• <

RWE zbuduje morskie farmy wiatrowe o mocy 1,6 GW na niemieckich wodach Morza Północnego

rk

28.05.2024 11:05 Źródło: RWE
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE zbuduje morskie farmy wiatrowe o mocy 1,6 GW na niemieckich wodach Morza Północnego

Partnerzy portalu

Fot. RWE

Firma RWE podjęła decyzję inwestycyjną dotyczącą klastra Nordseecluster, obejmującego projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,6 GW. Planowana infrastruktura powstanie na Morzu Północnym, około 50 kilometrów na północ od wyspy Juist. Dostawcy głównych komponentów zostali już wybrani dla całego klastra.

Nordseecluster jest realizowany w dwóch fazach - Nordseecluster A i B. Nordseecluster A ma łączną moc 660 MW. Produkcja niektórych kluczowych komponentów już się rozpoczęła. Budowa na morzu ma rozpocząć się w przyszłym roku. Do początku 2027 r. wszystkie 44 turbiny wiatrowe zostaną podłączone do sieci. Nordseecluster B doda kolejne 900 MW mocy. 60 turbin ma rozpocząć komercyjną działalność od początku 2029 roku.

Firma nie musi uiszczać żadnych opłat dzierżawnych na rzecz niemieckiej Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur) za lokalizacje Nordseecluster. Wielkość klastra zapewni RWE efekt synergii przy budowie i późniejszej eksploatacji farm wiatrowych. Ponadto przedsiębiorstwo ma wykorzystać zieloną energię elektryczną wytwarzaną przez farmy wiatrowe, aby wspierać swoich klientów przemysłowych na drodze do dekarbonizacji za pomocą niestandardowych rozwiązań energetycznych. Wśród tych klientów coraz częściej znajdują się operatorzy centrów danych korzystający z sztucznej inteligencji (AI).

- Nasze portfolio obejmuje już sześć morskich farm wiatrowych u wybrzeży Niemiec. Nordseecluster doda dwie kolejne. To dobry sygnał dla transformacji energetycznej w Niemczech i dla RWE. Przy łącznej mocy 1,6 GW, te farmy wiatrowe będą generować około 6,5 terawatogodzin zielonej energii rocznie. Przyczyni się to w szczególności do dekarbonizacji przemysłu na naszym rodzimym rynku -  podkreślił Sven Utermöhlen, prezes RWE Offshore Wind.

RWE wybrało doświadczonych partnerów do realizacji Nordseecluster. Atlantique Offshore Energy, morski segment energetyczny Chantiers de l'Atlantique, dostarczy dwie morskie podstacje transformatorowe. Do produkcji kabli wybrano Hellenic Cables. Fundamenty turbin wiatrowych zostaną wyprodukowane przez Dajin Offshore i zainstalowane na morzu przez Van Oord. Vestas dostarczy turbiny wiatrowe (typ V236-15.0 MW), każda o mocy 15 MW. Transport i instalacja turbin wiatrowych zostaną wykonane przez Havfram Wind, przy użyciu statków instalacyjnych „Norse Wind” i „Norse Energi”.

Na całym świecie RWE jest jednym z wiodących graczy w morskiej energetyce wiatrowej. W ciągu ostatnich 20 lat firma uruchomiła 19 morskich farm wiatrowych, w tym sześć u wybrzeży Niemiec. RWE postawiło sobie za cel potrojenie globalnej mocy morskiej energetyki wiatrowej z obecnych 3,3 GW do 10 GW w 2030 roku.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.