• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MKiŚ: podpisano wartą blisko 1,7 mln zł umowę z PZW m.in. na zarybianie Odry

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie MKiŚ: podpisano wartą blisko 1,7 mln zł umowę z PZW m.in. na zarybianie Odry

Partnerzy portalu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu podpisał umowę z Polskim Związkiem Wędkarskim m.in. na zarybianie Odry - poinformował resort klimatu i środowiska. Projekt kosztuje blisko 1,7 mln zł, ma być realizowany przez 3 lata - wskazano.

Jak wyjaśniono w komunikacie resortu klimatu i środowiska, wartość zadania pn. "Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry" wynosi 1 678 300 zł, a wysokość dofinansowania wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wskazano, że wyżej wymienioną kwotę Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przeznaczy na odbudowę bioróżnorodności Odry. Umowę na zarybienie drugiej największej polskiej rzeki podpisano pomiędzy Polskim Związkiem Wędkarskim oraz WFOŚiGW w Opolu.

"Celem zadania jest wsparcie odbudowy ekosystemu Odry m.in. poprzez zarybianie i inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej. W pierwszej kolejności wykonany zostanie monitoring ichtiofauny. Zarybienie rzeki Odry nastąpi w trzecim roku realizacji programu" - wyjaśniono w komunikacie.

Cytowana przez resort minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że po katastrofie z 2022 roku Odra potrzebuje całego pakietu systemowych działań.

"Jednym z nich są prace nad odbudową ekosystemów. Ministerstwo klimatu i środowiska cały czas monitoruje sytuację na rzece i ściśle współpracuje z innymi resortami, aby dostosowywać działania do bieżącej sytuacji. Jednocześnie z resortami infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych i MSWiA analizujemy możliwości rozbudowy systemów odsalania wód przemysłowych, zmniejszenia zasolenia rzeki, zwiększenia retencji. Jesteśmy też w dialogu ze stroną społeczną. Trzeba pamiętać, że są to działania długofalowe, rozłożone w czasie, ale konieczne dla poprawy sytuacji Odry" - wskazała.

Hennig-Kloska zapewniła, że "absolutnym priorytetem" ministerstwa jest zapobieganie katastrofom o skali tej z 2022 roku i poprawa stanu ekologicznego Odry. "Przede wszystkim myślimy o przyszłości rzeki, odbudowie populacji ryb odrzańskich w perspektywie najbliższych lat. Odtwarzanie różnorodności biologicznej w ramach projektu WFOŚiGW, wpisuje się w plan naprawczy dla rzeki" - podkreśliła.

Ministerstwo poinformowało, że w ramach podpisanej umowy między PZW a WFOŚiGW w Opolu zarybianie będzie się odbywać zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi plan zarybień i ochrony. Pieniądze przeznaczone będą również - jak podał resort - na inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry, w tym m.in. pozyskanie tarlaków (ryba w fazie pełnej dojrzałości płciowej, zdolna do rozrodu), odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu Odry, monitoring ichtiofauny oraz transport materiału zarybieniowego.

W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów prymnesium parvum - tzw. złotych alg. To rzadko występujące mikroskopijne glony, które na ogół żyją w morskich wodach przybrzeżnych, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Pojawiają się zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie występuje zwiększone zasolenie, oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Zakwity "złotej algi" pojawiły się już na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Latem 2022 r. zakwit "złotej algi" w Odrze przyczynił się do masowego śnięcia ryb w tej rzece. (PAP)

mick/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.