• <

Wynik wyszukiwania - "gospodarka" - Wiadomości

W czwartek w PE głosowanie, które może uderzyć w polskie przetwórstwo rybne

W czwartek posłowie do Parlamentu Europejskiego będą głosować nad regulacjami, które - jeśli nie zostaną odrzucone - uderzą w sektor przetwórstwa rybnego w Polsce. Gra toczy się o gałąź gospodarki wartą dla naszego kraju 2,5 mld euro rocznie i o kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionach dotkniętych strukturalnym bezrobociem.
10.04.2024

100 dni Ministerstwa Infrastruktury. Podsumowanie prac rządu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka podsumował 100 dni prac resortu w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.03.2024

Ekspert: Komercjalizacja patentów to więcej pieniędzy na badania i rozwój

W perspektywie 3-4 lat można się spodziewać się wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i nakładów na badania, jeśli patenty będą komercjalizowane – powiedział dr hab. Tomasz Ingram z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, komentując nowy raport Europejskiego Urzędu Patentowego.
19.03.2024

Kirgistan nowym członkiem Międzynarodowej Organizacji Morskiej

Republika Kirgistanu przystąpiła do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Agencja wchodząca w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych, odpowiedzialna za regulację żeglugi, liczy obecnie 176 państw członkowskich. Jest to o tyle interesująca sytuacja, że to kolejny członek będący krajem śródlądowym, pozbawionym dostępu do morza.
09.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Kancelaria Premiera: Relacje polsko–norweskie mogą być wzorem dla innych państw na świecie

Premier Donald Tusk spotkał się z Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem. To kolejny lider polityczny, który w ostatnim czasie odwiedził Warszawę. Głównymi tematami rozmów Premierów była wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo w regionie, a także współpraca energetyczna. Szef polskiego rządu podkreślił wyjątkowe relacje jakie łączą Polskę i Norwegię, która jest kluczowym partnerem dla naszego kraju.
28.02.2024

Rekordowy rok dla największych polskich portów morskich - ponad 145 mln ton przeładowanych towarów

Miniony rok był kolejnym, w którym zanotowano rekordowe wyniki przeładunkowe w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Polskie porty zanotowały wzrost przeładunków wynoszący 145,7 mln ton. To niemal 10% więcej w stosunku do 2023 roku (133 mln ton).
22.02.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

PIE: polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu

PKB wzrosło w 4 kwartale o 1 proc. r/r, a polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w środowym komunikacie. Dodano, że w tym roku zobaczymy wyraźne przyspieszenie aktywności gospodarczej.
14.02.2024

MFW: Wojna między Izraelem i Hamasem zagraża światowej gospodarce

Wojna między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy i ataki Huti w pobliżu Jemenu stanowią zagrożenie dla światowej gospodarki – ostrzegła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.
13.02.2024

Założenia zmiany ustawy o działach: nowy dział "gospodarka surowcami energetycznymi"

Utworzenie nowego działu administracji rządowej "gospodarka surowcami energetycznymi" na bazie dotychczasowych działów "gospodarka złożami kopalin" i "energia" przewidują opublikowane w środę założenia zmiany ustawy o działach.
31.01.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje w wysokości 33 mln funtów na zieloną transformację portów i statków

Brytyjskie władze ogłosiły 26 stycznia br. podmioty, które otrzymają dofinansowanie rządowe w wysokości 33 mln funtów na rozwój ekologicznych technologii dla portów i statków. Ma to przyspieszyć wyścig państwa w kierunku dekarbonizacji sektora morskiego, przy jednoczesnym wspieraniu miejsc pracy w społecznościach przybrzeżnych w całym kraju, pomagając rozwijać gospodarkę w dłuższej perspektywie.
29.01.2024

Gospodarka Chin na fali wznoszącej. Sama nie ożywi transportu morskiego i portów

Ożywienie gospodarki chińskiej ostatnich 3 kwartałach 2023 r. jest sygnałem dla wielu gospodarek, że handel światowy się ożywi, a wraz z nim ożyje transport morski i porty. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie utrzymujących się pozytywnych symptomów wzrostu aktywności we wszystkich wiodących obszarach gospodarki. Dzieje się tak pomimo, a może nawet w wyniku nałożonych przez Stany Zjednoczone sankcji.
14.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

ING: w 2024 r. wzrost polskiej gospodarki przyspieszy

Wzrost polskiej gospodarki w 2024 r. przyspieszy, PKB wzrośnie o ok. 3 proc. r/r; nie poprawi się dostępność pracy, wzrosnąć może za to konkurencja o pracownika - prognozuje we wtorek ING. Bank oczekuje też kontynuacji dezinflacji.
02.01.2024

Etiopia chce odzyskać dostęp do Morza Czerwonego. Wydzierżawi wybrzeże od separatystycznego Somalilandu

Od czasu utraty dostępu do morza z powodu secesji Erytrei władze etiopskie szukają sposobu na odzyskanie możliwości korzystania z portów morskich i tym samym włączenia się na nowo w międzynarodową gospodarkę morską. Ma to być impuls dla rozwoju państwa i przepływ towarowy. W związku z tym kraj wydzierżawi od nieuznawanej międzynarodowo Republiki Somalilandu 20 km morza. W zamian Etiopia jako pierwsza uzna to separatystyczne państwo Somaliland i obiecuje zapewnić mu udziały w Ethiopian Airlines
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Rośnie grono firm rezygnujących z żeglugi przez Morze Czerwone

Po tym jak cztery z największych przedsiębiorstw żeglugi kontenerowej na świecie ogłosiły w ciągu zaledwie dwóch dni zaprzestanie i zawieszenie wszystkich operacji żeglugowych przez Morze Czerwone w następstwie ataków rebeliantów Huti na statki, dołączają do nich kolejne firmy. Rosną obawy w związku z ostrzałami rakietowymi i próbami porwań jednostek morskich.
19.12.2023

Grzegorz Puda: polskie porty stanowią konkurencję dla niemieckich

Nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla niemieckich portów. Możliwości przeładunkowe polskich portów stale rosną. Duża część wpływów do naszego budżetu to właśnie opłaty z tytułu cła i opłaty portowe - powiedział w sobotę w TVP INFO minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
26.11.2023

PSEW przygotował pięciopak rozwiązań dla lepszego wykorzystania potencjału wiatru na morzu

Konieczność przyspieszenia procedur dotyczących realizacji projektów morskich farm wiatrowych, rewizja planów oraz umożliwienie przyłączania magazynów energii, elektrolizerów lub paneli fotowoltaicznych do morskich farm wiatrowych to tylko niektóre z propozycji legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) zaprezentowane podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
24.11.2023

Spadek przychodów HHLA. Spółka w obliczu wyzwań makroekonomicznych

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku obserwujemy spadek przychodów i zysków spółki Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA). Napięcia geopolityczne na scenie światowej sprawiają, że popyt konsumencki i przemysłowy podlegają presji, a ożywienie gospodarcze po pandemii staje się trudniejsze.
16.11.2023

Doradca prezydenta Ukrainy: Polska kluczowym partnerem w transporcie towarowym

Polska pozostaje kluczowym partnerem Ukrainy w transporcie towarowym, dlatego problem blokowania granicy przez jej przewoźników powinien zostać rozwiązany w drodze negocjacji - oświadczył w sobotę w ukraińskiej telewizji Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Ukrinform.
05.11.2023

Bloomberg: Polska wśród krajów korzystających na zmianach powodowanych rywalizacją USA i Chin

Polska obok Meksyku, Wietnamu, Indonezji i Maroka jest jednym z kluczowych krajów w zmieniającej się gospodarce światowej, które najbardziej korzystają na zmianach w globalnych łańcuchach dostaw wynikających z rywalizacji USA i Chin - wynika z analizy opublikowanej przez Bloomberga. Raport wskazuje na znaczenie Polski w kontekście produkcji baterii.
04.11.2023

Nowe amerykańskie sankcje na Rosję, na liście m.in. firmy związane z terminalem Arctic LNG 2

Resorty dyplomacji, finansów i handlu USA ogłosiły w czwartek nową rundę sankcji na Rosję, obejmującą ponad 200 podmiotów z przemysłu zbrojeniowego oraz innych kluczowych sektorów gospodarki, a także firmy z Chin, Turcji i ZEA, zaangażowane w omijanie dotychczasowych restrykcji.
02.11.2023

Analityk PIE: słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów

Słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą wciąż negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów, oczekiwania niemieckich konsumentów również sugerują pesymizm - zauważa w komentarzu do najnowszych danych o PMI dla polskiego przemysłu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.
02.11.2023

Equinor dołączył do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Sasin: energetyka jądrowa ma być mocniejszym filarem polskiej energetyki

Polska energetyka powinna opierać się o dwa filary: odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową. To energetyka jądrowa ma być tym filarem mocniejszym, powiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Forum Krynica 2023.
14.09.2023

Rzecznik rządu: import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo

Nie możemy się godzić na to, aby aktualna sytuacja doprowadzała do destabilizacji rynku rolnego w Polsce; import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo, podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
12.09.2023

Rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

W czwartek rano w Bukareszcie rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza; uczestniczą w nim między innymi prezydenci Polski i Rumunii - Andrzej Duda i Klaus Iohannis oraz przedstawiciele środowisk biznesowych z wielu krajów.
07.09.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
04.07.2023

30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom

Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie instytucja rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych agencji rozwoju regionalnego w Polsce. Powstała z inicjatywy władz województwa oraz przy aktywnym udziale przedsiębiorstw reprezentujących najważniejsze sektory gospodarki regionu tj. portowy, paliwowo-energetyczny, finansowy, budownictwa i konsultingu. Tworząc Agencję skorzystano z doświadczeń państw Unii Europejskiej.
16.05.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Wodór paliwem, które rozwiąże bolączki branży transportowej?

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
04.05.2023

VI edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Zbliża się kolejna, VI edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. W dniach 19-20 czerwca 2023 r. prelegenci oraz uczestnicy spotkają się w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
23.04.2023

Gospodarka Chin nabiera tempa po zniesieniu polityki „zero covid”

Po zniesieniu surowych przepisów covidowych chińska gospodarka rosła w pierwszym kwartale szybciej od przewidywań, ale globalne spowolnienie może komplikować sytuację w kolejnych miesiącach – podała agencja Reutera, cytując nowe dane oficjalne.
18.04.2023

Deglobalizację odkładamy na później. Popyt na handel morski nie spadnie

Zawirowania i załamanie morskich łańcuchów logistycznych w czasie pandemii Covid-19 i po rosyjskiej napaści na Ukrainę wywołały dyskusję na temat deglobalizacji i konieczności powrotu do skracania odległości między dostawcami a rynkami. Jak zwykle, zanim doszło do realizacji pomysłów zaczęły się dyskusje i rozważania na temat możliwości powrotu do produkcji lokalnej. Realne działania są korygowane przez żądzę zysku i strategie cięcia kosztów.
11.04.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. Startuje 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

Już 13-14 kwietnia 2023 roku w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. To najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
20.03.2023

PRS w rozmowach o polsko-chińskiej współpracy gospodarczej

O rozwoju polsko-chińskiej współpracy gospodarczej oraz aktualnej sytuacji gospodarczej w Chinach rozmawiali w Szanghaju ambasador RP w ChRL oraz przedstawiciele polskiego biznesu, aktywni w Państwie Środka.
01.03.2023

Agencja Rozwoju Pomorza podpisała porozumienie o współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego z Odessy

Zawarta 16 stycznia 2023, umowa o współpracy pomiędzy Agencją Rozwoju Pomorza a Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Odeskiego ma służyć przykładem utrzymywania korzystnych, polsko-ukraińskich relacji. Celem podjętego partnerstwa jest realizacja projektów o charakterze gospodarczym.
06.02.2023

Porty Francji – nie tylko porty morskie. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Francja, zaraz po Niemczech jest największym importerem i eksporterem różnorakich dóbr w Europie. Predestynuje to posiadane porty do spełniania ważnej roli w całym systemie gospodarczym kraju.
18.01.2023

Polska i Filipiny zacieśniają współpracę w zakresie edukacji oraz gospodarki morskiej

Polsko-filipińska współpraca w zakresie gospodarki i edukacji morskiej były głównymi tematami rozmów wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang Ruiz. Spotkanie odbyło się 17 stycznia 2023 r. w Warszawie.
18.01.2023

