• <

Wynik wyszukiwania - "bułgaria" - Wiadomości

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Bułgaria wymienia paliwo jądrowe z rosyjskiego na zachodnie

Bułgaria rozpoczyna stopniową wymianę paliwa reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju z rosyjskiego na zachodnie - amerykańskie i francuskie; wymiana nie spowoduje zakłóceń i zatrzymania pracy reaktorów - ogłosił we wtorek dyrektor siłowni Walentin Nikołow.
20.02.2024

Bułgaria bojkotuje austriacki biznes z powodu niepełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen

W Bułgarii coraz silniejsze są nastroje antyaustriackie z powodu blokowania przez Wiedeń pełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen. Austria zgodziła się, by począwszy od końca marca obywatele Bułgarii i Rumunii mogli po niej swobodnie się przemieszczać, lecz wyłącznie drogą powietrzną i morską. Tymczasem biznes bułgarski uważa, że rocznie traci co najmniej 1 mld euro z powodu przestojów na granicach lądowych.
10.01.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przeprowadzą wspólne działania w zakresie rozminowania Morza Czarnego

Trzy państwa leżące regionu czarnomorskiego planują podpisanie trójstronnego porozumienia w sprawie rozminowania akwenu morskiego celem zabezpieczenia wybrzeży oraz żeglugi. Umowa ma wejść w życie 11 stycznia przyszłego roku i wiąże się z rozwojem współpracy w zakresie obrony przeciwminowej.
18.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min, poinformował w piątek bułgarski minister obrony Todor Tagarew na konferencji w Sofii poświęconej perspektywom pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwu na Morzu Czarnym.
20.10.2023

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Ankarze.
11.10.2023

Bułgaria nie chce rosyjskiego gazu. Kluczowy terminal gazowy w Grecji

Rząd Bułgarii jest zdeterminowany, aby skończyć z zależnością od rosyjskich surowców energetycznych. Sprzeciwiamy się próbom używania energii jako broni w celu destabilizacji Unii Europejskiej i krajów partnerskich. Ważnym polem do współpracy wobec polityki Rosji jest Inicjatywa Trójmorza (3SI) – powiedziała w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Bułgarii Marija Gabriel.
01.10.2023

Bułgaria: pozorowane ćwiczenia na Morzu Czarnym to rosyjski plan na zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża

Minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział w piątek, że Rosja wykorzystuje pozorowane ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, aby zablokować eksport ukraińskiego zboża, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Bułgarii - poinformowała bułgarska prasa.
30.09.2023

Bułgaria wyznacza datę końca importu rosyjskiej ropy

Za rok nastąpi koniec importu rosyjskiej ropy dla petrochemicznego kombinatu Neftochim Burgas, będącego własnością rosyjskiego koncernu Łukoil, postanowił w czwartek parlament Bułgarii.
28.09.2023

Bułgaria. Rząd oficjalnie pozbawił rosyjską firmę Łukoil-Neftochim koncesji na terminal naftowy

Bułgarski rząd oficjalnie pozbawił należący do rosyjskiego koncernu Łukoil kombinat petrochemiczny Neftochim-Łukoil licencji na używanie terminalu naftowego w porcie Rosenec pod miastem Burgas nad Morzem Czarnym. Od poniedziałku operatorem terminalu jest bułgarska państwowa firma Infrastruktura Portowa.
23.08.2023

Bułgaria też ma swojego "Miecznika". Nowoczesne korwety mają wzmonić marynarkę wojenną oraz branżę stoczniową

W Warnie odbyło się, 4 sierpnia br., wodowanie kadłuba pierwszej, wielozadaniowej korwety dla Morskich Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii (Военноморски сили на Република България), która powstaje w rodzimej stoczni MTG Dolphin Shipyard PLC. To istotny element przedsięwzięcia związanego z rozbudową sił morskich tego państwa, wpisującego się w prowadzone w całej Europie inwestycje w branżę okrętową i obronność.
10.08.2023

Bułgaria. Parlament pozbawił rosyjski koncern Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego nad Morzem Czarnym

Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął w piątek w pierwszym i drugim czytaniu ustawę o pozbawieniu rosyjskiego koncernu Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego Rosenec na północ od Burgas nad Morzem Czarnym. Nowy akt prawny ma wejść w życie za dwa tygodnie.
21.07.2023

Bułgaria. Deputowany do parlamentu: odkryto duże złoża gazu na dnie Morza Czarnego

Deputowany do parlamentu Bułgarii Delian Dobrew, przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, poinformował o odkryciu dużych złóż gazu ziemnego na dnie Morza Czarnego; jest to dla naszego kraju szansa na znaczne zwiększenie produkcji i eksportu tego surowca - powiadomiły w sobotę bułgarskie media.
09.07.2023

Bułgaria uzyskała dostęp do tureckich terminali LNG

Umowa podpisana przez firmę Bułgargaz i turecki koncern BOTAS to historyczne wydarzenie dla Bułgarii i wielki przełom dla Unii Europejskiej - powiedział w niedzielę bułgarski minister energetyki Rosen Christow cytowany przez agencję BTA.
09.01.2023

Bułgaria. Rząd będzie negocjował z Grecją budowę ropociągu umożliwiającego uniezależnienie się od dostaw z Rosji

Bułgarski rząd upoważnił w środę ministerstwo energetyki do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wznowienia budowy ropociągu, łączącego port Burgas z greckim Aleksandrupoli. Rozmowy ze stroną grecką będą dotyczyć m.in. źródła finansowania projektu w celu jego zrealizowania do końca 2024 r. Rurociąg ma pozwolić na zastąpienie dostaw surowca z Rosji.
04.01.2023

Porozumienie gazowe między Bułgarią a Turcją o dostępie do sieci gazociągowej i terminali LNG

Firmy z Bułgarii i Turcji podpisały we wtorek w Sofii porozumienie gazowe, które umożliwi stronie bułgarskiej dostęp do tureckiej sieci gazociągowej i jej terminali LNG. Bułgaria nie ma własnych terminali i od przerwania dostaw gazu z Rosji korzysta z greckiego terminalu Revithoussa.
03.01.2023

Bułgaria otrzymała po raz pierwszy gaz skroplony z Norwegii

Bułgaria po raz pierwszy otrzymała norweski gaz skroplony. Tankowiec z dostawą przypłynął do greckiego terminala LNG w okolicach Aten. Przywitali go bułgarscy ministrowie transportu i energetyki, Christo Aleksijew i Rosen Christow.
05.11.2022

Bułgaria. Uratowano 38 migrantów na Morzu Czarnym

38 migrantów uratowała w czwartek bułgarska policja graniczna na Morzu Czarnym. Wśród ocalonych jest osiem kobiet i ośmioro dzieci, w tym niemowlę - poinformowała bułgarska telewizja publiczna.
23.09.2022

Bułgaria: nie podpiszemy nowej umowy z Gazpromem

Bułgaria nie zamierza podpisywać nowej wieloletniej umowy z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu - poinformował na konferencji prasowej we wtorek minister gospodarki Nikoła Stojanow. Obecny kontrakt wygasa pod koniec br., a Bułgaria ma problem z uzyskaniem od Gazpromu gazu, który należy jej się na mocy tego dokumentu. Sofia nie otrzymuje dostaw z Rosji od kwietnia.
20.09.2022

Bułgaria. Sondaż: coraz więcej osób łączy pracę z wakacjami nad Morzem Czarnym

Łączenie pracy z wypoczynkiem nad Morzem Czarnym staje się tego lata coraz bardziej przystępnym i preferowanym wyborem dla Bułgarów - podała w piątek agencja BTA, powołując się na sondaż portalu karavani.bg, największej internetowej platformy rezerwacji przyczep kempingowych w Bułgarii.
26.08.2022

Bułgaria. Rząd: nie ma zapewnionych dostaw gazu po wrześniu, rozmowy z Gazpromem nieuniknione

