• <

Wynik wyszukiwania - "katastrofa" - Wiadomości

Amerykański samolot spadł do Oceanu Spokojnego. Jedna osoba nie żyje [AKTUALIZACJA]

Amerykański samolot wojskowy V-22 Osprey runął do Oceanu Spokojnego w rejonie południowojapońskiej wyspy Yakushima - podała w środę agencja Reutera. Samolot zajął się ogniem.
29.11.2023

Zatonięcie Kafkametler. Dramatyczne wiadomości od załogi

Jak informowaliśmy wczoraj, w niedzielę u wybrzeży Turcji zatonął tankowiec Kafkametler z 12 osobami na pokładzie. Odnaleziono ciało jednego członka załogi. W mediach pojawiły się zapisy wiadomości, jakie członek załogi przesłał do rodziny.
21.11.2023

Lampedusa. Katastrofa łodzi z migrantami, nie żyje dziecko

Dwuletnia dziewczynka zginęła, o osiem osób jest zaginionych - to wstępny, podany przez Ansę bilans katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy w poniedziałek. Na pokładzie łodzi, która wypłynęła z Tunezji i zatonęła blisko włoskiej wyspy, było według relacji rozbitków 53 migrantów. Ich mała grupa, także kobiety i dzieci, zdołała o własnych siłach dotrzeć na brzeg.
21.11.2023

Pięciu wojskowych USA zginęło w katastrofie lotniczej nad Morzem Śródziemnym

Pięciu wojskowych amerykańskich zginęło w piątek wieczorem w wypadku podczas szkoleniowego tankowania samolotu; ich maszyna rozbiła się na Morzu Śródziemnym - przekazało w niedzielę ministerstwo (departament) obrony USA.
12.11.2023

Pogorszenie sytuacji powodziowej we Francji po przejściu orkanu Ciaran

Departament Pas-de-Calais został dotknięty powodziami w tym i minionym tygodniu po przejściu orkanu Ciaran. Ulewne opady deszczu ponownie zarejestrowano w departamencie Pas-de-Calais, co pogorszyło sytuację powodziową. W 74 gminach zamknięto szkoły z powodu zagrożenia powodziowego oraz utrudnień w transporcie.
09.11.2023

Wyciek z promu Marco Polo na Bałtyku. Ratownicy ścigają się z pogodą

Ratownicy pracujący nad zabezpieczeniem wycieku paliwa z promu Marco Polo, który utknął na mieliźnie u wybrzeży Szwecji, spieszą się – nadchodzą niebezpieczne burze.
01.11.2023

Zderzenie Polesia z Verity: nie odnaleziono rozbitków, Polesie w porcie

Akcja poszukiwawcza po tragicznym zderzeniu masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity była kontynuowana po zmroku. Nie odnaleziono jednak czterech zaginionych osób.
25.10.2023

Statek PŻM zderzył się z brytyjską jednostką, która zatonęła. Przynajmniej jedna ofiara

Statek Polesie, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, zderzył się dziś rano u wybrzeży niemieckiej wyspy Helgoland z brytyjskim frachtowcem Verity. Angielska jednostka zatonęła, trwa akcja ratunkowa.
24.10.2023

Plotka o katastrofie chińskiego okrętu podwodnego wywołała chaos w sieci

Wczoraj w Internecie pojawiły się informacje, o rzekomej katastrofie chińskiego okrętu podwodnego podczas ostatnich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej. Informacja zelektryzowała komentatorów, ale jest najpewniej fałszywa.
22.08.2023

Nigeria. Katastrofa platformy wiertniczej, są ofiary [WIDEO]

W Nigerii przewróciła się platforma wiertnicza. Jedna osoba zginęła, trzy uznawane są za zaginione.
17.08.2023

Eksplozja w tureckim porcie Derince. Pył zbożowy powodem katastrofy

W tureckim porcie Derince nad Morzem Marmara doszło do groźnej eksplozji, która spowodowała znaczne zniszczenia w strefie załadunku zboża na statki. Burmistrz miasta Kocaeli, Tahir Buyukakyn, potwierdził, że eksplozja uszkodziła aż 13 z 16 elewatorów zbożowych, a 12 osób zostało rannych w wyniku tego zdarzenia.
07.08.2023

Samolot wpadł do wody na plaży w Hampton

Plażowicze w amerykańskim Hampton przeżyli chwile grozy, gdy w pobliżu ich kąpieliska do wody nagle spadł samolot. Na zarejestrowanych nagraniach widać, jak Piper PA-18 powoli opada i ląduje w wodzie zaledwie 30 metrów od plażowiczów. Na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak mało brakowało, a doszłoby do dużej tragedii.
31.07.2023

Płonący u wybrzeży Holandii statek zostanie odholowany w bezpieczne miejsce

Frachtowiec Fremantle Highway, który zapalił się w nocy z wtorku na środę na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii, zostanie w ten weekend odholowany w bezpieczne miejsce - przekazał rzecznik Rijkswaterstaat, rządowej agencji gospodarki wodnej. Statek przewoził prawie 4 tys. samochodów, w tym 498 elektrycznych.
30.07.2023

Nie udaje się ugasić pożaru statku z 4 tys. samochodów. Eksperci ostrzegają przed eksplozją

Służby ratownicze nie są w stanie opanować pożaru statku towarowego Fremantle Highway, na którego pokładzie znajdują się 3783 samochody, w tym 25 pojazdów elektrycznych - informuje w czwartek holenderska straż przybrzeżna. Istnieje niebezpieczeństwo, że na płonącej u wybrzeży Holandii jednostce dojdzie do eksplozji aut elektrycznych, co grozi katastrofą ekologiczną - ostrzegają eksperci.
27.07.2023

Potężny pożar na platformie wiertniczej, są ofiary

W pożarze, jaki objął platformę wiertniczą Nohoch Alfa w Zatoce Meksykańskiej zginęły co najmniej dwie osoby, jedna jest uważana za zaginioną.
08.07.2023

Dwie eksplozje w dwa dni. Cztery ofiary wybuchów na tankowcu

Czterech marynarzy zginęło w dwóch wybuchach, do jakich doszło na tankowcu Shagor Nandini-2 w ciągu zaledwie dwóch dni.
05.07.2023

Katastrofa Adriany z uchodźcami. Czy straż przybrzeżna spowodowała zatonięcie statku?

