• <

Czaputowicz: spotkanie V4 pokazuje, że nadajemy ton współpracy w wychodzeniu z kryzysu

Strona główna Prawo, polityka Czaputowicz: spotkanie V4 pokazuje, że nadajemy ton współpracy w wychodzeniu z kryzysu
Czaputowicz: spotkanie V4 pokazuje, że nadajemy ton współpracy w wychodzeniu z kryzysu - GospodarkaMorska.pl
fot. MSZ_RP/Twitter

ew

07.07.2020 Źródło: PAP

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Wadowicach pokazuje, że nadajemy ton współpracy bezpośredniej w okresie wychodzenia z kryzysu – ocenił we wtorek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz po rozmowach z szefami dyplomacji Czech, Słowacji i Węgier.

Jak przypomniał, wtorkowy szczyt w Wadowicach jest pierwszym spotkaniem na tym szczeblu w ramach polskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca. Gośćmi gospodarza szczytu Jacka Czaputowicza byli szef czeskiego MSZ Tomasza Petrziczek, szef MSZ Słowacji Ivan Korczok i węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

„Nasz spotkanie i rozmowy były bardzo udane, rozpoczęliśmy nimi przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Pokazuje to, jak dużą wagę przywiązujemy do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, zwłaszcza w czasie pandemii. W okresie wychodzenia z pandemii ta współpraca z najbliższymi sąsiadami i partnerami nabiera szczególnego znaczenia” - podkreślił minister Czaputowicz.

Według niego, uczestnicy rozmów zgodzili się, że ważne jest „by Grupa Wyszehradzka dalej pozostawała rzecznikiem państw regionu Europy Środkowej, a także była instrumentem koordynacji naszych polityk w interesie czterech państw tworzących Grupę, a także szerzej w interesie państw Europy Środkowej”.

Jak podkreślił szef polskiej dyplomacji, podczas wadowickiego szczytu strona polska zaprezentowała priorytety swojej prezydencji w V4 i hasło, którym jest „Powrót do normalności”. Wśród priorytetów są silna Unia Europejska, wieloletnie ramy finansowe, fundusze rozwoju, brexit, kwestie klimatyczne, a także wspólne działania mające na celu wychodzenie z pandemii i uzdrowienie gospodarki.

”To jest ważne zadanie, przed jakim stoi UE, w szczególności niemiecka prezydencja, dlatego zgodziliśmy się, że będziemy wspierać niemiecką prezydencję w tym trudnym okresie” - zadeklarował minister.

Według niego szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej zapowiedzieli dalsze wsparcie dla państw Bałkanów Zachodnich w ich procesie zbliżenia z Unią Europejską oraz dla krajów projektu Partnerstwa Wschodniego „w ich aspiracjach proeuropejskich”.

Podczas briefingu w Wadowicach ministrowie spraw zagranicznych V4 zadeklarowali pełne wsparcie polskiej prezydencji w Grupie i wskazywali na konstruktywną współpracę prowadzoną w jej ramach.

Peter Szijjarto nawiązując do nowego ładu gospodarczego, który nastąpi po pandemii COVID-19 ocenił, że państwa Grupy Wyszehradzkiej posiadają konkurencyjne warunki m.in. podatkowe i infrastrukturalne, aby „w tym nowym ładzie światowym być po stronie zwycięzców”.

Według niego sytuacja po pandemii koronawirusa daję także nowe argumenty za przyspieszeniem procesu rozszerzania UE o kraje Bałkanów zachodnich – Serbię i Czarnogórę. Szef węgierskiej dyplomacji ocenił, że bez tego poszerzenia niemożliwe jest osiągnięcie stabilizacji w tym regionie i skrytykował te państwa unijne, które ten proces opóźniają.

Ivan Korczok ocenił, że „Polska zarysowała ambitny program swojego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, którego motto pokazuje to czego oczekują nasi obywatele”. „Chcemy wrócić do normalności” - podkreślił. Strona słowacka – zaznaczył minister – z zadowoleniem przyjęła obecność w agendzie prezydencji takich tematów, jak zdrowie i nauka. „Cieszę się, że Polska będzie też motorem we współpracy sektorowej, w takich dziedzinach jak np. kolej dużych prędkości, sieć drogowa, w tym trasa Via Carpatia czy żegluga śródlądowa” - wskazał Korczok.

Tomasz Petrziczek dziękując za konstruktywną współpracę ocenił, że już w trakcie zakończonej prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej stało przed Wspólnotą Europejską wiele wyzwań, ale pandemia koronawirusa w ostatnich miesiącach „postawiła nas przed zupełnie nowymi problemami”. „Pokazaliśmy, że Wyszehrad nie jest tylko wspólnotą w dobrej pogodzie, ale też w kryzysie” - ocenił czeski minister. „Silny Wyszehrad w silnej Europie – mammy przed sobą wiele wyzwań” - dodał.

Wszyscy szefowie dyplomacji zwracali uwagę na symboliczne miejsce spotkania – Wadowice, miasto rodzinne papieża Jana Pawła II. Przywitanie gości przez gospodarza szczytu odbyło się na wadowickim rynku przed bazyliką. Po rozmowach ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej złożyli kwiaty przed pomnikiem papieża Jana Pawła II. Przewidziano też zwiedzanie bazyliki i muzeum w domu rodzinnym Wojtyłów.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.