• <

Wynik wyszukiwania - "wojna" - Wiadomości

Ukraiński atak w okupowanym Sewastopolu. Trafiono w rosyjski okręt

Ukraińska marynarka wojenna przeprowadziła w niedzielę skuteczny atak na okręt Floty Czarnomorskiej Rosji w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie – potwierdził rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w komunikacie na Facebooku."Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę.
21.04.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Siergiej Szojgu zatwierdził nowych dowódców rosyjskich sił morskich

Minister Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosił dekret prezydenta kraju, Władimira Putina, w sprawie mianowania nowych dowódców sił morskich państwa. Zmiany kadrowe to potencjalnie także efekt reakcji na ciągłe niepowodzenia w trakcie wojny na Ukrainie, gdyż na Morzu Czarnym Flota Czarnomorska utraciła 1/3 swojej zdolności bojowej.
02.04.2024

Japończycy chcą przystosować lotniska i porty na wypadek wojny

Rząd Japonii planuje przystosowanie pięciu lotnisk i 11 portów, by mogły być używane przez wojsko w sytuacji kryzysowej – podała w środę agencja Kyodo, wiążąc to z rosnącą aktywnością Chin na morzach i obawami o potencjalny konflikt wokół Tajwanu.
27.03.2024

Brytyjczycy: Rosja tworzy nową formację do patrolowania ujścia Dniepru

Nowa rosyjska Flotylla Rzeczna "Dniepr" ma przejąć od Floty Czarnomorskiej patrolowanie ujścia Dniepru, ale będzie tak samo jak ona podatna na ataki ukraińskich dronów nawodnych - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
27.03.2024

Kolejne okręty trafione przez Ukraińców? Konstantin Olszański i Iwan Churs porażone rakietami

Siły Morskie Ukrainy poinformowały, że udało im się porazić kolejny okręt desantowy Floty Czarnomorskiej, Konstantin Olszański. To trzecia w ostatnim czasie jednostka proj. 775, zbudowana w dawnej Stoczni Północnej w Gdańsku, która miała zostać uszkodzona w trakcie konfliktu. W niedzielę ten los miał spotkać Jamał i Azow. To nie jedyne jednostki, które były celem ukraińskich sił zbrojnych.
26.03.2024

Zatopienie Siergieja Kotowa przelało czarę goryczy? Rosja szuka sposobu na uniknięcie utraty kolejnych okrętów

Po utracie patrolowca Siergiej Kotow, który był 15. utraconym okrętem na Morzu Czarnym, Rosja szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć dalszych strat. Z tego powodu Flota Czarnomorska od kilku dni nie prowadzi typowych działań operacyjnych, jak patrole okrętów rakietowych. Dla Ukrainy to sukces strategiczny i propagandowy, choć nie oznacza końca zagrożeń.
19.03.2024

Portugalskie okręty śledziły trzy podejrzane, rosyjskie statki

Marynarka Wojenna Portugalii od 15 do 16 marca śledziła obecne na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej państwa trzy statki należące do Rosji. Choć były to oficjalnie jednostki cywilne, stale istnieje podejrzenie, że Moskwa wykorzystuje takie do operacji wywiadowczych a także transportu ładunków objętych sankcjami.
18.03.2024

Na Krymie jest irańskiej produkcji dron Mohajer-6

Wyprodukowany w Iranie dron rozpoznawczy Mohajer-6 został zauważony na lotnisku Saki na okupowanym przez Rosję Krymie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. Jak dodano, to znak, że Rosja próbuje zidentyfikować zagrożenia dla swoich portów i okręgów.
08.03.2024

Resort obrony W. Brytanii: Rosja w ciągu pięciu tygodni straciła trzy okręty

W ciągu ostatnich pięciu tygodni rosyjska Flota Czarnomorska straciła już trzy okręty, a ukraińskie ataki skutecznie ograniczają jej możliwości poruszania się na Morzu Czarnym - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
06.03.2024

Zmasowany rosyjski atak dronami na Odessę

Zmasowany atak dronami na Odessę, na południu Ukrainy, przeprowadziły w nocy z poniedziałku na wtorek siły rosyjskie. Osiemnaście dronów wojskom ukraińskim udało się zestrzelić, ale są zniszczenia – poinformowały siły obrony południa Ukrainy na Telegramie
05.03.2024

Turcja może być ponownie gospodarzem negocjacji między Rosją i Ukrainą

Turcja jest gotowa ponownie zostać gospodarzem negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą - oświadczył w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara mogłaby zaangażować się w szybką odbudowę Ukrainy.
28.02.2024

Rosja traci samoloty używane nad Morzem Azowskim i nie potrafi ich ochronić

Utrata drugiego w ciągu dwóch miesięcy samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 (w kodzie NATO Mainstay D) pokazuje stałą niezdolność Rosji do ochrony swoich cennych zasobów powietrznych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.02.2024

Brytyjski wywiad potwierdza dymisję dowódcy Floty Czarnomorskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło podaną wcześniej informację, że rosyjskie dowództwo zdymisjonowało adm. Wiktora Sokołowa po serii katastrofalnych porażek Floty Czarnomorskiej w walce z Ukrainą. Tylko w lutym utraciła dwa okręty. To już drugi tak wysoko postawiony oficer Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, który utracił stanowisko dowódcy związku taktycznego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
26.02.2024

Ukraina. Ekspert: w ciągu dwóch lat wojny zmieniły się armie i oblicze konfliktu

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
22.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

MFW: Wojna między Izraelem i Hamasem zagraża światowej gospodarce

Wojna między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy i ataki Huti w pobliżu Jemenu stanowią zagrożenie dla światowej gospodarki – ostrzegła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.
13.02.2024

Armia ukraińska: unieruchomiliśmy ok. 33 proc. okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Siły Zbrojne Ukrainy unieruchomiły około 33 procent okrętów Floty Czarnomorskiej Rosji – oświadczyło we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii (StratKom).
06.02.2024

Szef MSZ: napięcia na Morzu Czerwonym i ostrzały rakietowe Iranu zwiastują szybką eskalację wojny w Gazie

Napięcia na Morzu Czerwonym i ostrzały rakietowe Iraku i Syrii przez Iran zwiastują szybką eskalację wojny w Strefie Gazy - ostrzegł we wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan.
16.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Niemcy: ceny gazu, energii elektrycznej i paliw powróciły już prawie do poziomów sprzed wojny na Ukrainie

Do czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie Rosja była znaczącym dostawcą energii do Niemiec, dostarczając blisko połowę importowanego przez RFN gazu i węgla oraz jedną trzecią ropy. Od tamtej pory udział rosyjskiego importu znacznie spadł; zastąpiły go dostawy gazu i LNG z innych krajów.
12.01.2024

Odwet za ataki na statki. USA i W.Brytania rozpoczęły atak na Huti

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego, że siły amerykańskie i brytyjskie rozpoczęły atak na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie.
12.01.2024

W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisują umowę w sprawie powołania Grupy Zadaniowej do zwalczania min morskich na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea". Oficjalna ceremonia odbyła się w Stambule, gdzie spotkali się przedstawiciele resortów obrony tych państw.
11.01.2024

Generał Breedlove: Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych

Były dowódca NATO w Europie generał Philip Breedlove powiedział we wtorek w Atlantic Council., że ofensywa wojsk ukraińskich nie zakończyła się porażką, gdyż Rosja poniosła ciężkie straty, a Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych.
10.01.2024

Huti wypowiadają wojnę USA

Po tym, jak amerykańskie siły na Morzu Czerwonym ostrzelały łodzie z bojownikami Huti, atakującymi kontenerowiec Maersk Hangzhou, zatapiając trzy z nich i zabijając 10 bojowników, Huti wydali oświadczenie o „rozpoczęciu nowego konfliktu z amerykańskim wrogiem”.
09.01.2024

Mimo ukraińskich sukcesów, w tym na morzu, to Rosja utrzymuje przewagę w wojnie elektronicznej

Rosja utrzymuje przewagę nad Ukrainą w wojnie elektronicznej (EW), która pozwala na neutralizowanie działań przeciwnika i była jedną z przyczyn fiaska zeszłorocznej ukraińskiej kontrofensywy - pisze we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".
09.01.2024

Łotwa chce ponownie zablokować tranzyt białoruskich i rosyjskich zbóż

Łotwa zamierza domagać się wpisania importu i tranzytu rosyjskiego i białoruskiego zboża przez kraje UE na unijną listę sankcji.
04.01.2024

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Izrael jest gotowy pozwolić statkom na "natychmiastowe" dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach proponowanego korytarza morskiego z Cypru - oznajmił w niedzielę izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Jego zdaniem w projekcie mają brać udział Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia.
02.01.2024

Groźba eskalacji konfliktu? Kim Dzong Un polecił armii przygotować Koreę Północną do ewentualnej wojny

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ponownie zagroził atakiem nuklearnym na Seul i zlecił przyśpieszenie przygotowań wojskowych do „wojny”, która „może zostać wywołana w każdej chwili” na Półwyspie Koreańskim – podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.
31.12.2023

USA wycofują dwa duże okręty z Morza Czerwonego

Dwa uniwersalne okręty desantowe-doki US Navy wysłane na Morze Czerwone w celu odstraszenia sprzymierzonych z Iranem rebeliantów Huti zostały skierowane na Morze Śródziemne. Towarzyszą temu kontrowersje wokół niedużego zaangażowania państw w misję pk. "Prosperity Guardian".
30.12.2023

Statek do transportu zboża wpadł na minę morską na Morzu Czarnym. Transport z Ukrainy wciąż zbyt ryzykowny?

Czwartkowy wypadek masowca płynącego do portu na Dunaju, aby załadować ukraińskie zboże, został uszkodzony w wyniku trafienia na minę. To zdarzenie przypomina o ogromnym zagrożeniu minowym na Morzu Czarnym, które obok obecności rosyjskich okrętów może wręcz zablokować transport ukraińskiej żywności do nabywców.
29.12.2023

Nowoczerkask to już trzeci rosyjski duży okręt desantowy zniszczony przez Ukraińców

Rosyjski duży okręt desantowy Nowoczerkask, ostrzelany w nocy z poniedziałku na wtorek przez ukraińskie wojska, to już trzecia taka jednostka agresora, która została zniszczona od początku inwazji Kremla na Ukrainę. W marcu 2022 r. najeźdźcy stracili okręt Saratow, a we wrześniu 2023 roku - okręt Mińsk - zauważył w czwartek brytyjski resort obrony.
28.12.2023

Północnokoreański port wspiera rosyjskie działania wojenne

Niedawno reaktywowany port w Najin, położony przy granicy północnokoreańsko-rosyjskiej, stał się strategicznym punktem wspierającym agresję Rosji na Ukrainie. Eksperci zwracają uwagę na wzmożony ruch statków w tym regionie, co ich zdaniem ma kluczowe znaczenie dla dostaw broni na fronty ukraińskie, jednocześnie wzmacniając słabnącą gospodarkę Korei Północnej.
27.12.2023

Po ataku na rosyjski okręt Nowoczerkask zaginęło 33 marynarzy

Co najmniej 33 marynarzy rosyjskich uznano za zaginionych po ataku ukraińskim na okręt desantowy Nowoczerkask w porcie na okupowanym Krymie - podał w środę niezależny rosyjski portal Astra. Źródła portalu utrzymują, że 19 marynarzy zostało rannych. W chwili ataku na okręcie było 77 ludzi.
27.12.2023

Na Krymie pononownie słychać wybuchy. Ruch na Moście Krymskim został wstrzymany

Mieszkańcy okupowanego od 2014 roku przez Rosję półwyspu donoszą, że w pobliżu miasta Kercz słychać było eksplozje. Istnieje podejrzenie, że doszło do kolejnego ataku z użyciem rakiet bądź dronów, przeprowadzonego przez Siły Zbrojne Ukrainy. Rosyjskie władze nie ustosunkowały się do tych informacji.
21.12.2023

UE przyjęła 12. pakiet sankcji przeciwko Rosji

Rada UE (czyli państwa członkowskie) przyjęła w poniedziałek dwunasty pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.
18.12.2023

Ukraiński minister obrony zaprosił Turcję do brytyjsko-norweskiej koalicji na rzecz rozwoju ukraińskich sił morskich

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow zaprosił Turcję do przyłączenia się do brytyjsko-norweskiej koalicji na rzecz rozwoju ukraińskich sił morskich. Celem koalicji jest przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu na Morzu Czarnym.
16.12.2023

Ponad 100 obiektów portowej infrastruktury Ukrainy uszkodzonych w rosyjskich atakach od lipca

Ponad 100 obiektów portowej infrastruktury zostało uszkodzonych w rosyjskich atakach na Ukrainie od 18 lipca – poinformował w środę szef Administracji Morskich Portów Ukrainy Jurij Łytwyn, którego cytuje portal Ekonomiczna Prawda.
13.12.2023

Pomagał w konfiskowaniu łodzi dla Rosjan uciekających z Chersonia, grozi mu do 12 lat więzienia

Dwanaście lat więzienia grozi obywatelowi Ukrainy, który w listopadzie 2022 roku pomagał okupacyjnym wojskom Rosji w ucieczce przed nacierającymi na Chersoń wojskami ukraińskimi – poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
07.12.2023

ISW: sztormowa pogoda na wybrzeżu Morza Czarnego nie zatrzymała działań na froncie

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym raporcie, że sztormowa pogoda na południu Ukrainy, w tym na Morzu Czarnym, wpływa na tempo działań zbrojnych na linii frontu, ale wojska rosyjskie i siły ukraińskie kontynuują ataki lądowe.
28.11.2023

Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie

Służby prasowe US Navy i centralnego dowództwa sił zbrojnych USA przekazały, że rankiem 22 listopada niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Thomas Hudner (DDG-116) zestrzelił wiele dronów i innych obiektów latających, kierujących się najprawdopodobniej w kierunku Izraela. Atak mieli przeprowadzić rebelianci Huti, kontrolujący część terytorium ogarniętego wojną domową Jemenu. To już drugi ich autorstwa i także kolejny powstrzymany przez okręt amerykańskiej floty, działającej na Morzu Czerwonym.
27.11.2023

Rosja planuje budowę tunelu podwodnego na Krym? W tle chińska firma

Jak podaje Washington Post, powołując się na komunikaty przechwycone przez ukraińskie służby bezpieczeństwa rosyjscy i chińscy biznesmeni prowadzą rozmowy o planach budowy podwodnego tunelu łączącego Rosję z Krymem. Ten szlak transportowy miałby chronić Rosję przed atakami Ukrainy.
24.11.2023

Po ataku na statek Galaxy Leader USA planują wpisać Huti na listę organizacji terrorystycznych

Przeprowadzony 19 listopada atak jemeńskich rebeliantów na rorowiec obsługiwany przez brytyjskie i japońskie przedsiębiorstwa wywołał szok z powodu swojej zuchwałości. Z racji na antyizraelską działalność oraz groźbę kolejnych akcji, amerykańskie władze decydują, czy uznać ponownie wspierany przez Iran ruch Huti do listy organizacji terrorystycznych.
23.11.2023

Ekspert OSW: zepchnięcie Floty Czarnomorskiej to sukces Ukrainy

Jeśli możemy mówić o sukcesach obecnej ukraińskiej operacji letnio-jesiennej, to nie będą to na pewno zdobycze terytorialne. Może to być jednak zepchnięcie przez Ukrainę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do narożnika, przez co przestała się liczyć jako istotny czynnik w tej wojnie, oraz ataki dokonywane za pomocą rakiet i dronów na tyły rosyjskie, które zmusiły Rosjan do zmiany systemu operowania siłami powietrznymi – ocenia w rozmowie z PAP Jakub Ber, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
23.11.2023

Rebelianci Huti opublikowali nagranie zajęcia statku z użyciem śmigłowca. Galaxy Leader "więźniem" w jemeńskim porcie

Transportowiec typu ro-ro został porwany przez jemeńskich rebeliantów, którzy ten akt chcieli wymierzyć przeciwko Izraelowi, z racji że w przedsiębiorstwie, do którego należy jednostka, swoje udziały ma izraelski biznesmen. Rosną obawy o los tak statku, jak i jego załogi, gdyż obecnie nie znajduje się na pełnym Morzu, tylko w porcie Al-Hudajda w Jemenie, kontrolowanym przez rebelię Huti.
21.11.2023

Dramat na Morzu Czerwonym trwa. Jemeńscy rebelianci trzymają w niewoli załogę Galaxy Leader

Członkowie szyickiej partyzantki Huti przetrzymują członków załogi rorowca pływającego pod banderą Bahamów. Statek należy do japońskiego przewoźnika, znanego jako NYK, niemniej wykonuje zlecenia transportowe na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. Powodem ataku miał być fakt, że udziałowcem w niej jest pochodzący z Izraela przedsiębiorca Rami Unger. Wpisuje się to w działania jemeńskich rebeliantów, którzy jawnie wspierają Hamas. Zagrozili, że będą atakować statki, które ich zdaniem są powiązane z państwem Izrael.
20.11.2023

Statek ze zbożem uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, najpewniej wybuchła mina morska

Statek transportujący zboże został nieznacznie uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, prawdopodobnie w wyniku wybuchu miny morskiej - poinformowała agencja Reutera, powołując się na ekspertów i źródło w ukraińskim rządzie.
18.11.2023

Ślady agresji. Wpływ konfliktu Rosji z Ukrainą na globalny rynek żeglugowy

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie pozostawia trwałe ślady na globalnych rynkach żeglugi i budowy statków, wywołując zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie skutki dla branży.
15.11.2023

Cywilny statek trafiony rosyjską rakietą

W dramatycznym zdarzeniu na Morzu Czarnym cywilny statek płynący pod banderą Liberii padł ofiarą rosyjskiego ataku rakietowego. Incydent miał miejsce, gdy statek zbliżał się do ukraińskiego portu, skutkując tragiczną śmiercią sternika oraz ranami dla czterech innych osób na pokładzie.
08.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Ukraińcy podają, że zniszczyli najnowocześniejszy rosyjski okręt

Z Ukrainy napływają doniesienia, że wczorajszy atak Ukraińskich Sił Zbrojnych na stocznię Zaliw w Kerczu na okupowanym przez Rosjan Krymie był skuteczny - zatopiony miał być jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej.
05.11.2023

Ukraińcy ostrzelali port i stocznię na Krymie

Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały w sobotę port i stocznię w Kerczu na okupowanym Krymie - poinformowała na kanale Telegram ukraińska armia. W stoczni budowano okręty dla okupantów .
04.11.2023

Nowe amerykańskie sankcje na Rosję, na liście m.in. firmy związane z terminalem Arctic LNG 2

Resorty dyplomacji, finansów i handlu USA ogłosiły w czwartek nową rundę sankcji na Rosję, obejmującą ponad 200 podmiotów z przemysłu zbrojeniowego oraz innych kluczowych sektorów gospodarki, a także firmy z Chin, Turcji i ZEA, zaangażowane w omijanie dotychczasowych restrykcji.
02.11.2023

Rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym

Rosyjskie samoloty zrzucają „wybuchowe przedmioty” na cywilne szlaki transportowe na Morzu Czarnym – poinformowały w środę siły obrony południa Ukrainy na Telegramie.
01.11.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Izrael obiecuje zapłacić odszkodowania za statki uszkodzone podczas konfliktu

Władze w Tel-Awiwie zapowiadają, że będą wypłacać odszkodowania armatorom statków, które uległy uszkodzeniu w trakcie trwających od 7 października walk, rozpoczętych przez Hamas. Ponadto rząd ma podjąć kolejne kroki w związku z minimalizowaniem zagrożeń dla statków korzystających z izraelskich portów. Jest to kluczowe dla utrzymania gospodarki państwa, gdzie transport morski i przeładunki w portach są kluczowe.
27.10.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 1

Trwający od 7 października br. konflikt w Izraelu, będący efektem ataku sił palestyńskiego Hamasu ze Strefy Gazy, to efekt tlących się od lat napięć między dwoma narodami, skłóconymi na niwie politycznej, społecznej, kulturowej i religijnej. W efekcie rozpoczęła się regularna wojna, w trakcie której cierpi ludność cywilna po obu stronach, a walki toczą się w każdej domenie. Pierwszy raz od dawna na taką skalę zaangażowano tam siły morskie. Warto poznać, jakim potencjałem na morzu dysponuje Izrael.
26.10.2023

Rosyjskie samoloty grożą atakami na statki poruszające się byłym korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym

Siły powietrzne Rosji stały się bardziej aktywne na obszarze czarnomorskiego szlaku handlowego, który do nie dawna wyznaczał też korytarz zbożowy. Istnieje podejrzenie, że mogą być zdolne do działań przeciwko statkom zmierzającym do ukraińskich portów.
25.10.2023

Kolejne kontrowersyjne nagranie sił zbrojnych Izraela. Żołnierze strzelają do Palestyńczyków na wodzie

Rozpoczęte przez Hamas walki przeciwko Izraelowi cechują się znaczną intensywnością, tocząc się w domenie lądowej, morskiej i powietrznej. Służby prasowe Sił Obronnych Izraela opublikowały kolejne nagranie z toczących się walk na Morzu Śródziemnym w strefie przybrzeżnej, na którym widać działania wymierzone w Palestyńczyków.
25.10.2023

Izraelska marynarka wojenna miała zlikwidować nurków Hamasu, którzy usiłowali przedostać się do kraju

Żołnierze sił specjalnych izraelskiej marynarki wojennej zlikwidowali nurków Hamasu, którzy usiłowali przedostać się do Izraela - przekazał we wtorek wieczorem rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) kontradmirał Daniel Hagari.
24.10.2023

Wypowiedź Prezydenta Zełenskiego w sprawie wycofywania się rosyjskich okrętów z Krymu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił we wtorek, że rosyjska Flota Czarnomorska "stopniowo ucieka z Krymu". Komentując plany utworzenia nowej rosyjskiej bazy morskiej w Abchazji - separatystycznym regionie Gruzji - zapewnił: "dosięgniemy ich wszędzie".
24.10.2023

Amerykański okręt zestrzelił rakiety i drony nad Morzu Czerwonym. Ich celem był prawdopodobnie Izrael

Na Morzu Czerwonym, w rejonie Zatoki Ormuz nie brakuje groźnych incydentów w związku z działalnością przemytników i piratów. Swój "wkład" w to ma również Iran, którego siły morskie dokonują prób zatrzymania tankowców, niekiedy powstrzymywanych przez okręty należące do koalicji międzynarodowej. Wieczorem 19 października br. władze USA podały, że jeden z niszczycieli US Navy, USS Carney, przechwycił rakiety i drony, które prawdopodobnie leciały celem ataku na Izrael.
20.10.2023

Udane ataki na Krym mają dla Ukrainy znaczenie strategiczne oraz propagandowe

Ukraińska kampania ataków na okupowany Krym ma konkretny wymiar wojskowy, ale także ważny aspekt wizerunkowy. Pokazuje zdolność Ukraińców do działania na duże odległości i do zuchwałych akcji sił specjalnych – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
18.10.2023

Armia Izraela chce uderzyć na Strefę Gazy z "powietrza, morza i lądu"

Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły, że kończą przygotowania do „znaczącej operacji lądowej” w Strefie Gazy. Wojsko planuje „poszerzenie ofensywy” oraz „atak z powietrza, morza i lądu” – przekazał w sobotę portal Times of Israel.
14.10.2023

Siły obronne Izraela uderzyły w cele morskie Hamasu

Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały, że uderzyły w szereg celów morskich Hamasu w Strefie Gazy. Zginął przy tym członek Hamasu próbujący przedostać się do Izraela przez morze, podał w środę rano portal Times of Israel.
11.10.2023

Izraelska marynarka wojenna udaremniła atak pięciu "terrorystów"

