebiegał on w sposób zrównoważony i sprawiedliwy dla wszystkich – m.in. o tym dyskutowano podczas szczytu „IEA Clean Energy Transitions Summit”, zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency). W wideospotkaniu, które odbyło się 9 lipca 2020 r., udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka.
10.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy

Pracownicy Wód Polskich po otrzymaniu zgłoszenia 1 lipca br., natychmiast poinformowali o zagrożeniu odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, policję oraz straż pożarną. Uczestniczyli również w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Miliczu, które odbyło się w formie konferencji video 4 lipca br., z udziałem Burmistrza Gminy Milicz oraz przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej w Miliczu, Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.
10.07.2020

Kilometrowa plama oleju w kanale portowym w Łebie

Od środy wieczór straż pożarna próbuje usunąć olbrzymią plamę substancji pochodnej nieznanego pochodzenia w kanale Chełst w Łebie. Akcji nadal nie udało się zakończyć, ponieważ olej wciąż się wydobywa.
09.07.2020

Minister Kurtyka o inicjatywie „Miasto z klimatem”

„Chcemy wspierać miasta w transformacji ekologiczno-klimatycznej, ale też docenić wysiłki podejmowane na rzecz działań proekologicznych” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. podczas spotkania w Krynicy Zdroju.
09.07.2020

Goldman Sachs szacuje wartość Zielonego Ładu na 7 bln euro do 2050 r.

Zielony Ład UE z wieloletniego planu na rzecz klimatu przerodził się w program gospodarczy, którego całkowita wartość sięgnie 7 bln euro do 2050 r. - ocenia bank inwestycyjny Goldman Sachs.
09.07.2020

Kolejny etap prac związanych z oczyszczaniem zbiornika wodnego w Rogowie i rzeki Morga

7 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Brzezinach odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, związane z zanieczyszczeniem substancją ropopochodną zbiornika wodnego oraz przyległego terenu w miejscowości Rogów. Sytuacja jest konsekwencją próby kradzieży paliwa z rurociągu, należącego do PERN.
08.07.2020

Wielkopolskie: Rzeka Barycz zanieczyszczona; na powierzchnię masowo wypłynęły śnięte ryby

Sprawa zanieczyszczenia rzeki Baryczy trafiła do Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wlkp. W najbliższych dniach zapadanie decyzja o ewentualnym podjęciu śledztwa – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
08.07.2020

Kto może zaszkodzić środowisku? Kompendium wiedzy GDOŚ cz. I

Szkody w środowisku lub bezpośrednie zagrożenie szkodami w środowisku mogą zostać spowodowane bezpośrednio lub pośrednio jedynie poprzez działalność prowadzoną przez podmiot korzystający ze środowiska.
08.07.2020

Węgry: Ader prosi prezydentów Ukrainy i Rumunii, by nie zanieczyszczać rzek

Prezydent Węgier Janos Ader zwrócił się do prezydentów Ukrainy i Rumunii, Wołodymyra Zełenskiego i Klausa Johannisa, by użyli swoich wpływów w celu zatrzymania ogromnych ilości odpadów, docierających na Węgry rzekami Cisa i Samosz.
07.07.2020

Bałtycka Odyseja VII - na wybrzeżu zebrano już prawie tonę śmieci!

Już niemal tonę śmieci zebrali uczestnicy akcji Bałtycka Odyseja na dystansie ok. 300 km (od Świnoujścia do Władysławowa) w ciągu sześciu comiesięcznych marszy. Podczas następnej akcji w weekend 18-19 lipca wolontariusze posprzątają wybrzeże między Władysławowem a Helem.
07.07.2020

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

W dużej części Europy ostatnie miesiące są jednymi z najbardziej suchych w historii pomiarów opadów. Niedawne nawałnice, prowadzące nawet do lokalnych podtopień, nie wpłynęły na niski poziom wilgotności głębszych warstw gleby. Intensywne opady w dużej mierze spływają od razu do rzek i rowów melioracyjnych, nawilżając tylko warstwę powierzchniową. W Wielkiej Brytanii maj był najbardziej suchym miesiącem od 124 lat. Pożary trawią lasy, łąki i pola. Wiele rzek ma rekordowo niski poziom wody. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę probl
06.07.2020

WWF: Lekarstwo gorsze niż choroba, czyli dlaczego zbiorniki zaporowe nie są dobrym narzędziem w walce z suszą [wideo]

