• <
urząd_morski_gdynia_2021

Bułgaria/Borisow o sytuacji na Morzu Czarnym: Liczę na zdrowy rozsądek

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Bułgaria/Borisow o sytuacji na Morzu Czarnym: Liczę na zdrowy rozsądek
Bułgaria/Borisow o sytuacji na Morzu Czarnym: Liczę na zdrowy rozsądek - GospodarkaMorska.pl

pc

07.12.2018 Źródło: PAP

Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził w piątek zaniepokojenie w związku z ewentualnym konfliktem na Morzu Czarnym. "Liczę na zdrowy rozsądek" - zaznaczył, podkreślając, że Morze Czarne powinno być morzem turystyki, gazociągów, a nie okrętów”.

„Zdrowy rozsądek nie powinien dopuszczać do konfliktu na Morzu Czarnym. Nic gorszego od takiego konfliktu nie można sobie wyobrazić" - oświadczył w parlamencie.

Odpowiadając na pytanie o ewentualne wpłynięcie na Morze Czarne amerykańskich okrętów, Borisow stwierdził, że „na razie ich nie ma”.

„Liczę na zdrowy rozsądek. I na to, że kampania wyborcza lub wewnątrzpolityczne problemy w pewnych krajach nie doprowadzą do eskalacji na Morzu Czarnym. Morze Czarne jest bardzo dogodnym miejscem dla prowadzenia wojny, tu skupiony jest wyłącznie 1 proc. PKB Europy, czyli tak poważnie nic nie jest zagrożone. Oni mylą się, sądząc, że nie przewidujemy ich planów” - wskazał, nie konkretyzując, do kogo adresowane są jego słowa.

Borisow podkreślił, że podejmuje znaczne wysiłki na rzecz deeskalacji sytuacji, m.in. rozmawia z zagranicznymi partnerami, w tym ukraińskimi. „Zawsze opowiadałem się przeciw wzmocnieniu obecności wojskowej na Morzu Czarnym i byłem za to krytykowany przez swoich oponentów. Teraz mają możliwość, żeby powiedzieć, że miałem rację” – powiedział. Borisow dodał, że w przypadku eskalacji napięcia na Morzu Czarnym będzie trudno rozmawiać o rozwoju turystyki i dywersyfikacji dróg dostaw gazu. Chodzi m.in. o początek rozmów z Rosją i Turcją o przedłużeniu drugiej nitki gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię do Serbii, Węgier, Austrii i Słowacji. Bułgaria bardzo liczy na realizację tego projektu.

Wicepremier i minister spraw zagranicznych Ekaterina Zachariewa w parlamencie stwierdziła, że okręty NATO na Morzu Czarnym są i to nie jest nowość. Nie ma jednak decyzji o nowych, amerykańskich, a Bułgarii nie powiadomiono o decyzji w sprawie ich wysłania. Jej zdaniem Stany Zjednoczone będą przestrzegać konwencji z Montreux z 1936 roku, na mocy której USA są zobowiązane do powiadamiania Turcji o swych jednostkach pływających, zmierzających do cieśnin Bosfor i Dardanele, które łączą Morze Śródziemne z Morzem Czarnym. Okręty krajów nienależących do państw czarnomorskich nie mogą przebywać na tym morzu powyżej 21 dni.

25 listopada w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Azowskie z Morzem Czarnym, siły rosyjskie zaatakowały trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, raniąc trzech żołnierzy, zajęły te jednostki i zatrzymały 24 członków ich załóg. Ukraina uznała ten incydent za akt agresji i ogłosiła stan wojenny na terenach wzdłuż granicy z Rosją, Naddniestrzem w Mołdawii, gdzie stacjonują rosyjskie wojska oraz w obwodach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.