• <
BOTA_2023

Bułgaria uzyskała dostęp do tureckich terminali LNG

gm

09.01.2023 09:31 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Bułgaria uzyskała dostęp do tureckich terminali LNG

Partnerzy portalu

Bułgaria uzyskała dostęp do tureckich terminali LNG - GospodarkaMorska.pl

Umowa podpisana przez firmę Bułgargaz i turecki koncern BOTAS to historyczne wydarzenie dla Bułgarii i wielki przełom dla Unii Europejskiej - powiedział w niedzielę bułgarski minister energetyki Rosen Christow cytowany przez agencję BTA.

"Jest to wielki przełom dla Unii Europejskiej, ponieważ przewiduje dostawy gazu przez tureckie terminale do Bułgarii i Europy. Mamy pełne poparcie Komisji Europejskiej" - poinformował minister.

Państwowa spółka gazowa Bułgargaz i turecki koncern BOTAS podpisały 3 stycznia umowę, która przyznaje Bułgarii dostęp do tureckich terminali LNG i sieci przesyłowej gazu na 13 lat - przypomniała agencja BTA.

Minister Christow wyjaśnił w niedzielę, że umowa dotyczy wyłącznie rezerwacji mocy w terminalach i wyklucza handel gazem, ponieważ Bułgargaz handluje na podstawie przejrzystych procedur i przetargów.

Odpowiadając na pytanie dotyczące rosyjskiego koncernu Łukoil Christow powiedział, że musi on operować na terytorium Bułgarii, jeżeli jej mieszkańcy chcą mieć paliwa w przystępnej cenie. W przyszłym tygodniu Bułgaria podpisze memorandum z Grecją, aby wznowić projekt ropociągu Aleksandropolis-Burgas i importować niepochodzącą z Rosji ropę - poinformował minister.

Pierwotnie rurociąg miał transportować ropę z bułgarskiego miasta Burgas do greckiego portu Aleksandropolis. Teraz surowiec ma popłynąć w przeciwnym kierunku - napisała agencja BTA.

Fot. Depositphotosseaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.