• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kanada dołącza do Global Ocean Alliance w celu ochrony światowych oceanów

PMK

14.07.2020 04:49
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kanada dołącza do Global Ocean Alliance w celu ochrony światowych oceanów

Partnerzy portalu

Kanada dołącza do Global Ocean Alliance w celu ochrony światowych oceanów - GospodarkaMorska.pl

Rząd Kanady przyłączył się do innych krajów Global Ocean Alliance - ogłosiła w ubiegłym tygodniu Bernadette Jordan, minister rybołówstwa, oceanów i kanadyjskiej straży przybrzeżnej.

Jak informowano, celem sojuszu jest popieranie międzynarodowych partnerów w ambitnych działaniach oceanicznych w celu ochrony co najmniej 30 procent oceanów na świecie poprzez ustanowienie morskich obszarów chronionych i inne skuteczne środki ochrony obszarów morskich do 2030 r.

Od 2015 rokuu Kanada współpracuje z prowincjami i terytoriami, rdzenną ludnością oraz organizacjami środowiskowymi i przemysłowymi w celu zwiększenia ochrony swoich oceanów. Kanada dążyła do objęcia ochroną 10% morskich i przybrzeżnych obszarów kraju do 2020 roku i już przekroczyła ten cel, osiągając prawie 14% do sierpnia 2019 r.

Według rządu wysiłki Kanady, w tym ustanowienie nowych morskich obszarów chronionych i inne skuteczne środki ochrony obszarowej, również przyczyniły się do osiągnięcia międzynarodowego 10-procentowego celu ochrony mórz przed terminem 2020.

Rząd powiedział, że nadal dąży do osiągnięcia ambitnego celu, jakim jest ochrona 25% obszarów morskich i przybrzeżnych do 2025 i 30% do 2030 roku.

- Poprzez Global Ocean Alliance dołączamy do rosnącej liczby podobnie myślących krajów. Będziemy współpracować z nimi w celu przyjęcia nowych ambitnych globalnych celów w zakresie różnorodności biologicznej zgodnie z Konwencją o różnorodności biologicznej - powiedział rząd Kanady w oświadczeniu. - Kanada dołącza do Global Ocean Alliance, aby pomóc w ożywieniu międzynarodowych wysiłków na rzecz 30-procentowego celu ochrony mórz i oceanów, który pozwala prosperować środowisku morskiemu i zrównoważonym gospodarkom morskim – dodał.

W 2019 roku Wielka Brytania utworzyła Global Ocean Alliance, aby wesprzeć globalny 30-procentowy cel ochrony oceanów. Oprócz Kanady do tej pory do sojuszu dołączyły 22 kraje: Belgia; Belize; Cabo Verde; Kanada; Kostaryka; Chorwacja; Fidżi; Finlandia; Gabon; Niemcy; Włochy; Kenia; Luksemburg; Monako; Nigeria; Palau; Portugalia; Senegal; Seszele; Szwecja; Wielka Brytania; i Vanuatu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.