• <
pge_baltica_390x100_duży

Nowa plaga na Bałtyku - czym są nurdle?

26.08.2020 15:46

Partnerzy portalu

Nowa plaga na Bałtyku - czym są nurdle? - GospodarkaMorska.pl
fot. Greenpeace

Nurdle to małe plastikowe kuleczki, welkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej  można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata.

Ten półprodukt do produkcji plastiku stanowi ogromne zagrożenie dla ryb i ptaków morskich, które często mylą je z pokarmem i zjadają Jeśli rybak złowi taką rybę, co jest wysoce prawdopodobne, plastik ten pojawi się na stole kogoś z nas. Ponadto, jak każdy plastik, nurdle nie znikają – po prostu rozdrabniają się na coraz mniejsze cząsteczki i wraz z prądami morskimi krąży po całej Ziemi.

Wykazano, że ponad 220 gatunków morskich połyka plastikowe śmieci. Plastik może zostać uwięziony w żołądku zwierzęcia, powodując owrzodzenie, sprawiając, że czują się pełne i uniemożliwiając im jedzenie prawdziwego pożywienia. Może to prowadzić do głodu i potencjalnie śmierci. Toksyczne chemikalia mogą również przenosić się z mikroplastiku na zwierzęta, które je zjadają, powodując dalsze szkody - to kolejna droga przedostania się tych chemikaliów do łańcucha pokarmowego.

Kamyczki mogą mieć również pośredni wpływ na ekosystemy; na plaży mikrodrobiny plastiku mogą zmienić właściwości piasku, takie jak jego temperatura i przepuszczalność, co może wpływać na zwierzęta które wysiadują jaja, czy chowają potomstwo na plażach.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.