USA chcą dekarbonizować sektor transportu. Zmiany obejmą branżę morską

Sektor morski w USA odpowiedzialny jest za ok. 3% krajowych emisji zanieczyszczeń do powietrza, z czego za 1% odpowiedzialna jest żegluga. Amerykanie chcą dekarbonizować branżę, ale najpierw chcą postawić na badania i rozwój m.in. paliw alternatywnych.
12.01.2023

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

EKG: nadchodzi era krótszych łańcuchów dostaw i regionalizacji globalnej gospodarki

Nowa sytuacja geopolityczna powstała po pandemii i w wyniku wojny w Ukrainie skłania do skrócenia łańcuchów dostaw i większej regionalizacji – wskazywali uczestnicy panelu „Globalny handel i polityka”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w dniach 25-27 kwietnia.
25.04.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

Raport: gospodarka Chin będzie silniejsza w drugim półroczu tego roku

Chińska gospodarka stanie się silniejsza w drugim półroczu br. dzięki dalszym obniżkom stóp procentowych oraz inwestycjom publicznym w infrastrukturę - wynika z opublikowanego w czwartek raportu opracowanego przez ekonomistów Grupy Allianz i Euler Hermes.
10.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Amerykańskie sankcje obejmują rosyjskie statki

Pośród aktywów objętych amerykańskimi sankcjami w reakcji na rosyjską agresję wobec Ukrainy jest pięć statków oraz firmy zaangażowane w gospodarkę morską.
23.02.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
04.01.2022

Startuje program „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje, że dzięki zwiększeniu budżetu na program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” projekty z listy rezerwowej, w ramach schematu „Technologii przyjaznych środowisku”, zostały rekomendowane do wsparcia. Dodatkowe środki finansowe zostaną także wykorzystane na sfinansowanie nowej edycji konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”.
13.12.2021

Prywatne firmy wycofują się z kontenerów

Olbrzymi wzrost zysków z transportu kontenerów spowodował, że prywatny kapitał zaczął się wycofywać z rynku licząc na zarobek.
11.10.2021

OPEC+ zgadza się na zwiększenie dostaw ropy

Ministrowie OPEC+ uzgodnili w niedzielę zwiększenie podaży ropy od sierpnia, aby obniżyć ceny, które osiągnęły 2-1/2-roczne maksima, gdy światowa gospodarka wychodzi z pandemii koronawirusa.
19.07.2021

Konfederacja Lewiatan: konsumpcja i inwestycje ciągną PKB w dół

Spadek konsumpcji i inwestycje ciągną PKB w dół - oceniła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz komentując dane GUS. Jak zaznaczyła, dzięki korzystnej strukturze eksportu uniknęliśmy realizacji gorszego scenariusza.
26.02.2021

Borys: mamy szansę na wzrost powyżej 4 proc. w 2021 r.

Rok 2021 będzie rokiem odbudowy; mamy szansę na wzrost powyżej 4 proc. - mówił prezes PFR Paweł Borys na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Minister finansów Tadeusz Kościński wskazał, że jest zaufanie do polskiej gospodarki i możemy pozytywnie patrzeć w przyszłość.
17.02.2021

W poniedziałek rozpocznie się najważniejszy kongres wodny w Europie

Na temat prognozowania powodzi, zmian klimatu i ochrony wód debatować będzie od poniedziałku w Warszawie ponad 400 ekspertów z ponad 50 krajów w czasie konferencji pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych (IAHR) - poinformowała w czwartek Polska Akademia Nauk.
11.02.2021

Niemieckie media: Polski mały cud gospodarczy

Często nie docenia się znaczenia Polski dla niemieckiej gospodarki. Tymczasem w listopadzie Polska znów zajęła trzecie miejsce w UE pod względem wzrostu produkcji przemysłowej, a handel polsko-niemiecki jest od sierpnia powyżej poziomu z 2019 r. - pisze dziennik "Handelsblatt" w artykule "Polski mały cud gospodarczy".
11.02.2021

Premier: ten rok może być dobrym rokiem dla polskiej gospodarki

Dane makroekonomiczne za 2020 r. i sygnały z firm dają nadzieję na to, że będziemy w stanie szybko ruszyć ze wzrostem gospodarczym - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Ten rok może być dobrym rokiem i będzie dobrym rokiem dla polskiej gospodarki – dodał.
29.01.2021

Pekao: szczepienia i brak lockdownów pozwoli rozruszać gospodarkę w 2021 r.

Zaszczepienie seniorów i przewlekle chorych przeciw COVID-19 pozwoli uniknąć obostrzeń w drugiej połowie 2021 r., w takiej sytuacji widzimy potencjał do wzrostu PKB w br. o ponad 4 proc. - ocenili analitycy Banku Pekao odnosząc się do piątkowych danych GUS.
29.01.2021

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 4,9 proc.

Polska gospodarka będzie się rozwijać w tym roku w tempie 4,9 proc. - uważa główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski. Zdaniem ekonomistów BGK recesja w Polsce w zeszłym roku nie przekroczyła 3 proc.
29.01.2021

Prof. Horban: należy odmrażać gospodarkę, ale powoli

Należy odmrażać gospodarkę, ale powoli; tempo zależy od naszego zachowania, czy będziemy stosować się do zaleceń - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jeśli społeczeństwo zrozumie, że maski i dystans chronią, to "poluzowanie" może być szybsze - dodał.
27.01.2021

Semeniuk: nowa polityka dot. przemysłu wzmocni go i nada odporność

Przygotowanie koncepcji nowego ładu ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i nadanie odporności polskiemu przemysłowi, który jest odpowiedzialny za budowanie i rozszerzanie PKB - oceniła w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
25.01.2021

Gowin: Niemcy to główny partner gospodarczy Polski

Wicepremier Jarosław Gowin złożył w czwartek wizytę w Berlinie. Spotkał się m.in. z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem i federalnym ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem. Rozmawiając z prasą podkreślił, że Niemcy to główny partner gospodarczy Polski.
21.01.2021

Lewiatan: Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki

Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując dane GUS.
21.01.2021

69,1 proc. badanych uważa, że obecna sytuacja stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce

69,1 proc. badanych, wobec 70,3 proc. przed miesiącem, uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce - podał GUS.
21.01.2021

Dietl: złoty nie stracił zaufania inwestorów

Polski złoty nie stracił zaufania inwestorów, warto promować go jako walutę rezerwową dla innych krajów. To również rodzaj promocji polskiej gospodarki - ocenił prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, który w środę był gościem programu "Gość Specjalny PAP".
20.01.2021

Sadoś: UE potrzebuje silnego partnerstwa z USA, by sprostać globalnym wyzwaniom

Nowe otwarcie w stosunkach UE-USA jest obecnie uważane za jeden z głównych priorytetów polityki zagranicznej UE. Polska opowiada się za szczególnym rodzajem relacji z USA i wspiera je, koncentrując się na kwestiach, które jednoczą obie strony Atlantyku - pisze na łamach EURACTIV ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.
20.01.2021

Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu - uważają eksperci.
20.01.2021

W tym roku ożywienie gospodarcze w Polsce będzie napędzał eksport i konsumpcja

2021 r. będzie czasem odbudowy głównych gospodarek po pandemii; ożywienie gospodarcze w Polsce ma być napędzane przez eksport i konsumpcję – wynika z najnowszego raportu, przygotowanego przez ekonomistów Banku Pekao. Jak dodano, aby ten scenariusz się spełnił, konieczne są m.in. masowe szczepienia.
19.01.2021

Premier: nowy polski ład pozwoli szybko wrócić na ścieżkę wzrostu

Nowy polski ład pozwoli nam szybko wrócić na ścieżkę wzrostu; rząd w ramach nowego polskiego ładu, czyli wielkiego planu inwestycyjnego po epidemii, zaproponuje szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
19.01.2021

Semeniuk: otwarcie gospodarki zależy od odpowiedzialności nas wszystkich

Otwarcie gospodarki zależy od odpowiedzialności nas wszystkich. Robimy wszystko, aby móc zacząć sukcesywnie odmrażać ją zgodnie z protokołami bezpieczeństwa - powiedziała w poniedziałek w rozmowie z Radiem Zet wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
18.01.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Morawiecki: W 2021 r. najpierw zwalczymy pandemię, a potem mam nadzieję na mocne odbicie gospodarcze

Polskę w 2021 r. czekają dwa ogromne wyzwania: najpierw zwalczmy pandemię, a potem mam nadzieję na mocne odbicie gospodarcze - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że po pandemii rząd we współpracy z sektorem prywatnych chce wprowadzić "nowy polski ład"
08.01.2021

Gowin: polityka przemysłowa ma skłonić prywatnych przedsiębiorców do śmiałych inwestycji

Polityka przemysłowa Polski ma skłonić m.in. prywatnych przedsiębiorców do podejmowania śmiałych inwestycji - mówi PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Chcielibyśmy, aby do 2030 r. nasz kraj stał się jedną z głównych potęg przemysłowych w Europie - dodał.
08.01.2021

Słaby złoty opłaci się gospodarce

Po 2020 roku wielu analityków zastanowi się zanim przedstawi swoje długookresowe prognozy walutowe. Okazuje się bowiem, że na rynku bardzo często pojawiają się sygnały, które mogą wywrócić warunki gry do góry nogami. Warto jednak przyjrzeć się wydarzeniom, o których w tej chwili wiemy, a które będą mieć największy wpływ na złotego i kursy walut w nadchodzącym roku: rozwój pandemii, stopy procentowe, sytuacja w USA i Brexit.
05.01.2021

Bujak: w 2021 roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB

W przyszłym roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dodał, że środki z nowego budżetu UE oraz europejskiego funduszu obudowy pozwolą nam na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu przez kolejne lata.
05.01.2021

Niedużak: skutki brexitu dla polskiej gospodarki trudno na razie określić

Skutki brexitu dla polskiej gospodarki trudno na razie określić; wiele zależy od stopnia dostosowania przedsiębiorców do nowych wymogów zw. z wymianą handlową z Wielką Brytanią, od nawiązania nowych łańcuchów dostaw czy poszukiwania rynków alternatywnych - mówi wiceszef MRPiT Marek Niedużak.
04.01.2021

Najtrudniejszy rok w historii gospodarki po 1989 roku

Rok 2020 pożegnaliśmy z ulgą, a rok 2021 witamy z wielką nadzieją. Dla świata gospodarki minione 12 miesięcy to czas ciężkiej próby. Wielu przedsiębiorców zahartowało się i przygotowuje do walki o przetrwanie, a inni niestety polegli w walce z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Nie brakuje też takich, którzy wykorzystali nadarzające się okazje i rozwinęli swoją działalność gospodarczą lub dokonali dywersyfikacji. Z punktu widzenia Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie to był pracowity czas, choć formuła naszego działania z
02.01.2021

Prezydent: w nadchodzącym roku musimy wzmocnić polską gospodarkę

W nadchodzącym roku musimy wzmocnić polską gospodarkę; od nas zależy, jak szybko wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu noworocznym. Jak dodał, witamy nowy 2021 rok "mądrzejsi o trudne doświadczenia", z nadzieją, że będzie lepszy niż 2020 r.
01.01.2021

Premier: przyjęta przez rząd strategia ratowania gospodarki była i jest słuszna

Przyjęta przez rząd strategia ratowania gospodarki była i jest słuszna. Zorganizowaliśmy ją sami, z własnych, a nie unijnych pieniędzy, nie czekając na jakąś zewnętrzną pomoc, i to przynosi efekty - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
22.12.2020

W latach 2021-22 polska gospodarka będzie nadrabiać straty wywołane pandemią

2020 r. zakończy się 3,1-proc. spadkiem polskiego PKB, co będzie jednym z najlepszych wyników w UE - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w premierowym wydaniu „Przeglądu Gospodarczego PIE”. W kolejnych dwóch latach nasza gospodarka będzie nadrabiać straty spowodowane pandemią.
21.12.2020

Co nas czeka na rynku pracy?

Jakie zjawiska będą się rozwijać? Jakie umiejętności będą najbardziej cenione wśród pracowników i liderów? Czy firmy będą kształtować odpowiedzialny biznes? Na te i wiele innych nurtujących kwestii znajdziemy odpowiedzi w raporcie „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”.
08.12.2020

MRPiT: stopa bezrobocia w listopadzie wynosi 6,1 proc.

Stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc., niezmienionym od czerwca - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podanych w poniedziałkowym komunikacie.
07.12.2020

Premier w "PB": wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego

Walka z pandemią kiedyś się skończy, dlatego poza doraźną pomocą dla firm patrzymy również w przyszłość, by wówczas szybko ruszyć do gospodarczego wyścigu; wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego - zapowiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" premier Mateusz Morawiecki.
07.12.2020

MRPiT: Polska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii w IV kw. 2021 r.

Ocena OECD jest zbliżona do naszej prognozy. Oczekujemy, że polska gospodarka wróci do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii w IV kwartale 2021 r. - wskazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. Dodał, że spadek PKB w całym br. sięgnie ok. 3 proc.
01.12.2020

OECD dobrze ocenia polską gospodarkę

W swoich najnowszych prognozach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dobrze ocenia polską gospodarkę. Spadek PKB w 2020 r. będzie według organizacji niższy od naszych założeń budżetowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
01.12.2020

"DGP": Eksport tarczą gospodarki

Gdybyśmy nie byli częścią jednolitego unijnego rynku, nie zbudowalibyśmy nadwyżki w obrotach z zagranicą – uważa Łukasz Czernicki, główny ekonomista resortu finansów, cytowany w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej".
01.12.2020

Coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność. „Skala bankructw będzie rosła”

- Mamy do czynienia z najgorszymi wynikami od dekady, a wszystko wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami. Fala upadłości firm wydaje się być już nie do zatrzymania, a stosowane przez Rząd rozwiązania pomocowe uruchamiane są zbyt późno. Do Północnej Izby Gospodarczej zgłaszają się przedsiębiorcy mówiący wprost: jesteśmy w dramatycznej sytuacji – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
27.11.2020

Borys: polska gospodarka w przyszłym roku ma szansę urosnąć od 4 do 6 proc.

Polska gospodarka w 2021 r. ma szansę rosnąc między 4 a 6 proc., zależnie od tego, ile uruchomimy inwestycji publicznych oraz jak szybko odbudujemy zaufanie sektora prywatnego - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji Impact Finance '20 w czwartek.
26.11.2020

Lewica proponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki na lata 2021-2023

Lewica proponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki na lata 2021-2023; fundusz ten miałby dysponować 163 mld zł i skupiać się na trzech obszarach: ochronie zdrowia, przedsiębiorczości i samorządności. Celem jest napędzenie gospodarki - podkreślił poseł Dariusz Wieczorek.
26.11.2020

Borys: Dobrze przygotowaliśmy naszą gospodarkę na drugą falę pandemii

Przygotowujemy tarczę finansową 2.0. Chcemy, by podobnie jak na wiosnę, szybko i sprawnie ta pomoc docierała do firm za pośrednictwem bankowości elektronicznej - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
25.11.2020

Nie będzie dynamicznego odrodzenia aktywności ekonomicznej?

Osiągnęliśmy już najniższy poziom aktywności ekonomicznej w tej fali epidemii, ale w odróżnieniu od wiosennego lockdownu, nie będziemy obserwować obecnie rychłego i dynamicznego odrodzenia aktywności ekonomicznej - uważają ekonomiści Banku Pekao.
23.11.2020

Zaufanie globalnych inwestorów do rynków wschodzących jest w czasie pandemii ograniczone. Dla Polski może to oznaczać mniejsze inwestycje

Choć zadłużenie Polski na razie na tle innych krajów Europy nie jest wysokie, a ostatnie 30 lat było okresem gospodarczych sukcesów, inwestorzy wciąż z ograniczonym zaufaniem podchodzą do naszego rynku. Podobnie jak do innych krajów zaliczanych do grupy państw wschodzących. Dodatkowo trend ten nasiliła pandemia. Dlatego zdaniem prof. Stanisława Gomułki, byłego wiceministra finansów, rząd powinien uważać na poziom zadłużenia, by nie powtórzył się scenariusz grecki, i stosować się do wymagań Unii Europejskiej ws. praworządności. Ob
23.11.2020

Merytoryczne spotkanie o przyszłości gospodarki. Północna Izba Gospodarcza w kolegium przy Wicepremierze Gowinie

Północna Izba Gospodarcza w ostatnim czasie, wspólnie ze współpracującymi z nami podmiotami, przygotowała kilkanaście dokumentów, które przesłane zostały do Premiera Mateusza Morawieckiego lub przedstawicieli Rządu i samorządu.
23.11.2020

Borys o planie rządu na 100 dni: daje przewidywalność i jasne zasady działania gospodarki

Plan na 100 dni daje przewidywalność i jasne zasady działania gospodarki - ocenił Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, przedstawione w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego zasady dotyczące sytuacji epidemicznej. Borys dodał, że od stycznia startuje Tarcza Finansowa PFR 2.0.
22.11.2020

Szefowa MFW: ożywienie gospodarcze po kryzysie jest zagrożone

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oznajmiła w czwartek, w komunikacie adresowanym do przywódców G20 przed ich weekendowym szczytem, że ożywienie gospodarcze, które nastąpiło po pierwszej fali pandemii, jest zagrożone.
19.11.2020

Mamy szansę do końca 2021 r. osiągnąć poziom gospodarki jak przed epidemią

Mamy szansę, by do końca przyszłego roku osiągnąć poziom gospodarki taki, jaki był przed koronawirusem - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
17.11.2020

Aktywność gospodarki nie ucierpiała istotnie przez II falę pandemii

Polski PKB w III kwartale wyraźnie odbił od pandemicznego dna - wskazał w piątek PKO BP. Według analityków w październiku i na początku listopada aktywność gospodarcza nie ucierpiała istotnie wskutek drugiej fali pandemii.
13.11.2020

Gowin rozmawiał z samorządowcami m.in. o szybkim powrocie na ścieżkę wzrostu gospodarczego

Szybki powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego czy ochrona zdrowia obywateli były m.in. tematami piątkowych rozmów wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z samorządowcami - poinformowało MRPiT.
13.11.2020

Bujak: skala odbicia gospodarki w III kwartale może być większa niż prognozowano

Skala odbicia polskiej gospodarki w III kwartale może być większa, niż wynika z prognoz rynkowych - stwierdził główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Jego zdaniem daje to nadzieję, że recesja za 2020 rok nie przekroczy 3 proc.
13.11.2020

Szefowa MFW wzywa państwa G20 do zsynchronizowania inwestycji na odbudowę gospodarki

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa wezwała w czwartek państwa G20 do zsynchronizowania inwestycji przeznaczonych na odbudowę globalnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią, co pozwoli na uzyskanie lepszych rezultatów.
12.11.2020

Gowin: zamknięcie polskiej gospodarki na miesiąc kosztowałoby blisko 100 mld zł

Zamknięcie polskiej gospodarki na miesiąc kosztowałoby blisko 100 mld zł - powiedział dziś wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
12.11.2020

Von der Leyen: Europa powinna wyjść z inicjatywą współpracy z USA

Podziały można zasypać, rany zagoić, ale niektóre różnice są głębsze niż jedna administracja i nie znikną po wyborach; Europa powinna wyjść z inicjatywą w sprawie nowej agendy transatlantyckiej - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
10.11.2020

Przywrócenie pełnej aktywności gospodarczej w ciągu roku?

Listopadowa projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakłada, że do przywrócenia pełnej aktywności gospodarczej w Polsce dojdzie w ciągu roku - poinformował podczas wtorkowej wideokonferencji dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.
10.11.2020

Goldman Sachs znacznie obniża prognozy dot. PKB dla najważniejszych gospodarek

W związku z rozwojem pandemii i wprowadzaniem przez rządy coraz większych obostrzeń, Goldman Sachs znacznie obniżył prognozy dot. PKB najważniejszych gospodarek; w IV kw. PKB strefy euro spadnie o 8,7 proc. wobec przewidywanego wcześniej wzrostu o 9,1 proc.
09.11.2020

27 postulatów na rzecz ratowania gospodarki. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie pisze w trybie pilnym do Premiera Mateusza Morawieckiego

Północna Izba Gospodarcza, jako samorząd gospodarczy i instytucja zrzeszająca największą liczbę przedsiębiorców w Polsce, z ogromnym niepokojem obserwuje negatywne skutki obecnej sytuacji w naszym regionie i w kraju oraz konsekwencje społeczno-gospodarcze, często tragiczne i nieodwracalne, jakie wywołuje kolejna fala COVID-19 i brak realnej pomocy ze strony Państwa na rzecz najbardziej potrzebujących przedsiębiorców.
09.11.2020

MRPiT: odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE

Odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE - ocenia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, odnosząc się do jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.
05.11.2020

Zeroemisyjne strategie pomogą w walce ze spowolnieniem gospodarczym

„Jestem przekonany, że w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 wdrażanie nisko i zeroemisyjnych strategii w energetyce, jest szansą na tak bardzo oczekiwany nowy impuls dla rozwoju gospodarczego” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, podczas dzisiejszego webinarium "Climate Neutrality – V4 Perspective" poświęconego perspektywie osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę, Węgry, Słowację, Czechy i Szwecję. Spotkanie zostało zorganizowane przez ambasadę RP w Sztokholmie w ram
05.11.2020

Narodowy lockdown praktycznie pewny

Narodowa kwarantanna, czy też narodowy lockdown jest już praktycznie pewny - ocenił prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Dodał, że najważniejsze są teraz rozmowy z rządem, by pomoc jak najszybciej trafiła do potrzebujących branż.
04.11.2020

Perspektywa powrotu do stanu normalności w gospodarce się odsuwa. Odbicie najwcześniej w połowie przyszłego roku

Drugi albo trzeci kwartał przyszłego roku to najwcześniejsze okresy, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na odbicie w gospodarce – przewiduje były wiceminister finansów, prof. Stanisław Gomułka. Z pomocą państwa i bez drugiego ścisłego lockdownu większość firm jest w stanie przetrwać ten trudny okres. Kosztem jest wzrost długu publicznego, osłabienie złotego i słabość warszawskiej giełdy. Pod znakiem zapytania stoi też współpraca z UE przy kolejnej perspektywie budżetowej.
30.10.2020

Konfederacja: zajmijmy się ratowaniem gospodarki

Zajmijmy się teraz ratowaniem gospodarki i służby zdrowia oraz zmniejszaniem obciążeń finansowych, a nie podnoszeniem opłat i podatków i zamykaniem gospodarki. Skończmy z teleporadami, jako głównym sposobem postępowania wobec pacjentów - apelowali w czwartek przedstawiciele Konfederacji.
29.10.2020

Pandemia uderza w Europę. Co zrobi Europejski Bank Centralny?

