• <

Konfederacja apeluje do rządu, by nie wprowadzać kolejnego lockdownu

Strona główna Prawo, polityka Konfederacja apeluje do rządu, by nie wprowadzać kolejnego lockdownu
Konfederacja apeluje do rządu, by nie wprowadzać kolejnego lockdownu - GospodarkaMorska.pl
fot. Michał Wawer/FB

sons

04.09.2020 Źródło: PAP

Apelujemy do rządu o niewprowadzanie kolejnego lockdownu; jeżeli rząd potrzebuje pieniędzy, to niech szuka ich gdzie indziej np. w ograniczeniu wydatków i zostawi w spokoju małych, polskich przedsiębiorców - zaapelował dziś Michał Wawer (Konfederacja).

Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie Wawer zwracał uwagę, że w całej Polsce obserwujemy dziesiątki tysięcy dramatów firm, przedsiębiorców i co za tym idzie pracowników, którzy są zwalniani i którym obniżane są pensje.

Jego zdaniem, rząd zamiast utrudniać życie przedsiębiorcom i pracownikom powinien "luzować rygory fiskalne, powinien dawać impuls do tego, żeby się firmy rozwijały, dawać im impuls również do inwestycji". "Dlatego, że teraz jest dobry czas na inwestycje. To jest moment, w którym można tanio inwestować, tanio przejmować chociażby spółki za granicą" - ocenił działacz Konfederacji.

Jak dodał, Konfederacja od wielu miesięcy postuluje projekt ustawy o dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców. "Po to, żeby tym przedsiębiorcom dać większe możliwości działania, żeby nie karać ich co miesięcznym ZUS-em za samo istnienie w rejestrze. Dlatego, że jest wielu drobnych przedsiębiorców, którzy zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, mają ograniczone dochody albo nie mają ich wcale, a mimo to muszą co miesiąc ponosić stałe koszty związane z ZUS-em" - zaznaczył Wawer.

Dodał, że przedstawiciele Konfederacji w całym kraju dostają kolejne doniesienia o tym, że rygor fiskalny się zaostrza, że urzędy skarbowe robią kontrole i nakładają kary. "Apelujemy do ministra finansów: nie tędy droga, nie poprzez lockdown, nie poprzez ucisk fiskalny. Jeżeli rząd potrzebuje pieniędzy, to niech szuka ich gdzie indziej. Niech ich szuka w ograniczeniu wydatków. Niech ich szuka również tam, gdzie wydaje się do tej pory żaden rząd szukać się nie odważył, to znaczy w kieszeniach wielkich międzynarodowych korporacji, które transferują zyski uzyskane w Polsce za granicę, które unikają opodatkowania" - apelował Wawer.

"Szukajcie więc urzędnicy pieniędzy w tych nielegalnie transferowanych zyskach, szukajcie ich w kieszeniach wielkich międzynarodowych potentatów, zostawcie w spokoju małych, polskich przedsiębiorców, zostawcie w spokoju polski kapitał, nigdy więcej lockdownu, nigdy więcej dyskryminacji polskich przedsiębiorców" - dodał.

Przedsiębiorca z Krakowa Bartosz Bocheńczak ocenił, że za największymi problemami przedsiębiorców stoi rząd, który "zawsze stara się rzucać pod nogi nam jak największe przeciwności, a to w postaci jakiejś rozbujałej biurokracji, czy niejasnych przepisów". "Tak też stało się na początku tego roku, kiedy dowiedzieliśmy się, że cały kraj, cała przedsiębiorczość, cały nasz biznes, zostanie +zlokcdownowany+. I tak też się stało, ten biznes został +zlockdownowany+, uważamy totalnie niesłusznie" - zaznaczył.

Dodał, że w swojej firmie musiał zwolnić sporo pracowników, a pozostałym obniżyć znacząco pensje. "Jako przedsiębiorcy żądamy tutaj jasnej deklaracji od rządu Mateusza Morawieckiego, że nigdy więcej nie będzie lockdownu, bo Polska nie poradzi sobie już z kolejnym lockdownem" - zaapelował przedsiębiorca.

Reprezentant twórców i artystów Maciej Molenda podkreślił, że "wypowiada się za wszystkich muzyków, kompozytorów, producentów, wokalistów, jak również część logistyczną, czyli firmy organizujące eventy". "Reprezentuję firmę, która w marcu miała spadek 90 proc. dochodu, w kwietniu 100 proc., w maju 99 proc., bo udało nam się zorganizować jedno wydarzenie za połowę ceny. Dzisiaj moja firma, która organizuje eventy wykonuje 50 proc. tego, co w zeszłym roku i za 1/2, 1/3 cen jakie mieliśmy w zeszłym roku" - mówił Molenda.

Zaznaczył, że jego firmę udało się uratować dzięki oszczędnościom, które posiadał. "Natomiast, jeśli miałoby to (lockdown) wrócić, to obawiam się, że moja firma tego nie przetrwa. A jestem jednym z nielicznych, który był przygotowany na inwestycje, które się nie dokonały, bo trzeba było ratować firmę. Takich firm jest niewiele. Jestem przekonany, że większość firm eventowych niestety będzie musiała się albo przebranżowić, albo po prostu upadnie. Dlatego również wzywam rząd, aby jasno powiedział - nigdy więcej lockdownu" - podkreślił Molenda. (PAP)

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 47,50 $ baryłka  -0,38% 02:55
 Cyna 19120,00 $ tona 1,57% 27 lis
 Cynk 2760,00 $ tona 0,22% 27 lis
 Aluminium 1975,00 $ tona 0,71% 27 lis
 Pallad 2374,80 $ uncja  -0,13% 02:38
 Platyna 976,40 $ uncja  0,81% 02:55
 Srebro 22,71 $ uncja  -0,04% 02:55
 Złoto 1782,15 $ uncja  0,13% 02:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.