• <
smartre_2023

Bułgaria podpisała z Niemcami umowę na dwa okręty wielozadaniowe

12.11.2020 16:01 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Bułgaria podpisała z Niemcami umowę na dwa okręty wielozadaniowe

Partnerzy portalu

Bułgaria podpisała z Niemcami umowę na dwa okręty wielozadaniowe - GospodarkaMorska.pl
fot. luerssen-defence.com

Bułgaria podpisała dzisiaj z Niemcami umowę w sprawie budowy i kupna dwóch okrętów wielozadaniowych dla bułgarskiej marynarki wojennej o wartości 984 mln lewów (495,7 mln euro). Partnerem resortu obrony Bułgarii jest niemiecka spółka Luerssen Werft GmbH&Co.KG.

Jest to druga duża transakcja na rzecz modernizacji bułgarskich sił zbrojnych. Pierwsza dotyczy dostawy przez USA w latach 2022-23 ośmiu myśliwców F-16 Block 70 o wartości 1,1 mld USD.

Negocjacje z potencjalnymi dostawcami 150 bojowych wozów piechoty przebiegają wolno i trzecia umowa dotycząca ich zakupu prawdopodobnie nie zostanie zawarta do końca kadencji tego rządu w marcu 2021 r.

Przy podpisaniu dokumentu z Niemcami wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow powiedział: "Wykonaliśmy drugi krok na rzecz modernizacji sił zbrojnych po podpisaniu umowy o myśliwcach. To jest słuszny krok. Mam nadzieję, że nie ostatni na rzecz unowocześnienia marynarki wojennej".

Dwa wielozadaniowe okręty zostaną zbudowane w bułgarskiej stoczni "Delfin" i przekazane marynarce wojennej w latach 2025-2026. Umowa przewiduje również szkolenie załóg i ekipy inżynierów.

Negocjacje w jej sprawie trwały pięć lat. Konkurentem Niemców była włoska firma Fincantieri, która próbowała kilkakrotnie zaskarżyć wyniki przetargu, wskazując na liczne według niej naruszenia procedury. Bułgarski rząd jednak nie zareagował na te sygnały.

Za strony Luerssen Werft GmbH&Co.KG umowę podpisał jej dyrektor zarządzający Dirk Malgowski. Jak podkreślił, transakcja jest ważna dla Bułgarii nie tylko dlatego, że okręty będą budowane w jej stoczni, ale też dlatego że jest to początek dalszej współpracy na rzecz krajów trzecich. "Stocznia +Delfin+ będzie naszym partnerem na dłuższą metę" - zapowiedział.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.