• <

Wynik wyszukiwania - "dania" - Wiadomości

W KPRM spotkanie premiera Donalda Tuska z szefową duńskiego rządu

W KPRM rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie premiera Donalda Tuska z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. Szefowie rządów poruszą m.in. kwestie agendy unijnej i współpracy regionalnej w zakresie bezpieczeństwa i energetyki - poinformowała Kancelaria Premiera.
15.04.2024

Kraje regionu Morza Bałtyckiego wycofują się z paliw kopalnych. Deklarują dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Osiem krajów regionu Morza Bałtyckiego zobowiązało się do stopniowego wycofania się z paliw kopalnych, zwłaszcza pochodzących z Rosji, i do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Stosowną deklarację w środę w Wilnie podpisali przedstawiciele resortów energii Litwy, Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.
10.04.2024

Dania zamyka cieśninę Wielki Bełt. Winna jest... awaria uzbrojenia fregaty

Nie milkną echa po wcześniejszym powrocie fregaty Iver Huitfeldt z misji pk. "Prosperity Guardian" na Morzu Czerwonym, za co winę ma ponosić niesprawne uzbrojenie. Jak poinformowały władze, doszły problemy z bliźniaczą jednostką, Niels Juel. Wymusiło to zamknięcie akwenu z racji na ryzyko przypadkowego wystrzału rakiety.
04.04.2024

Minister obrony Danii odwołał szefa sił zbrojnych, w tle afera z fregatą

Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen poinformował w środę wieczorem o zwolnieniu szefa sił zbrojnych Flemminga Lentfera. Media dymisję wojskowego wiążą z aferą z fregatą Iver Huitfeldt, która została wysłana na Morze Czerwone z niesprawnym uzbrojeniem.
03.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Dania. Po pięcioletniej przerwie wznowiono wydobycie gazu na Morzu Północnym

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono w piątek po niemal pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych - podała odpowiedzialna za eksploatację spółka Total Energies. Umożliwi to Danii uniezależnienie się od importu surowca z Rosji.
22.03.2024

Kolizja tankowca na Bałtyku. Jednostka należy do floty cieni

2 marca na szlaku prowadzącym przez cieśninę Sund doszło do kolizji z udziałem jednostki tzw. floty cieni, czyli statków działających w wielu przypadkach poza prawem i omijających sankcje nałożone na Rosję.
20.03.2024

W pobliżu Grenlandii zatonął statek rybacki

Duński trawler krewetkowy Lomur zatonął w niedzielę w nocy u wybrzeży Grenlandii. Przyczyny nie są znane, załogę uratowano.
19.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeld pierwszy raz strąciła drony Huti. Ten okręt to wzór dla "Miecznika"

Podczas misji na Morzu Czerwonym fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) zestrzeliła cztery drony wysłane w sobotę w nocy przez wrogie siły ruchu Huti. Zarówno okręt jak i jego załoga nie ponieśli szkód. Zdarzenie jest z polskiej perspektywy interesujące, gdyż jednostka była wzorem dla platformy Arrowhead 140. To na jej podstawie powstają fregaty, brytyjskie typu 31 i polskie programu "Miecznik".
10.03.2024

Umorzono śledztwo w sprawie sabotażu na gazociągach Nord Stream

Duńska policja oraz duńskie służby specjalne PET poinformowały w poniedziałek o umorzeniu śledztwa w sprawie sabotażu na gazociągach Nord Stream w 2022 roku. Jako powód podano brak istnienia podstaw prawnych do wszczęcia postępowania karnego w Danii.
26.02.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
04.02.2024

Król Danii Fryderyk X w Szczecinie: chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w energetyce wiatrowej

Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr; chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w morskiej energetyce wiatrowej; mam nadzieję, że ta współpraca wesprze Polskę w odchodzeniu od paliw kopalnych - mówił w czwartek w Szczecinie król Danii Fryderyk X.
01.02.2024