Budowa zbiorników zaporowych na rzekach jest coraz częściej podawanym rozwiązaniem w ramach walki z suszą. Jest to jednak podejście błędne, gdyż woda w nich gromadzona nie może być skutecznie wykorzystana np. do celów rolniczych. Paradoksalnie, zbiorniki zaporowe powodują lokalnie susze. Wbrew głoszonej opinii, nie sprawdzają się również w przypadku powodzi.
06.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. transformacji energetycznej

Brak daty odejścia od węgla może spowodować wykluczenie polskich rejonów górniczych z unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Ponad 40 osób i organizacji podpisało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, domagając się wyznaczenia daty odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce. Ponadto, sygnatariusze listu domagają się deklaracji wdrożenia neutralności klimatycznej, tak jak zrobiły to pozostałe kraje UE. List otwarty podpisali ekolodzy, naukowcy i samorządowcy z całego kraju.
06.07.2020

Plastik z Europy ląduje w azjatyckich wodach

Około 31 proc. plastiku eksportowanego z Europy do Azji w celu recyklingu ląduje w oceanie – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Environment International”.
06.07.2020

Sputnik Polska: Nad Arktyką pojawi się „kopuła termiczna”

Ogromny obszar wysokiego ciśnienia, często nazywany „kopułą termiczną”, utworzy się nad Oceanem Arktycznym w przyszłym tygodniu i przyspieszy topnienie lodu morskiego – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem meteorolog Fińskiego Instytutu Meteorologii Mika Rantanen.
04.07.2020

Akcja oczyszczania torfowiska pod Rogowem po wycieku z rurociągu, który uszkodzili złodzieje paliwa

Specjalistyczna firma wynajęta przez PERN rozpoczęła akcję oczyszczania torfowiska w okolicy zbiornika w Rogowie (Łódzkie), po tym jak pod koniec czerwca do środowiska trafił produkt z rurociągu uszkodzonego przez złodziei paliwa - podała w sobotę spółka.
04.07.2020

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.
04.07.2020

KE zaprasza do składania wniosków dot. nowowczesnych technologii niskoemisyjnych

Komisja Europejska (KE) ogłosiła dziś zaproszenie do składania wniosków w ramach funduszu innowacyjnego, dotyczących przełomowych technologii w dziedzinach energii ze źródeł odnawialnych, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii oraz wychwytywania, a także wykorzystywania i składowania CO2, poinformowała Komisja.
03.07.2020

Wody Polskie działają przy rewitalizacji jeziora Jamno

Pierwszego lipca odbyła się debata poświęcona przyszłości Jeziora Jamno. Kolejne spotkanie w tym temacie jest dowodem na to, jak istotna dla Wód Polskich jest rewitalizacja tego akwenu. Podczas konsultacji, w których udział wzięli przedstawiciele Wód Polskich, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz naukowcy, padła deklaracja, że wariantem realizowanym docelowo będzie konsultowany jesienią ubiegłego roku wariant numer 1.
02.07.2020

EEA: Musimy lepiej chronić nasze morza i oceany

Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie dotyczące dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej. Wynika z niego, że choć unijne ramy ochrony środowiska morskiego należą do najbardziej kompleksowych i najambitniejszych na świecie, pewne problemy pozostają nierozwiązane. Należą do nich m.in.: nadmiar substancji biogennych, hałas podwodny, zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi i inne rodzaje zanieczyszczeń oraz niezrównoważone praktyki połowowe.
02.07.2020

Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]

Naukowcy szacują, że 50–80% produkcji tlenu na Ziemi pochodzi z oceanu. Większość tej produkcji pochodzi z oceanicznego planktonu - dryfujących roślin, glonów i niektórych bakterii - które mogą fotosyntezować, czyli przekształcać światło słoneczne w energię.
02.07.2020

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu zabezpieczy przed żywiołem 2,5 mln osób z południa Polski. Tego typu inwestycji będzie coraz więcej

W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Na budowie obiektu przez dwa i pół roku pracowało ponad 1 tys. osób i kilka tysięcy jednostek sprzętu. Realizacja inwestycji nie była łatwa m.in. ze względu na powódź i pandemię. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy Budimex, w
02.07.2020

Zagłada ryb to efekt uboczny pracy elektrowni z otwartym systemem chłodzenia

Elektrownia Ostrołęka B zabija rocznie dziesiątki milionów ryb. Elektrownia Kozienice nawet ponad 200 milionów. Prezentujemy pierwsze polskie badania na ten temat. Problem nie dotyczy tylko Polski, ale np. w USA został już dawno dostrzeżony.
01.07.2020

Wilgotne upały - przyszłość już nadeszła

Najnowsze badania wskazują, że niebezpieczne dla życia ludzkiego wilgotne upały już teraz obserwuje się na przykład na Bliskim Wschodzie.
01.07.2020

Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą. Kilka upalnych dni bez opadów sprawi, że problem powróci

– W Polsce zmiany klimatu są już widoczne gołym okiem – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Nauka o klimacie. Wzrost temperatury spowodował z jednej strony przyspieszone wyparowywanie wody i wzrost zagrożenia suszą, z drugiej zaś opady coraz częściej mają charakter nawalny, powodując wzrost zagrożenia powodziowego. Ostatnie deszcze załagodziły co prawda problem suszy, z którym zwłaszcza rolnicy borykali się od dłuższego czasu, ale nasycenie wodą w głębszych warstwach gleby wciąż jest niskie. To oznacza, że wystarczy
30.06.2020

Katastrofa ekologiczna w Łódzkim. PERN usuwa skutki wycieku paliwa po próbie kradzieży z rurociągu

W miejscowości Rogów Górka (Łódzkie) PERN usuwa skutki wycieku z należącego do niego rurociągu produktowego. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z magistrali, do której doszło w sobotę. Spółka zapewnia, że w trybie pilnym przeprowadzi rekultywację terenu w miejscu zdarzenia.
29.06.2020

Setki martwych delfinów na francuskich plażach

W ostatnim czasie fale Atlantyku wyrzucają na francuski brzeg tak duże ilości martwych delfinów, że ich miejscowe populacje mogą być już zagrożone - obawiają się ekolodzy. Od stycznia tego roku na francuskich plażach znaleziono blisko 1100 ciał tych inteligentnych ssaków.
29.06.2020

NFOŚiGW: 28 mln euro dla Polski z programu LIFE na realizację 6 projektów dot. ochrony środowiska

KE przyznała 28 mln euro z programu LIFE na realizację 6 polskich projektów dotyczących ochrony środowiska i klimatu - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki posłużą m.in walce z zanieczyszczeniem powietrza i zwiększeniu zasobów wody pitnej.
29.06.2020

Jest postępowanie administracyjne w sprawie katastrofy ekologicznej w Dolinie Słupi

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkody w środowisku na Jeziorze Głębokim w gminie Dębnica Kaszubska. Przyczyną miałoby być gwałtowne odprowadzenie wody z jeziora przez elektrownie wodną Gałąźnia Mała. Zarządza nią spółka Energa OZE.
29.06.2020

Którędy do dekarbonizacji? Raport WWF Polska o magazynowaniu energii

Magazyny energii to jeden z najważniejszych elementów do budowy zdekarbonizowanej gospodarki, opartej na odnawialnych źródłach energii. Światowe sektory energetyczne transformujące się w kierunku pełnej dekarbonizacji potrzebują tej technologii już teraz. Czy Polska zdąży dołączyć do poszukiwań tego
25.06.2020

MWIOŚ: jest wniosek o cofnięcie MPWiK pozwoleń na zrzuty ścieków przelewami burzowymi

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skierował wniosek o cofnięcie lub ograniczenie stołecznemu MPWiK bez odszkodowania pozwoleń na dokonywanie zrzutów ścieków przelewami burzowymi – poinformował PAP w środę MWIOŚ.
25.06.2020

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe, Analizy bezpieczeństwa,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE,ASE,Automatic Systems Engineering

EKO-KONSULT Spółka z o.o.

konsulting środowiskowy,ppoż,atex,szkolenia,ekokonsult,eko-konsult,ochrona środowiska,raport rooś,kip,ocena oddziaływania na środowisko

FEM4CAD Sp. z o.o.

analiza hydrodynamiczna, określenie obciążeń środowiskowych wywołanych wiatrem, falami i prądem, wytrzymałości konstrukcji kadłuba, offshore, offshore wind, wspomaganie biur konstrukcyjnych w zakresie projektowania konstrukcji, wyboczenia konstrukcji, ocena wytrzymałości konstrukcji kadłubów i obiektów offshorowych, szacowania wytrzymałości zmęczeniowej, wyznaczania obciążeń środowiskowych i odpowiedzi układu na falowanie morskiej, analizy dynamiczne, analizy akustyczne, analiza drgań własnych, analiza drgań wymuszonych, analiza z zakresu elektromagnetyzmu, analiza z zakresu termiki, badania laboratoryjne materiałów, analiza wytrzymałości nóg i systemów podnoszenia, szczegółowa analiza zmęczeniowa, analiza hydrodynamiczna, globalna analiza wytrzymałości konstrukcji w pozycji podniesionej, seakeeping w warunkach pływania, site specific assessment, analiza obciążeń udarowych

