• <
nauta_2024

Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo]

12.11.2020 11:50 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo]

Partnerzy portalu

Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. YT

Chiński okręt podwodny z 3-osobową załogą wylądował na dnie Rowu Mariańskiego na głębokości 10 909 metrów. Okręt Fendouzhe pobił rekord kraju pod względem najgłębszego nurkowania z załogą.

Wyprawa miała pomóc Chinom w zbadaniu obfitych zasobów naturalnych w głębinach morskich, pomagając naukowcom w opracowaniu „mapy skarbów”.

Fendouzhe zanurkował w oceanie o 20.20 GMT w poniedziałek i wylądował na dnie morskim o 00.12 GMT we wtorek. Pozostał na dnie rowu przez ponad sześć godzin, aby zebrać próbki morskie i udokumentować otaczający krajobraz.

Obecny rekord świata w nurkowaniu należy do Victora Vescovo, amerykańskiego odkrywcy, który twierdzi, że w maju 2019 r. osiągnął głębokość 10927 metrów w Rowie Mariańskim.

Chińscy inżynierowie zakończyli projektowanie i montaż Fendouzhe w lutym, po rozpoczęciu projektu w 2016 roku. Jednostka pływająca wykonała 25 zadań podczas trzymiesięcznego eksperymentu od marca do czerwca Po wypłynięciu z dwoma statkami-matkami i zespołem badawczym z miasta Sanya w południowych Chinach 10 października, statek zanurzył się na 10 058 metrów 27 października, zanim dokonał ostatniego wyczynu, poinformowało Xinhua.

Gospodarka Morska
fot. YT


Po czterogodzinnej misji trzech badaczy na pokładzie podzieliło się grupowym zdjęciem, na którym każdy z nich trzymał miskę z jedzeniem. W rozmowie z reporterem, jeden z nich powiedział: „Wszyscy trzej czujemy się bardzo dobrze, a obecnie testujemy funkcje ramion robotów”. Odkrywca kontynuował: „Dno morza jest niesamowite”.

Mówi się, że łódź podwodna jest w stanie filmować swoje otoczenie i zbierać próbki skał, wody morskiej, stworzeń morskich i roślin za pomocą robotycznych ramion.

Ye Cong, główny inżynier Fendouzhe, powiedział: „Okręt podwodny pływał po dnie morskim i wykonywał odpowiednie prace. Ogólna wydajność całego okrętu podwodnego była bardzo stabilna ”.

Ye jest także głównym inżynierem chińskiego projektu głębinowych statków podwodnych, programu utworzonego w 2016 roku w celu opracowania jednych z najbardziej zaawansowanych maszyn do badania oceanów na świecie. Twierdzi, że eksploracja rowów oceanicznych może pomóc naukowcom sporządzić „mapę skarbów” dna morskiego, sygnalizującą ambicję kraju w poszukiwaniu zasobów naturalnych w najbardziej tajemniczych częściach świata.

Kolejny chiński okręt podwodny z załogą, Shen Hai Yong Shi, czyli „wojownik głębinowy”, miał odwiedzić najgłębszy punkt Rowu Mariańskiego po serii eksperymentów, jak podaje państwowy portal informacyjny The Global Times. Maszyna miała stawić czoła Challenger Deep, która ma szacowaną głębokość 11033 metrów. Prawdopodobnie najbardziej obca część Ziemi, Głębia Challengera, pozostaje w dużej mierze nieznana ludziom.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.