Umowa podpisana przez firmę Bułgargaz i turecki koncern BOTAS to historyczne wydarzenie dla Bułgarii i wielki przełom dla Unii Europejskiej - powiedział w niedzielę bułgarski minister energetyki Rosen Christow cytowany przez agencję BTA.
"Jest to wielki przełom dla Unii Europejskiej, ponieważ przewiduje dostawy gazu przez tureckie terminale do Bułgarii i Europy. Mamy pełne poparcie Komisji Europejskiej" - poinformował minister.
Państwowa spółka gazowa Bułgargaz i turecki koncern BOTAS podpisały 3 stycznia umowę, która przyznaje Bułgarii dostęp do tureckich terminali LNG i sieci przesyłowej gazu na 13 lat - przypomniała agencja BTA.
Minister Christow wyjaśnił w niedzielę, że umowa dotyczy wyłącznie rezerwacji mocy w terminalach i wyklucza handel gazem, ponieważ Bułgargaz handluje na podstawie przejrzystych procedur i przetargów.
Odpowiadając na pytanie dotyczące rosyjskiego koncernu Łukoil Christow powiedział, że musi on operować na terytorium Bułgarii, jeżeli jej mieszkańcy chcą mieć paliwa w przystępnej cenie. W przyszłym tygodniu Bułgaria podpisze memorandum z Grecją, aby wznowić projekt ropociągu Aleksandropolis-Burgas i importować niepochodzącą z Rosji ropę - poinformował minister.
Pierwotnie rurociąg miał transportować ropę z bułgarskiego miasta Burgas do greckiego portu Aleksandropolis. Teraz surowiec ma popłynąć w przeciwnym kierunku - napisała agencja BTA.
Fot. Depositphotos
Wiceminister Witkowski: farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla naszej energetycznej niezależności
Niemieckie porty obawiają się o cele rozwoju energetyki wiatrowej
Maersk kończy etap strategicznej zmiany, wyprzedając swoje usługi offshore za 685 mln dolarów
Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 jest zagrożony? Winne rosnące koszty
Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023
Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. Startuje 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER