• <

Morscy lotnicy wyruszają na misję do Turcji. Będą strzec bezpieczeństwa nad Morzem Śródziemnym

rk

04.07.2024 21:02 Źródło: Służby Prasowe BLMW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Morscy lotnicy wyruszają na misję do Turcji. Będą strzec bezpieczeństwa nad Morzem Śródziemnym

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe BLMW

Żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja wyruszyli 2 lipca 2024 roku z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach do bazy w tureckim Incirlik. Przez pół roku będą dbać o bezpieczeństwo we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym. 

Na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach uroczyście pożegnano, odlatujących na teatr działań żołnierzy VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja. W wydarzeniu wzięli udział reprezentujący Dowódcę Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego kmdr Artur Kołaczyński, zastępca Dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Cezary Wiatrak, dowódcy baz lotnictwa morskiego oraz kadra kierownicza dowództwa brygady. Komandor Artur Kołaczyński życzył żołnierzom powodzenia w wykonywaniu zadań mandatowych oraz szczęśliwego powrotu po zakończeniu misji. Zastępca Dowódcy BLMW życzył udającym się na misję żołnierskiego szczęścia. W południe żołnierze VII zmiany, samolotem przemieścili się do bazy Incirlik na południu Turcji. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji. Wtedy do kraju powróci szósta zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, która rozpoczęła działania w listopadzie 2023 roku.

Zapewnienie wsparcia poszczególnym krajom Sojuszu (Assurance Measures) NATO rozpoczęło w 2014 roku, natomiast rok później członkowie sojuszu zdecydowali się na pakiet środków obronnych dla Turcji w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie. Obejmują one zwiększoną obecność samolotów wczesnego ostrzegania AWACS, działalność policyjną w powietrzu, zwiększoną obecność marynarki wojennej, w tym wizyty w portach i ćwiczenia. Obecność sojuszników oznacza także wsparcie wywiadowcze, obserwacji i rozpoznania (ISR) oraz obecność samolotów patrolowych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym. Działania wspierające Turcję prowadzone są z lądu, z morza i z powietrza we wschodniej części terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego. 14 września 2020 roku Prezydent RP wydał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach Dostosowania Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym.


Zadaniem PKW jest patrolowanie wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpraca ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. PKW Turcja uroczyście pożegnano 20 kwietnia 2021 roku na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Zmiana powróciła do kraju 12 listopada, przekazując wcześniej obowiązki II zmianie PKW, która znalazła się na tetrze działań 2 listopada 2021 r. Trzon PKW Turcja stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Bazą PKW jest tureckie lotnisko İncirlik. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.