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego tworzy w tym tygodniu dodatkowy element ryzyka dla rynków finansowych. Przedstawiamy, co naszym zdaniem ogłosi bank centralny i czego oczekujemy od następnego spotkania EBC w grudniu.
28.10.2020

Opracowywane są strategie wsparcia dla gospodarki na najbliższe 6-9 miesięcy

W dialogu z pracodawcami i związkami zawodowymi pracujemy nad strategiami wsparcia dla gospodarki w perspektywie najbliższych sześciu-dziewięciu miesięcy, a także najbliższych kilku lat - przekazał dziś na konferencji wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
27.10.2020

Przedstawiciele rządu twierdzą, że budżet jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę

Budżet państwa ma poduszkę finansową, jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę - zapewnił w poniedziałek szef MF Tadeusz Kościński. Opowiedział się raczej za pomocą w formie pożyczek, a nie w postaci bezzwrotnego rozdawania pieniędzy.
26.10.2020

Müller: szykujemy wsparcie finasowe dla branż

W tej chwili wariant lockdownu nie jest brany pod uwagę; jeżeli będą dziś decyzje o ograniczeniu funkcjonowania sfer życia gospodarczego, to będziemy szykować rozwiązania finansowe, które takie branże wspomogą - poinformował w piątek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
23.10.2020

Tegoroczny spadek światowego handlu płytszy niż przewidywano

Spadek światowego handlu w tym roku nie będzie aż tak głęboki, jak początkowo przewidywano, jednak powrót do tendencji sprzed kryzysu może potrwać jeszcze długo - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy wskazują jednocześnie na dużą aktywność polskich firm na rynkach zagranicznych.
22.10.2020

Polski rząd zdeterminowany, by uniknąć drugiego lockdownu

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w czwartek, że rząd jest zdeterminowany, by uniknąć drugiego lockdownu. Musimy zabiegać i walczyć o życie, zdrowie Polaków, ale musimy też chronić gospodarkę - podkreślił Dworczyk.
22.10.2020

PKO BP: reakcja gospodarki na drugą falę pandemii będzie mniejsza niż wiosną

Reakcja gospodarki, w tym konsumpcji, na drugą falę zachorowań będzie mniejsza niż w II kwartale br. - wskazuje PKO BP, komentując dzisiejsze dane GUS. Zdaniem ekonomistów, budownictwo może częściowo neutralizować ponowne osłabienie aktywności w usługowych i handlu.
21.10.2020

Premier: walka z epidemią i obrona gospodarki jest polską racja stanu

Dzisiaj walka z epidemią, ale jednocześnie obrona gospodarki i miejsc pracy jest polską racja stanu; dlatego warto, by ponad podziałami, w duchu solidarności, walczyć z COVID-19 - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
21.10.2020

Premier: mamy do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia

Mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa - mówił w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
21.10.2020

Sasin: powinniśmy absolutnie unikać lockdownu

Jest wiele dobrych sygnałów pokazujących, że gospodarka szybko się odradza - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trzeba "absolutnie unikać lockdownu".
21.10.2020

Kubów: obawy o sytuację gospodarczą - lekko skorygowane na plus

Prognozy sytuacji gospodarczej w Polsce - po analizach za drugi kwartał - wskazują, że obawy, które były wcześniej, są lekko skorygowane na plus - powiedział we wtorek szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów.
20.10.2020

Dworczyk o lockdownie: trudno jest wypowiadać się jednoznacznie, sytuacja jest dynamiczna

Dziś trudno jednoznacznie stwierdzać się, czy ponowny lockdown się wydarzy czy nie; sytuacja jest bardzo dynamiczna i musimy dostosowywać działania do jej rozwoju - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że polityka rządu ma na celu ochronę życia i zdrowia Polaków, ale też gospodarki.
19.10.2020

Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza inauguruje swoją działalność

13 października miała miejsce oficjalna inauguracja Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej, jednocześnie w Warszawie i Budapeszcie. Poza zainteresowanymi przedsiębiorstwami inicjatywę poparły krajowe izby handlowe, organizacje eksportowe oraz przedstawiciele obu państw, za cel mając rozwój stosunków gospodarczo-handlowych oraz poszerzenie współpracy między Polską i Węgrami.
19.10.2020

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji - powiedział na konferencji Banking Forum prezes NBP Adam Glapiński.
19.10.2020

Kościński: pod koniec przyszłego roku polska gospodarka będzie na fali wznoszącej

Rekordowo niski koszt długu publicznego skłania ku temu, by nie konsolidować zbyt szybko finansów państwa, tylko – zadłużając się w rozsądnym zakresie – pompować te pieniądze w inwestycje, które rozkręcą polską gospodarkę – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas X Europejskiego Kongresu Finansowego.
14.10.2020

EKF2020: gospodarka nie ruszy z miejsca bez inwestycji sektora prywatnego

W ramach X Europejskiego Kongresu Finansowego dyskutowano o roli inwestycji prywatnych w odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Uczestnicy panelu byli zgodni, że dużą rolę odgrywa w tym stosowna polityka finansowa rządu.
14.10.2020

Celny impuls fiskalny kluczem do przygotowania gospodarki na drugą falę pandemii

Wśród prelegentów otwierających X Europejski Kongres Finansowy dominowało przekonanie, że polska gospodarka jest dobrze przygotowana na nadejście drugiej fali pandemii koronawirusa. Jednocześnie przekonywano o stymulującej rozwój gospodarczy roli polityki fiskalnej, szczególnie w sferze inwestycji publicznych.
13.10.2020

Premier: potrzebujemy restrykcji w walce z koronawirusem, ale bez zamknięcia gospodarki

Potrzebujemy wprowadzenia restrykcji i zakazów w czasie walki z koronawirusem, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki
12.10.2020

Mimo restrykcji powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego mniej prawdopodobne

Nawet w przypadku dalszego zaostrzania restrykcji wz. z pandemią, powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego z II kwartału br. jest mało prawdopodobne - powiedział Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
10.10.2020

Zwiększenie długu publicznego pozwoli na odbudowę gospodarki i jej transformację

Zwiększenie długu publicznego to szansa na odbudowę gospodarki po pandemii, a także jej transformację energetyczną i cyfrową - powiedział główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak.
10.10.2020

Narzędzia do walki z kryzysem - wywiad z ekspertem

O optymalnych sposobach reakcji przedsiębiorstw na kryzys gospodarczy rozmawiamy z Mariuszem Grajdą, partnerem zarządzającym firmy doradczej MGW CCG.
09.10.2020

Lewiatan: raczej nie grozi nam zamrożenie całej gospodarki

Raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki - pisze w dzisiejszym komentarzu ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Nie wyklucza jednak lokalnych lockdownów i spadku popytu w niektórych branżach.
08.10.2020

Kurtyka: można połączyć transformację klimatyczną z planem odbudowy gospodarki po pandemii

Można połączyć transformację klimatyczną z planem odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19, w tym celu niezbędna jest mobilizacja znaczących środków – ocenił dziś we Wrocławiu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
07.10.2020

Konfederacja: proponując ograniczenie ulgi abolicyjnej, rząd szykuje kolejną falę emigracji z Polski

Proponując w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym ograniczenie ulgi abolicyjnej, rząd szykuje kolejną falę emigracji z Polski - oświadczyli dzisiaj posłowie Konfederacji. Ostrzegają, że wielu Polaków pracujących za granicą rezygnuje z polskiego obywatelstwa.
07.10.2020

Polska gospodarka przed pandemią

Gospodarka, wchodząc w zawirowania związane z bezpośrednimi skutkami COVID, znajdowała się w fazie zrównoważonego wzrostu, nie wykazując oznak nierównowagi makroekonomicznej - wskazali analitycy Ministerstwa Rozwoju, odnosząc się do poniedziałkowych danych GUS.
06.10.2020

Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości

Gospodarka - jej bezpieczeństwo i rola państwa - to temat przewodni Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbywa się w Lublinie. W dyskusji o nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej uczestniczyła on-line minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
05.10.2020

Konsulowie V-4 o promocji biznesu, pandemii i współpracy z Nowym Jorkiem

Promocja biznesu krajów Grupy Wyszehradzkiej, strategia marketingowa, zacieśnianie współpracy z Nowym Jorkiem, a także pandemia były przedmiotem wczorajszego spotkania w konsulacie RP. Wzięła w nim udział miejska komisarz ds. międzynarodowych.
02.10.2020

V4 i Trójmorze wzmacniają wspólną tożsamość Europy Środkowej

Grupa Wyszehradzka i inicjatywa Trójmorza wzmacniają wspólną tożsamość Europy Środkowej – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji w wywiadzie dla dziennika „Magyar Hirlap”, który ukazał się dzisiaj.
30.09.2020

Kościński: za rok o tej porze będziemy już po recesji

O tej porze za rok będziemy już po recesji - powiedział dziś minister finansów Tadeusz Kościński. Przyznał, że polski deficyt jest "znaczący", ale był konieczny, by ratować miejsca pracy.
28.09.2020

Pod koniec roku do KE trafi Krajowy Plan Odbudowy

Będziemy chcieli jak najszybciej, nawet z końcem roku przedstawić, Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Liczymy, że na początku przyszłego roku unijne pieniądze trafią do gospodarki.
27.09.2020

Założenia polityki pieniężnej 2021

Zakres, sposób oraz skala wykorzystywania przez Narodowy Bank Polski instrumentów polityki pieniężnej będą uwzględniać następstwa pandemii - wynika z opublikowanych przez NBP "Założeń polityki pieniężnej" na 2021 r. RPP podtrzymuje strategię celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc.
25.09.2020

Zmiany w procesie globalizacji szansą dla Polski. Coraz więcej firm będzie przenosić tu swoją produkcję

Osłabienie globalizacji spowolni rozwój światowej gospodarki, ale dla Polski może być szansą na rozwój. – Firmy na całym świecie będą szukały tanich miejsc produkcji, żeby obniżyć koszty działalności, ale będą rozsądnie wybierać lokalizacje – mówi Stefan Kawalec, prezes zarządu Capital Strategy. Dla wielu – przede wszystkim z Europy Zachodniej, lecz także z Azji – dobrą lokalizacją będzie właśnie Polska, ze względu na położenie w Europie Środkowej, przynależność do Unii Europejskiej i fakt, że wciąż mamy dużo niższe koszty pracy
25.09.2020

MFiPR: Unijne fundusze rozwiązaniem na koronakryzys

Impact’20 Connected Edition to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce, które skupia polskich i międzynarodowych liderów biznesu, polityki i nauki. Tematami rozmów i dyskusji były m.in. kwestie dotyczące gospodarki, finansów, nowych technologii czy energetyki. O aktualnej i przyszłej sytuacji gospodarczej Polski i Europy wypowiedział się m.in. wicemister Funduszy i Polityki Regionalnej.
24.09.2020

Gospodarcza inauguracja polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej

Wspólne stanowisko wobec Europejskiego Instrumentu Odbudowy, a także współpraca w dziedzinie służby zdrowia, cyfryzacji, polityki przemysłowej, socjalnej, rolnictwa oraz transportu – to główne cele polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. W środę, z udziałem wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, nasz kraj zainaugurował gospodarczą część polskiej Prezydencji w V4.
24.09.2020

Powrót do wzrostu gospodarczego niektórym krajom zajmie lata

Niektórym krajom powrót do wzrostu gospodarczego po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa zajmie lata - powiedział w środę pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Geoffrey Okamoto.
24.09.2020

Perspektywy wprowadzenia nowych źródeł dochodu UE

Propozycja Komisji Europejskiej, by dług zaciągnięty na poczet funduszu odbudowy spłacić dzięki nowym podatkom, wzmacnia argumenty za rozbudową systemu finansowania UE. Stworzenie dodatkowych źródeł dochodu jest w interesie beneficjentów netto unijnego budżetu, którzy byliby szczególnie dotknięci ewentualnymi cięciami związanymi z koniecznością spłaty wierzycieli. Wpływy z podatków mogłyby również umożliwić zwiększenie nakładów na nowe priorytety Unii, m.in. badania naukowe, ochronę zdrowia i granic. Nie rozwiewa to jednak wątpli
23.09.2020

Polska Sieć Ekonomii: największym wyzwaniem skutki kryzysu klimatycznego

Największym wyzwaniem, z którym będziemy musieli sobie poradzić w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat będą skutki kryzysu klimatycznego – ocenili dziś przedstawiciele stowarzyszenia Polskiej Sieci Ekonomii.­­­ Ich zdaniem należy znieść konstytucyjny limit progu zadłużenia.
23.09.2020

COVID-19 wpłynął na politykę, wojskowość i ekonomię

Koronawirus znacząco wpłynął na politykę, ekonomię oraz wojskowość - ocenił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W tym świetle za konieczną uznał współpracę państw w ramach NATO i na poziomie regionalnym.
22.09.2020

Ożywienie gospodarcze traci tempo

W sierpniu mieliśmy do czynienia z zahamowaniem odbudowy sprzedaży towarów - zauważył w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z Pekao. W ocenie ekonomisty, po zachęcającym początku II kw. 2020 r., ożywienie gospodarcze wytraca tempo.
21.09.2020

Przyspieszenie mimo kryzysu – orędzie o stanie Unii Europejskiej

Mimo kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen nie rezygnuje z głównych kierunków swojej polityki, wytyczonych jeszcze w ubiegłym roku. W wygłoszonym 16 września orędziu o stanie Unii zapowiedziała, że chce wykorzystać proces odbudowy europejskiej gospodarki do przyspieszenia zielonej i cyfrowej transformacji.
18.09.2020

Rząd chce, aby gospodarka wróciła na tory sprzed pandemii

Naszym celem jest przede wszystkim, aby gospodarka jak najwcześniej wróciła na te tory sprzed okresu pandemii - powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Przekazała, że dzięki pomocy państwa zostało uratowanych "6 mln miejsc pracy".
17.09.2020

Optymistyczny Fed wesprze dolara, pesymistyczny ściągnie go na dno

W środę poznamy zaktualizowane projekcje ekonomiczne dla gospodarki USA, w których po raz pierwszy pojawią się przewidywania dla 2023 roku. Zachowanie dolara będzie zależeć od retoryki Fed i jego nastawienia do przyszłości. Co jeszcze mogą zrobić decydenci?
16.09.2020

Ebury: Rynek z niepokojem patrzy na Wielką Brytanię

Obawy o załamanie negocjacji dot. przyszłych relacji między Wielką Brytanią i UE wywołały chaos, który nie pozostaje bez wpływu na brytyjską walutę. W tym tygodniu przed nami spotkanie Banku Anglii, a wcześniej, Rezerwy Federalnej. Chociaż rynek nie oczekuje przełomowych decyzji ze strony banków centralnych, to jednak napięta sytuacja może wpłynąć na ruchy głównych walut.
15.09.2020

Minister finansów: Nie planujemy zwiększać poziomu podatków w Polsce

Tadeusz Kościński deklaruje, że resort finansów nie zamierza podnosić podatków mimo zwiększonych wydatków spowodowanych pandemią. W tym roku zamiast zerowego deficytu ma on wynieść ponad 109 mld zł, choć wielu ekonomistów uważa, że jest to kwota zawyżona. Dodatkowo poluzowana reguła wydatkowa pozwala na pewną swobodę. Minister popiera też wprowadzenie podatku cyfrowego, choć musiałoby to się odbyć na poziomie unijnym, by nie narazić naszego kraju na retorsje Stanów Zjednoczonych.
14.09.2020

W Berlinie rozmawiali ministrowie finansów i gospodarki państw UE

Podsumowanie działań w odpowiedzi na kryzys wywołany COVID-19 i dalsze wspieranie ożywienia gospodarczego w UE, nowe możliwości finansowania budżetu UE - to główne tematy nieformalnego spotkania ECOFIN w Berlinie.
12.09.2020

PFR: w III kwartale nastąpi gwałtowne odbicie w gospodarce

Z powodu pandemii firmy i konsumenci potrzebują odbudować na nowo zaufanie - jasne deklaracje rządu o tym, że nie będzie kolejnego lockdownu, mogą wzmocnić to zaufanie - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem w III kwartale nastąpi dynamiczne odbicie w gospodarce.
10.09.2020

Nadchodzi czas odbicia w gospodarce

Trzeci i czwarty kwartał będą kwartałami odbicia w gospodarce, pomimo trudności jakie wiążą się z drugą falą epidemii koronawirusa - powiedziała w poniedziałek na antenie Polsat News wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
07.09.2020

Konfederacja apeluje do rządu, by nie wprowadzać kolejnego lockdownu

Apelujemy do rządu o niewprowadzanie kolejnego lockdownu; jeżeli rząd potrzebuje pieniędzy, to niech szuka ich gdzie indziej np. w ograniczeniu wydatków i zostawi w spokoju małych, polskich przedsiębiorców - zaapelował dziś Michał Wawer (Konfederacja).
04.09.2020

Michalewski: kryzys może stwarzać nowe możliwości rozwoju polskich firm

„Istnieje możliwość połączenia basenu Morza Czarnego z portami Bałtyku, dzięki któremu transport z tamtego rejonu do Gdańska trwałby zaledwie 4-5 dni” – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas panelu poświęconego logistyce na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
04.09.2020

Orban: za 10 lat Polska będzie Niemcami Europy

Sądząc po wynikach gospodarczych Polski, za 10 lat będzie ona nowymi Niemcami Europy - powiedział dzisiaj premier Węgier, Viktor Orban, w Radiu Kossuth. Podkreślił, że Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na spadek swego znaczenia gospodarczego w świecie.
04.09.2020

Miesięczne dane z gospodarki wskazują na poprawę jej kondycji w III kwartale

Z danych GUS wynika, że w II kwartale polska gospodarka skurczyła się rok do roku o 8,2 proc. Zdaniem głównego ekonomisty Banku Pekao SA Ernesta Pytlarczyka miesięczne dane, które spływają z gospodarki, świadczą o tym, że między lipcem a wrześniem spadek w ujęciu rocznym będzie o ponad połowę niższy, choć należy się spodziewać, że dalsze ożywienie będzie mniej dynamiczne niż zaraz po lockdownie. Rozczarowujący okazał się odczyt wskaźnika PMI, niższy niż w sierpniu i sporo niższy od oczekiwań, choć wciąż wskazujący na rozwój sekto
03.09.2020

Blisko 2/3 polskich firm tnie koszty działalności, 7 proc. planuje redukcję zatrudnienia

Blisko 2/3 polskich firm tnie koszty działalności, ale tylko 7 proc. planuje redukcję zatrudnienia - wynika z IX fali badania kondycji firm i nastrojów pracowników przeprowadzonego pod koniec sierpnia 2020 r. przez Polski Fundusz Rozwoju i Polski Instytut Ekonomiczny.
01.09.2020

Kolejny twardy lockdown mało prawdopodobny

Dzisiejsze dane GUS potwierdziły szacunek PKB w II kwartale na poziomie -8,2 proc. rdr. Konsumpcja prywatna i inwestycje skurczyły się w dwucyfrowym tempie rok do roku. To cena restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, stąd ponowny twardy lockdown jest mało prawdopodobny - ocenił bank Pekao.
31.08.2020

Dworczyk: nikt nie myśli o zamknięciu gospodarki

Dziś nikt nie myśli o zamknięciu gospodarki; nikogo nie stać na tak radykalne działania, jakie były podejmowane wiosną - podkreślał w czwartek w Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczy
27.08.2020

Gospodarka odrabia pandemiczne straty?

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w sierpniu br. wzrósł o 6,5 pkt. wobec lipca. Gospodarka stopniowo odrabia straty wywołane lockdownem - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
27.08.2020

Maląg: polska gospodarka wróciła na tory sprzed epidemii

Możemy zachować umiarkowany optymizm, wprowadzając kolejne działania, które gospodarce pozwolą utrzymać siłę. Udało się ochronić miejsca pracy, czas na inwestycje - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
26.08.2020

Pandemia może otworzyć drogę do ekspansji firm z Trójmorza

Pandemia COVID-19 może pomóc otworzyć drogę do ekspansji dla niektórych firm z Trójmorza - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny. Kryzys może okazać się też szansą na redefinicję modelu gospodarczego i zmniejszenie zależności od kapitału zagranicznego.
25.08.2020

Skala spadku produkcji zwiększa ryzyko powstania "blizn"

Mimo szybkiego tempa odbudowy europejskich gospodarek, skala spadku produkcji zwiększa ryzyko powstania "blizn", które w przyszłości będą negatywnie odbijać się na zdolnościach produkcyjnych Starego Kontynentu - ocenili eksperci Goldman Sachs (GS).
25.08.2020

Chiny ostrzegają przed „okresem burzliwych zmian” w gospodarce

Chińska gospodarka stoi przed okresem „burzliwych zmian”, a rosnąca niepewność na rynkach zewnętrznych sprawia, że należy w większym stopniu polegać na popycie krajowym, by stymulować wzrost – ocenił przywódca ChRL Xi Jinping.
25.08.2020

Premier: czas na ofensywę polskich firm

Osłoniliśmy polskie firmy podczas kryzysu, teraz czas na ich ofensywę – tak powiedział dziś w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził firmę Aiut, działającą w branży automatyki i robotyki.
25.08.2020

Fuzja Orlenu z Lotosem gwarancją bezpieczeństwa energetycznego

Dziś pojęcie bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego kraju polega przede wszystkim na zabezpieczeniu i dostępie do różnych źródeł energii. Takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego Orlenu, który odbył się w ramach III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
25.08.2020

Specjalne strefy ekonomiczne kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki

Podczas odbywającego się w Gdyni III Forum Wizja Rozwoju, dyskutowano o rosnącej roli specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w rozwoju przedsiębiorstw oraz gospodarki regionów. Przy okazji zapowiedziano nowelizację ustawy, która ma usprawnić współpracę firm z sektora MŚP z dużymi przedsiębiorstwami.
25.08.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

Pięć tysięcy powodów za Gospodarką Obiegu Zamkniętego w mieście

Bycie eko i wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego, to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ochrona zwierząt, roślin i krajobrazu, a często również oszczędności. Autorzy raportu „Wrocławscy i Sztokholmscy: ekologia po polsku i szwedzku", którego partnerem jest firma Fortum wyliczyli, że drobne zmiany nawyków przeciętnej rodziny w Polsce mogą przynieść oszczędności na poziomie nawet 5000 złotych rocznie.
24.08.2020

Prezydent: wielkie inwestycje są motorem gospodarki i fundamentem cywilizacyjnego rozwoju

Wielkie inwestycje są nie tylko motorem gospodarki, ale także fundamentem przyszłego cywilizacyjnego rozwoju - powiedział prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
24.08.2020

Premier: koronawirus to współczesna światowa wojna zmieniająca układ sił

Koronawirus to taka współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Europa Centralna stoi przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami - dodał.
24.08.2020

Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS-u polski PKB w II kwartale skurczył się o 8,2 proc. rok do roku i 8,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Ten wynik jest najgorszy od 25 lat, ale i tak lepszy od prognoz i wyników innych krajów Unii Europejskiej. W całym pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najmniejszych spadków PKB w UE. To zasługa m.in. wprowadzenia obostrzeń na wczesnym etapie pandemii oraz utrzymania produkcji przemysłowej i transportu międzynarodowego.
24.08.2020

Co trzeci eksporter ma problem z dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów

Z powodu pandemii i zamrożenia gospodarki co trzeci eksporter ma problem z wyprodukowaniem i dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów bądź realizacją dla nich zamówionych usług, a 42 proc. firm ze sprowadzeniem towarów i usług z zagranicy - wynika z badania „KoronaBilans MŚP”.
19.08.2020

ISR: Wojskowa i ekonomiczna wspólnota interesów ze Szwecją

Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
17.08.2020

Cena ropy w USA wzrasta przed posiedzeniem OPEC+

Ropa na amerykańskiej giełdzie drożeje przed zaplanowanym na ten tydzień posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+, które mają ocenić sytuację podażową na rynkach paliw.
17.08.2020

Polska gospodarka najgorszy okres ma już za sobą

Starszy ekonomista Pekao Adam Antoniak ocenił, że na tle Europy dzisiejszy flash szacunek GUS dotyczący PKB to przyzwoity wynik. Dodał, że polska gospodarka najgorszy okres ma już za sobą, ale czeka nas recesja.
14.08.2020

Większość badanych krytycznie ocenia sytuację gospodarczą Polski

Jak wynika z badania Instytutu Badań Pollster, aż 65 proc. ankietowanych obywateli negatywnie ocenia gospodarczą sytuację i prognozy ekonomiczne dla Polski. Według 44 proc. badanych pogorszyła się ich sytuacja ekonomiczna w gospodarstwach domowych.
12.08.2020

Goldman Sachs: dobre perspektywy dla światowej gospodarki

Najnowsze prognozy Goldman Sachs dotyczące PKB kluczowych światowych gospodarek na lata 2020 i 2021 jest bardziej optymistyczna niż w przypadku większości innych prywatnych i publicznych instytucji.
11.08.2020

Sasin: przed nami jeszcze bardzo wiele niedobrych zdarzeń w gospodarce

Wszystko wskazuje na to, że przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń, nie wiadomo jak będzie przebiegał kryzys - mówił w piątek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Jego zdaniem wypłata 13-tej i 14-tej emerytury jest lepsza dla emerytów niż zwolnienie emerytur z PIT.
07.08.2020

Ebury: W czwartek Bank Anglii wyśle rynkom istotny sygnał

Bank Anglii (BoE) swoje decyzje ws. polityki pieniężnej standardowo ogłasza w czwartki. Ten najbliższy będzie „superczwartkiem”, co oznacza, że oprócz decyzji i „minutek” ze spotkania, tego dnia opublikowany zostanie kwartalny Raport dot. Polityki Pieniężnej (Monetary Policy Report), zawierający projekcje PKB oraz inflacji i odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa BoE, Andrew Bailey’a. Zapowiada się, że będzie to jedno z istotniejszych wydarzeń dla rynku walutowego w najbliższych dniach.
05.08.2020