Agencja Reuters poinformowała o zeznaniach uchodźców, którzy uratowali się z katastrofy statku Adriana w połowie czerwca. Według części z nich, do przewrócenia się jednostki przyczyniła się grecka straż przybrzeżna.
04.07.2023

Domniemane ludzkie szczątki we wraku łodzi podwodnej Titan

"Prawdopodobnie odzyskaliśmy ludzkie szczątki z wraku łodzi podwodnej Titan" - podała w środę w komunikacie amerykańska Straż Wybrzeża (USCG).
29.06.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Ocalony z katastrofy statku Costa Concordia musiał zapłacić stoczni za proces, który jej wytoczył

82-letni Włoch, który przeżył katastrofę statku Costa Concordia, został skazany na zapłacenie stoczni kosztów sądowych przegranego przez siebie procesu, jaki jej wytoczył. Pomagająca mu organizacja obrony praw konsumentów wysłała ostatnią transzę – w monetach, ważących ponad 30 kilogramów.
28.06.2023

Rosjanom zatonął kolejny pływający dok

W rosyjskim Sewastopolu zatonął pływający dok. Wypatrzyli to internetowi blogerzy zajmujący się żeglugą i białym wywiadem.
27.06.2023

Po wylaniu Dniepru rosyjskie miny zagrażają całemu Morzu Czarnemu

Rosyjskie miny wymyte po wysadzeniu zapory na Dnieprze zagrażają bezpieczeństwu całego Morza Czarnego, a martwe zwierzęta z Ukrainy znajdowane są już na wybrzeżach państw UE – powiedział PAP rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej kapitan Dmytro Płetenczuk.
24.06.2023

BBC: szef OceanGate lekceważył ostrzeżenia w sprawie łodzi podwodnej Titan

Dyrektor generalny firmy OceanGate wielokrotnie odrzucał ostrzeżenia przed ryzykiem związanym z używaniem łodzi podwodnej Titan - twierdzi portal BBC. "W wyścigu do Titanica powtarzasz słynne hasło on jest niezatapialny", napisał w jednym z maili dawny konsultant firmy do jej szefa Stocktona Rusha. Rush wraz z czterema innymi osobami zginął w wypadku Titana, do którego doszło prawdopodobnie w niedzielę.
23.06.2023

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
23.06.2023

Nowe informacje na temat katastrofy łodzi migrantów przeczą wersji greckiej straży przybrzeżnej

Nowe dowody podają w wątpliwość relacje greckiej straży przybrzeżnej dotyczące katastrofy statku migrantów, w którym zginęły prawdopodobnie setki osób. Analiza ruchu innych statków w okolicy sugeruje, że statek nie poruszał się przez co najmniej siedem godzin, zanim się wywrócił. Straż twierdzi natomiast, że w tych godzinach łódź była na kursie do Włoch i nie potrzebowała ratunku - podała w niedzielę BBC.
18.06.2023

Nowe zdjęcia satelitarne wysadzonej zapory. Widać na nich zniszczenia

Firma Maxar opublikowała nowe zdjęcia satelitarne elektrowni wodnej Kachowka, zniszczonej przez rosyjskie wojska. Fotografie dokładnie pokazują skalę uszkodzeń, które doprowadziły do jak dotąd największej typu katastrofy w XXI-wiecznej Europie, której skala oraz koszty są wciąż mierzone i liczone.
17.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
13.06.2023

Turcja. Dźwig przewrócił się na statek

Masowiec Osprey S przebywający od dłuższego czasu w naprawie w tureckiej stoczni będzie musiał spędzić tam jeszcze więcej czasu. Przewrócił się na niego stoczniowy dźwig.
13.06.2023

Pakistan. Rozpoczęto ewakuację 80 tys. ludzi przed cyklonem

Władze Pakistanu rozpoczęły ewakuację ludności z zagrożonych cyklonem rejonów południowej prowincji Sindh – podała w poniedziałek agencja AFP. Kierujący rządem prowincji Murad Ali Szah poinformował, że armia pomoże w ewakuacji 80 tys. ludzi mieszkających do 8 km w głąb lądu.
12.06.2023

Katastrofa stoczniowej suwnicy, trzy osoby nie żyją

Trzech pracowników chińskiej stoczni Wuhu zginęło w wyniku upadku suwnicy bramowej.
12.06.2023

Indie. Most na Gangesie zawalił się lub został umyślnie wysadzony

Media w Indiach rozgrzała do czerwoności informacja o zawaleniu się wciąż będącego w budowie mostu na Gangesie w miejscowości Bihar. Oficjele mówią, że wszystko było zaplanowane, ale naoczni świadkowie są innego zdania.
06.06.2023

"Corriere della Sera" po wypadku na jeziorze Maggiore: agenci Mosadu mieli powstrzymać wykradanie wojskowych technologii przez Rosjan

Przyjazdy agentów Mosadu nad jezioro Maggiore miały na celu powstrzymanie wykradania wojskowych technologii przez Rosjan – pisze dziennik "Corriere della Sera", nawiązując do wypadku pod koniec maja, w którym zginęły cztery osoby, w tym agenci służb specjalnych. W okolicy jeziora znajdują się firmy produkujące komponenty m.in. dla koncernu wojskowego Leonardo.
06.06.2023

Włochy. Prasa: uczestnicy tragicznego rejsu po jeziorze Maggiore mogli szpiegować rosyjskich oligarchów

