• <

Wynik wyszukiwania - "turcja" - Wiadomości

Prezydent Erdogan po spotkaniu z greckim premierem: zmienimy Morze Egejskie w morze pokoju

Turcja chce zamienić Morze Egejskie w morze pokoju i przyjaźni; nie ma między nami problemów, których nie dałoby się rozwiązać - powiedział w czwartek podczas wspólnej konferencji z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
08.12.2023

Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami

Służby greckie, rosyjskie włoskie, tureckie, i innych państw donoszą o ogromnych problemach z żeglugą w związku z najsilniejszymi od lat burzami na akwenach morskich. Służby SAR musiały wielokrotnie interweniować, aby pomóc statkom i ich załogom, którym groziło nawet zatopienie z powodu wysokich fal. W związku z tym wiele jednostek zawróciło do portów, bądź w ogóle opóźniały ich opuszczenie, do czasu poprawy pogody.
28.11.2023

Zatonięcie Kafkametler. Dramatyczne wiadomości od załogi

Jak informowaliśmy wczoraj, w niedzielę u wybrzeży Turcji zatonął tankowiec Kafkametler z 12 osobami na pokładzie. Odnaleziono ciało jednego członka załogi. W mediach pojawiły się zapisy wiadomości, jakie członek załogi przesłał do rodziny.
21.11.2023

Statek z 12 osobami na pokładzie zatonął na Morzu Czarnym

Turecki statek towarowy z 12 osobami na pokładzie zatonął w niedzielę podczas burzy przy wybrzeżu Turcji na Morzu Czarnym; władzom nie udało się nawiązać kontaktu z załogą - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya.
20.11.2023

Uczestnicy "Flotylli Wolności" z 2010 r. pomimo blokady morskiej wyślą do Gazy statki z pomocą

Stowarzyszenie Mavi Marmara z Turcji pomimo blokady morskiej wyśle do Strefy Gazy flotę statków z pomocą humanitarną. Zabicie przez żołnierzy Izraela dziewięciu tureckich członków załogi "Mavi Marmara" w 2010 roku, którzy dostarczali pomoc do Gazy w ramach "Flotylli Wolności", doprowadziło do zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Turcją i Izraelem.
17.11.2023

Cypr ćwiczy na morzu z Turcją. "Wzmocnienie niezależności"

Władze Tureckiej Republiki Cypru Północnego rozpoczęły we wtorek wspólnie z armią Turcji ćwiczenia wojskowe mające "wzmocnić niezależność Cypru Północnego" - poinformowała agencja Anatolia.
25.10.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min, poinformował w piątek bułgarski minister obrony Todor Tagarew na konferencji w Sofii poświęconej perspektywom pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwu na Morzu Czarnym.
20.10.2023

Turcja: Amerykanie twierdzą, że przesunęli lotniskowce do wschodniej części Morza Śródziemnego "w celu ewentualnej ewakuacji cywilów"

Amerykanie powiedzieli tureckim wojskowym, że celem skierowania dwóch lotniskowców do wschodniej części Morza Śródziemnego, które nastąpiło po ataku Hamasu na Izrael, była "ewentualna ewakuacja cywilów" - poinformował w czwartek urzędnik tureckiego resortu obrony.
19.10.2023

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Ankarze.
11.10.2023

Greckie stosunki z Ankarą uległy poprawie, migracja może stać się jednak dla nich wyzwaniem

W ostatnim czasie stosunki pomiędzy Grecją a Turcją uległy polepszeniu, jednak wyzwaniem może stać się ponowny wzrost napływu migrantów do Unii Europejskiej, ponieważ - zdaniem greckich urzędników - Turcja rozluźniła kontrole graniczne – napisał w poniedziałek grecki portal Kathimerini.
02.10.2023

Rosyjski ro-ro dryfował kilka dni zanim wezwał pomoc

Ascalon, pływający pod rosyjską banderą 127-metrowy ro-ro doznał 23 września na Morzu Czarnym awarii silnika. Statek dryfował przez kilkadziesiąt godzin, zanim jego dowództwo zdecydowało o wezwaniu pomocy.
30.09.2023

Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

W stambulskiej stoczni odbyła się, 23 września br., uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Pakistanu korwety PNS Babur (280).
25.09.2023

AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu

Do Stambułu w Turcji dopłynął w niedzielę drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.
24.09.2023

Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.
22.09.2023

Reuters: Rosja eksportuje morzem ukraiński węgiel do Turcji

Rosja wyeksportowała w tym roku do Turcji z zaanektowanych terenów Ukrainy węgiel o wartości co najmniej 14,3 mln dolarów – informuje we wtorek agencja Reutera, na podstawie rosyjskich danych celnych, do których uzyskała dostęp.
19.09.2023

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował w poniedziałek władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w państwach Rogu Afryki.
11.09.2023

Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem

Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom położonych na zachodzie Turcji Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem, wynika z raportu Global Balance Association, cytowanego w sobotę przez agencję Anatolia.
09.09.2023

Ukraina. Doradca prezydenta: nie poprzemy złagodzenia stanowiska wobec Rosji, by odblokować umowę zbożową

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył we wtorek w rozmowie z agencją Reutera, że pomimo sugestii prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana ukraińskie władze nie poprą złagodzenia stanowiska wobec Rosji w celu odblokowania umowy zbożowej.
05.09.2023

Erdogan z Putinem znów o korytarzu zbożowym?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w poniedziałek w rosyjskim Soczi. Turecki przywódca spróbuje przekonać gospodarza spotkania do wznowienia umowy, umożliwiającej eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie - podaje w niedzielę telewizja Al-Dżazira.
03.09.2023

Rosja stawia żądania odnośnie do wznowienia umowy o eksporcie ukraińskiego zboża

Wznowienie umowy zbożowej jest ważne, jednak Rosja stawia w tej sprawie żądania - poinformował cytowany przez agencję Reutera minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan po czwartkowej rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Ławrowem w Moskwie.
31.08.2023

Grecja. Utonęło czterech migrantów próbujących dostać się na wyspę Lesbos

U wybrzeży Lesbos utonęło w poniedziałek czterech migrantów próbujących przepłynąć łodzią na tę grecką wyspę z Turcji - poinformowała grecka straż przybrzeżna. Uratowano 18 migrantów, którzy zostali przewiezieni do portu w Mitylenie. Nie podano dalszych szczegółów.
28.08.2023

Wznowiono ruch przez Cieśninę Dardanele, wstrzymany wcześniej przez pożary

Strażacy opanowali w czwartek pożar pustoszący od trzech dni zachodnią Turcję. W związku z zagrożeniem ewakuowano obszar równy powierzchni 2100 boisk piłkarskich - poinformował portal Duvar. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie.
24.08.2023

TurkStream ma dostarczyć Węgrom rosyjski gaz

Serbia zapewni szlak transportowy, jeśli Ukraina wypowie porozumienie w sprawie tranzytu gazu ziemnego z Rosji – poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
20.08.2023

Turcja. Zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi do armii Ukrainy

W Stambule zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi z Turcji na wyposażenie marynarki wojennej Ukrainy - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda.
18.08.2023

Flota statków-duchów opłacona przez tureckie firmy pomaga Rosji omijać sankcje i kontynuować wojnę przeciwko Ukrainie

Flota statków-duchów, opłacona przez firmy tureckie, pomaga Rosji omijać sankcje i kontynuować wojnę przeciwko Ukrainie - informuje w piątek amerykański dziennik "Wall Street Journal".
18.08.2023

Turcja ostrzega Rosję przed konsekwencjami za strzały w kierunku statku handlowego

Turcja "ostrzegła" Rosję po tym, gdy w niedzielę jej okręt oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego na Morzu Czarnym i zapowiedziała, że taki incydenty mogą zwiększyć napięcie na tym akwenie - poinformowała w czwartek kancelaria tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
17.08.2023

Zdaniem ukraińskiej dyplomacji tylko Erdogan może przekonać Putina do powrotu do umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest prawdopodobnie jedyną na świecie osobą, zdolną przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina do powrotu do umowy zbożowej – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform.
12.08.2023

Wielka Brytania i Turcja chcą uderzyć w dostawy łodzi na potrzeby gangów szmuglujących ludzi

Wielka Brytania zawarła porozumienie z Turcją o zwalczaniu nielegalnej imigracji i rozbijaniu gangów, zajmujących się przemytem ludzi - ogłosił w środę brytyjski rząd. Umowa nie obejmuje jednak odsyłania do Turcji nielegalnych imigrantów z tego kraju, których jest coraz więcej.
09.08.2023

Eksplozja w tureckim porcie Derince. Pył zbożowy powodem katastrofy

W tureckim porcie Derince nad Morzem Marmara doszło do groźnej eksplozji, która spowodowała znaczne zniszczenia w strefie załadunku zboża na statki. Burmistrz miasta Kocaeli, Tahir Buyukakyn, potwierdził, że eksplozja uszkodziła aż 13 z 16 elewatorów zbożowych, a 12 osób zostało rannych w wyniku tego zdarzenia.
07.08.2023

Pierwsza kobieta w Turcji ze stopniem admiralskim

W związku z reorganizacją kadry dowódczej tureckiej armii w tamtejszej marynarce wojennej (Türk Deniz Kuvvetleri) zajdzie spora zmiana. Pierwszy raz w historii Turcji na stopień kontradmirała została mianowana kobieta.
07.08.2023

Turcja. Kobieta porwana przez prąd morski płynęła do brzegu przez ponad 7 godzin

41-letnia mieszkanka położonej nad Morzem Czarnym tureckiej prowincji Giresun przez 7,5 godziny walczyła z prądem morskim, nim udało jej się samodzielnie dopłynąć do brzegu - poinformował portal Hurriet Daily News.
07.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

Prezydent Erdogan w rozmowie z Putinem zaznaczył, że chce zabiegać o przywrócenie umowy zbożowej

Prezydent Recep Tayyip Erdogan w środowej rozmowie z Władimirem Putinem powiedział, że będzie zabiegać na drodze dyplomatycznej o wznowienie umowy zbożowej na Morzu Czarnym, poinformowała agencja Reutera powołując się na kancelarię tureckiego prezydenta. Ponadto Erdogan uzgodnił w rozmowie telefonicznej z Putinem, że jego rozmówca złoży wizytę w Turcji, przekazało biuro tureckiego przywódcy. Szczegółów nie podano.
02.08.2023

Włochy mają wesprzeć budowę kluczowego gazociągu na Morzu Czarnym

Włoska firma Tenaris otrzymała zamówienie na dostawę rur i usług dla fazy II-A projektu zagospodarowania pola gazowego Sakarya, obsługiwanego przez Turkish Petroleum (TPAO) i zlokalizowanego na bardzo głębokich wodach zachodniego Morza Czarnego, około 175 km od brzegu Eregli w Turcji.
28.07.2023

Zełenski rozmawiał z przywódcą Turcji o umowie zbożowej i jeńcach wojennych

Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali w piątek telefonicznie o sytuacji związanej z wycofaniem się Rosji z umowy zbożowej, a także o powrocie więzionych przez Rosję jeńców ukraińskich, zwłaszcza Tatarów krymskich.
21.07.2023

Prezydent Erdogan: w sprawie umowy zbożowej należy wziąć pod uwagę żądania Rosji

Moje rozmowy z Władimirem Putinem mogą doprowadzić do odnowienia umowy zbożowej, należy wziąć pod uwagę żądania Rosji, powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej.
21.07.2023

Dzięki umowie zbożowej ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy 33 mln ton zbóż

Dzięki umowie zbożowej - od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczęła obowiązywać - ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy niemal 33 mln ton zbóż - wylicza w poniedziałek turecka agencja Anatolia.
17.07.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

Turcja będzie chronić statki przed rosyjskimi okrętami na obszarze Cieśniny Bosforskiej. W tle porozumienie zbożowe

Przy okazji odbywającego się szczytu NATO w Wilnie gruchnęła wieść, że rząd w Ankarze, dotąd lawirujący w relacjach z Rosją, jawnie będzie wspierał interes Ukrainy i sojuszu na Morzu Czarnym. Tym razem daje gwarancje ochrony statków ze zbożem przez kluczowy przesmyk prowadzący na Morze Czarne i Śródziemne. Co istotne ma ona trwać nawet jeśli dojdzie do wygaśnięcia umowy zbożowej.
10.07.2023

Turcja. Szef dyplomacji rozmawiał z Ławrowem o przedłużeniu umowy zbożowej

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem o przedłużeniu umowy zbożowej - podały w niedzielę tureckie media. Według telewizji TRT Haber szefowie dyplomacji obu krajów omówili także sytuację na Ukrainie.
09.07.2023

Rząd Turcji podnosi opłatę za transfer przez Bosfor okrętów, co ma zwiększyć napływ obcych walut

Władze w Ankarze podnoszą opłatę za transfer przez Bosfor okrętów komercyjnych. Chcą w ten sposób zwiększyć napływ walut zagranicznych, poinformował turecki minister transportu i infrastruktury Abdulkadir Uraloglu, cytowany w poniedziałek przez agencję BIA.
13.06.2023

Włochy. Żołnierze sił specjalnych uwolnili turecki statek, opanowany przez nielegalnych imigrantów

Żołnierze włoskich sił specjalnych uwolnili turecki statek handlowy na wodach niedaleko Neapolu, opanowany przez kilkunastu nielegalnych imigrantów, którzy ukryli się na jego pokładzie i próbowali go porwać. O operacji poinformował w piątek minister obrony Włoch Guido Crosetto.
09.06.2023

Turcja. Skuteczny test pocisku balistycznego Tajfun - rakiety o największym zasięgu w tureckim arsenale

We wtorek nad Morzem Czarnym przeprowadzono skuteczny test pocisku balistycznego Tajfun - rakiety o największym zasięgu w arsenale Turcji - poinformowała agencja Anatolia.
23.05.2023

Premier Grecji: Turcja może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem

Grecki premier Kyriakos Micotakis powiedział w niedzielę, dzień wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Turcji, że kraj ten może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem. Ateny obserwują bacznie to głosowanie ze względu na poważne napięcia w relacjach z Ankarą – podaje AFP.
14.05.2023

Turecki MSZ: umowa zbożowa może być przedłużona co najmniej o dwa miesiące

Turcja ocenia, że umowa dotycząca eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne, która wygasa 18 maja br., może być przedłużona co najmniej o dwa miesiące - oświadczył szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu po rozmowach w Moskwie.
11.05.2023

Umowa zbożowa – wciąż bez porozumienia

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ nie porozumiały się w piątek w sprawie autoryzacji kolejnych statków w ramach umowy umożliwiającej bezpieczny transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Moskwa, w związku z trudnościami w eksporcie własnego zboża oraz nawozów, grozi, że 18 maja nie przedłuży umowy zbożowej.
08.05.2023

Sekretarz generalny ONZ rozmawiał z prezydentem Turcji o umowie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat "gwarancji poprawy, rozszerzenia i przedłużenia" umowy, umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.04.2023

Turecka "Orka" wchodzi w kolejny etap rozwoju programu budowy okrętów podwodnych

Turecki odpowiednik Ministerstwa Obrony Narodowej (Milli Savunma Bakanlığı) przekazał informację o oficjalnym rozpoczęciu prac nad pierwszymi, testowymi blokami nowych okrętów podwodnych powstających w ramach programu Milden, rozwijanego od 2019 roku.
18.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Turcja: kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych

Przemysł zbrojeniowy jest kluczowym elementem oferty wyborczej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Obiecuje on wyborcom Turcję, która "będzie grała ostro w nowej epoce wielkich mocarstw” - oceniła analityczka Brookings Institute Asli Aydintasbas w opublikowanym na łamach portalu Breaking Defense artykule pt. "Kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych".
11.04.2023

Turcja przekazuje marynarce wojennej pierwszy lotniskowiec; na wyposażeniu drony Bayraktar

W obecności prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek do użytku oddany zostanie pierwszy lotniskowiec tureckiej marynarki wojennej TCG Anadolu - poinformował dziennik "Hurriyet".
10.04.2023

Turcja: zatonął statek płynący do Ukrainy. Poszukiwanych jest dziewięć osób załogi

Trwają poszukiwania dziewięciu osób załogi po tym, jak w środę u wybrzeży tureckiego miasta Kumluca na Morzu Śródziemnym zatonął statek handlowy płynący do Ukrainy - poinformowała agencja Associated Press.
05.04.2023

Akcja w porcie. Udaremniono przemyt kokainy za 20 mln dolarów

Władze peruwiańskie poinformowały w poniedziałek, że przejęły w piątek ponad 2 tony kokainy w największym porcie Peru, El Callao, na obrzeżach stolicy Limy, która miała trafić do Turcji szlakiem morskim.
28.03.2023

Morskie Bayraktary zaprezentowane

Tureckie, latające drony bojowe zyskały sławę w trakcie toczącej się od 24 lutego 2022 roku wojny na Ukrainie. Ich twórca zaprezentował nową wersję, przeznaczoną do służby w środowisku morskim, która znajdzie się w wyposażeniu uniwersalnego okrętu desantowego-doku Marynarki Wojennej Turcji (Türk Deniz Kuvvetleri).
27.03.2023

Korytarz zbożowy jednak jeszcze 120 dni

Agencja Reutera zaktualizowała swoje doniesienia dotyczące przedłużenia tzw. umowy zbożowej na Morzu Czarnym - finalnie została ona przedłużona o 120 dni pomimo oporu Rosji.
18.03.2023

Korytarz zbożowy na Morzu Czarnym obowiązuje dalej. Umowa przedłużona, nie wiadomo o ile

Jak poinformował Reuters, w piątek Kreml potwierdził, że Rosja przedłuży umowę zbożową dotyczącą Morza Czarnego o kolejne 60 dni. Ukraina, Turcja i ONZ twierdzą, że powinno to być dwa razy tyle.
18.03.2023

Ukraińska Marynarka Wojenna powstaje z kolan. Rozpoczęło się cięcie blach pod drugą korwetę

Pomimo toczącej się wojny ukraińska armia stale dąży do wzmocnienia swojego potencjału. Dotyczy to również sił morskich. W Turcji miała miejsce ceremonia cięcia blach pod korwetę typu Ada, która w przyszłości wzmocni flotę Ukrainy.
13.03.2023

Podejrzany rosyjski statek przedostał się na Morze Czarne. Mógł przewozić uzbrojenie

Rosyjski statek towarowy MV Sparta IV przedostał się na Morze Czarne z podejrzanym ładunkiem, najprawdopodobniej zaopatrzenia wojennego na potrzeby inwazji na Ukrainę. Jednostka została załadowana w Syrii i płynęła pod eskortą rosyjskiej marynarki wojennej. Chociaż Turcja zamknęła drogę wodną między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym dla rosyjskich okrętów, przepływ zaopatrzenia wojskowego trwa nadal.
07.03.2023

Okręt flagowy dla tureckiej Marynarki Wojennej wchodzi do służby

Turecka Marynarka Wojenna ((Türk Deniz Kuvvetleri) przyjęła dostawę uniwersalnego okrętu desantowego-doku z możliwością lądowania i transportu śmigłowców i dronów TCG Anadolu. Stanie się okrętem flagowym sił morskich Turcji i ważnym uzupełnieniem jej zdolności morskich.
07.03.2023

Z wojażu do demontażu. Jak odchodzą wycieczkowce?

Gdzie trafiają statki pasażerskie, kiedy mija ich czas? Po latach fantazyjnych rejsów, dostarczających pasażerom niezapomnianych wrażeń, przychodzi w końcu moment, kiedy wycofane z eksploatacji giganty żegnają się ze splendorem oceanicznej żeglugi.
06.03.2023

Pożar w Iskenderun ugaszony, wracają operacje morskie

Administracja morska Turcji poinformowała, że pożar w terminalu kontenerowym Iskenderun został całkowicie ugaszony i port wznawia operacje.
10.02.2023

Powódź nawiedziła miasta zniszczone w wyniku niedawnego trzęsienia ziemi

Zaledwie kilka dni po tym, jak potężne wstrząsy uderzyły w część południowej Turcji, powodując zniszczenia w wielu miastach, odnotowano powodzie spowodowane podnoszeniem się poziomu morza, poinformowała w czwartek stacja SkyNews.
10.02.2023

Straty w porcie Iskenderun oszacowano na blisko 700 mln USD

Przewiduje się, że pożar, który wybuchł 6 lutego w porcie Iskenderun w Turcji spowoduje potężne straty w handlu, szacowane na około 679 milionów USD według danych i analiz firmy Russell Group.
09.02.2023

Amerykański lotniskowiec w gotowości do akcji ratunkowej w Turcji

W środę 8 lutego rząd USA ogłosił, że okręt USS George H.W. Bush (CVN-77) będzie przebywał na Morzu Śródziemnym, w pobliżu Turcji, aby zapewnić wszelką pomoc państwu dotkniętemu niszczycielskim trzęsieniem ziemi.
09.02.2023

Hiszpania wysyła cztery okręty na pomoc Turcji

Do hiszpańskiej jednostki ratunkowej już udzielającej pomocy ofiarom poniedziałkowego trzęsienia ziemi w Turcji dołączyły w środę cztery okręty marynarki wojennej, które do tej pory brały udział w manewrach na Morzu Śródziemnym.
08.02.2023

[WIDEO] Morze Czarne. Masowiec z ukraińskim zbożem na mieliźnie

Kolejne problemy mają masowce korzystające z tzw. korytarza zbożowego i transportujące zboże z Ukrainy do Afryki. Tym razem przeszkadzają trudne zimowe warunki. Statek TQ Ordu wylądował przez nie na mieliźnie.
08.02.2023

W porcie w Iskenderun, leżącym na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi, drugi dzień trwa pożar

W porcie w Iskenderun, leżącym na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi, drugi dzień trwa pożar
07.02.2023

Amerykański okręt wojenny był najbliżej Rosji od początku inwazji na Ukrainę

Niszczyciel należący do US Navy, USS Nitze, był na początku lutego najbliżej Rosji od czasu, gdy rozpoczęła ona inwazję na Ukrainę - informuje we wtorek dziennik "Jerusalem Post", komentując wizytę tej jednostki w tureckim porcie Golcuk 3 lutego.
07.02.2023

[WIDEO] Duży pożar w tureckim porcie Iskenderun

W śródziemnomorskim porcie Iskenderun w południowej Turcji wybuchł w poniedziałek duży pożar - podała agencja Reuters, powołując się na świadków, którzy twierdzili, że wysoko w powietrzu unosiła się chmura czarnego dymu.
06.02.2023

Zbliża się koniec telenoweli pt. "Lotniskowiec São Paulo". Brazylijska marynarka wojenna chce zatopić pechową jednostkę

Brazylijska Marynarka Wojenna potwierdziła, że zamierza przeprowadzić kontrolowane zatopienie wycofanego z eksploatacji lotniskowca São Paulo na wodach brazylijskich. Nie ujawniono dokładnego terminu ani miejsca zatopienia, ale oczekuje się, że po ostrzeżeniu, że okręt jest poważnie zagrożony utratą stabilności i pływalności.
06.02.2023

Premierzy Szwecji i Finlandii potwierdzili w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO

Premierzy Szwecji i Finlandii, Ulf Kristersson i Sanna Marin potwierdzili w czwartek w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO. Turcja wyraziła wcześniej przekonanie, że może zaakceptować akcesję jedynie Finlandii; sondaż pokazał, że większość Finów nie chce czekać na Szwecję.
02.02.2023

Polska zapewni o poparciu dążeń Szwecji i Finlandii w ramach członkostwa w NATO

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się w czwartek z dwudniową wizytę do Sztokholmu. Zapowiedział, że zapewni o poparciu Polski dla starań Szwecji i Finlandii o dołączenie do NATO. Zaznaczył, że stanowisko polskiego rządu jest tutaj absolutnie jednoznaczne, ale problem wydaje się poważniejszy niż zakładano.
01.02.2023

Władze Finlandii podtrzymały swoje stanowisko. "Chcemy wejść do NATO wspólnie ze Szwecją"

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto oświadczył w poniedziałek, że Finlandia podtrzymuje swoje stanowisko z wiosny 2022 roku o wspólnej akcesji do NATO ze Szwecją. Podobne zdanie wyraził w mediach prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
30.01.2023

Turecki statek trafiony rosyjską rakietą w porcie w Chersoniu

Turecki statek towarowy został trafiony rosyjską rakietą w porcie w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Statek jest zakotwiczony w tym porcie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
26.01.2023

Turecka stocznia proponuje nowe warianty szybkich okrętów

Ares Shipyard zaprezentowała nowe warianty okrętów przechwytujących, przeznaczonych do działań patrolowych. Wykorzystuje tu doświadczenie z budowy szybkich i wytrzymałych jednostek, w tym jachtów i statków bezzałogowych.
25.01.2023

Brazylijska opera mydlana wokół toksycznego lotniskowca trwa

Utrapieniem dla brazylijskich władz oraz jej marynarki wojennej jest los byłego lotniskowca São Paulo, który odholowany wrócił po tułaczce do ojczyzny zamiast do rozbiórki. Winnym mają być toksyczne materiały zalegające w jednostce.
24.01.2023

Erdogan ponownie zaoferował prezydentowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w piątkowej rozmowie telefonicznej ponownie zaproponował ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych z Rosją - podały służby prasowe tureckiego prezydenta.
20.01.2023