Rząd Danii jest gotów wspierać Polskę w rozwoju energetyki odnawialnej

Rząd Danii i nasz sektor komercyjny gotów jest wspierać Polskę w rozwoju energetyki odnawialnej - wskazał w czwartek w Senacie duński minister ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Lars Aagaard.
01.02.2024

Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych

Polska i Dania od wielu lat współpracują ze sobą w obszarach związanych z klimatem. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić - powiedział w środę król Danii Fryderyk X podczas otwarcia Forum Biznesu.
31.01.2024

Port w Odense rozbudowuje się pod offshore

Port w duńskim Odense planuje poważne inwestycje w rozbudowę i nowe tereny. Liczy na to, że stanie się offshorowym centrum.
29.01.2024

Duńska fregata płynie na Morze Czerwone

Duńska fregata Iver Huitfeldt ze 175 członkami załogi opuściła w poniedziałek port marynarki wojennej w Korsor na zachodzie Zelandii. Okręt ma dołączyć do operacji wojskowej na Morzu Czerwonym prowadzonej przez USA i Wielką Brytanię przeciwko rebeliantom Huti w Jemenie.
29.01.2024

Król Danii przyjedzie do Szczecina. Interesuje go offshore

Ambasada Królestwa Danii w Polsce oficjalnie potwierdziła, że nowo mianowany król Danii Fryderyk X w swoją pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski. Monarcha odwiedzi m.in. Szczecin, gdzie jego wizyta dotyczyć będzie zagadnień związanych z energetyką i offshore.
24.01.2024

Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) uruchamia nową spółkę zajmującą się rozwojem projektów wysp energetycznych na całym świecie. Będzie opierać się na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać projekty wysp energetycznych na całym świecie. Obecnie opracowuje portfel około dziesięciu projektów wysp energetycznych wokół Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w Azji Południowo-Wschodniej.
22.01.2024

Pół wieku jasnoniebieskich kontenerowców. Maersk obchodzi wyjątkowy jubileusz

50 lat temu komercyjną działalność rozpoczął pierwszy kontenerowiec w charakterystycznym odcieniu błękitu. Duńska firma chwali się ważną rocznicą w ramach swojej działalności, w trakcie której urosła do rangi giganta branży żeglugowej.
17.01.2024

Vard zbuduje nowy statek do układania podwodnych kabli dla NKT

Ze względu na ogromną ilość zamówień na rok 2024 duńska firma NKT zajmująca się układaniem podmorskich kabli zdecydowała się na zakup kolejnego kablowca. Ma to zapewnić ciągłość wykonywania zleceń i ich terminowość.
16.01.2024

Ponad połowa nowych duńskich statków gotowa na zielone paliwa

Według danych Danske Rederier, duńskiego stowarzyszenia zrzeszającego armatorów, ponad połowa statków zamówionych przez tamtejsze przedsiębiorstwa żeglugowe będzie mogła korzystać z ekologicznych paliw.
12.01.2024

Port Frederikshavn. Przesuną nieczynny tankowiec. W tle problemy z terminalem

Port Frederikshavn w Danii przygotowuje się do operacji podniesienia i przesunięcia nieczynnego FSRU, który czeka na rozbiórkę. Wszystko dlatego, że po zeszłorocznym wypadku został on ustawiony tak, że wchodzi na teren terminala, który port musi sprzedać.
10.01.2024

Duński patrolowiec może strzelać, ale nie trafi

Przekazany do eksploatacji w 2008 roku patrolowiec Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej nie ma systemu kierowania ogniem. O sprawie przypomniał sobie tamtejszy minister obrony narodowej.
10.01.2024

Duńczycy wciąż poszukują zaginionych kontenerów

W poniedziałek rano od wybrzeży Danii odbiły dwa statki, które będą poszukiwać 42 kontenerów, które spadły w grudniu z kontenerowca płynącego do Gdańska.
08.01.2024

Dania wysyła fregatę na Morze Czerwone w związku z misją pk. "Prosperity Guardian"