Izraelska marynarka wojenna udaremniła atak pięciu palestyńskich "terrorystów" na terytorium Izraela - poinformował w niedzielę rano rzecznik armii izraelskiej.
08.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Rzecznik armii Izraela: siły przeciwnika przeniknęły z wody, lądu i powietrza

Rzecznik izraelskiej armii poinformował, że w sobotę doszło do przeniknięcia sił palestyńskich na terytorium Izraela z morza, lądu i powietrza - wykorzystując w tym celu paralotnie.
07.10.2023

Rosja wycofała większość swojej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola

Rosja wycofała większość okrętów swojej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola do innych baz w Rosji i na Krymie - podał w środę "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich oficjeli i zdjęcia satelitarne. Według dziennika to wynik ukraińskich ataków na Krymie.
05.10.2023

Siły zbrojne Ukrainy: Rosyjskie okręty wojenne prowadzą działania w odległości 185 km od naszego wybrzeża

Rosyjskie okręty wojenne, operujące na Morzu Czarnym, już od dawna nie zbliżają się do brzegów Ukrainy kontrolowanych przez władze w Kijowie; jednostki wroga pozostają aktywne w odległości co najmniej 100 mil morskich, czyli około 185 km od naszych wybrzeży - oznajmiła w środę Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.
04.10.2023

Bułgaria: pozorowane ćwiczenia na Morzu Czarnym to rosyjski plan na zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża

Minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział w piątek, że Rosja wykorzystuje pozorowane ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, aby zablokować eksport ukraińskiego zboża, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Bułgarii - poinformowała bułgarska prasa.
30.09.2023

Rosjanie rozpoczęli budowę linii kolejowej, która miałaby być alternatywą dla Mostu Krymskiego

Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem; jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
28.09.2023

Kolejny zmasowany atak rosyjski na obwód odeski – uszkodzono infrastrukturę portową

Nad obwodem odeskim, na południu Ukrainy, zestrzelono w nocy 19 atakujących region dronów Shahed i 11 rakiet Kalibr; siły rosyjskie użyły również dwóch pocisków Oniks – powiadomili w poniedziałek rano przedstawiciele ukraińskiego wojska i władz. W wyniku ataku są zniszczenia w infrastrukturze portowej.
25.09.2023

SBU: udany atak na Krym z wykorzystaniem pocisków przeciwokrętowych Neptun

W nocy ze środy na czwartek skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu; operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
21.09.2023

Ukraińska armia: skutecznie zaatakowaliśmy punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej koło Sewastopola

Siły obrony Ukrainy skutecznie zaatakowały punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej koło Werchniosadowego pod Sewastopolem na okupowanym przez siły rosyjskie ukraińskim Krymie – poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy na Telegramie.
20.09.2023

Wicepremier Ukrainy: będzie więcej dronów, to będzie więcej naszych ataków i mniej okrętów Rosji

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu na Ukrainie produkcji bezzałogowców.
16.09.2023

Ukraiński wywiad wojskowy: okręty, które zaatakowaliśmy w stoczni w Sewastopolu, nie nadają się już do naprawy

Rosyjski okręt desantowy i okręt podwodny, które zaatakowaliśmy w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie, nie nadają się już do naprawy - powiedział w środę Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez agencję Ukrinform.
13.09.2023

Wicepremier Ukrainy: od lipca Rosja zniszczyła bądź uszkodziła 105 naszych obiektów infrastruktury portowej

Od 18 lipca rosyjskie wojska zniszczyły bądź uszkodziły 105 obiektów infrastruktury portowej Ukrainy - poinformował w środę ukraiński wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
13.09.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Elon Musk kazał wyłączyć sieć Starlink, żeby zablokować ukraiński atak na rosyjskie okręty

Elon Musk w ubiegłym roku wyłączył satelitarną sieć internetową Starlink, by zakłócić atak ukraińskich podwodnych dronów przeciwko flocie rosyjskich okrętów wojennych u wybrzeży Krymu - podała w czwartek CNN, powołując się na nieopublikowaną jeszcze biografię miliardera. Powodem miały być obawy o rosyjski odwet nuklearny.
07.09.2023

Kolejny atak dronów na obwód odeski. Są zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem

Nocny atak sił rosyjskich z użyciem dronów spowodował zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowały w poniedziałek rano władze regionu. Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów Shahed.
04.09.2023

Portowcy z Odessy ranni w nocnym ataku rosyjskich dronów

W ciągu ponad trzech godzin Rosjanie atakowali w nocy z soboty na niedzielę infrastrukturę portową w obwodzie odeskim – powiadomił szef władz regionu Ołeh Kiper. Przeciwnik zastosował drony uderzeniowe Shahed.
03.09.2023

SBU: morskie drony, którymi zaatakowano most na Krym, powstają w podziemnej fabryce

Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.
16.08.2023

Zadeklarowanym korytarzem humanitarnym wypłynął z Odessy pierwszy kontenerowiec

Z portu w Odessie wypłynął w środę kontenerowiec, który pozostawał tam od 24 lutego 2022 roku, tj. początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Powiadomił o tym ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko. To pierwsza jednostka wykorzystująca utworzony niedawno przez Ukrainę korytarz humanitarny - podała agencja Ukrinform.
16.08.2023

Ukraina wzywa świat do zdecydowanych kroków w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek wspólnotę międzynarodową do podjęcia zdecydowanych kroków wobec Rosji, która stwarza zagrożenia dla ruchu cywilnych statków i bezpieczeństwa handlu na Morzu Czarnym.
14.08.2023

Trzy rosyjskie nocne ataki na Odessę

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie trzykrotnie atakowali Odessę. Użyto 15 dronów bojowych i 8 wystrzeliwanych z morza pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostały odparte - poinformowało na Telegramie Operacyjne Dowództwo sił ukraińskich "Południe", cytowane przez Ukrinform.
14.08.2023

Rosja wykorzystuje cywilne statki do celów wojskowych

Rosyjska armia wykorzystuje do celów wojskowych cywilne statki operujące na Morzu Czarnym; przykładem jest tankowiec SIG, zaatakowany 4 sierpnia przez ukraińskie drony, a wcześniej dostarczający paliwo zgrupowaniu rosyjskiej marynarki wojennej w Syrii - powiadomił w czwartek Andrij Kłymenko, prezes kijowskiego Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych.
10.08.2023

Ukraina. Marynarka wojenna: uruchomiliśmy tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne

W czwartek uruchomiliśmy tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać nasze statki handlowe oczekujące dotychczas w portach; celem tej inicjatywy będzie też odblokowanie transportu zboża i produktów rolnych - oznajmił w rozmowie z agencją Reutera rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Ołeh Czałyk.
10.08.2023

Drony nawodne coraz ważniejszym elementem wojny morskiej

Ataki przy użyciu bezzałogowych statków nawodnych, czyli dronów nawodnych, są coraz ważniejszym elementem wojny morskiej i Ukraina wykorzystuje je do uderzania w rosyjskie morskie szlaki zaopatrzeniowe - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
09.08.2023

Powrót okrętu Oleniegorskij Gorniak do służby w bliskiej przyszłości mało prawdopodobny

Przywrócenie w bliskiej przyszłości do służby okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w piątek w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym, będzie dla Rosjan bardzo trudnym zadaniem - ocenił w sobotę Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
06.08.2023

Resort obrony W. Brytanii: uszkodzenie okrętu Oleniegorskij Gorniak to duży cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Poważne uszkodzenie okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym to duży cios dla rosyjskiej marynarki wojennej - ocenia w sobotę brytyjski resort obrony.
05.08.2023

Zdaniem eksperta atak na bazę floty w Noworosyjsku to zemsta Ukrainy za wycofanie się Rosji z umowy zbożowej

Przeprowadzony w nocy z czwartku na piątek atak na bazę floty w Noworosyjsku i uszkodzenie tam okrętu Oleniegorskij Gorniak to zemsta Ukrainy za wycofanie się Rosji z umowy zbożowej - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem na Telegramie Możem Objasnit'.
04.08.2023

Amerykanie zainteresowani przekazywaniem większej części pomocy dla Ukrainy przez Polskę

Strona amerykańska wyraziła zainteresowanie, by jeszcze większa część pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy trafiała tam przez Polskę - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
29.07.2023

Ukraina podejmuje dodatkowe działania, by chronić porty

Podjęliśmy dodatkowe działania, by zapewnić maksymalne działanie obrony przeciwlotniczej i chronić ukraińskie porty - poinformowała w sobotę Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu.
29.07.2023

Po środowym zmasowanym ataku rakietowym Rosja może przeprowadzić kolejny

Rosja może przeprowadzić kolejny atak rakietowy, w tym używając pocisków wystrzeliwanych z morza - ostrzegło w czwartek Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii. W środę armia agresora zaatakowała Ukrainę 36 rakietami manewrującymi.
27.07.2023

Rosjanie atakują Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego

Siły rosyjskie przypuściły w środę po południu atak na Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa pociski strącono nad obwodem winnickim.
26.07.2023

Atak sił rosyjskich na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim

Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy; obrażenia odniosło czterech robotników portowych – poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.
24.07.2023

Kolejny rosyjski atak na Odessę, zginęła jedna osoba, 18 rannych (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc 18, w tym dzieci, oraz niszcząc infrastrukturę mieszkalną i religijną - poinformowały w niedzielę nad ranem władze obwodowe.
23.07.2023

Zełenski. Rosja nie zdoła przekształcić Morza Czarnego w strefę samowoli i terroryzmu

Rosji nie uda się uczynić z Morza Czarnego strefy samowoli i terroryzmu; Ukraina wie, jak się obronić i współpracuje ze swymi partnerami - zapewnił w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.
21.07.2023

Bułgaria. Parlament pozbawił rosyjski koncern Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego nad Morzem Czarnym

Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął w piątek w pierwszym i drugim czytaniu ustawę o pozbawieniu rosyjskiego koncernu Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego Rosenec na północ od Burgas nad Morzem Czarnym. Nowy akt prawny ma wejść w życie za dwa tygodnie.
21.07.2023

ONZ: ataki Rosjan na ukraińskie porty mogą być naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego

Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
20.07.2023

Ukraina: samoloty F-16 pomogą nam zakończyć rosyjską blokadę naszych portów

Dzięki samolotom wielozadaniowym F-16 będziemy w stanie zakończyć rosyjską blokadę naszych portów - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał, maszyny będą wykorzystywane do patrolowania przestrzeni powietrznej i szlaków morskich.
20.07.2023

Zełeński: Zniszczone w rosyjskim ataku 60 tys. ton żywności miało trafić do Chin

W opublikowanym na portalu Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin. Działa Rosji określił jako "terror".
20.07.2023

Moskwa od czwartku będzie uznawać statki w drodze na Ukrainę za jednostki wojskowe

Rosja oświadczyła w środę, że od czwartku będzie uznawać statki płynące na Ukrainę po Morzu Czarnym za "potencjalne jednostki wojskowe" - podały agencje AFP i Ukrinform, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
19.07.2023

Ukraina. Alternatywna trasa morska dla eksportu produktów rolnych, inne kraje oferują pomoc

Ukraina tworzy tymczasową alternatywną trasę morską dla eksportu swoich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformował w środę p.o. ministra ds. społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Wasyl Szkurakow. Szlak ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii. Pomoc oferują także Chorwacja i Litwa.
19.07.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Media pokazały zdjęcia satelitarne uszkodzonego Mostu Krymskiego

Ukraińskie media pokazały w poniedziałek zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu prowadzącego na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jedno z przęseł mostu zostało całkowicie zniszczone i nie da się go naprawić.
17.07.2023

USA. Blinken: nawet jeśli są inne opcje eksportu ukraińskiego zboża, decyzja Rosji będzie miała mrożący efekt

Zarówno Ukraińcy, jak i my przyglądamy się, czy istnieją inne opcje, ale wycofanie się Rosji z inicjatywy zbożowej prawdopodobnie będzie miało mrożący efekt na eksport ukraińskiego zboża - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken.
17.07.2023

Prof. M. Milczanowski: państwa bałtyckie muszą być przygotowane do wojny

Ważne jest, by państwa bałtyckie były przygotowane do wojny. Tylko pokazywanie siły może powstrzymywać Rosję, powiedział PAP.PL profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Maciej Milczanowski.
11.07.2023

Ukraina. W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę prezydent Zełenski udał się na Wyspę Węży

W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski udał się na Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.
08.07.2023

Na Morzu Czarnym pełnią dyżur 4 rosyjskie okręty wyposażone w pociski Kalibr

Dowództwo Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że od godziny 11:00 w niedzielę 2 lipca na Morzu Czarnym służbę bojową pełni dziewięć rosyjskich okrętów, w tym cztery wyposażone w pociski manewrujące Kalibr, zdolne do wystrzelenia nawet 24 tego rodzaju.
02.07.2023

Ukraińcy zatopili rosyjski holownik wojskowy, Rosja potwierdza po roku

Po równym roku, rosyjska Flota Czarnomorska potwierdziła, że Ukraińcy zatopili holownik wojskowy Wasilij Biech.
20.06.2023

Rosja podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę w Sewastopolu na okupowanym Krymie

Moskwa podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu na okupowanym Krymie - informuje amerykański portal morski Naval News. Ssaki mogą dzięki temu częściej patrolować większy obszar wokół bazy.
15.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
13.06.2023

Chiny ostrzegły przed sojuszami wojskowymi "typu NATO" w rejonie Azji i Pacyfiku

Chiński minister obrony Li Shangfu występując w niedzielę na konferencji bezpieczeństwa w Singapurze, zorganizowanej w ramach tzw. Dialogu Shangri-La, ostrzegł przed tworzeniem w regionie Azji i Pacyfiku sojuszy wojskowych "typu NATO". Skrytykował też politykę USA w regionie.
04.06.2023

Ukraińska armia ostrzelała port w okupowanym Berdiańsku, statki uciekają

Armia ukraińska ostrzelała pozycje wojsk rosyjskich w porcie w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, z portu wypływają statki - podał w piątek portal Ukraińska Prawda. Portal powołał się m.in. na informacje od urzędników lojalnych wobec władz ukraińskich.
02.06.2023

ONZ: tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, o połowę mniej niż w kwietniu

Tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, to o połowę mniej niż w kwietniu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem działań w ramach umowy zbożowej zawartej pośrednio między Rosją a Ukrainą.
01.06.2023

Od początku wojny ukraińska armia miała zniszyć 18 rosyjskich okrętów

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły ukraińskie zniszczyły 18 okrętów rosyjskich; dokonały tego zarówno ukraińska marynarka, jak i wojska lądowe i inne jednostki - poinformował w środę dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ołeksij Nejiżpapa.
31.05.2023

W systemie kontroli ruchu statków na Morzu Czarnym utworzono rosyjski symbol Z

Prorosyjscy aktorzy, zapewne zdalnie podszywając się pod system kontroli ruchu statków, utworzyli na Morzu Czarnym prowojenny symbol Z, co ma wzmocnić morale przed spodziewaną ukraińską kontrofensywą - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
25.05.2023

Nocny atak dronów na rosyjski okręt

W kilku niezależnych, rosyjskich mediach pojawiła się informacja, że operujący na Morzu Czarnym rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs (w prasie określany często jako Ivan Khurs) został zaatakowany na Morzu Czarnym przez trzy drony. Atak miał zostać odparty. Jak dotąd ani ukraińskie, ani rządowe media z Rosji nie potwierdziły tego zdarzenia.
24.05.2023

Ukraina. W silnych nocnych ostrzałach Rosjanie użyli okrętów, samolotów i dronów

W ostrzałach Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie użyli pocisków Kalibr odpalonych z okrętów na Morzu Czarnym, pocisków manewrujących zrzuconych z bombowców Tu-95MS i dronów irańskich – poinformowało ukraińskie lotnictwo wojskowe.
14.05.2023

Rozpoczną się prace nad identyfikacją zagrożeń powojennych na Bałtyku

Komisarz UE ds. środowiska przekazał informację, że rozpoczną się prace nad identyfikacją wszystkich zagrożeń powojennych, środowiskowych, szczególnie na Bałtyku – poinformowała w sobotę na antenie telewizji Trwam minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.05.2023

Eksperci: konflikt o Tajwan wywołałby światowy kryzys gospodarczy, zagroził bezpieczeństwu Europy

Konflikt w Cieśninie Tajwańskiej poważnie zakłóciłby dostawy półprzewodników i doprowadził do globalnego kryzysu gospodarczego; odciągnąłby też uwagę USA od wschodniej flanki NATO, zagrażając bezpieczeństwu Polski i innych państw regionu – oceniają eksperci.
23.04.2023

Wywiad amerykański obawia się, że Waszyngton nie zdoła przewidzieć nadchodzącej inwazji Chin na Tajwan

Przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych wyrażają obawy, że USA nie będą w stanie zidentyfikować wczesnych sygnałów ostrzegawczych przed inwazją Chin na Tajwan. W oparciu o wyciekłe do mediów, tajne dokumenty Pentagonu, zwracają też uwagę na nasilającą się agresję Pekinu.
16.04.2023

Naftohaz: Trybunał zobowiązał Rosję do zapłacenia 5 mld USD odszkodowania za przywłaszczenie aktywów na Krymie

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zobowiązał Rosję do wypłacenia 5 mld dolarów odszkodowania na rzecz Naftohazu Ukraina za straty spowodowane przez nielegalne przywłaszczenie aktywów przedsiębiorstwa na okupowanym od 2014 roku Krymie – powiadomił w czwartek szef Naftohazu Ołeksij Czernyszow. Decyzja zapadła 12 kwietnia.
13.04.2023

Ukraińcy zapowiadają kolejne ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską

Wróg nie jest świadomy wszystkich szczegółów naszych działań, a to oznacza, że możemy zafundować rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wybuchową niespodziankę - oznajmił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jego wypowiedź przytoczył we wtorek portal strana.ua.
11.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym okręty z 20 rakietami Kalibr

Na Morzu Czarnym znajdują się obecnie rosyjskie jednostki, mogące przenosić 20 rakiet manewrujących Kalibr – powiadomiła w sobotę rzeczniczka wojsk na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
01.04.2023

Wysoka aktywność rosyjskiej floty na Morzu Czarnym po strąceniu amerykańskiego drona

Ukraińska armia obserwuje wzmożoną aktywność okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym, co może mieć związek ze strąceniem przez lotnictwo Rosji amerykańskiego drona MQ-9 – wynika z wypowiedzi rzeczniczki sił obrony na południu Ukrainy Natalii Humeniuk.
16.03.2023

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić atak na zajęte przez Rosję tereny nad Morzem Azowskim

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora; Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - powiadomił portal Politico.
16.03.2023

Korea Północna znów strzela

Korea Północna wystrzeliła we wtorek testowo dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku swoich wschodnich wód we wtorek jako demonstrację siły , poinformowała Korea Południowa.
14.03.2023

Zeebrugge bije rekord w przeładunkach rosyjskiego gazu i "wspomaga wojenny wysiłek Putina"

Prawie 4,3 miliona metrów sześciennych skroplonego rosyjskiego gazu ziemnego (LNG) trafiło do Belgii na pokładach gazowców w zeszłym roku. To około 70 procent więcej niż w 2021 roku i absolutny rekord - wynika z najnowszych danych firmy ICIS. "Belgijski terminal LNG wspomaga wojenny wysiłek Putina" - wskazuje belgijska telewizja VRT.
09.03.2023

Podejrzany rosyjski statek przedostał się na Morze Czarne. Mógł przewozić uzbrojenie

Rosyjski statek towarowy MV Sparta IV przedostał się na Morze Czarne z podejrzanym ładunkiem, najprawdopodobniej zaopatrzenia wojennego na potrzeby inwazji na Ukrainę. Jednostka została załadowana w Syrii i płynęła pod eskortą rosyjskiej marynarki wojennej. Chociaż Turcja zamknęła drogę wodną między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym dla rosyjskich okrętów, przepływ zaopatrzenia wojskowego trwa nadal.
07.03.2023

Ukraińska armia zlikwidowała trzy grupy zwiadowcze Rosjan operujące na łodziach motorowych

Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii poinformowało w mediach społecznościowych, że żołnierzom udało się zniszczyć w ciągu ostatniej doby trzy łodzie motorowe, wykorzystywane przez rosyjskie siły zbrojne do działań dywersyjnych i rozpoznawczych. Wspomniane walki miały miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego.
06.03.2023

W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy

Pomimo poniesionych strat sprzętowych i szkód w infrastrukturze stoczniowej Ukraina dąży do wzmocnienia swojego potencjału morskiego. W Mikołajewie zwodowano kolejny kuter artyleryjski projektu 58155.
27.02.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

Straty podważają elitarny status rosyjskiej piechoty morskiej

Oddziały rosyjskiej piechoty morskiej, uważane za elitarne, poniosły duże straty na Ukrainie, a ich zwiększone możliwości zostały ograniczone przez uzupełnianie ich składu osobowego niedoświadczonym, zmobilizowanym personelem - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
26.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Ukraiński ostrzał magazynów amunicji w okupowanym Mariupolu

Portal Ukraińska Prawda informuje, że w środę rano wojska ukraińskie przeprowadziły udany ostrzał rosyjskiego magazynu amunicji w okupowanym Mariupolu.
22.02.2023

Rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły ryby o wartości 175 mln euro

Norwescy dziennikarze zajmujący się gospodarką wyliczyli, że w zeszłym roku rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły 110 000 ton ryb o łącznej wartości 175 milionów euro (1,88 miliarda koron norweskich). To aż o 42 proc. więcej niż w 2021 roku.
19.02.2023

Rosja nielegalnie eksportowała broń do Sudanu Południowego

Niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia z siedzibą w Pradze ujawniła w czwartek, że co najmniej od 2019 roku rosyjski państwowy koncern zbrojeniowy Rosoboroneksport potajemnie sprzedawał broń do Sudanu Południowego; Moskwa łamała w ten sposób sankcje ONZ na dostawy uzbrojenia do tego państwa, obowiązujące od 2018 roku
16.02.2023

Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek 32 rakietami manewrującymi, 14 z nich zestrzelono – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w czwartek rano.
16.02.2023

Zmiana struktury ładunków obsługiwanych przez Port Kołobrzeg w wyniku sytuacji geopolitycznej

Sytuacja geopolityczna wynikająca z działań wojennych na terenie Ukrainy miała ogromny wpływ na strukturę ładunków obsługiwanych w kołobrzeskim porcie w 2022 roku.
14.02.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

Rosjanie w nocy zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży

Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało w sobotę Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.
12.02.2023

Zdaniem brytyjskiego resortu obrony Rosja nie będzie atakować przez Dniepr

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii jest zdania, że od czasu wycofania się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w delcie tej rzeki trwają potyczki, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by Rosja podjęła próbę szturmu w celu przekroczenia rzeki.
08.02.2023

BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną

Brytyjski koncern energetyczny w najnowszym opracowaniu „2023 Energy Outlook” wskazuje, że wojna u naszych wschodnich granic przyspieszy trend transformacji energetycznej, przejście na odnawialne źródła energii oraz rozwój niskoemisyjnej energetyki. Surowce kopalne będą odgrywać jednak kluczową rolę w następnych latach.
02.02.2023

Premier Norwegii zapewnia, że kraj sprzedając gaz, nie czerpie zysków z wojny na Ukrainie

Sprzedając gaz, nie czerpiemy zysków z wojny na Ukrainie; nie my ustalamy ceny - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store. Szef norweskiego rządu zapowiedział wieloletni pakiet pomocy dla Ukrainy.
01.02.2023

Prezes PKN Orlen: zerwaliśmy z uzależnieniem od rosyjskiego surowca

Spółka PKN Orlen zapewnia, że jest przygotowana do całkowitej rezygnacji z rosyjskiej ropy, jeżeli będą wprowadzone kolejne sankcje na jej import. Jej prezes Daniel Obajtek zaznaczył, że zerwali z uzależnieniem od rosyjskiego surowca, a obecnie 10% rosyjskiej ropy trafia do rafinerii grupy.
01.02.2023

Naczelny dowódca: nasze wojska zestrzeliły w czwartek 47 z 55 rosyjskich pocisków rakietowych

Ukraińskie wojska obrony przeciwrakietowej zneutralizowały w czwartek 47 spośród 55 rosyjskich pocisków manewrujących, wystrzelonych na terytorium Ukrainy w ramach kolejnego zmasowanego ataku wroga; 20 rakiet zniszczono w okolicach Kijowa - powiadomił na Telegramie naczelny dowódca Sil Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
26.01.2023

Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się tematem zalegających niebezpiecznych materiałów na dnie Bałtyku

Sejmowa Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
25.01.2023

Erdogan ponownie zaoferował prezydentowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w piątkowej rozmowie telefonicznej ponownie zaproponował ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych z Rosją - podały służby prasowe tureckiego prezydenta.
20.01.2023

Somalijskie siły zbrojne zajęły dawną bazę piratów

Minister Obrony Somalii Abdulkadir Mohamed Nur przekazał, że siły wierne rządowi w Mogadiszu zdobyły miasto portowe Harardhere, okupowane dotąd przez bojowników al-Shabaab. Dostęp do jednego z portów wybrzeża ma istotne znaczenie gospodarcze i polityczne. To również kolejne zwycięstwo od czasu rozpoczęcia w 2022 roku ofensywy przeciw islamistom oraz watażkom.
17.01.2023

Prezydent Erdogan ponowił ofertę mediacji między Rosją a Ukrainą

Biuro prasowe prezydenta Turcji podało, że podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem Tayyip Erdogan ponowił swoją ofertę mediacji dotyczących zakończenia konfliktu na Ukrainie.
16.01.2023

Rumuńskie media o wyprowadzeniu okrętów z Noworosyjska

Rosja niespodziewanie wyprowadziła na Morze Czarne 10 okrętów wojennych, które były zacumowane w porcie wojennym w Noworosyjsku - podały w sobotę rumuńskie media.
14.01.2023

Rosyjskie okręty opuszczają czarnomorskie porty - cisza przed burzą?

Port wojenny w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym nagle opuściły 11 stycznia br. najważniejsze, stacjonujące tam rosyjskie okręty. Mogą stanowić zagrożenie dla działalności ukraińskich portów oraz walczących sił, bądź stanowić jeden z aktów desperacji rosyjskiego kolosa na glinianych nogach.
12.01.2023

Putin wysyła na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w pociski hipersoniczne

Prezydent Władimir Putin wysłał w środę na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w hipersoniczne pociski nowej generacji. Ma to być sygnałem dla Zachodu, że nie cofnie się przed niczym w sprawie wojny na Ukrainie. Próbuje tworzyć wrażenie, że Rosja ma wciąż zdolności do jej prowadzenia.
05.01.2023

Prezydent Korei Płd. grozi zawieszeniem porozumienia wojskowego z Koreą Płn.

Prezydent Korei Płd Yoon Suk-yeol zagroził w środę zawieszeniem porozumienia wojskowego z 2018 r. z Koreą Płn. jeśli Pjongjang ponownie naruszy przestrzeń powietrzną jego kraju - poinformowała agencja Yonhap powołując się na sekretarza prasowego prezydenta.
04.01.2023

Rosjanie wznieśli kolejne umocnienia wokół portu w Sewastopolu na okupowanym Krymie

Główne miasto na półwyspie jest fortyfikowane przez rosyjskie siły okupacyjne. Są sugestie, że mogą obawiać się ukraińskiej kontrofensywy.
03.01.2023

Korea Południowa rozmawia z USA o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych

Prezydent Jun Suk Jeol oświadczył, że w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej Seul i Waszyngton dyskutują o możliwości przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń z udziałem elementów amerykańskich sił nuklearnych.
02.01.2023

Putin deklaruje wzmocnienie rosyjskiej marynarki wojennej

Władimir Putin zapowiedział wzmożenie tempa oraz zwiększenie wolumenu budowy okrętów dla rosyjskiej marynarki wojennej, która w zeszłym roku straciła m.in. krążownik rakietowy Moskwa, a także szereg innych jednostek nawodnych.
02.01.2023

Gospodarka morska w 2022 roku: wojna rosyjsko-ukraińska tematem numer jeden

Za nami 2022 rok, a przed kolejny, 2023, przez co możemy pokusić się na podsumowania dotyczące wydarzeń wpływających na globalną gospodarkę morską. Konflikt ukraińsko-rosyjski stanowi jeden z najważniejszych czynników o wpływie sięgającym daleko poza sektor morski.
31.12.2022

W ukraińskich portach od początku wojny utknęło 331 marynarzy z różnych państw świata. Walczą o przeżycie

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ukraińskich portach nadal tkwi 331 marynarzy z różnych państw świata. Uwięzieni na swoich statkach muszą walczyć o dostęp do żywności i opieki medycznej – poinformował portal Foreign Policy.
28.12.2022

SBU nakłada areszt na tony rudy żelaza ukrywanej w ukraińskich portach

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o wykryciu partii 160 tys. ton rudy żelaza, przechowywanej w portach ukraińskich, a należącej do firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa. Na mienie, warte prawie 49 mln USD, nałożono areszt.
27.12.2022

Ukraina. Marynarka wojenna: Rosja wysłała dalsze okręty na Morze Czarne

Rosja zwiększyła do czterech liczbę swoich okrętów wojennych na Morzu Czarnym mogących przenosić pociski manewrujące Kalibr - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę marynarka wojenna Ukrainy.
25.12.2022

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego natrafiono na 40 min

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono około 40 min wojskowych, podały w sobotę rumuńskie siły zbrojne.
10.12.2022

Rosja nie rezygnuje z „maksymalistycznych celów” wojny z Ukrainą

Instytut Badań nad Wojną podał w najnowszym raporcie ocenia, że pomimo sprzecznych sygnałów na temat celów „specjalnej operacji wojskowej” władze Rosji nie rezygnują z maksymalistycznych celów wojny przeciwko Ukrainie, czyli zmiany władzy i pozbawienia tego kraju możliwości obrony.
09.12.2022

Kownacki: Spóźnione embargo na rosyjską ropę

Embargo na zakup rosyjskiej ropy sprowadzanej drogą morską czy też ceny maksymalne na ropę to działania potrzebne, ale spóźnione, ocenia wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
07.12.2022

W Chersoniu otwarto wodny korytarz ewakuacyjny dla ludzi z okupowanego brzegu Dniepru

W Chersoniu uruchomiono w sobotę korytarz wodny do ewakuacji ludzi, znajdujących się na okupowanym przez Rosję lewym (wschodnim) brzegu rzeki Dniepr. Korytarz, którym można będzie przedostać się na tereny kontrolowane przez Ukrainę, będzie otwarty do poniedziałku.
03.12.2022

UE i G7 wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek wieczorem w nagraniu zamieszczonym na Twitterze, że UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską.
02.12.2022

Rosja straciła podczas wojny z Ukrainą 15 procent swojej Floty Czarnomorskiej

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych; stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.
02.12.2022

Ukraina. Trzy osoby zabite i siedem rannych w czwartek w obwodzie chersońskim

W ciągu minionej doby rosyjskie wojska 42 razy ostrzelały Chersoń i wyzwolone tereny w zachodniej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; w wyniku ataków wroga zginęły trzy osoby, a siedem zostało rannych - powiadomił w piątek lojalny wobec Kijowa szef władz Chersońszczyzny Jarosław Januszewycz.
02.12.2022

Generał Marczenko w Chersoniu: niebawem wyzwolimy wszystkie okupowane terytoria

Po wyzwoleniu Chersonia wkrótce usuniemy Rosjan ze wszystkich okupowanych terytoriów Ukrainy – zapewnił PAP ukraiński generał Dmytro Marczenko, spotkany na głównym Placu Wolności tego miasta.
21.11.2022

Przedłużenie umowy na eksport zbóż na Morzu Czarnym

Moskwa i Kijów przedłużyły o 120 dni porozumienie mające na celu złagodzenie światowych niedoborów żywności poprzez ułatwienie Ukrainie eksportu produktów rolnych z południowych portów Morza Czarnego. Rząd rosyjski zapowiedział że jego własne żądania nie zostały jeszcze w pełni uwzględnione.
17.11.2022

Ukraińskie drony bronią przeciwko rosyjskim okrętom

Ukraińskie ministerstwo obrony ujawniły wygląd dronów nawodnych, które zaatakowały rosyjskie okręty koło Sewastopola.
17.11.2022

Ukraiński okręt desantowy polskiej produkcji wciąż walczy

Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, to docierające z Ukrainy wiadomości każą sądzić, że jedyny ukraiński okręt desantowy jest wciąż zaangażowany w działania na froncie.
15.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

Tajemnica rosyjskiej ropy: Sprzedaż Vostok ogłoszona, a potem zdementowana

Jak podaje Bloomberg trading house, który posiada część udziałów, w sztandarowym projekcie naftowym Rosji poinformował, że jego udziały zostały zbyte za bezcen na rzecz nowo utworzonej spółki. A następnie oświadczył, że tak nie jest.
06.11.2022

Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie planują obronę w Chersoniu i zaczynają kampanię dezinformacyjną

Rosjanie stworzyli iluzję, że wycofują się z Chersonia, a w rzeczywistości wysyłają tam nowe wojska i przygotowują się do obrony w okupowanym mieście – powiedział w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow.
24.10.2022

Projekt noweli rozporządzenia w sprawie pomocy w sektorze rybołówstwa w zw. z wojną na Ukrainie

Pomoc finansową dla podmiotów w sektorze rybołówstwa w związku z agresją Rosji na Ukrainę zakłada opublikowany w czwartek na stronach RCL projekt noweli rozporządzenia w sprawie pomocy w ramach programu Rybactwo i Morze.
20.10.2022

Stoltenberg: NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream

NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
11.10.2022

Szef NATO: to największa próba aneksji terytorium w Europie od zakończenia II wojny światowej

Rosja próbuje anektować siłą największy obszar na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy tego nie uznają" - zadeklarował.
30.09.2022

Rosyjski wywiad? Niezidentyfikowane drony latały przy norweskich platformach wiertniczych

Przy platformach wiertniczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ostatnim czasie zaobserwowano niezidentyfikowane drony - pisze gazeta "Nettavisen". Według norweskich służb specjalnych PST po inwazji Rosji na Ukrainę można spodziewać się zwiększonej presji wywiadowczej.
24.09.2022

Przez wojnę w Ukrainie w porcie w Konstancy wybudowano 10 linii kolei towarowej

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w porcie w Konstancy, na wschodzie Rumunii, wybudowano 10 linii kolejowych przewozów towarowych. Obsługują one ładunki surowców docierających z Ukrainy, m.in. zbożem i metalami, podał w piątek bukareszteński portal Hotnews cytując władze największego rumuńskiego portu.
16.09.2022

Z Ukrainy odpłynęło w ramach korytarza 129 statków ze zbożem

Od początku obowiązywania umowy między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża z portów Ukrainy wypłynęło łącznie 129 statków, załadowanych 2,9 mln ton zboża - poinformował we wtorek koordynator ONZ ds. Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego Amir Abdullah.
13.09.2022

"Le Monde": francuski TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, a dyrektorzy koncernu nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek – informuje w środę dziennik „Le Monde”.
24.08.2022

Naukowiec: ponad 5 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ponad 5 tysięcy delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku inwazji Rosji na Ukrainę z powodu rosyjskich ostrzałów i manewrów - uważa ukraiński biolog Iwan Rusew, na którego wypowiedź powołuje się we wtorek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
23.08.2022