Dostawy gazu dla Bułgarii są zapewnione tylko do końca września; w tej sytuacji negocjacje z Gazpromem w sprawie wznowienia eksportu surowca są nieuniknione - poinformowali w poniedziałek tymczasowy wicepremier Christo Aleksiew i minister energetyki Rosen Christow.
22.08.2022

Bułgaria – w przyszłym tygodniu przetarg na LNG

Rząd tymczasowy Bułgarii, powołany w poniedziałek przez prezydenta Rumena Radewa, poinformował, że sytuacja w sektorze gazowym jest krytyczna i w związku z tym utworzył sztab kryzysowy. Ma on znaleźć rozwiązanie problemu dostaw gazu do kraju przed zbliżającym się sezonem grzewczym.
04.08.2022

Bułgaria z LNG ze Stanów. Pomoże Grecja

W piątek ustępujący premier Bułgarii Kirił Petkow poinformował, że jego rząd zawarł porozumienie w sprawie dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. Dostawy ma zrealizować siedem tankowców w okresie od października 2022 do marca 2023 roku. Rosyjska ambasadorka w Sofii powiedziała, że Rosja jest gotowa wznowić dostawy gazu do Bułgarii, jeśli strona bułgarska zgodzi się na rozwiązanie pozwalające jej płacić za surowiec w rublach.
29.07.2022

Bułgaria. Rolnicy boją się taniego zboża z Ukrainy; zablokują przejścia graniczne

Bułgarscy producenci zboża protestują przeciw taniemu importowi z Ukrainy. We wtorek zdecydowali, że będą blokować drogi i lądowe przejścia graniczne, przez które przejeżdżają ciężarówki z ukraińskim ziarnem.
26.07.2022

Bułgaria-Grecja. Premierzy Petkow i Micotakis przyjęli oddany do użytku do interkonektor gazowy

Premierzy Bułgarii i Grecji, Kirił Petkow i Kyriakos Micotakis, oficjalnie przyjęli w piątek budowany przez 12 lat interkonektor gazowy (IGB) Komotini – Stara Zagora, zapewniający Bułgarii dostęp do południowego korytarza gazowego.
08.07.2022

Bułgaria zaczęła otrzymywać azerski gaz zgodnie z długoterminową umową

Bułgaria zaczęła od piątku otrzymywać azerski gaz zgodnie z długoterminową umową, na mocy której dostawy mają wynosić 1 mld m. sześc. rocznie - poinformował bułgarski operator Bułgargaz.
01.07.2022

Bułgaria. Premier: azerski gaz zacznie napływać między lipcem i sierpniem

Azerski gaz zacznie napływać do Bułgarii między lipcem a sierpniem, wcześniej niż prognozowano - poinformował we wtorek bułgarski premier Kirił Petkow. Dodał, że w najbliższych dniach uda się do Baku, by potwierdzić dokładną datę rozpoczęcia przesyłu surowca.
14.06.2022

Bułgaria kupuje LNG od USA

Bułgarski premier Kirił Petkow, który składa wizytę USA, poinformował w środę, że jego kraj od czerwca br. będzie otrzymywać skroplony gaz zza oceanu. Amerykański surowiec ma być tańszy od tego, który Bułgaria kupowała w Rosji.
11.05.2022

Bułgaria i Grecja będą wspólnie kupować LNG

Bulgargaz i greckie przedsiębiorstwo gazownicze DEPA rozpoczną wspólne zakupy LNG, poinformował w czwartek Reuters.
05.05.2022

Bułgaria także może sięgnąć po energię z offshore wind. Potencjał to 116 GW

Eksperci Centrum Badań nad Demokracją (CPD) z siedzibą w Sofii pochylili się nad potencjałem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na wodach bułgarskiej części Morza Czarnego. Okazuje się, że jest on znaczny i wynosi 116 GW.
27.09.2021

Bułgaria. 12 zakażonych marynarzy na statku w czarnomorskim porcie Burgas, jeden zmarł

Na redzie w bułgarskim czarnomorskim porcie Burgas od ponad tygodnia stoi statek handlowy, który przypłynął ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród jego filipińskiej załogi stwierdzono 12 przypadków zakażeń koronawirusem, jedna osoba zmarła.
20.07.2021

