• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Globalny projekt tworzenia parków narodowych na oceanie

16.07.2020 14:03 Źródło: Environment Journal
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Globalny projekt tworzenia parków narodowych na oceanie

Partnerzy portalu

Globalny projekt tworzenia parków narodowych na oceanie - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

W ramach nowego projektu powstanie globalna sieć rezerwatów oceanicznych, aby pomóc oceanom stać się bardziej odpornymi.

Project Zero nakreślił serię globalnych projektów sieciowych od Antarktydy po Cieśninę Beringa, które będą chronione w celu przywrócenia zdrowia oceanom.

Każda sieć będzie miała formę parku narodowego w oceanie, w którym zabronione będzie wiercenie, kopanie, łowienie ryb i zanieczyszczanie. Będzie to oceaniczne sanktuarium, w którym ocean będzie mógł powrócić do swojego naturalnego stanu jako optymalnie działająca elektrownia, produkująca tlen i pochłaniająca dwutlenek węgla.

Liderzy projektu mają nadzieję, że uda im się zdobyć fundusze, uruchamiając Kickstarter.

Nowa kampania oferuje wszystkim wspierającym na Kickstarterze możliwość „odebrania swoich współrzędnych”, poprzez przyjęcie na Sri Lance kawałka oceanu, którego rozmiar odzwierciedla poziom darowizn.

Zobowiązania darczyńców zaczynają się już od 5 funtów za 500 m² powierzchni oceanu. Każdy "sponsor oceanu" otrzyma oficjalny certyfikat ze swoimi unikalnymi współrzędnymi, a także aktualizacje postępów wraz z prezentacją ludzi i stworzeń korzystających z funduszy.

Dyrektor generalny i założyciel Projektu Zero, Michele Clarke, powiedziała: „Podczas pandemii Covid-19 widzieliśmy niesamowite wizje naszej planety, która pozornie się odnawia.

Ale kiedy blokada zostanie zniesiona, sytuacja może się pogorszyć, ponieważ rządy osłabiły przepisy dotyczące ochrony środowiska. Kryzys klimatyczny to nieodwracalna transformacja.

Nie ma szczepionki, która uratuje środowisko. Nie wolno nam odwracać uwagi od kryzysu klimatycznego. Uzdrowienie oceanu to wyraźna droga do osiągnięcia wymiernych postępów w celu odwrócenia fali kryzysu klimatycznego ”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.