• <

MR: podczas polskiej prezydencji w Grupie V4 w centrum będą działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku

Strona główna Prawo, polityka MR: podczas polskiej prezydencji w Grupie V4 w centrum będą działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku
MR: podczas polskiej prezydencji w Grupie V4 w centrum będą działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

08.07.2020 Źródło: PAP

Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku – zapowiedział cytowany w środowym komunikacie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Jak wskazano w komunikacie, polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej (V4) potrwa do 30 czerwca 2021 r.

"Chcemy, aby nasza współpraca w formacie V4 w najbliższych miesiącach koncentrowała się nie tylko na odbudowie po pandemii, ale także na kreowaniu nowych ogniw współpracy regionalnej, jej wzmacnianiu" - zaznaczył wiceszef MR. Wskazał też na wspieranie społecznych, gospodarczych, kulturowych i "międzyludzkich interakcji między naszymi społeczeństwami po zniesieniu ograniczeń pandemicznych".

Jak zapowiedział Mazur, "kluczową płaszczyzną zaangażowania" V4 pozostaje Unia Europejska. "Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia Jednolitego Rynku" – powiedział.

Według wiceszefa MR zadaniem Grupy Wyszehradzkiej "z racji korzystnego położenia, integracji z czołowymi przemysłowymi łańcuchami wartości w Europie, wykształconych kadr i relatywnie znaczącego udziału przemysłu w PKB" jest aktywne współtworzenie pokryzysowej polityki przemysłowej i konkurencji w Unii Europejskiej.

"W naszym wspólnym interesie leży, abyśmy w Grupie V4 potrafili opowiadać o naszym regionie jako miejscu atrakcyjnym pod względem inwestycji w przemysł, szczególnie w kontekście potencjalnego zjawiska backshoringu i nearshoringu, które może nastąpić po opanowaniu pandemii COVID-19" – zaznaczył Mazur. Wskazał na konieczność "natychmiastowego wsparcia dla dotkniętych skutkami pandemii sektorów gospodarki". Przywrócenie łańcuchów dostaw, pełne funkcjonowanie sektora usług oraz zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw jest niezbędne w celu ochrony miejsc pracy w Europie - dodał.

Jak podkreślono, w kontekście agendy europejskiej do priorytetów polskiego przewodnictwa w V4 należy m.in. współdziałanie w toku negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy (EIO). V4 ma też koncentrować uwagę m.in. na pogłębianiu współpracy w sektorze cyfrowym, kooperacji w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastruktury oraz agendzie międzynarodowej, np. wspieraniu prointegracyjnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a także rozwoju Partnerstwa Wschodniego.

"Polska prezydencja będzie kontynuować współpracę w oparciu o podpisaną przez państwa V4 Deklarację Warszawską" - przypomniano. Oznacza to wspólne działania na rzecz innowacyjności i wykorzystania potencjału V4 w sektorach kluczowych z punktu widzenia przyszłości przemysłu - np. inteligentna służba zdrowia, przemysł o niskiej emisji dwutlenku węgla, przemysłowy internet rzeczy i cyberbezpieczeństwo.

Podkreślono, że "bardzo dotkliwie odczuwa skutki pandemii turystyka", stąd podczas polskiej prezydencji kluczową sprawą dla wszystkich członków V4 ma być "poszukiwanie metod i skutecznych sposobów koniecznego wsparcia (finansowego i metodologicznego) podmiotów działających w szeroko rozumianej branży turystycznej".

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Powrót na właściwe tory”. Jest to szóste roczne, rotacyjne przewodnictwo naszego kraju w V4. (PAP)

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 42,70 $ baryłka  2,08% 19:53
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2274,40 $ uncja  1,98% 19:50
 Platyna 890,70 $ uncja  5,83% 19:54
 Srebro 23,66 $ uncja  2,96% 19:54
 Złoto 1884,15 $ uncja  1,07% 19:53

Dziękujemy za wysłane grafiki.