Longship zamawia statki przystosowane do wykorzystania metanolu jako paliwa

Holenderska firma żeglugowa zamówiła w Turcji cztery statki o niskiej emisji CO2.
18.01.2023

Prezydent Erdogan ponowił ofertę mediacji między Rosją a Ukrainą

Biuro prasowe prezydenta Turcji podało, że podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem Tayyip Erdogan ponowił swoją ofertę mediacji dotyczących zakończenia konfliktu na Ukrainie.
16.01.2023

Ruch przez Bosfor wstrzymany przez statek płynący z Ukrainy

Statek towarowy MKK 1, płynący z Ukrainy do Turcji, osiadł w poniedziałek rano na mieliźnie w Cieśninie Bosfor, ruch przez cieśninę został wstrzymany - poinformował spedytor morski Tribeca.
16.01.2023

Bułgaria uzyskała dostęp do tureckich terminali LNG

Umowa podpisana przez firmę Bułgargaz i turecki koncern BOTAS to historyczne wydarzenie dla Bułgarii i wielki przełom dla Unii Europejskiej - powiedział w niedzielę bułgarski minister energetyki Rosen Christow cytowany przez agencję BTA.
09.01.2023

Porozumienie gazowe między Bułgarią a Turcją o dostępie do sieci gazociągowej i terminali LNG

Firmy z Bułgarii i Turcji podpisały we wtorek w Sofii porozumienie gazowe, które umożliwi stronie bułgarskiej dostęp do tureckiej sieci gazociągowej i jej terminali LNG. Bułgaria nie ma własnych terminali i od przerwania dostaw gazu z Rosji korzysta z greckiego terminalu Revithoussa.
03.01.2023

Nowy szef Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej

ONZ zdecydował, że od nowego roku na czele Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej stanie emerytowany wiceadmirał Abdullah Abdul Samad Dashti z Kuwejtu.
02.01.2023

Tureckie stocznie rozbiórkowe wykreślone z unijnej listy

Unijny wykaz stoczni, w których można legalnie złomować statki, zmniejszył się o dwie nazwy. UE wykreśliło ze spisu dwa zakłady z Turcji, ponieważ nie spełniały wymogów.
29.12.2022

Turcja wzmocni swoje siły nawodne o bezzałogowe jednostki. Kontrakt już podpisany

Tureckie Ministerstwo Obrony (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB) podpisało kontrakt z ARES Shipyard i Meteksan na dostarczenie bezzałogowych jednostek nawodnych ULAQ.
28.12.2022

Tureckie zasoby gazu na Morzu Czarnym są większe niż szacowano

Zdaniem Recepa Tayyipa Erdogana zasoby gazu odkryte na Morzu Czarnym są większe niż szacowano i sięgają 710 mld m3, po odnalezieniu nowych zasobów, szacowanych na 58 mld m3, na obszarze złoża Caycuma-1.
26.12.2022

Blinken podziękował Turcji za pracę na rzecz przedłużenia umowy zbożowej

Sekretarz stanu Antony Blinken podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu podziękował Ankarze za wysiłki zmierzające do zapewnienia kontynuacji umowy zbożowej - poinformował Departament Stanu.
23.12.2022

Pożar na Morzu Czarnym. Kapitan nie żyje [WIDEO]

We wtorek wieczorem, w pobliżu portu w Synopie (Turcja), pływający pod panamską banderą drobnicowiec Beata stanął w płomieniach. Uważa się, że kapitan nie przeżył.
21.12.2022

Grecja. Szef MSZ: Turcja zachowuje się jak Korea Północna, to niedopuszczalne w NATO

Szef greckiej dyplomacji Nikos Dendias skrytykował w poniedziałek Ankarę za groźbę ataku rakietowego na Ateny i powiedział, że Turcja zachowuje się jak Korea Północna, co jest niedopuszczalne w przypadku kraju należącego do NATO.
12.12.2022

Prezydent Erdogan rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu korytarza zbożowego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".
11.12.2022

Turcja zapowiada, że będzie nadal blokować statki bez odpowiedniego dowodu ubezpieczenia

Turecki urząd morski poinformował, że będzie dalej blokować tankowce, które nie posiadają odpowiednich dowodów pełnego ubezpieczenia.
08.12.2022

Tureckie pływające elektrownie zasilą Ukrainę?

Karpowership, turecki operator pływających elektrowni, rozmawia w sprawie dostarczenia Ukrainie do 400 MW energii elektrycznej poprzez Mołdawię i Rumunię. Statki-elektrownie mogą stanąć w portach Rumunii i Mołdawii.
08.12.2022

USA zapewniają Turcję, że wprowadzenie limitu cen na rosyjską ropę nie wymaga dodatkowej weryfikacji ubezpieczeń tankowców

Wiceminister finansów USA Wally Adeyemo zapewnił w środę w rozmowie telefonicznej wiceministra spraw zagranicznych Turcji Sedata Onala, że wprowadzenie limitu cen rosyjskiej ropy nie wymaga dodatkowej weryfikacji ubezpieczeń tankowców, które muszą przepłynąć przez tureckie cieśniny.
07.12.2022

Turcja. MSZ ostrzega Grecję w związku z ćwiczeniami wojskowymi na wyspach Rodos i Lesbos

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu we wtorek ponownie zagroził "podjęciem działań" przeciwko Grecji, jeśli Ateny nadal będą uzbrajać swoje wyspy na Morzu Egejskim, które według Ankary powinny pozostać zdemilitaryzowane zgodnie z międzynarodowymi traktatami.
06.12.2022

"FT": u wybrzeży Turcji tankowce stoją w korku po wprowadzenie limitu cen na ropę z Rosji

U wybrzeży Turcji zaczyna się tworzyć korek, w którym czekają tankowce, ponieważ po wprowadzenie limitu cen na rosyjską ropę tureckie władze domagają się nowych dowodów pełnego ubezpieczenia wszystkich statków - podaje w poniedziałek "Financial Times".
05.12.2022

Prezydent Turcji przekonany co do przyszłości umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w środę, że jest "przekonany", iż wygasająca w piątek umowa w sprawie eksportu ukraińskiego zboża zostanie przedłużona. Podkreślił, że czynione są starania o kontynuowanie porozumienia co najmniej przez rok.
16.11.2022

Turecki kuter uszkodzony wskutek prawdopodobnego wybuchu miny

W środę turecki statek rybacki został uszkodzony wskutek eksplozji u wybrzeży Igneady. Załoga uważa, że statek prawdopodobnie uderzył w minę morską. Jeżeli to prawda, byłoby to istotnie daleko od miejsca napotkania w tym roku pierwszej dryfującej miny na południowo-zachodnim Morzu Czarnym.
14.11.2022

Turcja nie wpuściła na Morze Czarne rosyjskich okrętów wojennych

Turcja nie przepuściła przez cieśninę Bosfor rosyjskich okrętów wojennych, które od początku lutego czekały na zgodę, by wpłynąć na Morze Czarne - pisze w poniedziałek rosyjska redakcja BBC. Jednostki wracają do Władywostoku.
07.11.2022

Turcja ma dron do zwalczania okrętów podwodnych

Turcja ogłosiła, że przygotowuje się do wprowadzenia do swojej floty pierwszej bezzałogowej jednostki MIR – drona wodnego przeznaczonego między innymi do walki z okrętami podwodnymi.
07.11.2022

Inżynier zajął się płomieniami i wyskoczył za burtę

Na pokładzie frachtowca Azov Confidence wybuchł pożar. Do zdarzenia doszło 2 listopada, krótko po tym jak jednostka opuściła port w tureckim Samsun i wypłynęła do Noworosyjska. Inżynier statku narodowości ukraińskiej zaczął płonąć i wyskoczył za burtę. Akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem, a statek zawrócił do Samsunu.
04.11.2022

Prezydent Zełenski podziękował prezydentowi Turcji za przywrócenie umowy zbożowej z Rosją

Wołodymyr Zełenski w środowej rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za aktywny udział w przywróceniu umowy zbożowej z Rosją - poinformowano na kanale prezydenta Ukrainy w Telegramie.
02.11.2022

Prezydent Turcji zapewnia, że inicjatywa zbożowa zostanie wznowiona w środę

- Inicjatywa zbożowa umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych zostanie wznowiona w środę - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.
02.11.2022

Erdogan: będziemy dalej pomagać w eksporcie zboża z Ukrainy, mimo wahań Rosji

Turcja będzie kontynuować wysiłki w ramach tzw. inicjatywy zbożowej, mającej na celu eksport zboża z Ukrainy przez korytarz humanitarny na Morzu Czarnym, pomimo wahań Rosji - oświadczył w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
31.10.2022

