• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Katastrofa mostu w Baltimore: kolejne szczegóły. Co z załogą statku?

jm

26.03.2024 21:45
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Katastrofa mostu w Baltimore: kolejne szczegóły. Co z załogą statku?

Partnerzy portalu

Fot. Maxar Technologies

Na jaw wychodzą kolejne szczegóły związane z uderzeniem kontenerowca Dali w most Key w Baltimore, który doprowadził do tragicznego zawalenia się przeprawy. Okazuje się, że załoga i piloci w obliczu awarii statku zachowali się zgodnie z procedurami.

Według najnowszych informacji, zaraz po wyjściu z portu statek stracił zasilanie. Zgodnie z procedurami załoga jednostki poinformowała odpowiednie służby na miejscu o tym, że straciła kontrolę nad statkiem. Co więcej, w obliczu chwilowych utrat zasilania, co wiązało się z utratą sterowności, Dali zrzucił kotwice, co było elementem działań w sytuacji awaryjnej. Poinformowała o tym spółka Synergy Marine Pte Ltd, odpowiadająca za zarządzanie jednostką. Wes Moore, gubernator Maryland, przyznał, że sygnał mayday nadany przez załogę pozwolił na zamknięcie ruchu na moście, co zmniejszyło liczbę ofiar.

W chwili katastrofy na statku znajdowało się 22 członków załogi – wszyscy są obywatelami Indii – oraz dwóch pilotów. Wbrew rozpowszechnianym w internecie informacjom, kapitanem Dali w momencie zderzenia nie był obywatel Ukrainy (Ukrainiec dowodził Dali przed kilkoma laty). Na statku znajdowało się też dwóch miejscowych pilotów, zgodnie z przepisami. Nikomu z osób będących na pokładzie nic się nie stało.

Zawalenie się mostu spowodowało zablokowanie portu w Baltimore, będącego jednym z głównych hubów przeładunkowych dla samochodów osobowych i niewielkich ciężarówek, a także maszyn rolniczych, budowlanych, cukru, gipsu i węgla. W Baltimore i Dundalk uwięzionych pozostało kilkadziesiąt jednostek różnego rodzaju, w tym wojskowych. Jeszcze do niedawna przynajmniej 30 statków kierowało się do portu w Baltimore, część z nich została przekierowana do innych portów, pozostałe czekają w okolicy, niektóre na kotwicowisku nieopodal portu Annapolis. Znajdują się tam m.in. samochodowiec RCC Classic, statki general cargo Bonas, Star Majesty, Aragonborg, masowce CSSC Rotterdam, CSL Kajika, Star Triumph, Bulk Spencer, HL Gladstone, ONE Ocean, CSL Tarantau oraz należący do Polskiej Żeglugi Morskiej statek Armia Krajowa, który z Baltimore wypłynął 24 marca.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.