"Economist": spór Izraela z Libanem o złoża gazu może przerodzić się w wojnę

W regionie pełnym niekończącym się konfliktów może wybuchnąć wojna między Izraelem a Libanem, które spierają się o prawa do wydobycie podwodnych złóż gazu - informuje "Economist". Times of Israel podaje, że minister obrony Benny Ganc zapowiada, iż wojska izraelskie są "przygotowane na taki scenariusz".
22.08.2022

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do rekordowych zysków Aramco

Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował w pierwszym półroczu 2022 r. rekordowe zyski: blisko 88 mld dol. Przychód wzrósł o 90 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podała w niedzielę firma. Wzrost cen ropy, który wywindował dochody firmy, jest skutkiem wojny na Ukrainie.
14.08.2022

Rosjanie przerzucają systemy S-300 przez okupowany Mariupol

Siły rosyjskie przerzucają przez okupowany Mariupol nad Morzem Azowskim systemy rakietowe S-300, zapewne w pobliże linii frontu w obwodzie donieckim – oświadczył w środę doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.
10.08.2022

Władze Ukrainy: płonie zbiornik ropy w Rosji niedaleko okupowanego Mariupola

Płonie zbiornik ropy naftowej w rosyjskim Jejsku, który leży naprzeciwko okupowanego przez Rosjan ukraińskiego Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformował w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
10.08.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

W rosyjskim ostrzale zginął ukraiński właściciel dużej firmy z branży morskiej

W nocy 31 lipca w ostrzale ukraińskiego Mikołajowa zginął Ołeksy Wadaturski, ukraiński biznesmen trudniący się m.in. eksportem zbóż drogą morską.
02.08.2022

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
01.08.2022

Kolejna mina na Morzu Czarnym zdetonowana

Saperzy rumuńskiej armii przejęli w niedzielę wieczorem i zdetonowali minę na Morzu Czarnym - podało ministerstwo obrony w Bukareszcie. Dodało, że jej pojawienie się ma związek z wojną na Ukrainie.
01.08.2022

Ukraina czeka na gwarancje bezpieczeństwa by wznowić eksport zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy nie zostanie wznowiony bez gwarancji bezpieczeństwa dla właścicieli statków i towarów, jak i dla Ukrainy jako niepodległego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji AP.
13.07.2022

Ukraińskie zboże - Kijów blisko porozumienia z Rosją

Ukraina jest bliska zawarcia porozumienia z Rosją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe, co od końca lutego uniemożliwia rosyjska inwazja i blokada portów nad Morzem Czarnym - powiedział w środę w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika “El Pais” szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
13.07.2022

Ukraina. Rozpoczął się eksport zboża przez porty rzeczne na Dunaju

16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju, aby z tamtejszych ukraińskich portów rzecznych odebrać zboże, przeznaczone na eksport - poinformował w nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow.
12.07.2022

Ukraina. Władze: aresztowano aktywa Gazpromu, Rosnieftu i Rosatomu

Aktywa na kwotę 2,1 mld hrywien (334 mln zł) należące do rosyjskich koncernów Gazprom, Rosnieft i Rosatom zostały aresztowane w Ukrainie – poinformowała w piątek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
08.07.2022

Ukraina. Władze: Rosja zwiększyła liczbę swych okrętów na Morzu Czarnym

Rosja zwiększyła swoje zgrupowanie okrętów na Morzu Czarnym, obecnie jest na nich 40 pocisków rakietowych Kalibr – powiadomił Serhij Bratczuk, rzecznik administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy.
05.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Ukraina. Zełenski: zdobycie Wyspy Węży znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym

Wyspa Węży to punkt strategiczny, a jej zdobycie znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo na Facebooku. Wcześniej kancelaria Zełenskiego informowała, że Wyspa Węży została odbita z rąk żołnierzy rosyjskich.
01.07.2022

Prasa: osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego" w Stambule, zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy

Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował w poniedziałek, że osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero".
28.06.2022

Ukraina. Armia: trwa operacja przeciwko wojskom rosyjskim okupującym Wyspę Węży

Wojska ukraińskie nadal prowadzą ataki przeciwko siłom rosyjskim okupującym Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformowała w sobotę w telewizji państwowej Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Sił Zbrojnych Ukrainy.
25.06.2022

Ukraina. Armia: kolejne straty Rosji na południu, chcemy wypchnąć najeźdźców z Wyspy Węży

Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu kraju 20 rosyjskich żołnierzy, kilka pojazdów i dwa składy amunicji; trwa operacja mająca na celu wypchnięcie najeźdźców z Wyspy Węży – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
23.06.2022

Turcja: nasz statek handlowy opuścił Mariupol jako pierwsza zagraniczna jednostka

Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.
22.06.2022

Ukraina. Dziennikarz: około 60 rosyjskich żołnierzy zaginionych po ukraińskim ataku na wiertnie gazowe

Około 60 rosyjskich żołnierzy uznaje się za zaginionych po poniedziałkowym ukraińskim ataku na zajęte przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym; na platformach znajdowało się co najmniej 120 osób, potwierdzono ewakuację 27 wojskowych wroga - przekazał na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.
22.06.2022

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii: w Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem

„W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem” – powiedziała w wywiadzie dla PAP.PL Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".
22.06.2022

Ukraina. Deputowany: Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym

Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie Czornomornaftohazu na Morzu Czarnym – powiadomiła Ukraińska Prawda, powołując się na deputowanego Ołeksija Honczarenkę.
20.06.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Chiny. Import ropy naftowej z Rosji w maju wzrósł o 55 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Chiński import ropy naftowej z Rosji wzrósł o 55 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym do rekordowego poziomu w maju, wypierając Arabię Saudyjską jako głównego dostawcę, gdyż chińskie rafinerie skorzystały z przecenionych dostaw w obliczu sankcji nałożonych na Moskwę za jej inwazję na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera.
20.06.2022

Rosja przekonuje, że może ominąć embargo na ropę importowaną drogą morską

3 czerwca Unia Europejska przyjęła szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji (w tym Białorusi) za agresję na Ukrainę. KE wprowadziła embargo na ropę naftową sprowadzaną drogą morską. Do końca roku UE chce zrezygnować z importu około 90 proc. ropy z Rosji. Federacja przekonuje, że bez problemu może obejść wprowadzone zakazy.
17.06.2022

Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie

Prezydent Emmanuel Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie. Według francuskiego prezydenta Rumunia jest w trakcie realizacji inwestycji i może stanowić swego rodzaju „punkt łącznikowy" dla Europy.
17.06.2022

USA planują nową transzę broni dla Ukrainy, w tym rakiety przeciwokrętowe Harpoon

Administracja prezydenta Joe Bidena szykuje kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, która po raz pierwszy będzie zawierać rakiety przeciwokrętowe Harpoon - podali w środę reporterzy agencji Bloomberg. Wartość pakietu ma wynieść ponad 650 mln dol.
15.06.2022

Ukraina. Resort rolnictwa: szykujemy plan B, jeśli nie uda się odblokować eksportu morskiego

Ukraina szykuje plan B na wypadek niemożności odblokowania eksportu zboża drogą morską; w przygotowaniu są dodatkowe magazyny, by pomieścić zeszłoroczne i tegoroczne zbiory – ogłosił wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, cytowany w środę przez Ukrinform.
15.06.2022

Wojna w Ukrainie komplikuje sytuację w transporcie oceanicznym. Wstrzymane kontenery do Rosji blokują europejskie porty

Sytuacja w branży żeglugi oceanicznej nie zdążyła się jeszcze na dobre unormować po dwóch latach pandemii COVID-19, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie – kolejny czynnik zaburzający globalne łańcuchy dostaw i wpływający na wysoką inflację. Firmy żeglugowe już odczuły spadek popytu, a za tym poszła obniżka stawek frachtowych o ok. 25 proc.
15.06.2022

Cztery kraje regionu Morza Czarnego potwierdzają masową śmierć delfinów wskutek wojny

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.
03.06.2022

Ukraińska armia: zniszczyliśmy dwa rosyjskie okręty desantowe na południu

Siły ukraińskie zatopiły ostatniej doby dwa rosyjskie szybkie okręty desantowe na Limanie Dniepru i Bohu w południowej części Ukrainy – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.
02.06.2022

Rumunia. Eksperci: rany u delfinów dowodzą, że Rosja może używać bomb fosforowych

Poparzenia na ciele delfinów docierających do rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego dowodzą, że Rosja podczas inwazji na Ukrainę może stosować na tym akwenie bomby fosforowe - twierdzą biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24.
30.05.2022

Wizyta okrętów wojennych NATO w Helsinkach

W ten weekend w porcie w Helsinkach cumują cztery okręty wojenne NATO z USA, Francji i Niemiec, m.in. 190-metrowy okręt desantowy i niszczyciel. „To mocny polityczny sygnał, także dla Rosji, że nasi partnerzy są z nami na poważnie” – oświadczył w sobotę szef parlamentarnej komisji obrony Petteri Orpo.
28.05.2022

Władze obwodu odeskiego: otrzymaliśmy już tyle pocisków, że możemy zatopić całą Flotę Czarnomorską

Otrzymaliśmy już tyle amerykańskich pocisków przeciwokrętowych Harpoon, że możemy zatopić całą rosyjską Flotę Czarnomorską - oświadczył w sobotę na Telegramie rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. W piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział wzmocnienie tymi pociskami sił obrony wybrzeża.
28.05.2022

Zełenski: Nasze miasta są zniszczone, nasze morze jest zablokowane, ale my pozostajemy wolni

Przemawiając w piątek za pośrednictwem łącza wideo do społeczności Uniwersytetu Stanforda Wołodymyr Zełenski rozpoczął od odpowiedzi na pytanie, na które zwyczajowo odpowiadają kandydaci na Stanford : „Co jest dla ciebie najważniejsze i dlaczego?”
28.05.2022

Rosja chce wywieźć z Mariupola ukraińskie wyroby metalowe i zboże statkami pod obcą banderą

Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach - poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.
26.05.2022

Ukraina. Armia: Rosja szykuje prowokację z użyciem ukraińskiego okrętu koło Wyspy Węży

Rosja szykuje prowokację w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym; chce z przejętego ukraińskiego okrętu ostrzelać cywilne statki, wybrzeże Ukrainy albo innego państwa – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
26.05.2022

Zajęcie nadmorskiej Odessy wciąż kluczowe dla Rosji

Zajęcie i okupacja Odessy nad Morzem Czarnym pozostaje jednym z priorytetów sił rosyjskich – poinformowała w środę rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu.
25.05.2022

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od początku inwazji na Ukrainę

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje we wtorek Sky News za anonimowym źródłem cytowanym przez "New York Times".
24.05.2022

Tankowce z ropą stoją od lutego – a za nimi staje światowa gospodarka

Eksport irańskiej ropy do Chin gwałtownie spadł od początku wojny na Ukrainie, ponieważ Pekin preferował mocno przecenione rosyjskie baryłki, pozostawiając prawie 40 milionów baryłek irańskiej ropy przechowywanych na tankowcach na morzu w Azji i szukających nabywców.
22.05.2022

Ukraina. Władze: Rosjanie potwierdzają swoje straty na Wyspie Węży

W Rosji zaczęto potwierdzać straty swoich wojsk na Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformował w piątek Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego leżącego na południu Ukrainy.
20.05.2022

Ukraina: Rosjanie skupiają się na kierunku donieckim, okręty wciąż wspomagają

Wojska rosyjskie w ofensywie na Ukrainie skoncentrowały wysiłki na kierunku donieckim, gdzie stosują artylerię i lotnictwo; działania wojsk lądowych wspierają okręty rosyjskie na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
19.05.2022

Rosja się targuje: odblokowanie ukraińskich portów za zrewidowanie sankcji

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych stwierdził, że kryzys żywnościowy nie jest spowodowany blokadą ukraińskich portów a nałożonymi na Moskwę przez USA i UE sankcjami.
19.05.2022

Szwedzka Gotlandia przygotowuje się na ewentualny atak Rosjan

Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO.
19.05.2022

Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE

Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.
19.05.2022

Kowalczyk: Polska głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat; wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie; potrzeby są 5-6 razy większe - wskazał
19.05.2022

Ukraina. Władze: na Morzu Czarnym są rosyjskie okręty z 24 pociskami manewrującymi

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział w środę na briefingu, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr.
18.05.2022

Odessa i Mikołajów. Rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy

W środę rano wojska rosyjskie przeprowadziły kolejny atak rakietowy na obwód odeski – poinformowało dowództwo operacyjne Południe. Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zawiadamia o jednym rannym po ataku rakietowym w Mikołajowie.
18.05.2022

Ekspert wojskowy: nie ma już zagrożenia rosyjską operacją desantową w pobliżu Odessy

Praktycznie nie ma już zagrożenia rosyjską operacją desantu morskiego w pobliżu Odessy, ponieważ przeciwnik nie dysponuje wystarczającą liczbą okrętów; przeprowadzenie desantu z powietrza byłoby szaleństwem – ocenił ukraiński pułkownik Serhij Hrabski w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.
17.05.2022

Przez rumuńskie porty przeszło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy

Z rumuńskich portów wypłynęło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy od czasu najazdu Rosji na ten kraj - oszacował w poniedziałek rząd w Bukareszcie.
16.05.2022

Embargo na rosyjską ropę? Jeden kraj się sprzeciwia

W kwestii embarga na rosyjską ropę naftową UE jest „zakładnikiem jednego kraju” – powiedział w poniedziałek w Brukseli dziennikarzom litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
16.05.2022

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.
15.05.2022

Turcja: zaproponowaliśmy Ukrainie ewakuację drogą morską żołnierzy i cywilów z Azowstalu

Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie ewakuacji drogą morską rannych żołnierzy i cywilów przebywających w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, które są regularnie ostrzeliwane przez siły rosyjskie - przekazał w sobotę w wywiadzie dla Reutersa rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Moskwa nie zgodziła się na wykonanie tureckiego planu.
14.05.2022

Ukraina. Wywiad wojskowy: szpitale w Sewastopolu pełne rannych z Wyspy Węży

Rosyjscy okupanci ranni na Wyspie Węży na Morzu Czarnym są zwożeni do Sewastopola na Krymie, gdzie szpitale są już przepełnione – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.
14.05.2022

Ukraina. Szef wywiadu wojskowego: Wyspa Węży ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji; kto kontroluje wyspę, może kontrolować sytuację na morzu i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.
13.05.2022

Rosjanie stracili kolejny statek na Morzu Czarnym? Pożar okrętu zaopatrzenia [AKTUALIZACJA]

Ukraińskie media podają, że rosyjskie siły zbrojne straciły kolejny statek na Morzu Czarnym.
12.05.2022

W. Brytania. Ministerstwo obrony: trwają ukraińsko-rosyjskie walki o Wyspę Węży

Trwają walki na Wyspie Węży, gdzie Rosja próbuje wzmocnić znajdujący się tam odsłonięty garnizon. Umocnienie przez nią tam swojej pozycji pozwoliłoby jej zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
11.05.2022

Ukraina. Szmyhal: Rosja, blokując nasze porty, chce wywołać kryzys żywnościowy i uchodźczy

Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie – ocenił w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
09.05.2022

Premier Rumunii wezwał Niemcy do zwiększenia obecności wojskowej w regionie Morza Czarnego

Premier Rumunii Nicolae Ciuca wezwał w środę Niemcy do zwiększenia obecności wojskowej w regionie Morza Czarnego. Apel został skierowany podczas spotkania z przebywającym w Bukareszcie prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem.
04.05.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z Gospodarką Morską.
25.04.2022

Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności

Blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - wskazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
21.04.2022

Ukraina planuje atak na most łączący Rosję z okupowanym Krymem

„Jeśli pojawi się możliwość uderzenia na Most Krymski, łączący półwysep z Rosją, oczywiście to zrobimy” – zapowiedział w środę wieczorem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow na antenie Radia NW. „Zaatakowalibyśmy już ten most, gdyby była na to szansa” – dodał.
21.04.2022

Krążownik Moskwa miał wziąć udział w operacji desantu w Odessie

Siły ukraińskie zaatakowały krążownik Moskwa, gdy okręt zmierzał w stronę Odessy, gdzie miał wziąć udział w operacji desantowej – poinformowała w nocy z wtorku na środę matka jednego z rosyjskich marynarzy, którzy mieli przeżyć ostrzał okrętu. Jej słowa cytuje ukraińskie Radio Swoboda.
20.04.2022

Portal Meduza: na krążowniku Moskwa zginęło 37 ludzi

Na rosyjskim krążowniku Moskwa, który zatonął w ubiegłym tygodniu na Morzu Czarnym w wyniku trafienia ukraińskimi rakietami, zginęło 37 osób – podał powołując się na anonimowe źródło rosyjski niezależny portal Meduza. Oficjalnie władze Rosji nie poinformowały o stratach.
19.04.2022

Ukraińskie wojsko: rosyjskie okręty odpłynęły na prawie 200 km od naszych brzegów

Rosyjskie okręty wojenne odpłynęły na prawie 200 km od brzegów Ukrainy, ale ryzyko ataków rakietowych nie minęło – poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.
19.04.2022

Brytyjski historyk: Moskwa to pierwszy zatopiony rosyjski krążownik od 1941 roku

Moskwa to pierwszy utracony przez Rosję krążownik od 1941 roku, gdy Niemcy u wybrzeży Krymu zatopili Czerwoną Ukrainę - zauważył prof. Evan Mawdsley, znany brytyjski historyk specjalizujący się w historii Rosji i II wojny światowej, którego cytuje w piątek BBC.
15.04.2022

Pentagon potwierdza powód zatonięcia krążownika Moskwa

Rosyjski krążownik Moskwa zatonął na skutek uderzenia dwiema ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun - powiedział w piątek amerykańskim mediom przedstawiciel władz USA, cytowany przez Reutersa. Dodał, że w ataku ucierpieli rosyjscy marynarze, ale ich liczba jest nieznana.
15.04.2022

Kapitan krążownika Moskwa zginął, podaje szef MSW Ukrainy

Kapitan I rangi, dowódca rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa Anton Kuprin zginął podczas wybuchu i pożaru na pokładzie tego byłego flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej – poinformował w piątek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
15.04.2022

Ukraina. Morska straż graniczna: załogi krążownika Moskwa nie ewakuowano z powodu sztormu

Siłom rosyjskim z powodu sztormu nie udało się przeprowadzić ewakuacji załogi trafionego rakietami przez armię ukraińską krążownika Moskwa, który zatonął na Morzu Czarnym – poinformowała w piątek rzeczniczka morskiej straży granicznej Ukrainy Natalija Humeniuk na briefingu.
15.04.2022

Rosja. Opozycjonista: uratowano 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa; na okręcie było 510 żołnierzy

Potwierdzono informację o uratowaniu 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, zatopionego w czwartek na Morzu Czarnym przez ukraińskie siły zbrojne - przekazał w nocy z czwartku na piątek rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow.
15.04.2022

Krążownik Moskwa najdroższym utraconym przez Rosjan w Ukrainie elementem uzbrojenia

Ukraiński portal Forbes.ua podsumował, że od 24 lutego, czyli od początku inwazji na Ukrainę, rosyjska armia straciła łącznie 5260 jednostek sprzętu wojskowego o łącznej wartości ponad 10,8 miliarda dolarów. Najdroższym elementem utraconego uzbrojenia był wart około 750 milionów dolarów krążownik rakietowy Moskwa.
15.04.2022

Uratowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, los 496 nieznany

Uratowano 14 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa, zatopionego przez ukraińskie siły zbrojne; los 496 pozostałych żołnierzy z okrętu jest nieznany – przekazał w czwartek wieczorem na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.
15.04.2022

Sankcje i miny zmienią szlaki short sea shipping w Europie [GALERIA]

Napaść Rosji na Ukrainę wpłynęła nie tylko na globalne łańcuchy dostaw. W Europie drastycznie zmienił się układ połączeń short sea shipping. Morze Czarne praktycznie wypadło z gry.
11.04.2022

Wysiłki wojsk rosyjskich koncentrują się na zajęciu Mariupola nad Morzem Azowskim

Wojska rosyjskie kontynuują ofensywę mającą na celu zajęcie miast Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańskim oraz miejscowość Nowobachmutiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
10.04.2022

Shell nie zrezygnował z rosyjskich surowców

Chociaż Shell zadeklarował w marcu, że przestaje kupować rosyjską ropę i gaz, to koncern kupuje mieszankę oleju napędowego, która składa się w 49,99 proc. z paliwa z Rosji. Taką informację przekazał w piątek ekspert ds. energii agencji Bloomberg Javier Blas.
09.04.2022

Amerykański ośrodek ISW: Ukraińcy utrzymują kontrolę nad portem w Mariupolu

Port w południowo-zachodniej części Mariupola prawdopodobnie jest punktem oporu ukraińskich sił w mieście oblężonym przez rosyjskie wojska; można przypuszczać, że centrum zostało już opanowane przez żołnierzy okupanta - ocenił w piątek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według ekspertów ośrodka Rosjanie prawdopodobnie opanują miasto w najbliższych dniach.
08.04.2022

USA nakłada sankcje na United Shipbuilding Corporation

W związku rosyjską inwazją na Ukrainę rząd USA wprowadził nowe sankcje, obejmując nimi dwa rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, United Shipbuilding Corporation (USC) i firmę wydobywającą diamenty, Alrosa – poinformował w czwartek Departament Skarbu.
08.04.2022

Nocny atak rakietowy z morza na okolice Odessy

Rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, powodując zniszczenia - poinformował w nocy z czwartku na piątek portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze.
08.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

Paliwa w Polsce jedne z najtańszych Unii, przekonuje POPiHN

Polscy kierowcy nie płacą tak wysokich cen jak konsumenci z innych państw członkowskich UE – zapewniła w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. W marcu tego roku, po przeliczeniu na euro, tylko w trzech państwach UE paliwa były tańsze niż w Polsce – dodano.
07.04.2022

Turcja chce ewakować morzem ciała poległych w Mariupolu

Porozumieliśmy się z Turcją, która jest gotowa przeprowadzić dzisiaj (wtorek) drogą morską ewakuację osób rannych i ciał poległych ukraińskich żołnierzy z Mariupola. Realizacja tego przedsięwzięcia zależy jednak od zgody Rosji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wtorkowego briefingu prasowego.
05.04.2022

Brytyjczycy: miny w Morzu Czarnym uwolnione przez działania Rosjan

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielę odniosło się do kwestii znajdowanych w Morzu Czarnym min morskich. Departament stwierdził, że to rosyjskie działania sprawiły, że ładunki dryfują w akwenie.
04.04.2022

Rosja zaatakowała stoczniowy Mikołajów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja zaatakowała we wtorek rano Mikołajów, będący ważnym ośrodkiem stoczniowym.
29.03.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Ułatwienia dla marynarzy i kierowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę transportową w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - podała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy m.in. dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski.
26.03.2022

Ukraina i Rosja wymieniły jeńców. Cywilni marynarze wrócą do domów

Ukraina i Rosja przeprowadziły pierwszą wymianę jeńców - poinformowała w czwartek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. 10 ukraińskich wojskowych wymieniono na 10 rosyjskich.
24.03.2022

Wicepremier Ukrainy: mamy nadzieję, że wojskowi z Wyspy Węży będą wymienieni na rosyjskich marynarzy

Ukraina ma nadzieję, że w najbliższym czasie jej wojskowi z Wyspy Węży zostaną wymienieni na rosyjskich marynarzy - informuje w środę portal Suspilne, powołując się na ukraińską wicepremier Irynę Wereszczuk.
23.03.2022

Bangladesz wnosi o 22,4 mln dolarów odszkodowania za statek ostrzelany przez Rosjan