ONZ uzgodniła z Turcją i Ukrainą plan odblokowania 14 statków na Morzu Czarnym w ramach inicjatywy zbożowej

ONZ, Turcja i Ukraina zgodziły się w niedzielę na plan odblokowania 14 statków, które znajdują się na wodach tureckich, dzień po tym jak Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym, która pozwoliła na eksport żywności z ukraińskich portów - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.
31.10.2022

Turcja. Ministerstwo obrony: rozmawiamy z Moskwą i Kijowem, by przywrócić inicjatywę zbożową

Minister obrony Turcji Hulusi Akar prowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami w Rosji i w Kijowie, by przywrócić funkcjonowanie tzw. inicjatywy zbożowej w sprawie eksportu żywności z Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.
30.10.2022

Ukraina. Rzecznik prezydenta: czekamy na reakcję Turcji i ONZ ws. zawieszenia udziału Rosji w inicjatywie zbożowej

Ukraina oczekuje reakcji Turcji i ONZ na rosyjskie oświadczenie w sprawie zawieszenia jej udziału w tzw. inicjatywie zbożowej - podkreślił Serhij Nykyforow, rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
29.10.2022

Ekspert: przyszłoroczne wybory w Turcji i Grecj sprzyjają konfliktowej retoryce pomiędzy tymi państwami NATO

Przyszłoroczne wybory w Turcji i Grecji sprzyjają konfliktowej retoryce pomiędzy tymi dwoma państwami NATO - ocenia na portalu Conversation Yasar Bukan z Uniwersytetu Ryersona w Toronto.
19.10.2022

Prezydent Erdogan: poleciłem resortowi energii rozpoczęcie prac nad utworzeniem w kraju hubu gazowego

Razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poleciliśmy naszym ministerstwom energii i innym instytucjom rozpoczęcie wspólnych badań - poinformował w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, odnosząc się do planu utworzenia w Turcji "hubu gazowego".
14.10.2022

Prezydent Turcji: chcemy wzmocnić eksport zboża i nawozów z Rosji do krajów rozwijających się

Chcemy wzmocnić eksport rosyjskiego zboża i nawozów przez Turcję do mniej rozwiniętych krajów - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który rozmawiał w czwartek w Astanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
13.10.2022

ONZ pracuje nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie - przekazał w piątek rzecznik organizacji Stephane Dujarric.
07.10.2022

Turcja. Zwodowano pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej

Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej, podał w poniedziałek tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.
03.10.2022

Tureckie MSZ: Nie uznamy referendów na wschodzie i południu Ukrainy

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji zapowiedziało w środę, że nie uzna referendów w Donbasie oraz w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji.
21.09.2022

Turcja rośnie w siłę na morzu. Ceny za Bosfor w górę, budowa Kanału Stambulskiego postępuje

Turcja chce funkcjonować jako węzeł komunikacyjny i transportowy o globalnym znaczeniu. Kryzys w Ukrainie zwiększył jej wagę na morzu.
12.09.2022

Turcja oskarża Grecję o ostrzelanie statku ro-ro

Turecka straż przybrzeżna podała w sobotę, że u wybrzeży tureckiej wyspy Bozca na Morzu Egejskim dwie greckie łodzie patrolowe ostrzelały statek ro-ro.
12.09.2022

Rosyjski statek z rakietami na Cieśninie Bosfor. Ukraina chce wyjaśnień

W MSZ Ukrainy przekazano w poniedziałek ambasadorowi Turcji notę, w której wyrażono zaniepokojenie w związku z przepłynięciem przez Cieśninę Bosfor rosyjskiego statku z rakietowymi systemami przeciwlotniczymi S-300PMU-2. Wezwano stronę turecką do złożenia wyjaśnień.
29.08.2022

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.
09.08.2022

Kolejne dwa statki z produktami rolnymi wypłynęły z Ukrainy

Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy - poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z czarnomorskich portów ukraińskich wyruszyło od zeszłego tygodnia łącznie 10 statków przewożących produkty rolne.
08.08.2022

"Washington Post": Rosja zwróciła się do Turcji o pomoc w omijaniu zachodnich sankcji

Rosja zaproponowała Turcji szereg kroków, które umożliwiłyby omijanie części sankcji - podał w piątek "Washington Post". Dokument wysłany przed spotkaniem prezydentów dwóch krajów miał przejąć i przekazać dziennikowi ukraiński wywiad.
05.08.2022

W Stambule zakończono inspekcję statku przewożącego ukraińską kukurydzę

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.
03.08.2022

Tureckie media: statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Stambułu

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu. W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu - podał turecki dziennik "Daily Sabah".
02.08.2022

Luksusowy jacht ostrzelany przez turecką straż przybrzeżną [WIDEO]

27-metrowy jacht Belgor został ostrzelany i uszkodzony przez turecką straż przybrzeżną w ramach akcji wymierzonej w przemytników narkotyków.
02.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem ma dziś wypłynąć z Ukrainy

Jest duże prawdopodobieństwo, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wyjdzie z jednego z portów Ukrainy w poniedziałek – ogłosił rzecznik prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin. Jego wypowiedź przytacza w poniedziałek agencja Ukrinform.
01.08.2022

Biały Dom: ataki na ukraińskie porty przypominają wcześniejsze działania Rosjan w Syrii

Ostrzelanie portu w Odessie dzień po zawarciu przez Rosję umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przypomina to, co widzieliśmy wcześniej w Syrii, gdzie rosyjskie wojska atakowały konwoje z pomocą humanitarną - zauważył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez stację CNN.
26.07.2022

Pierwszy transport zboża przez port Czarnomorsk planowany w tym tygodniu

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza będzie Czarnomorsk – powiadomił wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu.
25.07.2022

Kubrakow: podpisanie umowy o odblokowaniu portów było możliwe dzięki odbiciu Wyspy Węży

Zawarte w piątek między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów było możliwe tylko dzięki militarnym sukcesom Ukrainy, w tym odbiciu strategicznie położonej Wyspy Węży - podkreślił minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
22.07.2022

Odblokowanie portów przyniesie Ukrainie miliard dolarów miesięcznie

Odblokowanie portów na Morzu Czarnym sprawi, że dochód Ukrainy z tytułu eksportu wzrośnie o miliard dolarów miesięcznie – oświadczył w piątek ukraiński wiceminister infrastruktury Mustafa Najem na Telegramie.
22.07.2022

Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy: bezpieczne korytarze do portów i praktyczne zawieszenie broni wokół ich wód

Ustalenia podpisanego w piątek przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ porozumienia odblokowującego eksport zbóż z Ukrainy przewidują zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy do ukraińskich portów, co oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych umową statków i obiektów - przekazali urzędnicy ONZ.
22.07.2022

Zboże: Turcja, Ukraina, Rosja i ONZ zawarły porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z ukraińskich portów

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.
22.07.2022

Biuro Erdogana: w piątek umowa z Ukrainą, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - powiadomiło w czwartek biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
21.07.2022

Ukraińskie zboże. Erdogan liczy na porozumienie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że chciałby doprowadzić do podpisania oficjalnego porozumienia w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne w ramach planu ONZ, który zostanie przedstawiony w tym tygodniu.
20.07.2022

Erdogan: jeśli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic, zamrozimy ich akcesję do NATO

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic dotyczących walki z terroryzmem zapisanych w ich porozumieniu z Turcją, Ankara zamrozi ich akcesję do NATO - ostrzegł w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
18.07.2022

Eksport zboża przez Morze Czarne - spotkanie w tym tygodniu

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w poniedziałek, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.
18.07.2022

Turcja. Delegacje z Turcji, Ukrainy i Rosji omówią w środę możliwości odblokowania eksportu ukraińskiego zboża

W środę w Stambule odbędą się rozmowy delegacji wojskowych z Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne; w negocjacjach weźmie udział przedstawiciel ONZ - poinformował we wtorek turecki minister obrony Hulusi Akar.
12.07.2022

Prezydent Erdogan apeluje do Putina o utworzenie korytarza morskiego dla ukraińskiego zboża

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan wezwał w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do podjęcia działań w ramach planu ONZ, dotyczącego utworzenia korytarza morskiego dla ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne - podała turecka agencja Anatolia.
11.07.2022

Ukraina. MSZ: Turcja pozwoliła opuścić swoje terytorium rosyjskiemu statkowi z kradzionym ukraińskim zbożem

