Nurdle to małe plastikowe kuleczki, welkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata.
Ten półprodukt do produkcji plastiku stanowi ogromne zagrożenie dla ryb i ptaków morskich, które często mylą je z pokarmem i zjadają Jeśli rybak złowi taką rybę, co jest wysoce prawdopodobne, plastik ten pojawi się na stole kogoś z nas. Ponadto, jak każdy plastik, nurdle nie znikają – po prostu rozdrabniają się na coraz mniejsze cząsteczki i wraz z prądami morskimi krąży po całej Ziemi.
Wykazano, że ponad 220 gatunków morskich połyka plastikowe śmieci. Plastik może zostać uwięziony w żołądku zwierzęcia, powodując owrzodzenie, sprawiając, że czują się pełne i uniemożliwiając im jedzenie prawdziwego pożywienia. Może to prowadzić do głodu i potencjalnie śmierci. Toksyczne chemikalia mogą również przenosić się z mikroplastiku na zwierzęta, które je zjadają, powodując dalsze szkody - to kolejna droga przedostania się tych chemikaliów do łańcucha pokarmowego.
Kamyczki mogą mieć również pośredni wpływ na ekosystemy; na plaży mikrodrobiny plastiku mogą zmienić właściwości piasku, takie jak jego temperatura i przepuszczalność, co może wpływać na zwierzęta które wysiadują jaja, czy chowają potomstwo na plażach.
COSCO Shipping podpisuje porozumienie o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu
Szczecińscy naukowcy opracowali klatki do połowu ryb chroniące inne gatunki
Greta Thunberg ponownie oskarżona o blokadę portu naftowego w Malmö
"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września
MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo
Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem