„Chcemy wspierać miasta w transformacji ekologiczno-klimatycznej, ale
też docenić wysiłki podejmowane na rzecz działań proekologicznych” –
podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. podczas
spotkania w Krynicy Zdroju.
Jak przypomniał minister Kurtyka „Miasto z klimatem” to inicjatywa Ministerstwa Klimatu, inspirowania działaniami podejmowanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, której celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz wsparcie miast w transformacji w kierunku neutralności klimatycznej i odporności na zmiany klimatu.
„„Miasto z klimatem” to zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju. Ekologiczny transport i wspieranie elektromobilności, poprawa bilansu wodnego w kontekście suszy i powodzi, odnawialne źródła energii oraz czyste powietrze – w tych obszarach będziemy wspierać miasta i pro-klimatyczne inwestycje” – dodał.
W opinii ministra Kurtyki miasto Krynica Zdrój może stać się jednym z liderów tej inicjatywy.
W trakcie spotkania nastąpiło podpisanie listu intencyjnego miasta Krynica Zdrój i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ministerstwo Klimatu i NFOŚiGW zapewniają dotacje z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację przez miasta zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem rozwiązań z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury (uruchomiony w czerwcu nabór z pulą 60 mln zł.), a także środki finansowe dla miast i gmin na działania z zakresu retencji i rozwoju zieleni w ramach nowej edycji Funduszy Norweskich, które zostały uruchomione w marcu b.r. (ok. 100 mln zł).
W dobie zmieniającego się klimatu, niezwykle ważnym jest, aby rozwiązania przyjazne dla środowiska były stosowane w miastach, w których kumuluje się szereg współczesnych wyzwań. Projekt „Miasto z Klimatem” ma promować nie tylko duże inwestycje prośrodowiskowe, takie jak ciepłownie geotermalne czy kogenerację, ale również mniejsze, innowacyjne rozwiązania, które trafiają do pojedynczego obywatela. Chodzi o kompleksowe wdrażanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, które bezpośrednio oddziałują na życie mieszkańców miasta.
W „Miasto z klimatem” wpisują się takie rozwiązania jak m.in:
1) Elektromobilność – rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego, który wpłynie korzystnie na poprawę jakości powietrza w miastach, jak również ograniczy emisję hałasu i poziom natężenia ruchu samochodowego. Budowa stacji ładowań dla samochodów elektrycznych ma przekonać mieszkańców do wyboru e-aut, jako alternatywy dla tych zasilanych paliwami konwencjonalnymi. Programy dedykowane:
- „eVAN” – dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego;
- „Zielony samochód” – dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego;
- „Koliber – taxi dobre dla klimatu” – pilotaż.
2) Geotermia – najwydajniejsze źródło energii odnawialnej. Dzięki postępowi technologicznemu oraz sprzyjającej budowie geologicznej naszego kraju, wykorzystanie wód termalnych staje się coraz bardziej dostępne. Programy dedykowane:
- „Polska Geotermia Plus”;
- Udostępnianie wód termalnych w Polsce.
3) Fotowoltaika – przyjazne środowisku źródło prądu oraz oszczędne dla jego użytkowników. Doskonałe rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorstw i budynków użyteczności publicznej, jak i zabudowy rodzinnej. Programy dedykowane:
- „Mój Prąd”;
- „Energia Plus”;
- „Ciepłownictwo powiatowe”;
- „Agroenergia”.
4) Retencja – narzędzie do walki m.in. z lokalnymi powodziami, czy niewydolnością systemów kanalizacyjnych. Ważną korzyścią z rozwoju tej inicjatywy jest powstanie miejskiego mikroklimatu, wpływającego na zmniejszenie negatywnego oddziaływania wysp ciepła, co znacząco podnosi jakość życia mieszkańców danej aglomeracji. Program dedykowany:
- „Moja Woda”.
5) Zieleń miejska – budowa ogrodów deszczowych, zielonych dachów i ścian, ronda infiltrujące, instalacje gromadzące wodę deszczową wykorzystywaną potem w ogrodnictwie. Rozbudowa parków miejskich wraz z odnową gatunkową. Program dedykowany:
- „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”.
6) Gospodarka o obiegu zamkniętym – ponowne zużycie i wykorzystanie materiałów. Programy dedykowane:
- Racjonalna gospodarka odpadami;
- Gospodarka o obiegu zamkniętym.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami