• <
gryfia_70lat

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii

gm

05.07.2022 11:30 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii

Partnerzy portalu

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii - GospodarkaMorska.pl
Walne Zgromadzenie Izby siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Nowy Jork

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

„To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa” - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy” - dodał.

Podziękował Turcji za „konstruktywne podejście” w procesie akcesji obu nordyckich krajów do NATO. „Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii” - powiedział.

Szwecja i Finlandia mają teraz status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO będzie trwał proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych. Stoltenberg wyraził nadzieję, że przebiegnie on szybko.

Przypomniał, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku państw poprzednio przystępujących do NATO trwała średnio około roku. Wyraził jednak nadzieję, że w związku z wojną na Ukrainie Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest pewien, że turecki parlament nie będzie przeciągał ratyfikacji, sekretarz generalny NATO uniknął odpowiedzi.

W zeszłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że Ankara może blokować ten proces, jeśli Helsinki i Sztokholm nie spełnią żądania Turcji w sprawie ekstradycji osób podejrzanych o terroryzm, powiązanych z kurdyjskimi organizacjami terrorystycznymi.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.