• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ataki Huti na Morzu Czerwonym stwarzają okazję dla tureckich fabryk i eksporterów

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ataki Huti na Morzu Czerwonym stwarzają okazję dla tureckich fabryk i eksporterów

Partnerzy portalu

Fot. @LtsFrePalestine / X

Niedawne ataki jemeńskich rebeliantów Huti na statki na Morzu Czerwonym już wpłynęły na światową wymianę handlową, stwarzając równocześnie szansę dla tureckich producentów - napisał w środę turecki dziennik "Hurriyet".

Raport Sea-Intelligence wykazał, że ostatnie zakłócenia w żegludze na Morzu Czerwonym wyrządziły już więcej szkód w globalnych łańcuchach dostaw niż pandemia COVID-19. Obecnie przez Morze Czerwone transportuje się dziennie około 200 tys. kontenerów, w porównaniu z około 500 tys. w listopadzie.

Konieczność wybrania dłuższej, okrężnej trasy doprowadziła do tego, że czas transportu między azjatyckimi ośrodkami produkcyjnymi a europejskimi konsumentami wydłużył się nawet o 20 dni.

Według źródeł branżowych - na które powołał się "Hurriyet" - sytuacja doprowadziła do nowej fali zamówień dla tureckich eksporterów. Dane wskazują, że klienci w Europie zwiększyli znacząco zainteresowanie towarami z Turcji, ponieważ te z Chin są droższe i docierają z opóźnieniem.

Mustafa Gultepe, przewodniczący Tureckiego Zgromadzenia Eksporterów, ocenił, że sytuacja może być szansą dla Turcji. "Jest zbyt wcześnie, aby mówić o znaczącym wzroście zamówień, ale jeśli kryzys będzie się utrzymywać, odczujemy wzrosty; pierwsze efekty odnotowujemy już w styczniu" - przyznał.

Burak Onder, przewodniczący Tureckiego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Artykułów Gospodarstwa Domowego i Przyborów Kuchennych (EVSID), zauważył, że Turcja posiada połączenia drogowe umożliwiające dostęp do rynków 58 państw, które należy wykorzystać w momencie wzrostu cen transportu z Dalekiego Wschodu.

Wspierani przez Iran Huti atakują statki handlowe i okręty wojenne na Morzu Czerwonym, przez który prowadzi jeden z najruchliwszych szlaków żeglugowych na świecie. Rebelianci deklarują chęć wsparcia Palestyńczyków walczących z wojskami izraelskimi w Strefie Gazy. W odpowiedzi na ich ataki wojska USA i Wielkiej Brytanii prowadzą kampanię przeciwko celom Huti w Jemenie. 

jbw/ adj/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.