Dobre nastroje i słaby dolar wspierają złotego

Złoty we wtorek umacnia się do koszyka głównych walut. Wspierają go dobre nastroje na rynkach światowych, i co się z tym wiąże, rosnący apetyt na ryzyko. Pomaga również ponowne osłabienie amerykańskiego dolara, po dwóch dniach jego korekcyjnego umocnienia.
04.08.2020

Negatywne perspektywy dla Europy i gospodarki globalnej w najbliższych miesiącach

Powrót epidemii w Europie budzi obawy o głębsze spowolnienie, odbicie w II poł. roku może zostać osłabione przez pojawienie się kolejnych ognisk COVID-19 w Europie - uważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Spodziewają się, że polskie PKB w II kw. br. spadnie o 8 proc.
04.08.2020

Goldman Sachs: tempo odbudowy gospodarek strefy euro będzie zróżnicowane

Powrót gospodarek w strefie euro do kondycji sprzed pandemii będzie postępował w różnym tempie: Niemcy osiągną ten stan dwa lata przed Hiszpanią - ocenili eksperci banku Goldman Sachs.
04.08.2020

Ebury: Dla dolara lipiec był najgorszym miesiącem od dekady

Ubiegły tydzień przyniósł kontynuację agresywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego. Indeks USD doświadczył największego spadku od dziesięciu lat. Teraz kluczowe dla sytuacji dolara będą decyzje w sprawie kolejnego pakietu pomocowego dla gospodarki, a także najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy.
04.08.2020

PMI dla krajowego przemysłu powyżej “neutralnego” poziomu

PMI dla krajowego przemysłu za lipiec kontynuuje wyraźne odbicie. Indeks po raz pierwszy od października 2018 powrócił powyżej poziomu “neutralnego” (50 pkt.) oddzielającego zwiększanie aktywności przez firmy od jej spadku - komentują poniedziałkowe dane analitycy PKO BP.
03.08.2020

Premier: kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna

Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy – mówi w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci" premier Mateusz Morawiecki.
02.08.2020

Morawiecki: nasze wskaźniki gospodarcze zaskakują na plus

Nasze gospodarcze wskaźniki zaskakują na plus - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki w rozmowie online, zorganizowanej przez amerykański think tank Atlantic Council, wskazując na produkcję przemysłową oraz sprzedaż detaliczną.
31.07.2020

IPAG: Skutki "zamrożenia" gospodarki będą odczuwalne w kolejnych kwartałach

Czynnikami utrudniającymi powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu jest utrzymująca się niepewność, wpływająca na ograniczenie popytu krajowego oraz spadek popytu zagranicznego, związany z wysokim wciąż natężeniem pandemii za granicą - ocenili w piątek eksperci IPAG.
31.07.2020

Wzrost gospodarczy, wynagrodzenia, bezrobocie - prognozy rządu na 2021 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, polityka rządu będzie nakierowana na odbudowę potencjału gospodarczego Polski. W założeniach przyjęto m.in. wzrost PKB w 2021 r. o 4,0 proc., stopę bezrobocia na poziomie 7,5 proc. a inflację na poziomie 1,8 proc.
29.07.2020

Kierownictwo AIIB z ministrem Kościńskim w składzie o odbudowie gospodarek

Odbudowa gospodarek po kryzysie wywołanym koronawirusem była tematem 5. corocznego spotkania Rady Gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Polskę w Radzie reprezentuje minister finansów Tadeusz Kościński.
28.07.2020

BIEC: gospodarka otrząsnęła się z pierwszego pandemicznego szoku

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu wzrósł o blisko 9 punktów wobec czerwca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów gospodarka wychodzi z szoku.
28.07.2020

Rzecznik MŚP dla Super Expressu: Polska gospodarka drugi raz nie dźwignie lockdownu

Polska gospodarka drugi raz nie dźwignie zamrożenia kraju - mówi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w poniedziałkowym "SE". Dodaje, że przy wysypie zakażeń jedynym dopuszczalnym działaniem, aby nie zabić gospodarki, byłaby krótkotrwała blokada lokalnych ognisk.
27.07.2020

Premier o polskiej prezydencji w V4: przypada na okres kryzysu, ale wierzę, że doskonale sobie poradzimy

W tym roku Polska rozpoczyna roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej; przypada ona na niezwykły okres kryzysu gospodarczego i walki z koronawirusem; to wielkie wyzwania, ale wierzę, że doskonale sobie z nimi poradzimy - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
25.07.2020

Euler Hermes: Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu

Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu przez kolejne dwa lata - piszą w piątkowej analizie ekonomiści z Euler Hermes. Przewidują, że poziom PKB sprzed kryzysu Polska osiągnie pod koniec 2021 roku.
24.07.2020

PIE: przejawem ożywienia światowej gospodarki jest poprawa koniunktury na rynkach surowców

Jednym z przejawów ożywienia światowej gospodarki po wychodzeniu z lockdownu jest poprawa koniunktury na rynkach surowców w dwóch ostatnich miesiącach. Chodzi m.in. o ceny ropy, podstawowych metali, a także mięsa i cukru - wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
24.07.2020

MFiPR: Z marszałkami województw budujemy Krajowy Plan Odbudowy

Jak informuje MFiPR: "Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli zakończył się porozumieniem. W ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności będziemy mieli do dyspozycji około 23 mld euro na dotacje (w cenach stałych) i ok. 34, 3 mld euro na pożyczki (w cenach bieżących). Te pieniądze będziemy inwestować w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Stan prac nad KPO był tematem wideokonferencji minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z marszałkami województw".
22.07.2020

Duży może więcej - konsolidacja rynku sposobem na bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski

Zdaniem ekspertów tylko silna, zdywersyfikowana pod względem źródeł energii firma będzie w stanie podołać transformacji energetycznej i wzrostowi zapotrzebowania na energię. Konsolidacja rynku paliwowo-energetycznego, choć spóźniona o 20 lat, buduje bezpieczeństwo paliwo-energetyczne Polski i zwiększy dochody budżetu państwa nawet o 7 mld zł w skali roku.
22.07.2020

Sasin: potrafimy realizować swoje interesy w UE, mamy 750 mld zł dla polskiej gospodarki

O polskie interesy trzeba twardo w UE walczyć; pokazaliśmy, że potrafimy swoje interesy w Unii realizować - podkreślił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że mamy 750 mld zł dla polskiej gospodarki, polskich firm.
21.07.2020

ING: dane GUS pokazują wyraźne odbicie po pandemii, jednak w dłużej perspektywie może być gorzej

Opublikowane przez GUS dane o produkcji i sprzedaży detalicznej pokazują dynamiczne odbicie danych miesięcznych po pandemii, jednak w dalszej perspektywie roku może być gorzej m.in. przez nawrót koronawirusa i wygasanie programów chroniących zatrudnienie - ocenili analitycy ING.
21.07.2020

MR: Amerykańskie inwestycje wspierają innowacyjność polskiej gospodarki

Nawet 62,7 mld USD zainwestowanego kapitału, z czego ponad połowa (38,3 mld USD) to niedoszacowane inwestycje; ok. 300 tys. miejsc pracy i aktywa o wartości 54,5 mld USD – to bilans amerykańskich inwestycji nad Wisłą.
20.07.2020

Santander o danych GUS: gospodarka zaczęła odbijać po zamrożeniu dużo mocniej od oczekiwań

Gospodarka zaczęła odbijać po zamrożeniu aktywności związanym z koronawirusem dużo mocniej i dużo szybciej niż zakładaliśmy - wskazali analitycy banku Santander w komentarzu do danych GUS
20.07.2020

NBP: polska gospodarka skurczy się w tym roku najmniej spośród krajów UE

Polska gospodarka skurczy się w tym roku najmniej spośród krajów UE - mówił w piątek dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar. Wskazał na jej silne fundamenty, korzystną strukturę i szybką reakcję na pandemię.
17.07.2020

MR: w kolejnych miesiącach aktywność międzynarodowa naszych firm będzie ograniczona

W kolejnych miesiącach aktywność międzynarodowa naszych firm będzie nadal ograniczona głównie z powodu niższego popytu zagranicznego hamującego eksport - prognozuje Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do danych GUS. Analitycy wskazali też na niższe inwestycje i popyt krajowy redukujący import.
15.07.2020

Obajtek: fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni naszą pozycję w regionie

Decyzja Komisji Europejskiej ws. zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest "historyczną chwilą"; fuzja wzmocni naszą pozycję w regionie - powiedział w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Zapewnił, że nie będzie w wyniku fuzji żadnych zwolnień grupowych.
15.07.2020

Obajtek: do pierwszej transakcji przejęcia akcji Lotosu od Skarbu Państwa dojdzie w ciągu roku

Orlen szacuje, że do pierwszej transakcji przejęcia akcji Lotosu od Skarbu Państwa dojdzie w ciągu roku - poinformował dziennikarzy prezes Orlenu, Daniel Obajtek.
14.07.2020

Premier: rozwój przemysłu paliwowego to przyszłość polskiej gospodarki

Zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne państwa; badania i rozwój całego przemysłu paliwowego, a w szczególności petrochemicznego to jest przyszłość przed polską gospodarką - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej PKN Orlen premier Mateusz Morawiecki.
14.07.2020

Polski PKB potrzebuje energii

Niemal 300 mld zł – taka kwota może w najbliższej dekadzie zasilić polski PKB, jeśli zdecydujemy się na odpowiednie inwestycje w energetyce – wynika z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego. Eksperci przekonują, że dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym, mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

FPP: Gospodarka odmrożona w ok. 80%

WIG20 konsoliduje się w okolicy 1800 pkt. Wpływ na notowania akcji w Warszawie i na świecie mogą mieć w najbliższych dniach wyniki kwartalne spółek w USA, odsłaniające skalę pandemicznych strat w II kw. Dziś spłynie też sprawozdanie z posiedzenia RPP, która ostatnio lubi zaskakiwać.
14.07.2020

Emilewicz: chcielibyśmy, aby powrót na ścieżkę wzrostu zajął nam nie dłużej niż dwa lata

Chcielibyśmy, aby powrót na ścieżkę wzrostu zajął nam nie dłużej niż dwa lata - mówiła we wtorek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że gospodarka będzie "znakiem rozpoznawczym" pierwszych miesięcy powyborczej aktywności legislacyjnej.
14.07.2020

Przedsiębiorcy liczą na progospodarcze inicjatywy prezydenta

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców apelują do prezydenta o jasne określenie kryteriów, które musi spełniać ustawa dotycząca spraw gospodarczych, by zyskać jego podpis. Postulują, żeby każda tego typu zmiana prawa była poprzedzona konsultacjami ze stronami dialogu społecznego i przedstawicielami przedsiębiorców, zapewniała odpowiednio długie vacatio legis, a te dotyczące zwiększania obciążeń podatkowych wymagały 3/5 większości sejmowej. – Prezydent nie wpływa bezpośrednio na gospodarkę i przedsiębiorczość, ale może być otwart
14.07.2020

Ebury: To będzie ciekawy tydzień. Na rynek może wrócić zmienność

Obok danych z globalnej gospodarki i kolejnych informacji dot. koronawirusa, w tym tygodniu nie zabraknie również innych istotnych wieści. Za sprawą spotkania EBC i szczytu UE uwaga inwestorów w drugiej części tygodnia zwróci się w stronę Europy.
13.07.2020

Duda: Wierzę w to, że już w przyszłym roku wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego

Wierzę w to, że już w przyszłym roku wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego i osiągniemy wzrost gospodarczy nawet 4 proc. - powiedział prezydent Andrzej Duda w Odrzywole (woj. mazowieckie).
13.07.2020

ARP: w czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

W czerwcu międzynarodowy rynek węgla nadal poddany był trendom spadkowym, mimo niewielkich symptomów ożywienia wynikających z nadziei na wzrost popytu w kluczowych terminalach węglowych - wynika z najnowszego opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
13.07.2020

