• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MSZ grozi odwetem za decyzję japońskiego miasta ws. spornych wysp

ew

22.06.2020 21:05 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski MSZ grozi odwetem za decyzję japońskiego miasta ws. spornych wysp

Partnerzy portalu

MSZ grozi odwetem za decyzję japońskiego miasta ws. spornych wysp - GospodarkaMorska.pl

Chiny przekazały Japonii protest przeciwko uchwale władz japońskiego miasta Ishigaki w sprawie spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim i zastrzegają sobie prawo do reakcji – powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

Japońska stacja NHK informowała wcześniej, że władze miasta Ishigaki w prefekturze Okinawa zdecydowały o zmianie nazwy obszaru administracyjnego obejmującego sporne wyspy. Od 1 października nazwa ma się zmienić z Tonoshiro na Tonoshiro Senkaku.

Decyzja Japonii o zmianie nazwy wysp jest poważną prowokacją przeciwko chińskim roszczeniom terytorialnym. Jest nielegalna i nieważna - oświadczył Zhao na rutynowym briefingu w Pekinie.

Rząd w Tokio protestował niedawno przeciwko obecności chińskich statków w pobliżu kontrolowanego przez Japonię archipelagu. Statki chińskiej straży przybrzeżnej widziano tam przez 65 dni z rzędu, co było najdłuższym takim okresem od września 2012 roku.

Władze Japonii uznają działania chińskich statków za naruszenie jej wód terytorialnych. Oprócz Chin i Japonii do spornych wysp rości sobie prawa również Tajwan, który sam uważa się za niezależny od ChRL.

Japonia będzie postępować w tej sprawie stanowczo, ale spokojnie, podejmie też wszelkie możliwe środki, by zapewnić nadzór nad spornymi wyspami – powiedział w ubiegłym tygodniu główny sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga.

W 2012 roku rząd w Tokio wykupił część spornych wysp z rąk prywatnych, co wywołało w Chinach falę antyjapońskich protestów. W niektórych miastach rozwścieczony tłum niszczył japońskie samochody, restauracje, sklepy i fabryki. Dochodziło też do aktów przemocy wobec przypadkowych osób.

Konflikt terytorialny o wyspy na Morzu Wschodniochińskim to jeden z punktów spornych w trudnych relacjach chińsko-japońskich, na których cieniem wciąż kładzie się historia japońskiej agresji na Chiny i okrucieństw popełnianych przez japońską armię w czasie II wojny światowej.

W ostatnich latach pojawiły się oznaki ocieplenia stosunków, ale na przeszkodzie stanęła m.in. pandemia koronawirusa. Z jej powodu na nieokreślony termin przełożono planowaną na kwiecień wizytę państwową przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Tokio. Byłaby to pierwsza taka wizyta chińskiego przywódcy w Japonii od ponad dekady.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.