• <
UNIWERSYTET_MORSKI_GDYNIA_1100x200

Equinor zapowiada spadek wydobycia ropy ze złoża Johan Sverdrup. Ograniczy również inwestycje

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor zapowiada spadek wydobycia ropy ze złoża Johan Sverdrup. Ograniczy również inwestycje
Norweska platforma wiertnicza. Fot. Equinor.

Equinor zapowiada znaczący spadek wydobycia ropy naftowej z podmorskiego złoża Johan Sverdrup. Jak przekazał wczoraj dziennikarzom dyrektor firmy Anders Opedal, w 2026 wydobycie ma spaść przynajmniej o 10%, lecz nie więcej jak 20%. Planowane są również cięcia inwestycji i ograniczenie skupu własnych akcji.

Złoże Johan Sverdrup było przez ostatnie lata najważniejszym źródeł ropy naftowej w Europie. W zeszłym roku pochodziło z niego średnio nawet 712 000 baryłek surowca dziennie. Anders Opedal stwierdził, że Equinor przez lata opóźniał ograniczenie wydobycia, ale w tym roku cięcia mogą dojść do nawet 1/5 produkcji z poprzednich lat.

Również wczoraj Equinor zapowiedział, że w tym roku zmniejszy poziom skupu akcji o 70% – z 5 miliardów dolarów do 1,5 miliarda dolarów – oraz obetnie nakłady inwestycyjne na rok 2027 o 4 miliardy dolarów. Wszystko z powodu spadku o 22% przychodów brutto w ostatnim kwartale 2025 roku (do 6,2 miliarda dolarów), wywołanego obniżką cen ropy na światowych rynkach. Equinor planuje ograniczenie inwestycji w OZE i niskoemisyjne źródła energii, by skupić się na stabilizacji swojego sektora naftowego i gazowego. Po ogłoszeniu tych zmian akcje Equinora w Oslo spadły o 1,2%, ale podczas tej samej sesji zdążyły odbić się o 0,6%.  Jeszcze w tym roku firma wyda 13 miliardów dolarów na inwestycje, ale w 2027 roku spadną do 9 miliardów. Bez amerykańskiej ulgi podatkowej na budowę farmy wiatrowej  Empire Wind, wydatki wyniosłyby 11 miliardów.

Pomimo planowanego spadku wydobycia ropy ze złoża Johan Sverdrup, globalna produkcja energii przez Equinor ma wzrosnąć o 3% w porównaniu do rekordowego roku 2025. Firma ma zamiar skupić się na stabilnym wydobyciu ropy do 2035 roku. W najbliższych dniach swoje raporty za ostatni kwartał 2025 roku mają opublikować Shell i BP. Analitycy wskazują, że prawdopodobnie również te firmy będą musiały ograniczyć skup własnych akcji z powodu niższych cen ropy. 

Spadające wydobycie na Morzy Północnym jest efektem wzmożonego wydobycia i nadpodaży ropy w zeszłym roku. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (OECD)  ostrzega, że aby zrównoważyć spadek wydobycia ze starzejących się złóż, globalne inwestycje w poszukiwanie nowych źródeł ropy i gazy musiałyby wynieść przynajmniej 540 miliardów dolarów. Equinor również zamierza prowadzić nowe odwierty na złożu Johan Sverdrup.

Departament norweskiego ministerstwa energii, odpowiedzialny za wydobycie surowców na szelfie kontynentalnym poinformował, że pozostanie wydobycia na obecnych poziomach przy braku odpowiednich inwestycji, doprowadzi w przyszłości do znaczącego zmniejszenia się tej gałęzi przemysłu w kraju.

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.