• <
urząd_morski_gdynia_2021

Relacje gospodarcze po pandemii i agenda UE tematami rozmów szefów rządów Polski i Słowacji

03.07.2020 10:22 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Relacje gospodarcze po pandemii i agenda UE tematami rozmów szefów rządów Polski i Słowacji
Relacje gospodarcze po pandemii i agenda UE tematami rozmów szefów rządów Polski i Słowacji - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Relacje gospodarcze po pandemii, bieżąca agenda unijna będą tematami piątkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Słowacji Igora Matovicza w Warszawie. Podczas oświadczenia przed spotkaniem szefowie obu rządów podkreślali wspólne stanowiska w UE i potrzebę zacieśniania relacji handlowych.

Premier Morawiecki oceniał, że relacje Polski i Słowacji są bardzo bliskie, a kontakty handlowe wzrosły w ciągu ostatnich lat o ponad 1/3.

Podkreślał, że rozwój stosunków gospodarczych obu krajów został chwilowo zatrzymany przez epidemią koronawirusa, a piątkowe rozmowy z szefem słowackiego rządu będą dotyczyły m.in. wznowienia tych stosunków po pandemii.

"Ruszamy do przodu, mamy plany, w jaki sposób szybciej doprowadzić do bliskości między naszymi przedsiębiorstwami tak, żeby z powrotem ten handel rósł" - mówił Morawiecki.

Jako jeden z kluczowych elementów relacji handlowych wymienił drogi ekspresowe, w tym m.in. S19 i S7, które - jak mówił - pomogą w kontaktach między przedsiębiorstwami i społeczeństwami.

Morawiecki zachęcał również słowacki przedsiębiorców do inwestowania w Polsce oraz polskich inwestorów do inwestowania na Słowacji.

Jako kluczowe elementy współpracy ze Słowacją poza relacjami dwustronnymi wymieniał Inicjatywę Trójmorza i Bukaresztańską Dziewiątkę oraz Grupę Wyszehradzką. Ta ostatnia - jak mówił - omówi podczas inauguracji polskiego przewodnictwa w piątek w Warszawie kluczowe sprawy z agendy unijnej, w tym Wieloletnie Ramy Finansowe i Europejski Instrument na rzecz Odbudowy.

"Bardzo się cieszę, że Polska i Słowacja, ale i cała Grupa Wyszehradzka mają bardzo podobne podejście, bo łatwiej oczywiście negocjuje się, nie ma co ukrywać, w takiej grupie przyjaciół, takim gronie dobrze porozumiewających się ze sobą państw i cieszę się, że te nasze rozmowy polsko-słowackie to też bardzo wyraźny znak wspólnego zrozumienia w tak wielu tematach" - powiedział szef polskiego rządu.

Premier zachęcał też słowacki turystów do odwiedzenia Polski w letnim sezonie turystycznym.

Szef słowackiego rządu Igor Matovicz określił Polskę jako "większego brata" Słowacji, z którym jego kraj będzie starał się mieć jeszcze lepsze relacje.

Dodawał, że Polska była wzorem dla Słowacji, jeśli chodzi o walkę z korupcją i komunizmem. Oceniał, że zarówno Polska, jak i Słowacja dobrze radzą sobie z pandemią.

Premier Słowacji stawiał także za wzór, jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych. "Chcemy czerpać z doświadczeń Polski w tej kwestii, ponieważ Słowacja ma z tym wielki problem i wielki problem z korupcją związaną z wykorzystaniem tych środków. Chcemy je wykorzystywać z korzyścią dla naszych obywateli" - powiedział.

Matovicz podkreślał wagę rozwoju stosunków gospodarczych i zachęcał do dalszego inwestowania w Polsce i na Słowacji. Podobnie jak szef polskiego rządu zachęcał do ożywienia turystyki po pandemii między oboma krajami.

"Mają państwo piękne warunki, piękny kraj, wspaniałych ludzi, piękne dziewczęta - wiem o czym mówię - i myślę, że te stosunki mogą być tylko lepsze" - mówił szef słowackiego rządu.

Po spotkaniu dwustronnym szefowie rządów Polski i Słowacji udadzą się do Belwederu, gdzie wraz z premierami Węgier - Viktorem Orbanem i Czech - Andrejem Babiszem zainaugurują polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Przed szczytem V4 w Warszawie planowane jest także wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Po szczycie premierzy Polski i Słowacji złożą w Warszawie kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 535. pluton Słowaków w Armii Krajowej. (PAP)

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.