• <
BOTA_2023

Polska i Filipiny zacieśniają współpracę w zakresie edukacji oraz gospodarki morskiej

gm

18.01.2023 09:37 Źródło: GOV
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Polska i Filipiny zacieśniają współpracę w zakresie edukacji oraz gospodarki morskiej

Partnerzy portalu

Polska i Filipiny zacieśniają współpracę w zakresie edukacji oraz gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl
Gov.pl

Polsko-filipińska współpraca w zakresie gospodarki i edukacji morskiej były głównymi tematami rozmów wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang Ruiz. Spotkanie odbyło się 17 stycznia 2023 r. w Warszawie.

Podczas spotkania rozmawiano o możliwości współpracy uczelni morskich z Polski i Filipin.

– Bogate tradycje i wysoki poziom polskich uczelni morskich mogą być dobrą podstawą do rozwijania wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia marynarzy – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk.

Omówiono również kwestię uznawania certyfikatów filipińskich marynarzy w państwach UE. Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu pracy na statkach pod banderami krajów członkowskich dla marynarzy z Filipin. Jako główny powód podano stan edukacji morskiej na Filipinach, przez co miałaby nie spełniać od lat międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.

– Polska administracja morska jest zainteresowana odnowieniem porozumienia ze stroną filipińską w zakresie uznawania certyfikatów marynarzy. Oczywiście sprawa ta uzależniona jest od utrzymania przez Filipiny uznania Komisji Europejskiej w zakresie spełniania warunków Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht – zaznaczył  Gróbarczyk.

Spotkanie było także okazją do omówienia współpracy miedzy Portem Gdynia i filipińską spółką International Container Terminal Services (ICTSI), która zgodnie z podpisaną ostatnio umową przedłużyła o 30 lat dzierżawę gruntów Bałtyckiego Terminala Kontenerowego, którym zarządza już od 19 lat.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.