Apelowaliśmy do Turcji, by zajęła rosyjski statek transportujący do tego kraju zboże skradzione na Ukrainie, lecz Ankara, wbrew naszej prośbie, pozwoliła temu statkowi opuścić swoje terytorium; w związku z tym incydentem wezwaliśmy do MSZ tureckiego ambasadora - oświadczył w czwartek resort dyplomacji Ukrainy.
07.07.2022

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.
05.07.2022

Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża

Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie gwarancji na eksport zboża z ukraińskich portów, powiedział w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.
05.07.2022

Turcja. Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany przez tureckich celników

Tureckie organy celne zatrzymały przy wejściu do portu Karasu rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże - poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.
04.07.2022

Reuters: Ukraina prosi Turcję o zatrzymanie rosyjskiego statku z ukraińskim zbożem

Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku transportowego pod rosyjską banderą, wiozącego ukraińskie zboże zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku - wynika z dokumentu, który widziała agencja Reutera.
01.07.2022

Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.
29.06.2022

Premier Szwecji na szczycie NATO: to historyczny dzień dla mojego kraju

To historyczny dzień dla Szwecji - oświadczyła w środę premier tego kraju Magdalena Andersson po przybyciu na spotkanie z przywódcami państw NATO na szczycie w Hiszpanii. Dzień wcześniej Finlandia i Szwecja zawarły porozumienie z Turcją, w wyniku którego Ankara cofnęła swój sprzeciw wobec członkostwa tych państw w Sojuszu.
29.06.2022

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim - poinformował fiński prezydent Sauli Niinisto we wtorek w pierwszym dniu szczytu NATO w Madrycie.
28.06.2022

Prasa: osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego" w Stambule, zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy

Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował w poniedziałek, że osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero".
28.06.2022

Bank Światowy obniża ocenę potencjału offshore wind w Turcji

Potencjał Turcji do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wynosi 55 GW, z czego zdecydowaną większość mogą zapewnić pływające farmy wiatrowe – wynika z raportu Banku Światowego, do którego dotarł portal Recharge News. Wcześniej potencjał ten był szacowany na 75 GW.
23.06.2022

Turcja: nasz statek handlowy opuścił Mariupol jako pierwsza zagraniczna jednostka

Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.
22.06.2022

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

Europa, która od wybuchu wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich surowców, nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu zadawnionego konfliktu między Grecją, Turcją i Cyprem – pisze w piątek portal Politico.eu.
10.06.2022

Turcja otrzyma 25 proc. zniżki na zakup ukraińskich produktów rolnych za pomoc w odblokowaniu portów

Ukraina zgodziła się udzielić Turcji 25 procent zniżki na zakup produktów rolnych w zamian za mediacje w celu przywrócenia handlu morskiego - poinformował we wtorek turecki dziennik "Yeni Safak", cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
07.06.2022

Eksport ukraińskiego zboża drogą morską z Odessy. Na czym polega porozumienie Turcji i Rosji?

Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.
06.06.2022

Cztery kraje regionu Morza Czarnego potwierdzają masową śmierć delfinów wskutek wojny

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.
03.06.2022

Zełenski rozmawiał z Erdoganem o odblokowaniu ukraińskich portów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z przywódca Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego, stworzonych przez Rosję i o sposobach odblokowania portów ukraińskich.
30.05.2022

Turcja zakwestionuje suwerenność wysp na Morzu Egejskim, jeśli Grecja nie wycofa z nich swoich sił

Grecja musi wycofać swoje wojsko z wysp Morza Egejskiego, inaczej Turcja może zacząć kwestionować ich suwerenność - ostrzegł w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. To najnowsza odsłona coraz bardziej agresywnych zachowań Turcji wobec Grecji - komentują greckie media.
26.05.2022

Reuters: Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu zbóż

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.
26.05.2022

Morze wyrzuca martwe delfiny na brzeg. Jaki to ma związek z wojną w Ukrainie?

Turecka Fundacja Badań Morskich (TUDAV) poinformowała, że od początku wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono ponad 80 martwych delfinów. Eksperci są zgodni, że obserwowane zjawisko to "bezprecedensowy wzrost zgonów" i można go powiązać z trwającym konfliktem. Dlaczego?
12.05.2022

Media: Turcja zbliża się do podpisania precedensowego kredytu na LNG

Turcja zbliża się do podpisania precedensowego kredytu na LNG. Stambuł kończy rozmowy z Deutsche Bank AG o użyczeniu kredytu w wysokości miliarda euro na sfinansowanie zakupu LNG. Ma to zmniejszyć zależność kraju od Rosji. Kwota jest niewielka, ale może stanowić precedens - ocenia Bloomberg.
21.04.2022

Turcja bezpieczną przystanią dla jachtów rosyjskich oligarchów

Clio - jacht powiązany z rosyjskim potentatem aluminiowym Olegiem Deripaską zawinął w sobotę do zatoki w pobliżu południowo-zachodniego tureckiego kurortu Gocek. Coraz więcej rosyjskich miliarderów kieruje się na tureckie wody, aby uciec przed zachodnimi sankcjami nałożonymi za inwazję Rosji na Ukrainę.
17.04.2022

Ewakuacja rannych drogą morską z Mariupola? Turcja chce mediować między Rosją a Ukrainą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że toczą się obecnie rozmowy na temat roli Turcji jako pośredniczki w sprawie ewakuacji rannych z oblężonego Mariupola. Wyjaśnił, że chodziłoby o ewakuację drogą morską z wykorzystaniem tureckich statków.
06.04.2022

Turcja chce ewakować morzem ciała poległych w Mariupolu

Porozumieliśmy się z Turcją, która jest gotowa przeprowadzić dzisiaj (wtorek) drogą morską ewakuację osób rannych i ciał poległych ukraińskich żołnierzy z Mariupola. Realizacja tego przedsięwzięcia zależy jednak od zgody Rosji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wtorkowego briefingu prasowego.
05.04.2022

Brytyjczycy: miny w Morzu Czarnym uwolnione przez działania Rosjan

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielę odniosło się do kwestii znajdowanych w Morzu Czarnym min morskich. Departament stwierdził, że to rosyjskie działania sprawiły, że ładunki dryfują w akwenie.
04.04.2022

Turcja. Ekspert ds. bezpieczeństwa: na Morzu Czarnym może pływać 420 min

Na Morzu Czarnym może obecnie pływać około 420 min - oszacował w sobotę turecki ekspert ds. bezpieczeństwa Coscun Basbug w telewizji CNN Turk. Przypomniał, że ich pojawienie się na tym akwenie to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
26.03.2022

Jachty Abramowicza są w Turcji. Drzwi dla oligarchów też otwarte

Rosyjscy oligarchowie mogą przybyć do Turcji, ale muszą przestrzegać prawa międzynarodowego, by prowadzić interesy - oświadczył w sobotę turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu, cytowany przez Reutera. W Turcji bezpiecznie zacumowane są dwa jachty oligarchy Romana Abramowicza, objętego brytyjskimi sankcjami.
26.03.2022

Turcja. Media: w Bosforze znaleziono minę morską, prawdopodobnie pochodzącą z Odessy

W sobotę tureccy rybacy znaleźli minę morską, która prawdopodobnie jest jednym z ładunków wybuchowych umieszczonych w marcu w pobliżu portu w Odessie - podał wydawany w Stambule dziennik "Hurriyet".
26.03.2022

Turcja ostrzega: Okręty wojenne mają nie przekraczać cieśnin czarnomorskich

Turcja przestrzega kraje znad Morza Czarnego i innych mórz, aby nie kierowały swych okrętów wojennych przez tureckie Cieśniny Bosfor i Dardanele - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji Mevlug Cavusoglu.
28.02.2022

Turecki MSZ: nie możemy powstrzymać Rosjan przed wpływaniem na Morze Czarne

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu przekazał, że Turcja nie może powstrzymać rosyjskich okrętów wojennych przed wpływaniem na Morze Czarne przez tureckie cieśniny ze względu na prawo międzynarodowe. Turcja nie nie jest pewna, czy sytuacja na Ukrainie wyczerpuje znamiona wojny - podała w piątek Agencja Reutera.
25.02.2022

Turecki statek trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie; nie ma ofiar

Turecki statek Yasa Jupiter płynący pod banderą Wysp Marshalla został trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie, podały w czwartek władze tureckie, zaznaczając, że nie ma ofiar na pokładzie jednostki.
24.02.2022

Ukraina poprosiła Turcję o zamknięcie cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów

Ukraina zwróciła się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów i apeluje o sankcje na Rosję - przekazał ambasador Ukrainy w Turcji.
24.02.2022