3Bird Radar System

AUTOMATYCZNY SYSTEM RADAROWEJ DETEKCJI LOTÓW PTAKÓW I NIETOPERZY
automatyczny system radarowej detekcji lotów ptaków i nietoperzy,3Gsc, Robin Radar B.V., śledzenie przelotów ptaków w czasie rzeczywistym, radarowe badanie awifauny, badanie awifauny, opracowania środowiskowe w sektorze energetycznym, opracowania środowiskowe w sektorze offshore, 3bird radar system, 3bird, 3 bird, przedinwestycyjne radarowe monitoringi ornitologiczne, przedinwestycyjny radarowy monitoring inwestycyjny, radarowe badania ornitologiczne

WP Law Kancelaria Prawna Woźniccy & Partners sp.j.

Prawo ochrony środowiska i sprawy środowiskowe
ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, pomoc w uzyskaniu decyzji środowiskowych, przywrócenie stosunków wodnych, prawo, prawo ochrony środowiska, system kaucyjny, audyty karne, audyty cywilne, doradztwo prawne, doradztwo prawne dla osób prawnych, doradztwo prawne spółek, doradztwo prawne NGO, doradztwo prawne dla osób fizycznych, postępowania przedsądowe, negocjacje, likwidacja szkód, likwidacja szkód środowiskowych, obsługa postępowań administracyjnych, obsługa postępowań sądowo-administracyjnych, ocena oddziaływania postępowania na środowisko, audyty administracyjne

Urząd Morski w Szczecinie

urząd morski,urzędy morskie,instytucje morskie,urząd morski szczecin,oznakowanie nawigacyjne,inspekcja morska,PSC,FSC,bezpieczeństwo portu,port dla statków,ochrona wybrzeża,tor wodny,terminal LNG,gazoport,małe porty,środowisko morskie,ochrona środowiska morskiego

Zespół Rzeczoznawców Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych

hydrotechnika,karta informacyjna przedsięwzięcia,raport oddziaływania na środowisko,hydrotechnika morska,budownictwo,konstrukcje morskie,umocnienia brzegu,zamówienia publiczne,projektowanie,zbiorniki retencyjne,konstrukcje śródlądowe,geotechnika,sitwm

Wartsila Polska Sp. z o.o.

Serwis silników,przeglądy silników,naprawy silników,naprawy systemów elektrycznych,naprawy systemów automatycznych,części zamienne do silników,pomiary dynamiki,silniki dwupaliwowe,silniki gazowe,oczyszczanie wód balastowych,scrubery,systemy napędowe,separator wód zaolejonych,kontrola i redukcja emisji spalin,optymalizacja zużycia paliwa,umowy serwisowe,czyszczenie chłodnic,wał śrubowy,śruba nastawna,ster strumieniowy,centrowanie,rozwiercanie pochwy wału śrubowego,mobilna obróbka na obiekcie,usuwanie awarii systemów napędowych,klejenie uszczelnień,zrównoważone środowisko,inteligentne technologie,terminal LNG,silniki LNG,diesel,Sulzer,modernizacja silnika,mobilna obróbka skrawaniem,pomiary liniowości,naprawa turbin,honowanie tulei,roztaczanie linii wału,regeneracja czopów,centrowanie,legalizacja płaszczyzn stykowych,roztaczanie pochew wału,szlifowanie powierzchni stykowych

MAK-PROJEKT

Mak-Projekt - Biuro Usług Technicznych
Projektant,Projektowa,Projektowanie,rysunek,techniczny,AutCad,makprojekt,projekt,plan,instrukcja,pomiar,pomiary,design,Lechler,Hennlich,rely,spraying,dysza,dysze,dysz,nozzle,spryskiwanie,spryskiwacze,zraszacz,zraszacze,zraszanie,tryskacz,tryskacze,tryskać,polewanie,woda,wodą,przemysł,przemysłu,przemyśle,odpylanie,odpylania,zwilżanie,zwilżania,nawilżanie,nawilżania,absorpcja,absorpcji,chłodzenie,chłodzenia,krople,kropla,wtrysk,tryskaczowe,pożarowe,instalacje,gaśnicze,sug,stałe,urządzenia,FM,VdS,PN-EN12845,zasuwa,zawór,zawory,pneumatyczne,stożkowe,pustostożkowe,pełnostożkowe,strumieniowe,strumień,płaskostrumieniowe,powietrzne,hydrauliczne,obrotowe,filtry,filtr,spożywczy,maszynowy,motoryzacyjny,stoczniowy,środowisko,budownictwo,budownictwie

DHI Polska Sp. z o.o.

