• <

Sputnik Polska: Nad Arktyką pojawi się „kopuła termiczna”

04.07.2020 20:48 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Sputnik Polska: Nad Arktyką pojawi się „kopuła termiczna”

Partnerzy portalu

Sputnik Polska: Nad Arktyką pojawi się „kopuła termiczna” - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Ogromny obszar wysokiego ciśnienia, często nazywany „kopułą termiczną”, utworzy się nad Oceanem Arktycznym w przyszłym tygodniu i przyspieszy topnienie lodu morskiego – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem meteorolog Fińskiego Instytutu Meteorologii Mika Rantanen.

„Z szacunków Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) wynika, że w przyszłym tygodniu nad Oceanem Arktycznym pojawi się rozległy obszar wysokiego ciśnienia. Blokujące maksimum albo kopuła termiczna charakteryzuje się ciepłymi masami powietrza i przejrzystym niebem, co przyśpiesza topnienie lodu morskiego” – wyjaśnił Rantanen.

Jak dodał, pojawieniu się kopuły termicznej z duża dozą prawdopodobieństwa sprzyjały obszary wysokiego ciśnienia nad Syberią.

„Nad Arktyką tworzy się stacjonarny antycyklon, co spowoduje gwałtowne topnienie pokrywy lodowej. To prawda, ponieważ słońce nie zachodzi za kołem podbiegunowym i promienie słoneczne intensywnie oddziałują, co przyczynia się do topnienia lodu. Aktywne topnienie lodu jest konsekwencją globalnej zmiany klimatu na wysokich szerokościach geograficznych. Zjawisko to jest obserwowane od dawna” – potwierdził dyrektor naukowy Centrum Hydrometeorologicznego Roman Wilfand.

Żródło: Sputnik Polska

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.