• <

Gdańsk. Wyrok ws. kapitana holownika oskarżonego o spowodowanie katastrofy kadłuba jachtu zapadnie w przyszłym tygodniu

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Gdańsk. Wyrok ws. kapitana holownika oskarżonego o spowodowanie katastrofy kadłuba jachtu zapadnie w przyszłym tygodniu

Partnerzy portalu

Fot. Olaf / VesselFinder.com

W środę, 5 czerwca sąd ogłosi wyrok w sprawie kapitana Jerzego J., który został oskarżony przez prokuraturę o sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym po tym, gdy z jego holownika zerwał się holowany kadłub jachtu i uszkodził się o skały na wodach terytorialnych Norwegii. Straty oszacowano na ponad 4 mln euro.

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zakończył się proces apelacyjny kapitana holownika Jerzego J., który zdaniem prokuratury sprowadził katastrofę w ruchu wodnym zagrażającej mieniu w wielkich rozmiarach.

Sprawa dotyczy zdarzenia z 2010 r. Polski kapitan holownika - oskarżony Jerzy J. - holował kadłub jachtu motorowego z Archangielska do Hamburga.

Na wodach terytorialnych Norwegii, w czasie sztormu, kadłub jachtu zerwał się z cum i osiadł na skałach, co doprowadziło do jego uszkodzenia. Wartość szkody wyniosła ponad 4 miliony euro. Jacht był własnością spółki zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

W związku z tym zdarzeniem prokurator oskarżył kapitana holownika o popełnienie sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej mieniu w wielkich rozmiarach. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku po dwóch latach procesu wyrokiem z 13 listopada 2023 r. uniewinnił oskarżonego.

Apelacje od tego wyroku wywiedli prokurator oraz pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego – firmy, do której należał kadłub holowanego jachtu.

Prokurator Piotr Stankiewicz z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa podtrzymał argumenty wskazane w apelacji i wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Pełnomocnik oskarżonego mecenas Jacek Potulski wniósł o oddalenie apelacji i podtrzymanie wyroku sądu pierwszej instancji. Jego zdaniem nie doszło do katastrofy, bo holownik holował jedynie kadłub bez wyposażenia i osób na pokładzie.

Wyrok zostanie wydany 5 czerwca.

kszy/ mark/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.