• <
BOTA_2023

Turcja ma dron do zwalczania okrętów podwodnych

jm

07.11.2022 13:00

Partnerzy portalu

Turcja ma dron do zwalczania okrętów podwodnych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Aselsan

Turcja ogłosiła, że przygotowuje się do wprowadzenia do swojej floty pierwszej bezzałogowej jednostki MIR – drona wodnego przeznaczonego między innymi do walki z okrętami podwodnymi.

SSB, rządowa turecka agencja rozwoju przemysłu, poinformowała o planach wprowadzenia bezzałogowego pojazdu morskiego MIR do floty tureckiej marynarki wojennej.

– MIR wejdzie na wyposażenie wojska, gdy tylko jego zaawansowany sonar zostanie zintegrowany z systemem – przekazał Ismail Demir, szef SSB.

Opracowana przy współpracy ze specjalizującą się w elektronice wojskowej spółką Aselsan oraz stocznią Sefine jednostka może funkcjonować autonomicznie według zaprogramowanego planu, może być także sterowana zdalnie, ale może również zostać obsadzona załogą. MIR ma mieć możliwość prowadzenia walki elektronicznej. Jest wyposażony w sonar i pociski opracowane przez państwową turecką firmę Roketsan. Jego funkcją będzie wykrywanie i zwalczanie okrętów podwodnych, ale może być także stosowany w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.


Dziękujemy za wysłane grafiki.