Bułgaria/ Prezydent Duda: Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra

Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas szczytu w Sofii. Amerykański przywódca Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

Bułgaria. Rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza

Od ceremonii oficjalnego powitania głów państw i szefów rządów przez prezydenta Bułgarii Rumena Radewa przed Narodowym Pałacem Kultury w Sofii rozpoczął się w czwartek dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

Bułgaria: Myśliwiec MiG-29 spadł do Morza Czarnego. Trwa poszukiwanie pilota

Myśliwiec MiG-29 bułgarskiego lotnictwa wojskowego spadł w nocy z wtorku na środę do wód Morza Czarnego - poinformowało ministerstwo obrony. Trwają poszukiwania pilota i maszyny. Do katastrofy doszło podczas manewrów wojskowych.
09.06.2021

Bułgaria dołączy do strefy euro w styczniu 2024 r.?

Bułgarski rząd planuje wejście do strefy euro z dniem 1 stycznia 2024 r. - ogłoszono w opublikowanym w piątek przez resort finansów dokumencie ws. przygotowań kraju do członkostwa w unii walutowej. "Nie ma gwarancji, że tak się stanie" - uważa portal Mediapool.
06.03.2021

Bułgaria podpisała z Niemcami umowę na dwa okręty wielozadaniowe

Bułgaria podpisała dzisiaj z Niemcami umowę w sprawie budowy i kupna dwóch okrętów wielozadaniowych dla bułgarskiej marynarki wojennej o wartości 984 mln lewów (495,7 mln euro). Partnerem resortu obrony Bułgarii jest niemiecka spółka Luerssen Werft GmbH&Co.KG.
12.11.2020

Bułgaria kupiła 20 proc. udziałów w greckim terminalu LNG w Aleksandropolis

Bułgaria i Grecja podpisały w poniedziałek porozumienie w sprawie zakupu przez Sofię 20 proc. udziałów w pływającym terminalu LNG w greckim porcie Aleksandropolis nad Morzem Egejskim - poinformowała służba prasowa bułgarskiego rządu.
25.08.2020

Bułgaria: Awaria rurociągu przesyłającego gaz do Grecji

Do awarii rurociągu przesyłającego gaz ziemny do Grecji doszło w poniedziałek w przygranicznej miejscowości Kułata na południowym zachodzie Bułgarii - poinformował operator Bułgartransgaz. Według kierownictwa tej firmy doszło do niewielkiego wybuchu.
27.07.2020

Bułgaria podniosła poziom wody w rzece Macica, by utrudnić przejście nielegalnych migrantów

Na prośbę Grecji bułgarskie władze spuszczają wodę ze zbiornika retencyjnego Iwajłowgrad na południowym wschodzie kraju. Celem jest podniesienie wód granicznej rzeki Marica i utrudnienie dostępu nielegalnych migrantów z Turcji - podało radio publiczne w Sofii.
11.03.2020

Bułgaria do końca roku znacząco ograniczy import gazu z Rosji

Bułgaria do końca bieżącego roku znacząco ograniczy import rosyjskiego gazu ziemnego - poinformowała minister energetyki Temenużka Petkowa we wtorek podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.
28.01.2020

Bułgaria ma poważne problemy z dostawami wody

Poważne problemy z dostawami wody w Bułgarii wystąpiły w połowie kraju i dotknęły ok. 500 tys. osób - wynika z informacji przedstawionych w czwartek w parlamencie przez członków rządu. Przyczyną jest trwająca od pół roku susza i przestarzała sieć wodociągowa.
21.11.2019

Bułgaria: Oddano do użytku pierwszy odcinek bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku

W okolicach miasta Jamboł na południowym wschodzie Bułgarii oddano w poniedziałek do użytku tłocznię oraz pierwszy 11-kilometrowy odcinek gazociągu, stanowiącego przedłużenie Tureckiego Potoku na terytorium bułgarskim.
21.10.2019