Bangladeski państwowy operator będzie chciał uzyskać 22,4 miliony dolarów od swojego ubezpieczyciela za statek handlowy trafiony przez pocisk na Morzu Czarnym. Jest to pierwsze duże żądanie odszkodowania w związku z wojną w Ukrainie.
22.03.2022

CIT: prawdopodobieństwo desantu rosyjskiego w Odessie jest obecnie niskie

Groźba rosyjskiego desantu morskiego w Odessie jest obecnie niewielka, bo wszystkie brygady rosyjskiej piechoty morskiej przerzucone na Ukrainę uczestniczą już w walkach w innych miejscach - oceniają dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team (CIT).
21.03.2022

Ukraińcy zniszczyli rosyjską łódź desantową Raptor

Ukraiński pułk Azow biorący udział w walkach o Mariupol poinformował, że zniszczone zostały dwa rosyjskie czołgi i łódź patrolowa projektu 03160 Raptor.
21.03.2022

Polska postuluje kolejne sankcje na rosyjską ropę, gaz i węgiel

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli apelował w piątek m.in. o objęcie sankcjami gazu, ropy i węgla jako głównych źródeł dochodów Rosji – dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Sadoś podkreślał na spotkaniu, że jeśli UE nie przestanie kupować tych surowców od Rosji, będzie dostarczać Putinowi pieniądze na finansowanie wojny na Ukrainie.
18.03.2022

Ukraina. Obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski pocisk wystrzelony z okrętu

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w piątek trzy rosyjskie pociski manewrujące nad obwodem winnickim i jeden, wystrzelony z okrętu, nad obwodem odeskim – poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikaty władz i wojska.
18.03.2022

Urząd Morski Panamy: na Morzu Czarnym Rosja zatopiła nasz statek handlowy

Władze Urzędu Morskiego Panamy (AMP) ogłosiły, że wskutek działań zbrojnych na Morzu Czarnym ostrzelane i uszkodzone zostały trzy płynące pod banderą tego kraju statki handlowe. Sprecyzowały, że atak na statki został przeprowadzony przez rosyjskie siły zbrojne.
17.03.2022

Japońskie media: rosyjskie okręty wiozą sprzęt na Ukrainę

Cztery duże rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę Tsugaru i kierują się na zachód; mogą przewozić sprzęt wojskowy i żołnierzy do walki na Ukrainie – poinformowały w czwartek japońskie media, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony.
17.03.2022

Ekonomista: Polska może stać się zapleczem produkcyjnym Europy

Polska może stać się zapleczem produkcyjnym Europy, jeżeli stworzy przepisy ułatwiające lokowanie się firm, które wycofują się m. in. z Rosji - powiedział PAP prodziekan kolegium finansów i ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego dr Błażej Podgórski.
17.03.2022

Ukraina. Sztab Generalny potwierdza informacje o ruchu rosyjskich okrętów w kierunku Odessy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdza informacje o ruchu rosyjskich okrętów w kierunku Odessy - pisze we wtorek agencja Ukrinform.
16.03.2022

Szef MSZ Ukrainy: zamknijcie porty dla Rosjan, bojkotujcie działające tam firmy, nałóżcie nowe sankcje

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że świat stoi u progu czwartej rundy międzynarodowych sankcji gospodarczych na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.
14.03.2022

Pieniądz nie śmierdzi. Chiny a konflikt rosyjsko-ukraiński

Chiny w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego zachowują zachowawcze stanowisko oparte na wieloletnim partnerstwie gospodarczym z Rosją. Konflikt może stanowić świetną okazję dla chińskich interesów mogących żerować na rosyjskich problemach gospodarczych wywołanych międzynarodowymi sankcjami.
14.03.2022

Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja zablokowała ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego

Rosyjskie siły morskie zablokowały ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego, odcinając Ukrainę od handlu morskiego - poinformowało w niedzielę wieczorem w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.
14.03.2022

Ukraina. Sekretarz rady bezpieczeństwa: Rosjanie przygotowują się do desantu w Odessie

Rosjanie przygotowują się do desantu w Odessie i obwodzie odeskim - powiedział w niedzielę wieczorem sekretarz Rady bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
13.03.2022

Interfaks-Ukraina: Rosja straciła dostęp do 300 mld USD swoich rezerw

Ze względu na sankcje USA, Europy i ich sojuszników, które zablokowały Rosji dostęp do części jej rezerw złota i walut, kraj ten nie może wykorzystać prawie połowy z nich, około 300 mld dolarów - podała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, cytując wypowiedź rosyjskiego ministra finansów Antona Siłuanowa.
13.03.2022

DCT: długofalowe skutki wojny w Ukrainie dla terminalu nie do przewidzenia

Dyrektor generalny terminalu DCT Charles Baker potwierdził, że terminal obsługiwał wiele połączeń do i z portów rosyjskich, ale stwierdził także, że długofalowe skutki wojny w Ukrainie dla DCT i portów na Bałtyku są nie do przewidzenia.
13.03.2022

Administracja portów Ukrainy straciła kontakt z pracownikami portu w Mariupolu

Administracja Portów Morskich Ukrainy (AMPU) poinformowała w sobotę na Facebooku, że straciła kontakt z pracownikami morskiego portu handlowego w Mariupolu.
12.03.2022

Pyzik: liczymy na modyfikację przez KE polityki klimatycznej

Pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotr Pyzik liczy, że KE zaproponuje nowe podejście do polityki klimatycznej, uwzględniające sytuację po wybuchu wojny. Zaznaczył, że wszystkie zmiany muszą mieć zgodę strony społecznej.
12.03.2022

Kanada ogłasza nowe sankcje wobec Rosji

Kanada wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, które obejmą pięciu wysokich rangą urzędników rosyjskich oraz 32 podmioty rosyjskiego sektora obronnego; te osoby i podmioty są współodpowiedzialne za rosyjską inwazję na Ukrainę – poinformował w piątek premier Justin Trudeau.
11.03.2022

Biden: Razem z UE i G7 zawiesimy normalne stosunki handlowe z Rosją

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i państwami G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego (MFN). Ogłosił też, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek MFW i Banku Światowego, oraz zapowiedział zakaz importu rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza.
11.03.2022

Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały weszły do ukraińskich tłoczni

Rosyjskie oddziały weszły do dwóch tłoczni na wschodzie Ukrainy, stwarza to zagrożenie dla przesyłu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy - poinformował w czwartek ukraiński operator przesyłowy gazu GTSOU.
10.03.2022

Zarabianie na wojnie. Europejskie ceny są około 18 razy wyższe niż kontrakty terminowe w USA

Ceny gazu ziemnego osiągnęły w Europie rekordowy poziom. Inwazja Rosji na Ukrainę wykorzystana została do skokowego podniesienia cen przez wszystkich graczy.
08.03.2022

Ukraińskie siły zbrojne: po ukraińskim ostrzale rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy

Rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy po tym, gdy został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy.
07.03.2022

Branża TSL w obliczu wojny w Ukrainie

Ponad 60 proc. firm z sektora TSL boi się konsekwencji gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wskazują najważniejsze zagrożenia.
07.03.2022

Rosyjska marynarka wojenna grupuje się na Morzu Czarnym [WIDEO]

Na nagraniu z zachodniego Krymu można zobaczyć znaczną część rosyjskiego zgrupowania marynarki wojennej na Morzu Czarnym.
03.03.2022

Naftoport ma plan na nagłe sytuacje związane z zaopatrzeniem w ropę i paliwa

Naftoport z Grupy PERN jest przygotowany do pokrycia całego zapotrzebowania na morskie przeładunki ropy naftowej oraz paliw. Sama część paliwowa PERN jest także odporna na sytuacje nadzwyczajne. Kontynuowane są tam inwestycje umożliwiające zwiększanie zdolności operacyjnych - przekazała spółka.
03.03.2022

Iberdrola światowy lider w dziedzinie energetyki wiatrowej - zamraża ceny, aby uchronić klientów przed podwyżkami energii spowodowanymi inwazją na Ukrainę

Iberdrola zamraża ceny, by uchronić klientów przed podwyżkami cen energii spowodowanymi inwazją na Ukrainę - poinformował w środę Reuters.
03.03.2022

Litwa chce zamknąć swoje porty dla rosyjskich statków

Litewski rząd ma podjąć w środę decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu zawijania rosyjskich statków do litewskich portów w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował Reuters, powołując się na agencję informacyjną krajów bałtyckich BNS.
02.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Shell wycofuje się ze współpracy z Gazpromem

Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell ogłosił w poniedziałek, że w efekcie napaści Rosji na Ukrainę wycofuje się ze wszystkich przedsięwzięć z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom. Dzień wcześniej podobną decyzję podjął brytyjski koncern BP.
01.03.2022

Putin postawił w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w niedzielę w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania, do których należy broń nuklearna.
27.02.2022

Rosyjskie wojska w okolicy Kachowskiej Elektrowni Wodnej niedaleko Morza Czarnego

Rosyjskie siły lądowe zaobserwowano w Nowej Kachowce na południu Ukrainy, w pobliżu Kachowskiej Elektrowni Wodnej na Dnieprze – informuje w sobotę Reuters, powołując się na zdjęcia satelitarne.
27.02.2022

[AKTUALIZCJA] Pentagon: na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych żołnierzy, w inwazję zaangażowano połowę zgromadzonych wojsk

W ciągu ostatniej doby na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych rosyjskich żołnierzy, a w inwazję zaangażowano już około połowy wojsk zgromadzonych przy granicy - poinformował w sobotę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, najcięższy bój toczy się pod Charkowem.
26.02.2022

Ranny marynarz po uderzeniu rakiety w japoński statek na Morzu Czarnym

Jeden członek załogi został ranny w wyniku uderzenia rakiety w pływający pod panamską banderą statek transportowy Namura Queen – przekazał w sobotę japoński właściciel jednostki. Według ukraińskiej agencji spedycyjnej Stark Shipping rakietę wystrzelili Rosjanie.
26.02.2022

Ostrzał Sumy, Połtawy i Mariupola z okrętów wojennych pociskami Kalibr

Dowództwo ukraińskiej armii podało w sobotę rano, że Rosjanie z okrętów na Morzu Czarnym odpalają pociski manewrujące Kalibr w kierunku Sumy, Połtawy i Mariupola - poinformowała agencja Reuters.
26.02.2022

CBA: odbyło się spotkanie szefów służb Państw Regionu Bałtyckiego; dot. sytuacji na Ukrainie

Z inicjatywy Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzeja Stróżnego, odbyło się spotkanie szefów służb Państw Regionu Bałtyckiego - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA. Spotkanie dotyczyło sytuacji na Ukrainie.
26.02.2022

Pentagon: rosyjski atak przebiega z trzech stron - odpalono ponad 100 pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu z okrętów na Morzu Czarnym

Widzimy obecnie początkowe stadium rosyjskiej inwazji na Ukrainę na wielką skalę i przebiega ona z Krymu, Białorusi i z północnego wschodu - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Zaobserwowano też wojska na północny zachód od Kijowa. Celem jest obalenie władz Ukrainy.
24.02.2022

Pełne amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 AG - od 2 marca

Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach.
24.02.2022

Ukraina poprosiła Turcję o zamknięcie cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów

Ukraina zwróciła się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów i apeluje o sankcje na Rosję - przekazał ambasador Ukrainy w Turcji.
24.02.2022

M/S Wilhelm Gustloff – 77. rocznica tragicznej katastrofy na wodach Bałtyku

Ten piąty co do wielkości w momencie wybudowania niemiecki statek pasażerski przed drugą wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym nazistowskiej organizacji „Kraft durch Freude”. Nazwa statku "Wilhelm Gustloff" została nadana na cześć zamordowanego członka NSDAP. Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła w 1938 roku. Od tego czasu do sierpnia 1939 roku jednostka wykonała aż 50 podróży wycieczkowych w różne rejony świata.
30.01.2022

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach, pragnie przypomnieć i zaznaczyć ich rolę w historycznym procesie walk i budowy wolnej Polski.
11.08.2020

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.