• <
smartre_2023

GAZ-SYSTEM przystąpił do inicjatywy budowania gospodarki wodorowej

08.07.2020 09:02 Źródło: Gaz-System
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki GAZ-SYSTEM przystąpił do inicjatywy budowania gospodarki wodorowej

Partnerzy portalu

GAZ-SYSTEM przystąpił do inicjatywy budowania gospodarki wodorowej - GospodarkaMorska.pl
fot. Gaz-System

7 lipca br. spółka podpisała Polskie Porozumienie Wodorowe - list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej. Inicjatorem tego projektu jest Ministerstwo Klimatu.

GAZ-SYSTEM przyłączył się do inicjatywy wodorowej, uznawanej przez Ministerstwo Klimatu, jako jeden z elementów budowy niskoemisyjnej gospodarki w Polsce. Sygnatariusze porozumienia tj. GAZ-SYSTEM wspólnie z m.in.  PGNiG, Grupą Azoty, PKN ORLEN i Grupą LOTOS deklarują podjęcie współpracy na rzecz badań i rozwoju technologii wodorowych w Polsce.

Spółka monitoruje na bieżąco postępy w pracach nad koncepcjami, umożliwiającymi w przyszłości wykorzystanie wodoru jako nośnika energii w różnych sektorach gospodarki. Analizuje także potencjalne możliwości transportu wodoru gazową siecią przesyłową.

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiadamy za przesył gazu ziemnego oraz zarządzamy najważniejszymi gazociągami w Polsce. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 GAZ-SYSTEM planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z państwami sąsiednimi wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

Spółka realizuje jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju – projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię oraz rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej.

GAZ-SYSTEM jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która zarządza terminalem LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.