Bułgaria: Podpisano umowę na budowę przedłużenia Tureckiego Potoku

Przedstawiciele bułgarskiego operatora przesyłowego Bułgartransgaz i saudyjskiego konsorcjum Arkad podpisali w środę w Sofii porozumienie w sprawie budowy przedłużenia gazociągu Turecki Potok na terytorium Bułgarii.
19.09.2019

Bułgaria: 76 kg kokainy znaleziono w skrzyniach z bananami z Ekwadoru

Blisko 76 kg kokainy o wartości około 5 mln lewów (2,5 mln euro) odkryła bułgarska policja w dużej partii bananów z Ekwadoru. Kontenery z podejrzanym ładunkiem przybyły do portu w Burgas pod koniec lipca i miały trafić do magazynu owoców i warzyw.
18.08.2019

Bułgaria: Odłożono rozpoczęcie budowy bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku

Rozpoczęcie budowy bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku, która ma prowadzić od granicy z Turcją do granicy z Serbią i zapewnić tranzyt gazu ziemnego do tego kraju, zostało odłożone. Gazociąg nie wejdzie do eksploatacji, jak planowano, na początku 2020 roku.
24.07.2019

Bułgaria: ćwiczenia morskie z udziałem 11 państw i jednostek NATO

Na bułgarskich wodach terytorialnych rozpoczęły się w sobotę zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia "Briz 2019" z udziałem 11 państw oraz jednostek NATO - poinformowało ministerstwo obrony Bułgarii. Manewry potrwają do 21 lipca.
13.07.2019

Bułgaria: Mniej turystów na wybrzeżu, tłok na granicach

W Bułgarii w trwającym sezonie turystycznym wyraźny jest spadek liczby odwiedzających czarnomorskie wybrzeże. Za to na przejściach granicznych z Grecją od tygodnia tworzą się długie kolejki, na przekroczenie granicy czeka się kilka godzin.
05.07.2019

Wystartowało połączenie promowe między Bułgarią a Turcją

Rusza pierwsze w historii połączenie promowe pomiędzy Bułgarią a Turcją. Uruchomienie linii ma wpłynąć na dalsze zwiększenie ruchu turystycznego u wybrzeży Morza Czarnego.
19.06.2019

Bułgaria: Odrzucony wykonawca przedłużenia gazociągu skarży procedurę

Konsorcjum saudyjskiej firmy Arkad Engineering i włoskiego joint venture Arkad ABB zaskarżyło w poniedziałek procedurę wyboru wykonawcy przedłużenia gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię - poinformował operator sieci przesyłowo-magazynowej Bułgartransgaz.
11.06.2019

Bułgaria otrzymała pierwszą dostawę amerykańskiego gazu

Bułgaria otrzymała pierwszą dostawę amerykańskiego skroplonego gazu - poinformowała w piątek bułgarska minister energetyki Temenużka Petkowa. Tankowiec z gazem zakupionym od holenderskiego dostawcy przybył do greckiego terminalu LNG koło Aten.
31.05.2019

Bułgaria: Zmieniono wykonawcę przedłużenia gazociągu Turecki Potok

Bułgarski operator sieci przesyłowo-magazynowej gazu Bułgartransgaz zmienił wykonawcę 474-kilometrowego przedłużenia gazociągu Turecki Potok z Bułgarii do Serbii - poinformował we wtorek dyrektor Bułgartransgazu Władimir Malinow.
29.05.2019

Bułgaria: Ruszyła budowa interkonektora z Grecją

Odkładana od prawie dziewięciu lat budowa interkonektora gazowego z Grecją, który ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu dla Bułgarii, ruszyła w środę w miejscowości Makaza na granicy bułgarsko-greckiej. Na miejscu obecni były premierzy dwóch krajów.
23.05.2019

Bułgaria: Prawie 290 kg heroiny przejęto na granicy z Turcją

Prawie 290 kg heroiny o wartości 17,7 mln lewów (9 mln euro) przejęto na przejściu granicznym Kapitan Andreewo - największym między Bułgarią a Turcją, jednym z ważnych punktów granicznych na tzw. bałkańskim szlaku narkotykowym - podała w czwartek bułgarska prokuratura.
19.04.2019

Bułgaria: Wysokiej jakości kokaina wyłowiona z Morza Czarnego (foto)

Bułgarska policja graniczna wyłowiła z Morza Czarnego 169 kilogramów kokainy bardzo wysokiej czystości. Według wstępnych szacunków jej wartość wynosi 71 mln lewów (36 mln euro). Poinformował o tym na środowym posiedzeniu rządu szef MSW Mładen Marinow.
11.04.2019

Bułgaria zacznie importować gaz od innych dostawców niż Gazprom

Grecka spółka DEPA wygrała przetarg na dostawy gazu do Bułgarii - poinformował operator Bułgargaz. To będą pierwsze dostawy z innych niż rosyjskie źródeł; to ważny krok w dywersyfikowaniu dostaw do całkowicie uzależnionej od Gazpromu Bułgarii - podkreślił.
03.04.2019

Bułgaria: Miedwiediew uzależnia przedłużenie Turkish Stream od gwarancji UE

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył w poniedziałek podczas wizyty w Bułgarii, że przedłużenie na zachód wiodącego z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji gazociągu Turkish Stream wymagałoby "gwarancji" Unii Europejskiej.
05.03.2019

Czaputowicz: Polska i Bułgaria uważają, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz

Polska i Bułgaria zgadzają się, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz, który oznaczałby dużą stratę dla UE - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po czwartkowych rozmowach z szefową bułgarskiej dyplomacji Ekateriną Zachariewą w Warszawie.
28.02.2019

Bułgaria: Przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku będzie wznowiony

Przetarg na budowę bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok będzie wznowiony. Spółka Atomenergoremont, która w połowie lutego złożyła skargę proceduralną do urzędu antymonopolowego, wycofała ją, nie podając przyczyn.
26.02.2019

Bułgaria: Minister energetyki nie wyklucza importu gazu z USA

Bułgarska minister energetyki Temenużka Petkowa w środę nie wykluczyła importu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego po wybudowaniu interkonektora, który ma połączyć bułgarski system gazociągowy z terminalem LNG w greckim Aleksandrupoli.
20.02.2019

Bułgaria/ Ekspert: umowa z USA w Europie – gazociągi za terminale LNG

Do przedłużenia gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) przez Bułgarię dojdzie mimo sprzeciwu USA – ocenił rządowy ekspert ds. energetyki prof. Atanas Tasew, jeden z autorów strategii energetycznej Bułgarii, odnowionej w ostatnich tygodniach 2018 r.
12.02.2019

Bułgaria/Borisow: Dążymy do wprowadzenia zerowych taryf celnych z Macedonią

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w poniedziałek, że Sofia dąży do wprowadzenia zerowych taryf celnych w handlu z Macedonią. Po spotkaniu z szefem macedońskiego rządu Zoranem Zaewem wyraził nadzieję, że KE wkrótce zaaprobuje ich wdrożenie.
05.02.2019

Bułgaria: Ogłoszono decyzję o budowie przedłużenia gazociągu Turecki Potok

Bułgarski operator sieci przesyłowo-magazynowej gazu Bułgartransgaz ogłosił w czwartek, że zbuduje przedłużenie gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię do Serbii, gdyż uzyskał zadowalającą ofertę od przyszłych nabywców zdolności przesyłowej rurociągu.
01.02.2019

Bułgaria: Migracja i pakiet mobilności tematem rozmów Petera Szijjarto w Sofii

Bułgaria i Węgry wyraziły w czwartek zgodne stanowisko ws. unijnego pakietu mobilności i paktu ONZ ws. migracji. Podczas wizyty w Sofii szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto rozmawiał ze swoją odpowiedniczką Ekateriną Zachariewą i szefem MSW Mładenem Marinowem.
18.01.2019

Bułgaria/Borisow o sytuacji na Morzu Czarnym: Liczę na zdrowy rozsądek

Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził w piątek zaniepokojenie w związku z ewentualnym konfliktem na Morzu Czarnym. "Liczę na zdrowy rozsądek" - zaznaczył, podkreślając, że Morze Czarne powinno być morzem turystyki, gazociągów, a nie okrętów”.
07.12.2018