Zakłady produkcji wody,Przemysł i technologie produkcji,Bezpieczne produkty i środowisko,Rzeki i zbiorniki,Zasoby wodne i gospodarka przestrzenna,Ekologia i akwakultura,Inżynieria przybrzeżna i ujścia rzek,Infrastruktura morska i energia

Ocean Sense

Ocean Sense,raporty ooś,ocena oddziaływania na środowisko,Ochrona środowiska,MMO,PSO,Ssaki Morskie,Doradztwo i usługi konsultingowe,Offshore,biologia,ekologia,Marine Mammal Observers,Protected Species Observers,Passive Acoustic Monitoring,Mitigation,monitoring,inwentaryzacja,przyrodnicza,environmental survey,raporty środowiskowe,raport środowiskowy,raport oddziaływania na środowisko,obserwatorzy ssaków morskich,obserwator ssaków morskich,oobserwator,foki,morświn,foka,obserwatorzy fok,obserwator fok,

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.

CTM,CENTRUM TECHNIKI MORSKIEJ,OBR CTM S.A.,OŚRODEK BADAWCZO-ROZWOJOWY CENTRUM TECHNIKI MORSKIEJ S.A.,technologie informatyczne,wyposażenie centrów dowodzenia i zarządzania,technologie łączności,technologie okrętowe,technologie podwodne,radiostacje,odbiorniki radiolokacyjne,zintegrowane systemy łączności,zintegrowane systemy okrętowe,technologie monitorowania i minimalizacji pól fizycznych,technologie ochrony katodowej,technologie przeciwudarowe,certyfikacja wyrobów w zakresie akredytacji MON,akredytowane laboratoria,badania kompatybilności elektromagnetycznej,badania środowiskowe i klimatyczne,badania odporności udarowej,badania wibroakustyczne,badania bezpieczeństwa użytkowania,badania rozkładu potencjału elektrochemicznego,badania pól magnetycznych i elektrycznych,SCOT,niszczyciel min,Kormoran,system zarządzania walką

Zespół Rzeczoznawców SiTWM TGR Gdańsk

operaty,wodnoprawne,raporty,oddziaływania,na środowisko,pomiary,inwentaryzacje,środowiskowe,studia,wykonalności,programy,funkcjonalno,użytkowe

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie 30 tys. osobników foki szarej. To ok. 30% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, nie jest to poziom, który gwarantuje jego naturalne odrodzenie. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle

W czasie transformacji energetycznej, w którą zaangażowane są niemal wszystkie sektory przemysłu w kraju, niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa – zarówno przemysłowego, jak i ochrony środowiska. Przy planowanych inwestycjach warto posłużyć się radą doświadczonych partnerów. Takim jest Eko-Konsult.
17.01.2023

„Bałtyk to nasza wspólna sprawa”. W Gdańsku rozpoczęło się 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego

Bałtyk to nasza wspólna sprawa – mówił w środę w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas otwarcia 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, podczas którego poruszane są tematy związane z rozwojem regionu Bałtyku, gospodarką w obiegu zamkniętym i problemami demograficznymi. W Forum uczestniczy prawie 800 osób z całej Europy.
13.06.2019

MTMG walczy z pyłem węglowym. Wkrótce pomoże w tym nowoczesny sprzęt

MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia inwestuje w nowoczesny sprzęt. Chce w ten sposób nie tylko zwiększyć potencjał produkcyjny, ale także zadbać o środowisko i ograniczyć poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni.
24.09.2018

Ponad 4 mld zł wpływów do budżetu państwa z budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni. Podpisano umowę środowiskową

Nawet 4,4 mld złotych mogą wynieść przychody Skarbu Państwa z opłat celno-skarbowych z 2 mln TEU w Porcie Zewnętrznym w Gdyni. Rozpoczęło się opracowywanie dokumentacji środowiskowej dla tej inwestycji. Umowę podpisano z Uniwersytetem Gdańskim we wtorek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.
01.08.2018

Spada ryzyko chorób zawodowych pracowników stoczni i portów

Młody człowiek, który trafia w tej chwili do stoczni, tak naprawdę ma minimalne szanse na „wychodowanie” sobie choroby zawodowej – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Bartoszewska-Dogan, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Podkreśliła, że obecnie wiedza pracodawców i pracowników na temat tego ryzyka jest dużo większa niż kilka lat temu. W całym 2016 r. w Polsce odnotowano 2 219 przypadków choroby zawodowej. Dla porównania, w 2001 r. było ich aż 6 007.
11.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.