Prezes PERN: Dostawy ropy na Białoruś to możliwości rozwoju dla spółki

PERN może osiągać kilka procent przychodów z dostaw ropy naftowej na Białoruś przy wykorzystaniu rewersu rurociągu “Przyjaźń” na odcinku Płock-Adamowo. Zlecenia byłyby realizowane dodatkowo, po zaspokojeniu zapotrzebowania dotychczasowych kontrahentów, poinformował ISBnews prezes Igor Wasilewski.
13.07.2020

Ekspert: wyzwaniem najbliższych miesięcy jest szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania

Wyzwaniem najbliższych miesięcy jest szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania. O ile konsumpcja powinna się stopniowo odmrażać, to większym problemem jest spadek eksportu i aktywności inwestycyjnej firm - powiedział PAP Jakub Sawulski, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
11.07.2020

Bujak: kolejna fala pandemii może spowodować turbulencje w gospodarce

Zagrożeniem dla polskiej gospodarki są potencjalne turbulencje na świecie po ewentualnym pogorszeniu sytuacji epidemicznej, perturbacje po listopadowych wyborach prezydenckich w USA i możliwym twardym Brexicie pod koniec roku - mówi PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
11.07.2020

MF i PAIH podpisały deklarację o współpracy dot. m.in. podatków i inwestycji

Ministerstwo Finansów (MF) i Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) podpisały deklarację o współpracy, podała Agencja. Deklaracja dotyczy podniesienia jakości obsługi podatników, wspierania i rozwoju stabilnego otoczenia inwestycyjnego oraz współpracy na rzecz rozwijania działalności gospodarczej w Polsce.
09.07.2020

Deloitte: fuzje i przejęcia mogą być kluczowe w strategiach rozwoju firm w dobie pandemii

Fuzje i przejęcia będą miały znaczący wpływ na kształtowanie „nowej normalności" firm w dobie pandemii - ocenia firma doradcza Deloitte. Dodano, że wartość niezamkniętych umów w ostatnich sześciu miesiącach szacuje się na 804 mld dol.
09.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują po wzroście zapasów surowca

Ceny ropy w USA idą w dół po wzroście zapasów surowca w zeszłym tygodniu. Analitycy obawiają się o wzrost podaży surowca w czasie, gdy liczba nowych przypadków koronawirusa w USA nie zmniejsza się.
09.07.2020

Von der Leyen: w UE nie będzie ożywienia bez Europejskiego Zielonego Ładu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Parlamencie Europejskim, że w UE po kryzysie związanym z pandemią nie będzie ożywienia gospodarczego bez Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazała, że te kwestie są ze sobą "nierozłączne".
08.07.2020

Morawiecki: prognozy pokazują, że szybko zniwelujemy krótkotrwałe spowolnienie

Według Komisji Europejskiej PKB Polski zanotuje najniższy spadek w UE; według Eurostatu Polska ma drugie najniższe bezrobocie; nasze prognozy na 2021 r. pokazują, że szybko zniwelujemy krótkotrwałe spowolnienie gospodarcze - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
08.07.2020

Potrzebne są nowe rozwiązania systemowe [wywiad]

Incydentalny program pomocowy – nawet w skali miliardowej – nie jest wystarczający. Potrzebne są rozwiązania systemowe – chociażby fundusz przeznaczony na inwestycje samorządowe w wysokości równowartości VAT-u wpłaconego od inwestycji samorządowych w roku poprzednim - podkreśla Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.
08.07.2020

MR: podczas polskiej prezydencji w Grupie V4 w centrum będą działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku

Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku – zapowiedział cytowany w środowym komunikacie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
08.07.2020

GAZ-SYSTEM przystąpił do inicjatywy budowania gospodarki wodorowej

7 lipca br. spółka podpisała Polskie Porozumienie Wodorowe - list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej. Inicjatorem tego projektu jest Ministerstwo Klimatu.
08.07.2020

Polska gospodarka może wrócić do kondycji sprzed koronawirusa w I lub II kw. 2021 r.

Polska może powrócić do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii koronawirusa w pierwszym lub drugim kwartale 2021 r. - informuje we wtorek agencja Reutera, powołując się na prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Pawła Borysa. Depeszę przedrukował "New York Times".
07.07.2020

Borys: główną strategią w walce z kryzysem - powrót do wzrostu gospodarczego

Główną strategią wychodzenia z kryzysu będzie koncentracja na powrocie do wzrostu gospodarczego, co wpłynie również na sytuację finansów publicznych i stabilizację rynku pracy - powiedział PAP we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
07.07.2020

EPL stawia warunki w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy

Budżet UE nie powinien paść ofiarą cięć z powodu środków, jakie UE planuje przeznaczyć na plan odbudowy; pieniądze powinny być przyznawane krajom najmocniej dotkniętym kryzysem, a dostęp do nich powinien być powiązany z praworządnością - to stanowisko grupy EPL przed szczytem UE.
07.07.2020

Nowe możliwości w eksporcie do Rosji

Rosja to kierunek ekspansji wybierany przez 46 proc. polskich firm korzystających z rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu. Przedsiębiorstwa obecne na tym rynku mogą już wspierać swój eksport nowym rozwiązaniem BGK, który potwierdza akredytywy dokumentowe otwarte w rublu. Do tej pory bank potwierdzał akredytywy tylko w złotych, euro i dolarach. Od teraz transakcje z rosyjskimi partnerami mogą być łatwiejsze i będzie mogło być ich więcej. Co ważne, transakcje w rublu może już zabezpieczać KUKE.
06.07.2020

Coraz trudniej o pomnażanie kapitału na światowych rynkach. Przyszłe inwestycje będą wymagały większej gotowości na ryzyko

Pandemia przyniosła zalew rynku płynnością finansową ze strony banków centralnych, w wyniku czego rentowności obligacji nie dadzą już zarobić. Niskie stopy procentowe sprawiają, że wynik na lokatach jest realnie ujemny, coraz trudniej też wynająć jedną z ulubionych przez lata inwestycji Polaków – nieruchomości. W tej sytuacji zostają przemyślane inwestycje w akcje lub obligacje indeksowane inflacją bądź korporacyjne. Tu też jednak czai się ryzyko nieoszacowanego wpływu koronakryzysu na wyniki firm.
03.07.2020

Relacje gospodarcze po pandemii i agenda UE tematami rozmów szefów rządów Polski i Słowacji

Relacje gospodarcze po pandemii, bieżąca agenda unijna będą tematami piątkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Słowacji Igora Matovicza w Warszawie. Podczas oświadczenia przed spotkaniem szefowie obu rządów podkreślali wspólne stanowiska w UE i potrzebę zacieśniania relacji handlowych.
03.07.2020

Światowa gospodarka zacznie odzyskiwać siły po koronawirusie w 2021 r.

Globalna gospodarka powróci na ścieżkę rozwoju w 2021 r.; po okresie zamrożenia rynków wzrost jest nierównomierny - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ocenili, że np. hotelarstwo, turystyka mogą borykać się z kryzysem przez dłuższy czas.
03.07.2020

Prezydent: inwestycje, jak m.in. rozbudowa gazoportu, wzmacniają suwerenność i tworzą miejsca pracy

Wielkie inwestycje m.in. rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, służą wzmocnieniu suwerenności i tworzeniu miejsc pracy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Łobza (woj. zachodniopomorskie). Jak podkreślił, prowadzi politykę gospodarczą ukierunkowaną na człowieka.
02.07.2020

Morawiecki: przez kryzys gospodarczy przejdziemy raczej suchą stopą, może troszeczkę umoczoną

Przez kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa przejdziemy raczej suchą stopą, no, może troszeczkę umoczoną - mówił w czwartek w Bielsku Podlaskim premier Mateusz Morawiecki. W woj. podlaskim szef rządu odwiedzi tego dnia kilkaście miast i przekaże promesy na pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych.
02.07.2020

Badanie: powrót firm do stanu sprzed pandemii zajmie jeszcze miesiące

Z powodu koronawirusa 80 proc. firm spodziewa się spadku wyników finansowych na koniec roku - wynika z badania przedstawionego przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. Respondenci ocenili, że powrót do stanu sprzed pandemii zajmie jeszcze miesiące.
02.07.2020

Arak: przejęcie inwestycji z Chin lub Azji może dostarczyć impulsu rozwojowego regionowi

Przejęcie części inwestycji z Chin lub Azji Południowo-Wschodniej może dostarczyć potrzebnego impulsu rozwojowego naszemu regionowi - twierdzi w komentarzu dla PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
25.06.2020

WEI: spójny system e-usług publicznych byłby silnikiem rozwoju gospodarczego

Spójny system cyfrowych usług publicznych dla obywateli i biznesu przyczyniłby się do poprawy jakości życia i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, będąc jednocześnie istotnym silnikiem rozwoju gospodarczego - piszą eksperci WEI w raporcie na ten temat.
25.06.2020

Polski Rejestr Statków S.A. PION NAUKOWO-BADAWCZY

prs,polski,polska,rejestr,statków,statek,statki,szkolenia,kursy,szkolenie,kurs,nauka,praca,badawcze,kwalifikacje,morze,certyfikat,certyfikacja,nadzór,przemysł,gospodarka,morska,shipping,register,polish,doradztwo,doradca,techniczne,techniczny,aplikacja,aplikacje,innowacja,kontrola,offshore,infrastruktura,port,stocznia,dok,bezpieczeństwo,żegluga,rozwój

ODRA 3 Sp. z o.o.

budownictwo hydrotechniczne,lodołamanie,holowanie,przedsiębiorstwo budownictwa hydrotechnicznego,odra3,odra,budownictwo morskie,usługi lodołamania,lodołamacze,prace hydrotechniczne,usługi hydrotechniczne,układanie rurociągów,transport wodny,przeładunki materiałów masowych,regulacja rzek,roboty pogłębiarskie,przeładunki portowe,gospodarka portowa,nabrzeża,nadodrzańska szczecin,podjuchy szczecin,urad k/słubic

UNIWERSYTET GDAŃSKI WYDZIAŁ OCEANOGRAFII I GEOGRAFII

uniwersytet gdański,wydział oceanografii i geografii,geologia,oceanografia,geografia,gospodarka przestrzenna,studia stacjonarne,studia niestacjonarne

DHI Polska Sp. z o.o.

Zakłady produkcji wody,Przemysł i technologie produkcji,Bezpieczne produkty i środowisko,Rzeki i zbiorniki,Zasoby wodne i gospodarka przestrzenna,Ekologia i akwakultura,Inżynieria przybrzeżna i ujścia rzek,Infrastruktura morska i energia

Cetech

Budownictwo hydrotechniczne i drogowo - mostowe.
budownictwo hydrotechniczne,gospodarka wodna,drogi,mosty,tunele,przepusty,konstrukcje oporowe,konstrukcje żelbetowe,konstrukcje stalowe

Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu [WYWIAD]

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl, opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
01.01.2024

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.
27.11.2023

Warta zabezpiecza przyszłość innowacji branży morskiej

W świetle dynamicznego rozwoju różnych sektorów gospodarki morskiej, zabezpieczenia finansowe stają się centralnym punktem dyskusji. W rozmowie z Markiem Lewandowskim z Warty pytamy o udział firmy w ubezpieczaniu przedsięwzięć branży.
23.11.2023

Recepta na sukces Karstensen Shipyard Poland

Karstensen Shipyard Poland od pięciu lat buduje swoją markę na polskim rynku. W tym czasie wybudowali 28 statków, co budzi żywe zainteresowanie całej branży. O tym, jak udało się osiągnąć tak imponujące wyniki, rozmawialiśmy z dyrektorem Tomaszem Mulicą, podczas tegorocznego Rejsu z GospodarkaMorska.pl.
15.11.2023

Doraco o Baltexpo jako platformie prezentacji kompetencji branżowych

Podczas Baltexpo 2023 mieliśmy okazję rozmawiać z Angeliką Cieślowską, prezes zarządu korporacji budowlanej Doraco, o korzyściach z udziału w przedsięwzięciu.
14.11.2023

Kongsberg prezentuje innowacje obronne i morskie podczas Baltexpo 2023

Podczas tegorocznych targów Baltexpo, Kongsberg zaprezentował swoje zaawansowane rozwiązania zarówno z obszaru obronności, reprezentowanego przez Kongsberg Defence, jak również z zakresu aplikacji cywilnych dla gospodarki morskiej, reprezentowanych przez departament Kongsberg Maritime. W rozmowie Piotrem Głogowskim, dyrektorem ds. rozwoju Kongsberg Defence, zapytaliśmy o najważniejsze aspekty oferty firmy.
13.11.2023