Bułgaria: Parlament znowelizował strategię energetyczną do 2020 roku

Bułgarski parlament znowelizował w piątek energetyczną strategię kraju do 2020 roku, zatwierdzoną dwa dni wcześniej przez rząd. Zmiany dopuszczają możliwość przebiegu przez Bułgarię drugiej nitki gazociągu Turecki Potok.
01.12.2018

Bułgaria: Stanowisko Rady Bezpieczeństwa ws. konfliktu w Cieśninie Kerczeńskiej

Rada Bezpieczeństwa przy bułgarskim rządzie przyjęła w środę stanowisko w sprawie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w Cieśninie Kerczeńskiej. Posiedzeniu Rady przewodniczył premier Bojko Borisow.
29.11.2018

Bułgaria: Premier wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy

Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził w poniedziałek wieczorem zaniepokojenie napięciem między Ukrainą i Rosją na Morzu Azowskim. Wezwał Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy.
27.11.2018

Bułgaria: Dywersyfikacja dostaw gazu w centrum uwagi bałkańskich liderów

Projekty infrastrukturalne mające poprawić połączenia na Bałkanach, dywersyfikacja dostaw gazu oraz poparcie dla integracji Serbii w UE były głównymi tematami piątkowego spotkania premierów Bułgarii, Grecji i Rumunii oraz prezydenta Serbii w Ewksinogradzie.
02.11.2018

Bułgaria: Statek, który zatonął 97 lat temu stwarza zagrożenie ekologiczne (wideo)

Statek, który 97 lat temu zatonął blisko południowego wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii, niedaleko od Sozopola, stwarza poważne zagrożenie ekologiczne, ponieważ z jego zbiorników zaczął wypływać na powierzchnię olej opałowy.
14.08.2018

Bułgaria: Zwiększono przepustowość gazociągu do Turcji

W południowo-wschodniej Bułgarii uruchomiono w piątek nową nitkę rurociągu przesyłającego rosyjski gaz ziemny do Turcji, zwiększając przepustowość gazociągu z 14 mld do 15,7 mld metrów sześciennych rocznie.
03.08.2018

Bułgaria: Parlament zaaprobował wydanie 504 mln euro na dwa okręty

Bułgarski parlament zaaprobował w czwartek wydanie 984 mln lewów (504 mln euro) na dwa okręty patrolowe dla marynarki wojennej. Rządowy wniosek zaaprobowało w 240-miejscowym Zgromadzeniu Narodowym 135 posłów ze wszystkich klubów z wyjątkiem małej partii Wola.
19.07.2018

Bułgaria: W Pomorie niedaleko Burgas zaginęła Polka

W kurorcie Pomorie położonym na północ od bułgarskiego czarnomorskiego portu Burgas zaginęła obywatelka Polski. Według informacji bułgarskich mediów, 41-letnia kobieta spędzała nad morzem urlop razem z mężem i dziećmi.
12.07.2018

Bułgaria/Premier: Nikt nie może nas zmusić do przyjmowania z powrotem migrantów

Centroprawicowy premier Bułgarii Bojko Borisow oświadczył w sobotę, że nikt nie może zmusić jego rządu do wyrażenia zgody na przyjmowanie z powrotem migrantów. Według Borisowa, Bułgaria nie jest winna tego, że znajduje się na zewnętrznej granicy UE.
01.07.2018

Bułgaria: nielegalni migranci napływają przez granicę z Grecją

Nielegalni migranci docierający do Bułgarii coraz częściej wybierają zieloną granicę z Grecją zamiast granicy turecko-bułgarskiej - poinformowała w poniedziałek bułgarska straż graniczna.
04.06.2018

Bułgaria: Polscy, węgierscy i bułgarscy przewoźnicy przeciw unijnemu pakietowi mobilności

Polscy, węgierscy I bułgarscy przewoźnicy przyjęli we wtorek w Sofii wspólne oświadczenie przeciw unijnemu Pakietowi mobilności, czyli propozycji KE, mającej regulować działalność transportu drogowego w krajach UE. Ich zdaniem proponowane regulacje naruszają prawo swobodnego ruchu w UE.
16.05.2018

