• <
gryfia_70lat

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

gm

14.06.2022 20:54 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

Partnerzy portalu

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie - GospodarkaMorska.pl
Fot. YouTube

ONZ rozpoczął zbiórkę internetową, w ramach której chce w ciągu dwóch tygodni zebrać 5 mln dolarów, by zapobiec ogromnemu wyciekowi ropy z tankowca niszczejącego u wybrzeży Jemenu - podaje we wtorek BBC.

Organizacja chce przepompować ponad milion baryłek ropy ze statku FCO Safer, zanim strukturalnie naruszony pływający magazyn surowca pęknie lub eksploduje.

Koordynator działań humanitarnych ONZ w Jemenie David Gressly poinformował, że suma, jaką chce zebrać Organizacja, jest niewielka w zestawieniu z kosztami ewentualnego wycieku. Według oceny ONZ samo oczyszczenie zatrutych terenów z ropy kosztowałoby 20 mld dol. Odtworzenie zasobów ryb w regionie trwałoby 25 lat, a 200 tys. Jemeńczyków straciłoby pracę.

Jeżeli nie zostaną podjęte szybko prace nad przetransportowaniem ropy z tankowca na inny statek, katastrofa "nie tylko będzie możliwa, ale wręcz pewna" - powiedział Gressly.

Statek jest zakotwiczony w regionie Jemenu kontrolowanym przez jemeńską milicję Huti. Trwająca od siedmiu lat wojna w Jemenie sprawiła, że na FCO Safer nie prowadzono prac konserwacyjnych. Szacuje się, że statek może się rozpaść już jesienią.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.