• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Borys: główną strategią w walce z kryzysem - powrót do wzrostu gospodarczego

07.07.2020 15:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Borys: główną strategią w walce z kryzysem - powrót do wzrostu gospodarczego

Partnerzy portalu

Borys: główną strategią w walce z kryzysem - powrót do wzrostu gospodarczego - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Główną strategią wychodzenia z kryzysu będzie koncentracja na powrocie do wzrostu gospodarczego, co wpłynie również na sytuację finansów publicznych i stabilizację rynku pracy - powiedział PAP we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

"Nie mam wątpliwości, że ścieżka wyjścia z tego kryzysu będzie zależała również od dwóch parametrów: zaufania przedsiębiorców i zaufania konsumentów" - ocenił szef PFR.

Borys powiedział, że "mamy bardzo silny impuls monetarny i fiskalny, inwestycje publiczne, i bardzo silny budżet Unii Europejskiej", co pomoże szybciej wychodzić z kryzysu.

Dodał, że główną strategią będzie koncentracja na powrocie do wzrostu gospodarczego, co wpłynie również na sytuację finansów publicznych i stabilizację rynku pracy.

Z ankiety przeprowadzonej przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że biznes adaptuje się do nowych warunków prowadzenia działalności: 30 proc. ankietowanych przedsiębiorstw uważa, że koronawirus stanowi długookresowe wyzwanie, z którym będziemy musieli się mierzyć latami. Co piąta firma spodziewa się, że pandemia potrwa najwyżej do końca 2020 r. W kwietniu w pierwszych badaniach PIE przeprowadzanych po wybuchu pandemii 42 proc. badanych twierdziło, że sytuacja się unormuje do wakacji.

Prezes PFR stwierdził, że wydatki budżetowe wypełniają "lukę popytową, która powstała w gigantycznej skali w drugim kwartale w gospodarce".

Dodał, że koszty walki z pandemią i jej konsekwencjami będą olbrzymie - średnio mogą sięgać 10 - 15 proc. wzrostu długu publicznego.

Zdaniem Borysa Polska miała przestrzeń fiskalną na stymulacje gospodarki, co pozwoli uniknąć nadmiernego zadłużenia, dzięki czemu pozostają rezerwy na pobudzanie gospodarki w późniejszych etapach wychodzenia z kryzysu.

W ocenie szefa PFR stymulacja fiskalna, w połączeniu ze środkami z budżetu europejskiego, "tworzy perspektywę stabilizacji powrotu na ścieżkę wzrostu w przyszłych latach".(PAP)

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.