Półzanurzalny jacht z kortem tenisowym i lądowiskiem [ZDJĘCIA]

Dość enigmatyczną nazwę OK otrzymał bardzo oryginalny jacht – 146-metrowa półzanurzalna jednostka ekspedycyjna, powstała w wyniku przebudowy statku przeznaczonego do transportu... jachtów.
07.02.2022

Tunezja. Co najmniej 11 uchodźców utonęło na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 11 uchodźców utonęło w pobliżu wybrzeża Tunezji. Usiłowali przedostać się łodzią przez Morze Śródziemne do Europy - przekazał w piątek rzecznik armii tunezyjskiej Hussem Ad-Din Dżebabli.
21.01.2022

Scandlines zamawia prom towarowy o zerowej emisji

Scandlines zawarło umowę ze stocznią Cemre w Turcji na budowę bezemisyjnego promu towarowego dla trasy między Puttgarden w Niemczech i Rødby w Danii.
11.11.2021

Turcja i Rosja mogą wspólnie budować okręty podwodne

Po spotkaniu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ten pierwszy miał ujawnić, że kraje mogą współpracować przy budowie myśliwców i okrętów podwodnych.
01.10.2021

Turecki okręt wojenny kontra grecki statek badawczy - incydent na Morzu Śródziemnym

Turecki okręt wojenny przekazał ostrzeżenie greckiemu statkowi badawczemu i uniemożliwił mu wpłynięcie na obszar Morza Śródziemnego, który Ankara uważa za swoje wody terytorialne – poinformowała w środę turecka telewizja NTV. Na tym terenie są bogate złoża surowców.
22.09.2021

Turcja: Dwie osoby zginęły w czasie demontażu wycieczkowca Carnival Cruise

Dwóch pracowników tureckiej stoczni złomowej zginęło w wyniku wypadku podczas demontażu statku wycieczkowego Carnivala.
28.07.2021

Turcja. Prezydent Erdogan zainaugurował budowę Kanału Stambulskiego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zrobił pierwszy krok w realizacji projektu kontrowersyjnego kanału na zachodnim krańcu Stambułu, uczestnicząc w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod most Sazlidere. Krytycy budowy mówią o jej zgubnych skutkach środowiskowych i gospodarczych.
27.06.2021

Turcja. Rau: należy wykorzystać jedność transatlantycką, by uczynić świat bezpieczniejszym

Należy wykorzystać szczególne doświadczenie jedności transatlantyckiej, by świat był bezpieczniejszy i bardziej przewidywalny – powiedział w piątek w Antalyi w Turcji szef MSZ Zbigniew Rau. Zaznaczył, że NATO odgrywa centralną rolę w społeczności transatlantyckiej.
18.06.2021

Turcja: Erdogan zapowiedział ochronę Morza Marmara przed plagą śluzu morskiego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział walkę z tzw. śluzem morskim, groźnym dla życia biologicznego organicznym osadem, którym pokrywane jest Morze Marmara, położone między Azją Mniejszą a Półwyspem Bałkańskim.
07.06.2021

Tunezja. 17 nielegalnych migrantów utonęło w drodze do Włoch

17 nielegalnych migrantów z Afryki utonęło w czwartek u wybrzeży Tunezji podczas próby przedostania się z Libii do Włoch - poinformował tunezyjski Czerwony Półksiężyc.
13.05.2021

Tureckie MSZ: nie opowiadamy się po żadnej ze stron konfliktu Rosja-Ukraina

Turcja nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu między Rosją a Ukrainą - oświadczył w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla stacji NTV.
15.04.2021

Dwa okręty wojenne USA wpłynęły na Morze Czarne w związku z napięciami na wschodzie Ukrainy

Władze USA poinformowały Turcję, że w sytuacji gdy Rosja zwiększyła swoje siły zbrojne na wschodniej granicy Ukrainy, dwa amerykańskie okręty wojenne przepłyną przez cieśniny tureckie i zostaną rozmieszczone na Morzu Czarnym do 4 maja.
09.04.2021

Prezydent Erdogan: jeszcze latem rozpoczniemy prace przy Kanale Stambulskim

Turcja wkrótce przeprowadzi przetarg na prace przy Kanale Stambulskim, projektowanej 45-km drodze morskiej równoległej do szlaku przez cieśninę Bosfor; pierwsze prace rozpoczną się latem - zapowiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
07.04.2021

Nakaz aresztowania dla 10 admirałów przeciwnych budowie kanału

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o wydanie nakazu aresztowania dla 10 emerytowanych admirałów tureckiej marynarki, którzy podpisali się pod listem wyrażającym sprzeciw wobec projektu 45-kilometrowego Kanału Stambulskiego lansowanego przez prezydenta.
05.04.2021

Grecja oskarża Turcję o eskortowanie łodzi z nielegalnymi migrantami

Grecka straż przybrzeżna poinformowała o serii incydentów ze swoją odpowiedniczką z Turcji na wąskim odcinku między grecką wyspą Lesbos a wybrzeżem Turcji w sytuacji, gdy między tymi dwiema sąsiadkami i sojuszniczkami z NATO panują napięte stosunki.
02.04.2021

Turcja zapowiada projekt budowy kanału przez Stambuł

Minister środowiska Turcji Murat Kurum potwierdził, że kraj zatwierdził plany rozwoju ogromnego kanału równoległego do Bosforu, zwanego Kanałem Stambulskim (Kanal Istanbul).
02.04.2021

Silniki MAN 175D do zasilania największego na świecie statku do przewozu żywych ryb

Firma MAN Energy Solutions wygrała przetarg na dostawę silników głównych do dwóch nowo budowanych statków do przewozu żywych ryb, obecnie budowanych w stoczni Cemre w Turcji.
25.03.2021

Turcja: Władze oskarżają grecką straż przybrzeżną o zabicie trzech migrantów

Władze Turcji oskarżyły w piątek grecką straż przybrzeżną o zabicie na Morzu Egejskim co najmniej trzech migrantów, których wrzucono do wody ze skutymi rękoma. Turcy twierdzą, że uratowali na morzu trzy inne osoby. Władze Grecji kategorycznie odrzucają te oskarżenia.
20.03.2021

Bydło, które dryfowało na statku, ma zostać zabite

Ponad 850 sztuk bydła ze statku, który kilka miesięcy dryfował po Morzu Śródziemnym, powinno teraz zostać zabite.
28.02.2021

Piraci uwolnili załogę statku MV Mozart

Piętnastu tureckich marynarzy porwanych w zeszłym roku przez piratów w Zatoce Gwinejskiej zostało uwolnionych w Nigerii i już zmierza do domu – podał w piątek dyrektor wykonawczy armatora.
15.02.2021

NGO Shipbreaking nawołuje Unię Europejską do zbadania śmiertelnych wypadków w tureckich stoczniach złomujących

Platforma NGO Shipbreaking Platform wezwała Unię Europejską do zbadania incydentów, w których zginęły dwie osoby w tureckich stoczniach złomowych, znajdujących się na unijnej liście zatwierdzonych zakładów złomowych.
10.02.2021

Turcja i Grecja po pięciu latach wznowiły negocjacje dot. wieloletnich sporów morskich

Turcja i Grecja wznowiły w poniedziałek w Stambule rozmowy, mające na celu rozwiązanie długotrwałych sporów morskich między obydwoma krajami. Nieoficjalne źródła podają, że pierwszym etapem są "dyskusje rozpoznawcze", a dopiero po nich nastąpią zasadnicze negocjacje.
25.01.2021

U brzegów Turcji zatonął ukraiński statek, dwie osoby zginęły, cztery poszukiwane

Na Morzu Czarnym, u brzegów Turcji, zatonął dzisiaj statek z 12 osobami na pokładzie - podał ukraiński resort spraw zagranicznych. Dwie osoby zginęły, sześć udało się uratować, a poszukiwania czterech trwają. Tureckie władze mówią o trzech ofiarach śmiertelnych.
17.01.2021

Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym

Ankara proponuje Grecji powrót do rozmów ws. eksploatacji złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego - poinformował dzisiaj szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Greckie MSZ ogłosiło, że nie otrzymało zaproszenia, ale jest gotowe podjąć rozmowy.
11.01.2021

Rosja i Turcja zapowiadają kontynuowanie współpracy wojskowej

Rosja i Turcja będą kontynuować współpracę wojskową pomimo sankcji USA, wymierzonych w Ankarę w związku z zakupem rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 - oświadczył we wtorek w Moskwie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
29.12.2020