Uczestnicy tragicznego rejsu małym statkiem turystycznym po jeziorze Maggiore na północy Włoch, który zatonął w niedzielę, być może szpiegowali rosyjskich oligarchów w rejonie, gdzie kupują wille i hotele. Taką tezę przedstawił dziennik „Corriere della Sera” cztery dni po wypadku, w którym zginęło trzech agentów włoskiego i izraelskiego wywiadu oraz partnerka właściciela jednostki - Rosjanka.
01.06.2023

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Mocha w Birmie wzrosła do 145

W wyniku przejścia przez Birmę cyklonu Mocha w tym tygodniu zginęło 145 osób, podała rządząca krajem junta. Jednak organizacje humanitarne i mieszkańcy Birmy obawiają się, że ofiary mogą być liczone w setkach, przekazała w piątek agencja Reutera. Wcześniej informowano o 80 ofiarach śmiertelnych.
19.05.2023

Katastrofa chińskiego statku rybackiego, 39 zaginionych

Chiński statek rybacki z załogą złożoną z 39 osób przewrócił się na Oceanie Indyjskim. Trwa akcja ratunkowa.
17.05.2023

Indie. Co najmniej 22 osoby zginęły po przewróceniu się łodzi w stanie Kerala

Co najmniej 22 osoby, w tym pięcioro dzieci, utonęły po wywróceniu się łodzi turystycznej w pobliżu nadmorskiego miasta Tanur w stanie Kerala, w południowo-zachodnich Indiach – poinformowały w poniedziałek lokalne władze.
08.05.2023

Trwa katastrofa naturalna u wybrzeży Filipin. Służby walczą z wyciekiem ropy

Filipińska Straż Wybrzeża (PCG) ogłosiła w czwartek wieczorem, że około 34 km linii brzegowej na obszarach dotkniętych wyciekiem ropy w prowincji Oriental Mindoro zostało oczyszczonych. Nie kończy to walki z klęską ekologiczną, która dotyka kolejne wybrzeża wysp, zagrażając lokalnej ekonomii oraz środowisku naturalnemu.
05.05.2023

Gdańsk. Prokurator powołał biegłego ws. opracowania przyczyn katastrofy barki na Kanale Kaszubskim

Prokuratura powołała biegłego w celu opracowania opinii w sprawie przyczyny katastrofy barki Galar Gdański I na Kanale Kaszubskim w Gdańsku - dowiedziała się PAP. Na skutek wypadku w październiku ubiegłego roku zginęły cztery osoby.
03.05.2023

FSO Safer to tykająca bomba. ONZ kupiło statek by ją rozbroić

Z Chin wypłynął zakupiony przez ONZ-owską agencję tankowiec, który ma być kluczowym elementem zapobieżenia katastrofie ekologicznej u wybrzeży Jemenu.
10.04.2023

Filipiny: Co najmniej 31 osób zginęło w pożarze promu pasażerskiego

Co najmniej 31 osób, w tym 6-miesięczne dziecko, zginęło w wyniku pożaru promu pasażerskiego między wyspami na południu Filipin - poinformowała w czwartek straż przybrzeżna. Wielu z uratowanych wyskoczyło w panice do morza i zostało wyłowionych przez straż przybrzeżną, marynarkę wojenną i lokalnych rybaków.
30.03.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

Premier Włoch spotkała się z ocalałymi i rodzinami ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Premier Włoch Giorgia Meloni podczas czwartkowego spotkania z migrantami ocalałymi z katastrofy łodzi w Kalabrii oraz rodzinami ofiar pytała, na ile byli świadomi ryzyka, jakie wiąże się z przeprawą przez morze - poinformowała kancelaria szefowej rządu. Premier powtórzyła zobowiązanie na rzecz stanowczej walki z przemytnikami ludzi.
16.03.2023

Do 86 wzrosła liczba ofiar katastrofy łodzi z migrantami w Kalabrii

Służby doliczyły się nowych ofiar katastrofy łodzi, która rozbiła się pod koniec lutego w pobliżu brzegów Kalabrii na południu Włoch. W środę ratownicy znaleźli pięć kolejnych ciał, w tym dwojga dzieci.
15.03.2023

Madagaskar. 22 osoby utonęły, dwie zaginione po wypadku łodzi

22 osoby utonęły, a dwie uznaje się za zaginione po niedzielnym wypadku łodzi u wybrzeży Ankazomborony na północy Madagaskaru - podaje agencja Reutera.
13.03.2023

Włochy. Afgańska dziennikarka wśród ofiar katastrofy łodzi z migrantami w Kalabrii

Wśród dziesiątek ofiar katastrofy łodzi z migrantami, która rozbiła się u brzegów Kalabrii we Włoszech, była zmuszona do ucieczki z rządzonego przez talibów Afganistanu dziennikarka Torpekai Amarkhel - podały włoskie media powołując się na jej siostrę. Razem z 42-letnią reporterką zginął jej mąż i dwoje dzieci. 7-letnia córka jest wśród zaginionych.
07.03.2023

Prezydent Włoch oddał hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami

Prezydent Włoch Szef państwa udał się do hali sportowej w mieście Crotone, gdzie ustawiono trumny z ciałami 67 migrantów. Sergio Mattarella oddał w ten sposób hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami, do której doszło u brzegów Kalabrii.
02.03.2023

Wiadomo, czemu supernowoczesny myśliwiec USA runął do morza. Wyciekło nagranie

To prosty błąd pilota spowodował nagłośnioną w ubiegłym roku katastrofę jednego z najnowocześniejszych samolotów w arsenale US Army, myśliwca F-35C. Zdarzenie miało miejsce na Morzu Południowochińskim. Od tego czasu trwało oficjalne śledztwo wyjaśniające przyczynę tego kosztownego zdarzenia.
28.02.2023

Włochy. Premier apeluje do unijnych instytucji o natychmiastowe działania po katastrofie łodzi z migrantami

Premier Włoch Giorgia Meloni zaapelowała do Unii Europejskiej o podjęcie natychmiastowych działań w związku z migracją. Szefowa rządu poinformowała o liście, jaki wystosowała do unijnych instytucji w poniedziałek, dzień po katastrofie łodzi z migrantami w Kalabrii, w której zginęły co najmniej 63 osoby.
27.02.2023

Do 63 wzrosła liczba ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Potwierdzono kolejne ofiary katastrofy łodzi z migrantami, która rozbiła się o skały blisko brzegów włoskiej Kalabrii w nocy z soboty na niedzielę - podała w poniedziałek agencja Ansa. To nadal niepełny bilans tragedii w rejonie miejscowości Cutro koło Crotone.
27.02.2023

Wrak X-Press Pearl podniesiony z dna oceanu u wybrzeży Sri Lanki

Urzędnicy z lankijskiej Agencji Ochrony Środowiska Morskiego (MEPA) informują, że pozostałe elementy kontenerowca X-Press Pearl, który spłonął i zatonął niedaleko Kolombo, zostaną usunięte do tego tygodnia. Druga faza operacji ratunkowej miała zakończyć się usunięciem wraku i ostatecznym uprzątnięciem pozostałych szczątków z dna oceanu.
10.02.2023

Pomylili tankowiec z terminalem. W Norwegii trwa rozprawa w sprawie katastrofy fregaty

W Norwegii toczy się rozprawa sądowa mająca ustalić, kto powinien ponieść odpowiedzialność za zderzenie fregaty Helge Ingstad z tankowcem Sola TS, do którego doszło w 2018 roku. W wyniku wypadku fregata przewróciła się i osiadła na mieliźnie, a zniszczenia okazały się zbyt poważne, by dało się ją przywrócić do użytku.
08.02.2023

Co najmniej 36 osób zginęło w Peru w wyniku osunięć ziemi i powodzi wywołanych ulewami

Intensywne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia wód i zalania obszarów znajdujących się w ujściach rzek. Do tego doszły poważne osunięcia ziemi. Miejscowe media podały, że najwięcej szkód żywioł wyrządził w południowej części kraju.
08.02.2023

[WIDEO] Heroiczny ratunek na sekundy przed miażdżącą falą. Uratowanym okazał się być... złodziej

Niewielki jacht motorowy Sandpiper żeglował w piątek u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, w pobliżu ujścia rzeki Kolumbia. Samotny żeglarz został wyskoczył z łodzi dosłownie na sekundę przed tym, jak jego łódź została zmieciona przez falę.
06.02.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2023 r.

W styczniu doszło do wielu kolejnych niebezpiecznych wydarzeń w międzynarodowej żegludze. O najważniejszych szkodach i wypadkach morskich minionego miesiąca piszemy w naszym nowym cyklicznym raporcie. Ponownie jak i w poprzednich miesiącach dochodziło do licznych awarii systemów napędowych skutkujących zagrażających innym jednostkom dryfem wielu z uszkodzonych statków. Ponownie pojawiły się też liczne wejścia na mieliznę. W mijającym miesiącu pojawiło się również kilka niebezpiecznych pożarów.
02.02.2023

Katastrofa myśliwca na Morzu Jońskim. Dwóch pilotów zaginionych

Grecki dwumiejscowy myśliwiec F-4 Phantom w poniedziałek w trakcie ćwiczeń rozbił się w Morzu Jońskim; los dwóch pilotów jest nieznany - poinformował Sztab Generalny Greckich Sił Powietrznych w oświadczeniu cytowanym przez portal Kathimerini.
30.01.2023

Cztery ofiary śmiertelne cyklonu Cheneso

Co najmniej cztery osoby zginęły na Madagaskarze w rezultacie przejścia cyklonu Cheneso, który nadal uderza w wyspę, zalewając deszczem jej północno-zachodnią część i odcinając dojazd do Antananarywy, stolicy kraju – podał serwis Africa News.
25.01.2023

Nowe ustalenia ws. katastrofy na Kanale Kaszubskim

Przyczyną śmierci dwóch osób w katastrofie barki Galar Gdańsk I na Kanale Kaszubskim było utonięcie - wynika z opinii biegłych. Śledczy czekają na pozostałe dwie opinie. Prokurator powołał też biegłego do oceny stanu technicznego silnika - dowiedziała się PAP.
20.01.2023

Prezentacja pamiątek z promu Jan Heweliusz [GALERIA]

W związku z jutrzejszą 30. rocznicą katastrofy polskiego promu Jan Heweliusz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentowało wyjątkowe przedmioty przekazane przez jednego z ocalałych z tej tragedii, Grzegorza Sudwoja.
13.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

Śmiertelne ofiary katastrofy śmigłowców Sea World

4 osoby zginęły wskutek powietrznej kolizji 2 śmigłowców Eurocopter EC 130B4 należących do floty Sea World Helicopters. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu Gold Coast w stanie Queensland we wschodniej Australii. Trwa ustalanie przyczyn katastrofy.
02.01.2023

Rośnie liczba ofiar zatonięcia tajlandzkiego okrętu. Są zdjęcia prezentujące wrak

Po zatonięciu w połowie grudnia korwety HMS Sukhotai są odnajdywane kolejne ciała członków załogi. Tajlandzkie służby pokazały również podwodne zdjęcia zatopionej jednostki.
02.01.2023

Bangladesz. Zatonął tankowiec, wyciekło paliwo

Na rzece Meghna w Bangladeszu zatonął tankowiec załadowany paliwem. Doszło do poważnego wycieku.
28.12.2022

ONZ wzywa do ratowania dryfujących uchodźców

Na pokładzie niezdatnego do żeglugi statku dryfuje blisko 200 birmańskich uchodźców należących do nacji Uważa się, że blisko 200 Rohingja. Agencja ONZ poinformowała, że władze państw w regionie odmawiają im pomocy.
27.12.2022

Sztorm pokonał tajlandzki okręt

Podczas silnego sztormu na Zatoce Tajlandzkiej, doszło do zatonięcia korwety HTMS Sukhothai należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii (Kong Thap Ruea Thai).
18.12.2022

Trzech rybaków zaginęło po zderzeniu frachtowca z kutrem

W czwartek 8 grudnia statek ro-ro zderzył się ze statkiem rybackim w okolicy Wysp Normandzkich u wybrzeży Francji. Kuter zatonął, trzech rybaków jest zaginionych.
09.12.2022

Netflix zrealizuje serial o katastrofie promu Jan Heweliusz

Prezes Netflixa Reed Hastings podczas wizyty w Warszawie ogłosił, że firma rozpocznie realizację czterech nowych tytułów w Polsce. Jednym z nich będzie dramat katastroficzny inspirowany historią zatonięcia promu Jan Heweliusz.
06.12.2022

Towary z Zim Kingston wciąż lądują na plażach [WIDEO]

Ponad rok po wypadku, towary, jakie przewoził statek Zim Kingston, który zgubił kontenery w pobliżu cieśniny Juan de Fuca, wciąż lądują na plażach. Niektórzy zbieracze zdążyli się obłowić.
06.12.2022

WIDEO: Barka z 900 baryłkami paliwa poszła na dno

W zatoce Paria na Morzu Karaibskim zatonęła barka dostawcza transportująca 900 baryłek oleju napędowego. Władze Trynidadu i Tobago obawiają się katastrofy ekologicznej.
04.12.2022

Nielegalny handel ropą na morzu spowoduje więcej wypadków

Nałożone na Rosję sankcje handlowe spowodowały zwiększenie zjawiska tzw. „mrocznej floty” tankowców uczestniczących w nielegalnym handlu ropą. To z kolei może spowodować więcej wypadków zbiornikowców.
07.11.2022

Gdańsk. Prokuratura będzie skarżyć decyzję o niearesztowaniu sternika barki

Prokuratura będzie składać zażalenie na decyzję sądu w sprawie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe aresztowanie 19-letniego sternika barki Galar Gdańsk I. Śledczy zarzucają mu umyślne spowodowanie katastrofy w ruchu wodnym, na skutek której zginęły cztery osoby.
11.10.2022

Gdańsk. 19-letni sternik barki Galar Gdańsk I nie trafił do aresztu

Sąd w Gdańsku zdecydował, że 19-letni Marek O. nie zostanie aresztowany. Mężczyzna usłyszał zarzuty umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń ciała po sobotnim wypadku na Kanale Kaszubskim.
11.10.2022

76 osób zginęło w katastrofie łodzi na rzece Niger

76 osób zginęło po zatonięciu przeciążonej łodzi na rzece Niger w południowo-wschodniej Nigerii - poinformował w niedzielę późnym wieczorem prezydent tego kraju Muhammadu Buhari.
10.10.2022

Zderzenie statków na Morzu Północnym, zatonął holenderski frachtowiec

Holenderski statek towarowy Helge zatonął w piątek rano u wybrzeży Danii po zderzeniu z inną jednostką, informuje dziennik „Algemeen Dagblad”. Załoga została uratowana przez duńską i norweską marynarkę wojenną.
09.09.2022

Norwegia. Media: znaleziono ludzkie szczątki na Bałtyku, gdzie rozbił się prywatny samolot

Łotewska marynarka wojenna natrafiła na ludzkie szczątki na Morzu Bałtyckim, gdzie w niedzielę rozbił się prywatny samolot Cessna 551 - podała we wtorek norweska telewizja TV 2. Na pokładzie odrzutowca były cztery osoby.
06.09.2022

USA. Jedna osoba zabita i osiem zaginionych w katastrofie hydroplanu

Jedna osoba zginęła, a osiem innych uznano za zaginione w niedzielnej katastrofie małego samolotu w Puget Sound w stanie Waszyngton. O zdarzeniu poinformowała Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
05.09.2022

Na Bałtyku rozbił się prywatny samolot z czterema osobami

Prywatny samolot Cessna 551 z czterema osobami na pokładzie rozbił się w niedzielę po południu nad Morzem Bałtyckim w pobliżu wybrzeża Łotwy - podało centrum ratownictwa Szwedzkiej Administracji Morskiej.
04.09.2022

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
25.08.2022

Wideo: superjacht zatonął na Morzu Śródziemnym

Na Morzu Śródziemnym zatonął 40-metrowy luksusowy jacht. Załoga i pasażerowie jednostki zostali bezpiecznie ewakuowani przez służby. Zatonięcie jednostki zostało sfilmowane.
25.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz - poinformował w piątek przed południem szczeciński magistrat. Wprowadzono zakaz kąpieli zarówno na tym kąpielisku, jak i w Szczecinie-Dąbiu.
12.08.2022

Kilkudziesięciu migrantów zaginionych po katastrofie łodzi na Morzu Egejskim

Kilkadziesiąt osób jest uznawanych za zaginione po katastrofie łodzi przewożącej migrantów, która zatonęła w środę na Morzu Egejskim, nieopodal greckiej wyspy Karpatos; zdołano uratować 29 rozbitków, a na pokładzie mogło znajdować się 60-80 uchodźców - poinformowała agencja Reutera.
10.08.2022

Odnaleziono ciała 25 ofiar katastrofy pływającego dźwigu

Chińskie media donoszą, że służby odnalazły 25 ciał ofiar zatonięcia pływającego dźwigu, do jakiego doszło na początku lipca.
04.08.2022

Śmigłowiec spadł do morza w Grecji

Dwie osoby zginęły w środę po tym, jak helikopter walczący z pożarem lasu na greckiej wyspie Samos wpadł do morza, dwie inne znajdujące się na jego pokładzie zostały uratowane, poinformowała grecka straż przybrzeżna.
14.07.2022

[WIDEO] 26 osób zaginionych po katastrofie pływającego dźwigu

W sobotę na Morzu Południowo-Chińskim przełamał się i zatonął offshorowy dźwigowiec Fu Jing 001. 26 osób pozostaje zaginionych, uratowano 4 członków załogi. Media donoszą, że jednostka powstała w polskiej stoczni w latach 80-tych, a następnie była kilkakrotnie przebudowywana.
04.07.2022

Krewni załogi krążownika Moskwa zmuszani do milczenia!