Bułgaria: Parlament poparł przewoźników w sprawie pracowników delegowanych

Bułgarski parlament poparł w piątek przewoźników w sprawie propozycji regulacji UE dotyczących pracowników delegowanych i zobowiązał rząd do podjęcia działań w obronie branży, zatrudniającej w Bułgarii ok. 190 tys. osób.
12.05.2018

Bułgaria: Ministrowie obrony UE rozmawiali w Sofii o EDA i PESCO

Rola i zadania Europejskiej Agencji Obrony (EDA), przyszły kształt mechanizmu Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO), operacje zarządzania kryzysowego, a także wojskowa mobilność były tematami sobotniego nieformalnego spotkania ministrów obrony UE w Sofii.
05.05.2018

Bułgaria: Borisow i Putin omawiali energetyczne projekty na Bałkanach

W rozmowie telefonicznej z bułgarskim premierem Bojko Borisowem w poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził gotowość Rosji do przyłączenia się do projektu odmrożenia budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej.
05.03.2018

Bułgaria: Opóźnia się modernizacja armii

Modernizacja marynarki wojennej i sił powietrznych poważnie się opóźni - poinformował w środę na posiedzeniu rządu bułgarski wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow.
21.12.2017

Bułgaria/Borysow: Sankcje wobec Rosji nie spełniły swej roli

Sankcje wobec Rosji nie spełniły swej roli - uważa bułgarski centroprawicowy premier Bojko Borysow. Według niego z Rosją należy budować normalne, pragmatyczne stosunki. Tę wypowiedź Borysowa cytują w niedzielę bułgarskie media.
30.07.2017

Bułgaria ma ambicje być hubem gazowym dla południowej Europy

Już niedługo Bułgaria może stać się centrum gazowym dla południowej Europy. Powstał bowiem projekt stworzenia tam hubu gazowego Balkan. Więcej o tej inwestycji dowiemy się podczas konferencji w Warnie, która odbędzie się 4-5 września. Udział w niej weźmie m.in. rosyjski Gazprom, brytyjski BP, austriacki OMV, niemiecki RWE, amerykański Texas Cheniere Energy, azerski SOCAR oraz grecka DEPA.
24.08.2016

Bułgaria: Spór premiera z prezydentem o obecność NATO na Morzu Czarnym

Bułgarski premier Bojko Borysow opowiedział się za demilitaryzacją regionu Morza Czarnego i wyraził gotowość omówienia takiej propozycji z przywódcami europejskimi. Jednocześnie prezydent Rosen Plewnelijew poparł umocnienie obecności NATO na Morzu Czarnym.
12.07.2016

Bułgaria: prezydent ostrzega przed destabilizacją regionu Morza Czarnego

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew przestrzegł w czwartek przed destabilizacją i nierównowagą sił w regionie Morza Czarnego. Wyraził nadzieję, że na szczycie w Warszawie NATO zapewni bezpieczeństwo zarówno na północno-wschodniej, jak i na południowej flance.
30.06.2016

Bułgaria postawiła na Shell

Royal Dutch Shell został wybrany do poszukiwań ropy i gazu na bułgarskim szelfie kontynentalnym Morza Czarnego. Poszukiwania będą prowadzone na obszarze kilku tysięcy kilometrów kwadratowych w rejonie bloku "Chan Asparuch".
30.09.2015

Bułgaria będzie szukać ropy na Morzu Czarnym

Prace na bułgarskim szelfie kontynentalnym Morza Czarnego mają ruszyć w przyszłym roku. - To dla nas jeden z kluczowych projektów - powiedział premier Bułgarii Bojko Borysow.
17.08.2015

Bułgaria. Terminal naftowy Neftochim może stracić licencję

Terminal naftowy największej na Bałkanach rafinerii Neftochim koło czarnomorskiego portu Burgas może zostać pozbawiony licencji. Bułgarska rafineria należy do rosyjskiego koncernu Łukoil.
22.04.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.