• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sierpień miesiącem czystej wody! Konkurs #AkademiaEko

31.07.2020 12:26 Źródło: Akademia Morska w Szczecinie
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Sierpień miesiącem czystej wody! Konkurs #AkademiaEko

Partnerzy portalu

Sierpień miesiącem czystej wody! Konkurs #AkademiaEko - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe/Akademia Morska w Szczecinie

Wokół nas codziennie podejmowanych jest wiele inicjatyw proekologicznych: widzimy, jak ważna jest troska o środowisko, a każde działanie ma znaczenie. Dlatego postanowiliśmy w AMS także tego lata podjąć konkretne działania

– ogłaszamy KONKURS #AkademiaEko – na najlepsze działania ekologiczne, które może podjąć każdy z nas. Na pomysły czekamy do końca wakacji, a sierpień tym samym stanie się w naszej świadomości Miesiącem Czystej Wody!

Akcja, jaką chcemy zainicjować, ma na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Błędem jest myślenie, że problem czystości wód dotyczy nas tylko, gdy mieszkamy nad morzem... Wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To przecież właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety.

Żeby zwrócić uwagę na problem i znaleźć rozwiązanie – ogłosiliśmy konkurs, w którym prosimy uczestników, by pokazali nam, jak dbać o środowisko? 

W jaki sposób na co dzień – sami, z przyjaciółmi, rodziną – troszczymy się o przyszłość naszej planety? Ekologia zaczyna się na naszych własnych podwórkach, od zmiany naszych postaw, a to, co zrobimy ma wpływ na to, jak wygląda świat. Pokażcie nam, jak skutecznie wcielać w życie eko-pomysły, a my podamy to dalej! Razem będziemy uczyć ekologii w #AkademiiEko. 

Jak to zrobić? Zaproponować swój ekopomysł i przedstawić w dowolnej formie. Foto, wideo, esej, wiersz, piosenka... jakkolwiek przedstawiony zostanie pomysł – wnikliwie mu się przyjrzymy i przedstawimy go naszym odbiorcom.

Można prowadzić akcje indywidualne, rodzinne, z przyjaciółmi, wspólne zbieranie śmieci na plażach czy w lasach, zaprezentować pomysły na powtórne wykorzystanie surowców, #zerowaste... W tym temacie nie ogranicza Was nic - każdy pomysł, jak zadbać o środowisko jest na wagę złota, bo #niemaplanetyB!

Czekamy do końca wakacji – 31 sierpnia pod adresem konkurs@am.szczecin.pl.

Szczegóły w regulaminie: https://www.am.szczecin.pl/pl/uczelnia/aktualnosci/akademiaeko-konkurs/. Nagrodzimy aż 10 najlepszych pomysłów – do wygrania głośniki JBL, bluzy AMS, vouchery i prezenty od naszego partnera mojabutelka.pl (ekobutelki wielorazowego użytku na CZYSTĄ WODĘ!) i ekologiczne gadżety: ekotorby i woreczki na żywność, wielorazowe lunchboxy.

Morza i oceany potrzebują naszego wsparcia

Pamiętajmy, że jednym z największych wyzwań mórz i oceanów są ogromne ilości plastikowych śmieci, które nieustannie dostają się do wód. Rocznie do środowiska morskiego potrafimy dostarczyć prawie 10 milionów ton plastiku! 

Wyrzucamy dosłownie wszystko, od zwykłych torebek po zabawki. Najbardziej znanym „morskim wysypiskiem" jest śmieciowa wyspa – Great Pacific Garbage Patch, która rozciąga się w północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami a Kalifornią, o przypuszczalnej wadze prawie 3 milionów ton! Z powodu trafiających do mórz i oceanów plastikowych odpadów, co roku ginie ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. 

W Polsce wywieramy bezpośredni wpływ na Morze Bałtyckie – to jeden z najmłodszych akwenów na świecie, o niskim stopniu zasolenia. Zachwyca swoim pięknem, stanowi schronienie dla rozmaitych gatunków ryb, ptaków i ssaków morskich. Jednak od lat zmaga się też z zanieczyszczeniem, jakie spływa do jego basenu w wyniku działalności człowieka. Bałtykowi zagraża eutrofizacja – czyli zakwitanie wód, którego wynikiem jest obniżanie zawartości tlenu w wodzie. Strefy „beztlenowe" stają się pustyniami, zamiera w nich życie. W ciągu ostatnich 115 lat wzmożonej działalności przemysłowej i rolniczej powierzchnia martwych stref naszego morza wzrosła dziesięciokrotnie, z nieco ponad 1% do 14% powierzchni dna morza. Możemy pomóc naturze, dbając o jak najniższą emisję zanieczyszczeń, w tym – dbając o niezaśmiecanie plaż i zbiorników wodnych w naszej okolicy, niezależnie, gdzie się znajdujemy. Im mniej śmieci wyprodukujemy, im więcej ich przetworzymy, tym bardziej przysłużymy się naszemu środowisku.  

Gospodarka Morska
fot. mat. prasowe/Akademia Morska w Szczecinie

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.