Krewni marynarzy, którzy zginęli w kwietniu, na rosyjskim krążowniku Moskwa na Morzu Czarnym są w Rosji zmuszani do milczenia przez urzędników i służby specjalne, Rosja wciąż nie uznała marynarzy za poległych na wojnie - ocenia ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
19.06.2022

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

ONZ rozpoczął zbiórkę internetową, w ramach której chce w ciągu dwóch tygodni zebrać 5 mln dolarów, by zapobiec ogromnemu wyciekowi ropy z tankowca niszczejącego u wybrzeży Jemenu - podaje we wtorek BBC.
14.06.2022

Filipiny. Siedem ofiar pożaru na promie

Na Filipinach w płomieniach stanął szybki prom przewożący 134 osoby. Pierwsze doniesienia mówią o siedmiu ofiarach i kolejnych siedmiu zaginionych.
23.05.2022

Liban. Wojskowy okręt zatopił łódź z blisko 60 migrantami; co najmniej sześć osób zginęło

W nocy z soboty na niedzielę u wybrzeży Libanu zatonęła łódź z blisko 60 migrantami na pokładzie; zginęło co najmniej sześć osób - poinformowała w niedzielę agencja Associated Press za libańskimi państwowymi mediami. Według ocalałych rozbitków wypadek spowodowała libańska marynarka wojenna.
24.04.2022

Japonia. Znaleziono ciała 10 osób ze statku wycieczkowego, który zatonął w sobotę

Znaleziono ciała 10 osób ze statku wycieczkowego, który zatonął w sobotę u północnych wybrzeży Japonii - podały w niedzielę japońskie władze. Na pokładzie znajdowało się 26 osób, 16 na razie uznano za zaginione.
24.04.2022

Japonia. Utracono kontakt ze statkiem wycieczkowym z 26 osobami na pokładzie

Utracono kontakt ze statkiem wycieczkowym u północnych wybrzeży Japonii; na pokładzie znajduje się 26 osób - poinformowała w sobotę agencja Associated Press, powołując się na źródła w japońskiej straży przybrzeżnej. Akcja poszukiwawczo-ratownicza nie przyniosła jak dotąd rezultatu.
23.04.2022

Ocean w ogniu – katastrofa tankowca Athenian Venture z polską załogą

Właśnie minęła 34. rocznica zatonięcia greckiego tankowca Athenian Venture w pełni obsadzonego polską załogą. Wspominamy ten tragiczny i nadal mało znany epizod oraz analizujemy przyczyny oraz kolejne etapy tego wypadku morskiego, o którym mówi się do dziś, ponieważ dokładne wnioski nigdy nie zostały do końca poznane. Była to jedna z największych katastrof morskich z udziałem Polaków.
22.04.2022

[WIDEO] Bangladesz. Frachtowiec zatopił prom, są ofiary

W Bangladeszu frachtowiec uderzył w niewielki prom rzeczny. Co najmniej sześć osób zginęło, ale pełna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.
21.03.2022

Emiracki ro-ro zatonął w Zatoce Perskiej, jedna osoba zaginiona

Statek handlowy pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich zatonął w czwartek na Zatoce Perskiej. Jedna osoba jest uznawana za zaginioną.
18.03.2022

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy zagraża milionom. Jest szansa zapobiec katastrofie

Huti kontrolujący wody w okolicach Jemenu zgodzili się na ONZ-owską propozycję rozładowania tankowca pełnego ropy, który od lat ulega zniszczeniu u wybrzeży kraju. Większy wyciek z jednostki lub jej wybuch zagraża kilku milionom ludzi.
12.03.2022

Pożar promu w Grecji: nowe informacje mówią o 11 zaginionych

Pomimo tego, że pierwsze informacje podawały, że ewakuowani zostali wszyscy znajdujący się na pokładzie promu Euroferry Olimpia, który wczoraj w nocy stanął w płomieniach nieopodal Kofru, okazało się, że 11 osób jest zaginionych.
20.02.2022

Katastrofa odrzutowca na lotniskowcu – wyciekło wideo

24 stycznia doszło do katastrofy odrzutowca F-35 Lightning II. Samolot podchodził do lądowania na lotniskowcu USS Carl Vinson. Obecnie do mediów wyciekło nagranie z okrętowych kamer.
09.02.2022

Wybuch FPSO w Nigerii: trzech członków załogi żyje; statek był zaniedbany

Operator FPSO Trinity Spirit, który eksplodował i częściowo zatonął u wybrzeży Nigerii w środę poinformował, że trzech członków załogi jednostki przeżyło.
07.02.2022

[WIDEO] Wybuch FPSO w Nigerii. Prawdopodobnie 10 ofiar

Jednostka FPSO Trinity Spirit eksplodowała i zatonęła u wybrzeży Nigerii. Liczba ofiar nie została jeszcze potwierdzona, ale służby obawiają się, że 10 członków załogi zginęło.
03.02.2022

M/S Wilhelm Gustloff – 77. rocznica tragicznej katastrofy na wodach Bałtyku

Ten piąty co do wielkości w momencie wybudowania niemiecki statek pasażerski przed drugą wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym nazistowskiej organizacji „Kraft durch Freude”. Nazwa statku "Wilhelm Gustloff" została nadana na cześć zamordowanego członka NSDAP. Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła w 1938 roku. Od tego czasu do sierpnia 1939 roku jednostka wykonała aż 50 podróży wycieczkowych w różne rejony świata.
30.01.2022