Deloitte o partnerstwie w rozwoju sektora morskiego podczas Baltexpo 2023

Tegoroczne targi Baltexpo przyciągnęły uwagę wszystkich kluczowych przedstawicieli sektora morskiego. Z Krzysztofem Wojtowiczem, partnerem w Deloitte, rozmawialiśmy o udziale firmy w wydarzeniu oraz o aktualnej sytuacji branży.
10.11.2023

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Polski Fundusz Rozwoju o wizji wzrostu gospodarki morskiej podczas Baltexpo 2023

Baltexpo 2023 okazało się nie tylko znakomitą okazją do prezentacji najnowszych osiągnięć gospodarki morskiej, ale także sposobnością do zapytania, jak PFR współpracuje i inwestuje, aby wspierać rozwój tego sektora.
07.11.2023

Baltic Hub o jedności sektora morskiego na Baltexpo 2023

O kluczowej roli integracji w rozwoju branży morskiej rozmawialiśmy podczas targów Baltexpo 2023 z Adamem Żołnowskim, dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Baltic Hub Container Terminal.
27.10.2023

Baltexpo platformą integracji branży. Rozmowa z Andrzejem Bojanowskim

Wciąż nie cichną echa po tegorocznej edycji targów Baltexpo. W rozmowie z Andrzejem Bojanowskim, prezesem MTG, poruszyliśmy wątki odzwierciedlające kluczowe aspekty sukcesu wydarzenia.
26.10.2023

PKO BP a finansowanie przemysłu morskiego. Rozmowa z Arturem Kucią

Dynamika rozwoju przemysłu morskiego w Polsce generuje wiele obiecujących perspektyw, ale również wyzwań. Podczas Konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozmawialiśmy z Arturem Kucią, dyrektorem Departamentu Klienta Strategicznego w PKO BP, o roli banku w finansowaniu tego strategicznego sektora.
23.10.2023

Wspólna Kaczka 2023 za nami

Ponad 2 tys. gości gromadziła Wspólna Kaczka 2023. Za nami XXIII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się tradycyjnie w drugi piątek października w hali Polsat Plus Arena w Gdyni. 
16.10.2023

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies po raz dwunasty

Wciąż nie cichą echa po międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej już po raz 12. udowodniło, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu eventów związanych z rozwojem gospodarczym sektora MEW w naszym regionie. 
03.10.2023

Konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl już na nami

Konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl już za nami. Po raz trzeci reprezentanci branży morskiej popłynęli wspólnie promem Nova Star, by rozmawiać o problemach, jakie spotykają sektor, ale też o ich rozwiązaniach.
28.09.2023

Port Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Łukasz Malinowski, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
18.09.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

EDF Renewables: współpraca i local content filarami sukcesu w offshore wind

Rozwojowi sektora offshore wind w Polsce towarzyszą istotne wyzwania, o których mieliśmy okazję porozmawiać z Marie Foucault, Offshore Project Director w EDF Renewables, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku. Jednych z kluczowych zagadnień pozostaje efektywne angażowanie lokalnych przedsiębiorstw.
18.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku , Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, ponad 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.
18.04.2023

Innowacje wyznaczają kierunek zmian w branży. Spotkanie członków PFTM

Cykliczne spotkania członków Polskiego Forum Technologii Morskich są znakomitą okazją do wymiany pomysłów, idei oraz kompetencji podmiotów aktywnych w obszarze przemysłu morskiego. Podczas ostatniego posiedzenia przedsiębiorcy z branży mieli okazję porozmawiać o przełomowych rozwiązaniach, zmieniających panujące dotychczas w biznesie reguły gry.
17.04.2023

Razem robimy biznes. Świąteczne spotkanie członków PFTM

Dotychczasowe osiągnięcia oraz perspektywy rozwoju na przyszły rok – o tym dyskutowali podczas branżowej konferencji członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich – organizacji zrzeszającej przedsiębiorców reprezentujących sektor gospodarki morskiej. Okazją do kolejnego spotkania było także otwarcie nowej siedziby firmy Hydromech, której powstanie jest owocem kontaktów biznesowych nawiązanych w PFTM. Hydromech był współgospodarzem grudniowego spotkania Forum.
20.12.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Częścią konferencji na morzu stało się wręczenie Latarni Gospodarki Morskiej firmom, które internauci docenili za osiągnięcia w branży. Podczas trzydniowego wydarzenia nie zabrakło dostojnych jubileuszów: 70-lecia MSR „Gryfia" ze Szczecina i Famoru z Bydgoszczy. W naszym rejsie udział wzięło blisko 150 osób. Do zobaczenia za rok!
10.10.2022

Kongres Morski w Szczecinie 2022. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju"

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło debat o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe plany i wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.  
03.07.2022

Dyskusje o morzu na morzu. Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwszy Rejs z GospodarkaMorska.pl przeszedł do historii. W spotkaniu branży, któremu towarzyszyły emocjonujące debaty nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że toczyło się na... promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Konferencja na morzu miała miejsce w dniach 25-27 października i rozpoczęła się po wypłynięciu z Terminala Promowego Westerplatte Portu Gdańsk do szwedzkiego Nynäshamn.
28.10.2021

Forum Gospodarki Morskiej 2021 - zaprasza Tomasz Pelc, lider panelu "Energia odnawialna"

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października. Rejestracja: www.forum.gdynia.pl
05.10.2021

Forum Gospodarki Morskiej 2021 - zaprasza Marek Tarczyński, lider panelu "Porty i logistyka"

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października. Rejestracja: www.forum.gdynia.pl
04.10.2021

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Pracowity rok w Stoczni Remontowej Nauta

Ostatnie dni roku w Stoczni Remontowej Nauta upływają pod znakiem bardzo intensywnych prac. Zajętych jest aż 18 doków a zakres remontów obejmuje zarówno modernizacje małych jednostek, jak i zaawansowane przebudowy dużych statków.
18.12.2019

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.
10.09.2019

Rozpoczął się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
06.09.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

Inauguracyjne spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich

Polskie Forum Technologii Morskich aktywnie rozpoczyna działalność. W poniedziałek w Rewie odbyło się pierwsze spotkanie członków zrzeszonych w ramach tej organizacji utworzonej na rzecz rozwoju gospodarki morskiej. Obecnie PFTM stanowi 19 firm, w tym 5 stoczni budujących statki i obiekty pływające: CRIST, Safe oraz Marine Projects Ltd., a także Stal Complex i ALU International Shipyard.
08.05.2019

VII Konwent Morski

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
11.02.2019

Rok 2018 w obiektywie GospodarkaMorska.TV

Przedstawiamy najlepsze ujęcia z polskich portów, stoczni, firm i instytucji morskich, branżowych imprez oraz wydarzeń w specjalnym noworocznym klipie GospodarkaMorska.TV.
01.01.2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami. Najważniejsze wydarzenie gospodarki morskiej odbyło się w piątek w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W prezentacjach i debatach na temat wyzwań, zagrożeń i planów branży morskiej uczestniczyło około 650 osób z kraju i ze świata.
15.10.2018

Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
27.06.2018

Branża morska poszukuje pracowników. Pilnie potrzebni elektrycy i elektromechanicy

Po przeprowadzonym badaniu, zauważyliśmy, że największe zapotrzebowanie jest na elektryków i elektromechaników – poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Aleksandra Godecka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Wyniki tej analizy zostały zaprezentowane we wtorek w Gdyni podczas seminarium „Uczeń – pracownik w gospodarce morskiej”. Uczestnikami badania były terminale gdyńskiego portu.
18.04.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej

Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatku dochodowego będą realizowane w świetle projektu ustawy o wspieraniu inwestycji, który trafił do Sejmu, rozmawiali uczestnicy konferencji „Strefa w każdej Gminie”, która w środę odbyła się w Gdyni.
29.03.2018

Rok 2017 w obiektywie GospodarkaMorska.TV (wideo)

Przedstawiamy najlepsze ujęcia z polskich portów, stoczni, firm i instytucji morskich, branżowych imprez oraz wydarzeń w specjalnym noworocznym klipie GospodarkaMorska.TV.
02.01.2018

Przemysł okrętowy zaczyna się w Polsce liczyć

Przemysł okrętowy zaczyna się w Polsce liczyć – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Zdzisław Rakoczy, prezes firmy Famor, zajmującej się produkcją sprzętu elektrotechnicznego dla okrętownictwa, budownictwa i innych branż. Jego zdaniem świadczy o tym obecność na BALTEXPO przedstawicieli ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Największe w Polsce targi poświęcone gospodarce morskiej zakończyły się w środę. Odwiedziło je ponad 4 000 osób.
15.09.2017

Ponad 4 000 osób odwiedziło tegoroczną edycję BALTEXPO 2017

XIX Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO dobiegły końca. Jak informują organizatorzy, w tym roku odwiedziło je ponad 4 000 osób. Trzeci dzień wydarzenia poświęcono bezpieczeństwu, edukacji oraz ochronie środowiska.
14.09.2017

Juan chiński nabiera coraz większego znaczenia w handlu morskim

Juan chiński nabiera coraz większego znaczenia w rozliczeniach z Dalekim Wschodem – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska, firmy oferującej rozliczanie transakcji walutowych. Jak podkreślił, handel morski, powiązany z handlem zagranicznym, jest jednoznacznie ukierunkowany na transakcje w walutach obcych. Dlatego, aby nie stracić, bardziej trzeba myśleć o zabezpieczeniu niż o tym, że waluty to szansa na zarobienie pieniędzy.
30.08.2017

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego priorytetem rządu. Zakończył się 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Powstanie konsorcjum bankowego finansującego przemysł stoczniowy podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak podkreślił, będzie ono realizowało inwestycyjne potrzeby Polskiej Żeglugi Morskiej. Minister nie ujawnił jeszcze, komu podlegać będzie nowe konsorcjum.
12.06.2017

Nowoczesna gospodarka morska potrzebuje specjalistów

Odpowiednio wykształcona kadra niezbędna dla rozwoju nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. To główne zadanie, jakie stoi przed pracodawcami i osobami odpowiedzialnymi za kształcenie przyszłych pracowników branży stoczniowej. O tym, jak najlepiej je wykonać rozmawiali eksperci związani z gospodarką morską i edukacją podczas zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej konferencji „ Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”.
12.04.2017

Stocznie szukają zawodowców

Technik budowy jednostek pływających, technik mechatronik czy technik elektryk. To m.in. w tych zawodach można znaleźć pracę w polskich stoczniach i firmach związanych z gospodarką morską. Mogli je poznać gimnazjaliści podczas konferencji „Przemysł okrętowy – fascynujące miejsce pracy”, która odbyła się w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących CONRADINUM w Gdańsku. To właśnie w tej placówce można nauczyć się tych poszukiwanych na rynku pracy profesji.
04.03.2017

Rok 2016 w obiektywie GospodarkaMorska.TV

Przedstawiamy najlepsze ujęcia z polskich portów, stoczni, firm i instytucji morskich, branżowych imprez oraz wydarzeń w specjalnym noworocznym klipie GospodarkaMorska.TV.
01.01.2017

Wspólna Kaczka 2016 za nami. Znamy laureatów „bursztynowych” nagród

EuroAfrica Services oddział w Polsce oraz Navimor International Com laureatami „Bursztynowej Kaczki”. Nagrody zostały wręczone w piątek podczas XVII Spotkania Biznesu Morskiego Wybrzeża Gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2016. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
16.10.2016

Gdynia Business - gospodarka oparta na morzu

Rozwijanie potencjału terenów Stoczni Gdynia, rozbudowa infrastruktury portu i nowa morska dzielnica. Gdynia wykorzystuje swój morski potencjał i stawia na innowacje w przemyśle stoczniowym.
10.10.2016

Polskie firmy na targach SMM w Hamburgu

Targi SMM to jedna z największych i najważniejszych imprez światowego przemysłu okrętowego. Co dwa lata do Hamburga przyjeżdżają światowi liderzy budowy i remontu statków, produkcji najnowocześniejszego wyposażenia okrętowego, technologii i inżynierii morskiej oraz decydenci szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Coraz więcej jest na nich także wystawców z Polski.
09.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.