• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Turcja będzie ochraniać wody Somalii. Umowa na 10 lat

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Turcja będzie ochraniać wody Somalii. Umowa na 10 lat

Partnerzy portalu

Rząd Somalii zatwierdził podpisane z Turcją porozumienie o współpracy obronnej, przyznające Ankarze 10-letni mandat na ochronę wód morskich kraju - poinformowała w środę agencja Anatolia.


Minister ds. informacji Somalii Daud Aweis napisał na platformie X, że "ten przełomowy 10-letni pakt znacząco wzmocni wysiłki rządu Somalii na rzecz ochrony swojej suwerenności".

Abdulkadir Mohamed Nur, minister obrony tego położonego w północno-wschodniej Afryce państwa, podpisał 8 lutego w stolicy Turcji umowę ramową o współpracy obronnej i gospodarczej podczas spotkania ze swoim tureckim odpowiednikiem Yasarem Gulerem.

Prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamud stwierdził, że umowa podpisana między Turcją a jego państwem nie stwarza zagrożenia dla krajów w regionie, dodając, że "w ramach umowy nasi tureccy bracia będą chronić naszego morza tylko przez 10 lat. "Po 10 latach współpracy będziemy mieli własną flotę, która będzie chronić nasze wody" - przekazał portal T24.

Od 2009 roku turecka marynarka wojenna prowadzi działania na wodach terytorialnych Somalii w ramach misji ONZ mającej na celu zwalczanie piractwa. Ankara utrzymuje także bazę wojskową w stolicy kraju, Mogadiszu.

Prezydent Mohamud zauważył, że umowa z Turcją obejmuje współpracę w takich kwestiach, jak zwalczanie terroryzmu, zagrożeń zewnętrznych, piractwa i nielegalnego rybołówstwa czy ochronę wybrzeży. Dodał, że porozumienie nie jest wymierzone w Etiopię ani żaden inny kraj.

jbw/ adj/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.