• <
SAR_2022

Bułgaria podniosła poziom wody w rzece Macica, by utrudnić przejście nielegalnych migrantów

ew

11.03.2020 08:31 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Bułgaria podniosła poziom wody w rzece Macica, by utrudnić przejście nielegalnych migrantów

Partnerzy portalu

Bułgaria podniosła poziom wody w rzece Macica, by utrudnić przejście nielegalnych migrantów - GospodarkaMorska.pl

Na prośbę Grecji bułgarskie władze spuszczają wodę ze zbiornika retencyjnego Iwajłowgrad na południowym wschodzie kraju. Celem jest podniesienie wód granicznej rzeki Marica i utrudnienie dostępu nielegalnych migrantów z Turcji - podało radio publiczne w Sofii.

„Na prośbę Aten otwarto tamę zbiornika Iwajłowgrad” – podało radio, powołując się na greckie źródła. Greckie stacje telewizyjne Star i Antena nadały materiały z tego terenu, gdzie rzeka ma już wyraźnie podniesiony poziom. Marica płynie z Bułgarii przez Grecję i Turcję do Morza Egejskiego.

Podniesienie poziomu wód Maricy ma strategiczne znaczenie dla ochrony granic Grecji. Po tym jak migranci nie mogą przejść przez przejście Kastanies, szczelnie zablokowane przez oddziały wojska, policji i Frontexu, przemytnicy kierują migrantów przez rzekę Marica. Jest to jeden ze szlaków używanych w ostatnich latach. Dotychczas jednak tamy nie otwierano nawet w okresie największego napływu migrantów w 2013-2015 r. - podkreśla radio.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.