Siły generała Haftara wypuściły turecki statek, zatrzymany w poniedziałek

Siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) generała Chalify Haftara poinformowały w czwartek, że uwolniły turecki statek Mabrouka, który zatrzymały w poniedziałek. Statek płynął do portu w Misracie, kontrolowanego przez uznawany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej.
11.12.2020

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Turcji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 zarejestrowano dzisiaj u wybrzeży Turcji w pobliżu Zatoki Antalya na Morzu Śródziemnym - poinformowały tureckie służby geologiczne. Nie ma na razie informacji o ofiarach, bądź zniszczeniach.
05.12.2020

Turcja skrytykowała próbę zrewidowania jej statku przez marynarkę wojenną Niemiec

Turcja ostro zaprotestowała w poniedziałek przeciwko niedzielnej próbie zrewidowania jej statku handlowego przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która uczestniczy na Morzu Śródziemnym w misji kontroli przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do pogrążonej w wojnie domowej Libii.
23.11.2020

Silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim; są ofiary

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie, według różnych źródeł, od 6,6 do 7, nawiedziło dzisiaj Morze Egejskie i było odczuwalne na zachodzie Turcji i w Grecji - podały lokalne i międzynarodowe służby geologiczne. W Turcji władze informują o czterech zabitych i 120 rannych.
30.10.2020

Turcja przedłuża badania na wschodzie Morza Śródziemnego

Turcja przedłużyła do 4 listopada badania sejsmiczne prowadzone przez jej statek Oruc Reis na spornym obszarze wschodniej części Morza Śródziemnego. Posunięcie to Grecja uznała dzisiaj za nielegalne. Turcja odrzuciła ten zarzut jako bezpodstawny.
25.10.2020

Grecja: powrót tureckiego statku badawczego to zagrożenie dla pokoju

Szef MSZ Grecji Nikos Dendias potępił w poniedziałek zapowiedź tureckiej marynarki wojennej o powrocie na wody wschodniej części Morza Śródziemnego statków badawczych Turcji. Ich rozmieszczenie na spornych wodach w pobliży greckich wysp nazwał zagrożeniem dla pokoju.
12.10.2020

Turcja zamierza z powrotem wysłać swoje statki w pobliże greckich wysp

Turcja poinformowała w niedzielę wieczorem, że statek Oruc Reis przeprowadzi badania sejsmiczne we wschodniej część Morza Śródziemnego w ciągu najbliższych 10 dni. Na spornych wodach, w pobliżu greckich wysp, mają także pojawić się dwa inne tureckie statki Ataman i Czyngis Chan.
12.10.2020

Turcja i Grecja zgodziły się na rozmowy o roszczeniach terytorialnych na Morzu Śródziemnym

Turcja i Grecja zgodziły się na przyjęcie środków budowy wzajemnego zaufania oraz prowadzenie rozmów o roszczeniach terytorialnych na wschodzie Morza Śródziemnego - oświadczył dziś turecki minister spraw zagranicznych Mavlut Cavusoglu.
08.10.2020

Turcja liczy na reset w stosunkach z UE

Turcja liczy na to, że szczyt unijny przyniesie reset w jej stosunkach z UE, jednak by tak się stało UE musi przedstawić konkretne propozycje rozwiązania sporu dotyczącego wschodniej części Morza Śródziemnego - oświadczył dzisiaj rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.
28.09.2020

Turcja wycofała statek z Morza Śródziemnego dla dobra dyplomacji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział dziś, że Turcja wycofała statek badawczy, będący źródłem sporu z Grecją na Morzu Śródziemnym, aby umożliwić rozwiązanie dyplomatyczne. Erdogan wyraził gotowość do rozmów z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem.
18.09.2020

Premier Grecji zaniepokojony kolejnymi działaniami Turcji na Morzu Śródziemnym

Premier Grecji Kyriakos Micotakis powiedział wczoraj, że jest zaniepokojony decyzją Turcji o przedłużeniu prac statku wiertniczego Yavuz na spornych wodach Morza Śródziemnego w pobliżu greckich wysp.
17.09.2020

Eskalacja czy uspokojenie napięć między Ankarą i Atenami?

Po groźbach prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdogana pod adresem Emmanuela Macrona, komentatorzy nie wróżą końca „pojedynkowi” między Paryżem i Ankarą. Uważają, że prezydent Francji chce całkowitego zaprzestania tureckiej polityki śródziemnomorskiej, którą określa jako „ekspansywną”.
14.09.2020

Turecki statek Oruc Reis powrócił do południowego wybrzeża kraju

Turecki statek badawczy Oruc Reis powrócił dziś na wody w pobliżu położonej na południu kraju prowincji Antalya - wynika z danych firmy Refinitiv zajmującej się monitorowaniem ruchu statków. Grecja uznała to posunięcie za "pozytywny pierwszy krok" do złagodzenia napięć między krajami.
13.09.2020

Premier Grecji zapowiedział zakup fregat i śmigłowców morskich

Premier Grecji Kyriakos Micotakis, w obliczu sporu z Turcją o praw a do zasobów we wschodniej części Morza Śródziemnego, przedstawił wczoraj plany modernizacji sił zbrojnych, obejmujące zakup nowych myśliwców, fregat, śmigłowców i systemów uzbrojenia.
13.09.2020

Grecja rozbuduje siły zbrojne

W związku z narastającym konfliktem z Turcją, Grecja rozbuduje swoje siły zbrojne, zainwestuje w programy obronne, sprzęt i personel wojskowy - poinformował dziś rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.
07.09.2020

Turcja planuje ćwiczenia wojskowe u wybrzeża Cypru

Turcja zapowiedziała dzisiaj, że przez najbliższe dwa tygodnie przeprowadzać będzie ćwiczenia wojskowe u północno-zachodniego wybrzeża Cypru. To skutek wzrostu napięcia we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego, gdzie Turcja toczy spór z Grecją.
29.08.2020

Grecja zaczyna manewry wojskowe - planuje poszerzyć swoje wody terytorialne

Władze Grecji mają w planach poszerzyć wody terytorialne kraju na Morzu Jońskim, z 6 do 12 mil morskich - ogłosił dziś premier Kyriakos Micotakis. Resort obrony podał, że rozpoczyna manewry wojskowe razem z Francją, Włochami i Cyprem na wschodzie Morza Śródziemnego.
26.08.2020

Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to zabawa z ogniem

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przeprowadził dziś rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem na temat eskalacji napięć między Atenami i Ankarą o złoża surowców na Morzu Śródziemnym. Nazwał ten konflikt "zabawą z ogniem".
25.08.2020

Tureckie ćwiczenia wojskowe na Morzu Egejskim

Tureckie siły powietrzne i morskie przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Egejskim - przekazał w sobotę resort obrony w Ankarze. Doszło do nich w czasie zwiększonych napięć między Turcją a Grecją i Cyprem w sprawie złóż naftowych pod wodami Morza Egejskiego.
22.08.2020

Turcja odradza Francji eskalację napięć na Morzu Śródziemnym

Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji doradził wczoraj Francji, by powstrzymała się od działań eskalujących napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Była to odpowiedź na wspólne ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej z siłami greckimi w pobliżu Krety.
15.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
27.07.2020

Turcja rozpoczyna odwierty na Morzu Czarnym

Pierwszy turecki statek wiertniczy Fatih, obsługiwany przez państwową firmę naftową Turkiye Petrolleri Anonim Ortakligi, rozpoczął wiercenia na Morzu Czarnym - podały lokalne media, cytując ministra energii i zasobów naturalnych Fatiha Donmeza.
21.07.2020

Turcja/ Do 54 wzrosła liczba ofiar czerwcowego zatonięcia łodzi z migrantami

Do 54 wzrosła w sobotę liczba ofiar śmiertelnych zatonięcia łodzi z migrantami na jeziorze Wan we wschodniej Turcji. Do wypadku doszło 27 czerwca; po trzech tygodniach poszukiwań wyłowiono dziewięć kolejnych ciał - poinformowały władze.
18.07.2020

Turcja: Zatrzymano łódź z blisko 280 migrantami na pokładzie

Tureckie służby udaremniły we wtorek próbę przeprawy z Turcji do Europy przez Morze Egejskie łodzi z 276 migrantami na pokładzie - poinformowała państwowa agencja Anatolia.
07.07.2020

Turcja: zatonęła łódź z ok. 60 migrantami

Na jeziorze Van, na wschodzie Turcji, zatonęła przed kilkoma dniami łódź, w której było 55-60 migrantów - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych tego kraju Suleyman Soylu. Dodał, że do tej pory wyłowiono zwłoki sześciu osób.
02.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.