Wyciek z tankowca w Peru. Pracownicy z zakazem wyjazdu z kraju

Sąd w prowincji Lima, na środkowym wybrzeżu Peru, zakazał opuszczania tego kraju przez czterech pracowników hiszpańskiej spółki Repsol w związku z wyciekiem ropy naftowej. Doszło do niego 15 stycznia podczas rozładunku z tankowca w położonej w sąsiedztwie wybrzeża rafinerii La Pampilla.
30.01.2022

[WIDEO] Libański frachtowiec na mieliźnie w Grecji, wycieka paliwo

Płynący do Libii frachtowiec napotkał na greckich wodach ciężkie warunki, w wyniku czego osiadł na mieliźnie. Ze statku wycieka paliwo. Jednostka została uznana za straconą.
29.01.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
29.01.2022

Amerykańska marynarka wojenna poszukuje myśliwca, który wpadł do Morza Południowochińskiego

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do odzyskania myśliwca F-35C, który wpadł do Morza Południowochińskiego; do wypadku doszło, gdy pilot próbował wylądować na lotniskowcu USS Carl Vinson - podaje w środę Al-Dżazira.
26.01.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Obchody 10. rocznicy katastrofy statku Costa Concordia, przybyła grupa rozbitków

Na włoskiej wyspie Giglio uczczono w czwartek 32 ofiary katastrofy statku Costa Concordia sprzed 10 lat. Na wyspę wrócili niektórzy rozbitkowie, którzy znaleźli tam wtedy schronienie i otrzymali pomoc.
13.01.2022

10 lat od katastrofy statku Costa Concordia; rozbitkom pomagał m.in. proboszcz z wyspy Giglio

- Przyszli do mnie mieszkańcy i powiedzieli, że doszło do katastrofy morskiej i na brzeg płyną do nas ludzie; poszedłem do kościoła i otworzyłem go dla rozbitków - tak w rozmowie z PAP wspomina katastrofę statku Costa Concordia przed 10 laty u brzegów włoskiej wyspy Giglio ówczesny proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Lorenzo Pasquotti.
13.01.2022

Izrael. Śmigłowiec wojskowy rozbił się na Morzu Śródziemnym

Izraelski śmigłowiec wojskowy rozbił się w poniedziałek wieczorem na Morzu Śródziemnym u północnego wybrzeża Izraela podczas lotu szkoleniowego. Jak podała armia, w wypadku zginęło dwóch pilotów.
04.01.2022

Skazani kapitan i pierwszy oficer Wakashio wyjdą na wolność

Kapitan i pierwszy oficer masowca Wakashio, który roztrzaskał się o rafę koralową u wybrzeży Mauritiusa, wywołując najgorszą katastrofę ekologiczną na archipelagu Oceanu Indyjskiego, wyjdą wkrótce na wolność po tym, jak wczoraj złagodzono ich 20-miesięczny wyrok.
31.12.2021

Co najmniej 32 osoby zginęły w pożarze promu w Bangladeszu [WIDEO]

Co najmniej 32 osoby zginęły w piątek w rezultacie pożaru promu, który zapalił się na rzece w południowym Bangladeszu - poinformowała policja.
24.12.2021

Katastrofa statku na Madagaskarze - liczba ofiar wzrosła do 64

Madagaskarska agencja morska podała w środę, że liczba ofiar śmiertelnych katastrofy transportowca Francia wzrosła do 64 osób - przekazała agencja Reutera. 24 pasażerów statku jest wciąż poszukiwanych. 50 osób uratowano.
22.12.2021

W przewróconym do góry dnem statku znaleziono zwłoki marynarza

We wnętrzu duńskiego statku handlowego Karin Hoy, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, znaleziono ciało marynarza. Drugi członek załogi pozostaje zaginiony - poinformowała w poniedziałek Szwedzka Administracja Morska.
13.12.2021

Na pokładzie przewróconego na Bałtyku statku było dwóch Duńczyków

Na pokładzie frachtowca, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, było dwóch Duńczyków - potwierdził właściciel statku. Trwa akcja poszukiwawcza, prokuratura wszczęła dochodzenie
13.12.2021

Awaria statku towarowego w chińskim porcie Yantai; zginęło 9 osób

Awaria statku towarowego, do jakiej doszło w niedzielę w porcie Yantai nad Morzem Żółtym, pociągnęła za sobą śmierć dziewięciu osób - podała centralna telewizja chińska. Nurkowie wyłowili z wody trzech marynarzy i dziewięć ciał. Na pokładzie było w sumie 14 osób.
12.12.2021

Chińczycy usuną wrak X-Press Pearl

Przetarg na wykonanie operacji usunięcia wraku kontenerowca X-Press Pearl z wybrzeża Sri Lanki wygrała Shanghai Salvage, chińska spółka państwowa.
19.11.2021

Katastrofa brytyjskiego myśliwca na Morzu Śródziemnym; pilot bezpieczny

Pilot brytyjskiego myśliwca F-35 musiał katapultować się podczas rutynowych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym - poinformowało w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
17.11.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu zagraża 8 milionom ludzi

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
11.10.2021

61 ofiar zatonięcia barki na rzece Kongo

W poniedziałkową noc na rzece Kongo w Demokratycznej Republice Konga zatonęła prowizoryczna barka. Wiadomo już o 61 ofiarach. Służby wciąż poszukują około 50 osób, 39 pasażerów zostało uratowanych.
09.10.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

Kapitan statku, który rozbił się na Mauritiusie, próbował uciec z więzienia

Przebywający w więzieniu kapitan MV Wakashio, który przed rokiem osiadł na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusu powodując katastrofę ekologiczną, prawdopodobnie był w grupie więźniów próbujących uciec z placówki.
05.09.2021

