• <

Przemysł stoczniowy w poważnym kryzysie. Ogromny spadek zamówień w 1 połowie 2020 roku

PMK

14.07.2020 04:52
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Przemysł stoczniowy w poważnym kryzysie. Ogromny spadek zamówień w 1 połowie 2020 roku

Partnerzy portalu

Przemysł stoczniowy w poważnym kryzysie. Ogromny spadek zamówień w 1 połowie 2020 roku - GospodarkaMorska.pl
W pierwszej połowie tego roku nastąpił dramatyczny spadek działalności stoczniowej, ponieważ pandemia COVID-19 ograniczyła gotowość właścicieli do zamawiania nowych statków w związku z niepewnością rynku i ograniczonym dostępem do kapitału.

Na podstawie danych VesselsValue liczba zamówionych statków w pierwszej połowie 2020 roku była o połowę mniejsza niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Mianowicie, dane agencji wycen wskazują, że w tym okresie przybyło około 332 nowych zamówień na statki we wszystkich sektorach, co stanowi spadek o 47% w porównaniu z 625 zamówieniami w pierwszej połowie 2019 roku.

Dane z serwisu Clarksons Research Service,przedstawiają podobny obraz, przy czym nowe globalne zamówienia na budowę statków wyniosły 5,75 miliona ton skompensowanych brutto (CGT) lub 269 statków zamówionych w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. Tą liczbę uważa się za najniższą od 1996 roku.

Według Clarksons, chińscy stoczniowcy zabezpieczyli większość zamówień o łącznej wartości 3,51 miliona CGT lub 145 statków, następnie południowokoreańscy stoczniowcy z 1,18 miliona CGT lub 37 statków, a japońscy gracze z 570 000 CGT lub 36 statków.

Sektor stoczniowy już od dłuższego czasu walczy z posuchą, co zmusiło głównych przedstawicieli branży do połączenia sił i umocnienia szeregów. Dotyczy to w szczególności japońskich stoczniowców, którzy zmagają się z silną konkurencją ze strony Korei Południowej i Chin.

Fala konsolidacyjna wśród japońskich stoczniowców trwa od 2016 roku. Mitsubishi Heavy Industries (MHI) rozpoczyna obecnie rozmowy w celu zawarcia sojuszy z trzema innymi stoczniami - Imabari Shipbuilding, Oshima Shipbuilding i Namura Shipbuilding.

Kryzys spowodował, że Chiny połączyły swoich najlepszych stoczniowców China State Shipbuilding Corporation (CSSC) i China Shipbuilding Industry Company (CSIC).

W międzyczasie najlepsi producenci z Korei Południowej, Hyundai Heavy Industries oraz Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (D

Przetrwanie firm stoczniowych prawdopodobnie zależeć będzie od zdolności stoczniowców do przyspieszenia budowy statków o zerowej emisji.

Bez względu na to, czy jest to wodór, amoniak, czy energia elektryczna, jest to penie wchodzi w grę, a nowa rzeczywistość spowolnienia popytu i problemów ekonomicznych pokazuje, że dla przemysłu stoczniowego prawdopodobnie będzie to oznaczało przetrwanie najtwardszych i najbardziej innowacyjnych

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.