• <

Tunezja. 13 sudańskich migrantów zginęło w katastrofie łodzi; 27 osób zaginionych

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Tunezja. 13 sudańskich migrantów zginęło w katastrofie łodzi; 27 osób zaginionych

Partnerzy portalu

uchodźcy
Fot. Pixabay

Co najmniej 13 sudańskich migrantów nie żyje, a 27 zaginęło w katastrofie łodzi, do której doszło w środę na Morzu Śródziemnym - poinformował w czwartek rzecznik sądu w tunezyjskim mieście Monastyr.

Początkowo podano liczbę 17 zaginionych. Łącznie 42 Sudańczyków znajdowało się na prowizorycznej łodzi, która wyruszyła z okolic miasta portowego Safakis na wschodnim wybrzeżu Tunezji w stronę Europy - wynika z relacji przekazanej tunezyjskim władzom przez dwóch rozbitków, czyli jedyne osoby ocalałe z katastrofy łodzi - powiadomiła agencja AFP.

Według włoskich statystyk w 2022 roku do Włoch z Tunezji przybyło nielegalnie ponad 32 tys. migrantów, w tym 18 tys. Tunezyjczyków. W 2023 roku skala nielegalnej migracji do Włoch gwałtownie się zwiększyła.

W lipcu 2023 roku delegacja Unii Europejskiej, w skład której wchodziła m.in. premier Włoch Giorgia Meloni, zawarła porozumienie z władzami Tunezji. Na mocy tej umowy strona tunezyjska powinna - w zamian za fundusze z Unii Europejskiej - walczyć z procederem przemytu migrantów i skuteczniej chronić swoje granice. Na razie działania te nie przynoszą jednak znaczących rezultatów. 

mwt/ szm/

arch.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.