USA. Katastrofa śmigłowca, pięciu marynarzy uznanych za zmarłych

Marynarka wojenna USA uznała w sobotę pięciu marynarzy zaginionych po wtorkowej katastrofie śmigłowca za zmarłych. Wypadek miał miejsce na Pacyfiku w pobliżu San Diego.
04.09.2021

Katastrofa promu w Bangladeszu, 21 ofiar

Około 60 osób znajdowało się na pokładzie niewielkiego promu pasażerskiego, który 27 sierpnia zderzył się w Bangladeszu z załadowanym piaskiem statkiem transportowym. Prom zatonął. Zatonęło 21 osób, liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.
30.08.2021

Japonia. Wyciek ropy po katastrofie statku [ZDJĘCIA]

Masowiec Crimson Polaris pękł na dwie części u wybrzeży Japonii. Załoga została uratowana, ale ze statku do morza wyciekła ropa.
13.08.2021

Sri Lanka: Kontenerowiec z chemikaliami zaczął tonąć; ratownicy odholowują go w głąb morza

Eksperci od ratownictwa morskiego próbują odholować na głębiny kontenerowiec z ładunkiem chemikaliów, na którym przed 12 dniami wybuchł pożar i który zaczął tonąć w środę u wybrzeży Kolombo, głównego portu Sri Lanki – poinformowały miejscowe władze.
02.06.2021

Ekspert: Indonezyjski okręt podwodny był za stary i zbyt przeciążony

Według analityka ds. Obrony zaginiony okręt podwodny indonezyjskiej marynarki wojennej mógł być zbyt stary i przeciążony, gdy w środę rozpoczynał ćwiczenia wojskowe.
26.04.2021

Ponad 100 migrantów prawdopodobnie zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym

Około 130 osób mogło zginąć w wypadku łodzi z migrantami u wybrzeży Libii - poinformowała w piątek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee. Dotychczas znaleziono 10 ciał rozbitków.
23.04.2021

Ukraina: Dwie osoby zginęły, jedna poszukiwana po katastrofie statku handlowego

U wybrzeży Rumunii zatonął statek handlowy z 13 obywatelami Ukrainy na pokładzie - podaje w czwartek portal Europejska Prawda. W katastrofie zginęły dwie osoby. Jeden członek załogi jest poszukiwany, trwa akcja ratunkowa.
11.03.2021

Na Mauritiusie rozpoczyna się demontaż rufy MV Wakashio

Sześć miesięcy po zatopieniu dziobu MV Wakashio, w Pointe d'Esny na Mauritiusie w końcu rozpoczął się demontaż rufy statku.
18.02.2021

Tym, którzy nie powrócili z morza - rocznica katastrofy M/F "Jan Heweliusz"

Dziś mija 28 lat od największej morskiej katastrofy, niezwiązanej z działaniami wojennymi, w dziejach polskiej floty handlowej. Nierówna walka promu "Jan Heweliusz" ze sztormem o niespotykanej, przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta sile wiatru, zakończyła się rankiem 14 stycznia 1993 r. Wraz ze statkiem morze zabrało wówczas życie 55 osób.
14.01.2021

Właściciel MV Wakashio winą za katastrofę obarcza „brak świadomości” załogi

Nagashiki Shipping powiedział w piątek, że utknięcie na mieliźnie jednego ze swoich dużych masowców, które spowodowało poważną katastrofę ekologiczną na Mauritiusie, było spowodowane brakiem świadomości bezpieczeństwa i nieprzestrzeganiem zasad wśród załogi statku.
21.12.2020

55 osób zginęło na polskim promie - wspominamy tajemniczą katastrofę MF Jan Heweliusz

W nocy 14 stycznia 1993 r. polski prom Jan Heweliusz zatonął w tragicznych okolicznościach w okolicach Rugii, a właściwie około 15 mil od przylądka Arkona. Zatonięcie promu kolejowo-samochodowego typu ro-ro, należącego do PLO, to najbardziej śmiertelna katastrofa morska z udziałem polskiego statku.
03.12.2020

Czy nowe dowody w sprawie pomogą wyjaśnić przyczynę katastrofy promu wycieczkowego “Estonia”?

W szwedzkiej prokuraturze złożono wniosek o wznowienie dochodzenia w sprawie zatonięcia w 1994 roku promu MS "Estonia”.
27.11.2020

Usuwanie wycieku paliwa na Mauritiusie zakończy się najszybciej w styczniu

Oczyszczanie ogromnego wycieku paliwa ze statku, do którego doszło w sierpniu br. u wybrzeży Mauritiusa, zostanie prawdopodobnie zakończone do stycznia - poinformował dzisiaj właściciel masowca, japońska firma Nagashiki Shipping.
05.11.2020

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Statki widmo na japońskich wybrzeżach - pełne martwych ciał

Północne wybrzeże Japonii przez lata było miejscem makabrycznego zjawiska: łodzie rybackie wyrzucające na brzeg ciała martwych mieszkańców Korei Północnej, ponad 1000 kilometrów od ich ojczyzny.
30.07.2020

Bułgaria: Awaria rurociągu przesyłającego gaz do Grecji

Do awarii rurociągu przesyłającego gaz ziemny do Grecji doszło w poniedziałek w przygranicznej miejscowości Kułata na południowym zachodzie Bułgarii - poinformował operator Bułgartransgaz. Według kierownictwa tej firmy doszło do niewielkiego wybuchu.
27.07.2020

Wrak tankowca w Jemenie: czas ucieka, by zapobiec nadchodzącej katastrofie ekologicznej, gospodarczej i humanitarnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się spotkać, aby omówić zagrożenia powodowane przez rdzewiejący tankowiec u wybrzeży Morza Czerwonego w Jemenie. FSO Safer jest załadowany ponad milionem baryłek ropy naftowej, a eksperci ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, jeśli statek się rozpadnie.
17.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.