Władze Danii zdecydowały się wysłać okręt w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Odbywa się to w ramach misji pk. "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Jest to odpowiedź na atak skierowane przeciwko statkom i okrętom prowadzone przez szyickich bojowników Huti z Jemenu. W wyniku tego wiele firm i armatorów zrezygnowało z poruszania się tą trasą żeglugową, co nie zostaje bez wpływu na światową gospodarkę.
31.12.2023

Przesył energii między Danią a Wielką Brytanią rozpoczyna rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
30.12.2023

Dania podwoi wynagrodzenie dla staktów żeglujących przez Morze Czerwone

W ramach rekompensaty za ryzyko związane z atakami jemeńskich Huti, branża żeglugowa w Danii zgodziła się na podwojenie wynagrodzenia dla załóg statków poruszających się przez Morze Czerwone. W ostatnim czasie trasa ta stała się niebezpieczna i wiele firm wycofuje się z transportu przez ten obszar.
29.12.2023

Płynący do Gdańska statek zgubił 46 kontenerów

Płynący do portu w Gdańsku frachtowiec Mayview Maersk zgubił na Morzu Północnym wskutek sztormu Pia 46 kontenerów. Cztery z nich odnaleziono w sobotę u wybrzeży północnej Jutlandii, gdzie morze wyrzuciło na brzeg m.in. lodówki.
23.12.2023

Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy

Od 27 października trwa protest związkowy w zakładach Tesli w Szwecji, zainicjowany przez związek zawodowy IF Metall. Jego członkowie domagają się od firmy Elona Muska podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki płac, a także zapewnienia im dodatku urlopowego i emerytalnego. Teraz dołączają do niego dokerzy w duńskich i norweskich portach, wspierając szwedzkich portowców.
08.12.2023

Przedstawiciele Portu Gdańsk z wizytą w największym duńskim terminalu kontenerowym

W ramach delegacji przedstawiciele gdańskiego portu przybyli zapoznać się z działalnością duńskiego Portu Aarhaus. Znajduje się tam największy terminal kontenerowy i punkt przeładunków w całej Danii. Była to okazja do zapoznania się z tamtejszymi inwestycjami oraz wymiany doświadczeń.
08.12.2023

Port Esbjerg dąży do bardziej globalnego biznesu

Podczas gdy Port Esbjerg wciąż umacnia swoją pozycję wiodącego międzynarodowego portu wiatrowego, z coraz większą śmiałością spogląda w stronę innych obszarów biznesowych. Zarząd portu deklaruje, że chce się skupić na prowadzeniu bardziej globalnej i zróżnicowanej działalności.
27.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

UE chce kontrolować rosyjskie tankowce w Cieśninach Duńskich

Zachodnie media donoszą, że UE planuje umożliwić duńskim władzom kontrolowanie rosyjskich tankowców przepływających przez Cieśniny Duńskie. Jest to kolejny element zaostrzania sankcji przeciwko rosyjskiemu eksportowi ropy.
15.11.2023

Duński producent izolacji Rockwool uznany przez Ukrainę za sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła okręty wojenne

Duński koncern Rockwool został uznany w poniedziałek przez władze Ukrainy za międzynarodowego sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła w Rosji w izolację tamtejsze okręty wojenne.
13.11.2023

Jedyny w tym roku duński projekt MEW dobiega końca

– Osiągnęliśmy kamień milowy – mówi dyrektor projektu Vattenfall, odnosząc się do farm wiatrowych Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, które są prawie gotowe do dostarczania energii do 350 000 gospodarstw domowych. Statek instalacyjny Vole au vent zainstalował niedawno wysłane z Portu Esbjerg turbiny wiatrowe.
12.11.2023

Druga trafostacja od Baltic Operator rusza w drogę do zamawiającego

Spółka Baltic Operator zakończyła 8 listopada realizację projektu, w którego zakresie było wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) na rzecz naszego duńskiego partnera. W godzinach popołudniowych, z gdyńskiego terenu produkcyjnego wypłynęła gotowa, „bliźniacza" trafostacja morskiej farmy wiatrowej z przeznaczeniem na amerykański rynek. Prace nad nimi trwały przez kilkanaście miesięcy.
09.11.2023

Sztorm wywołał rekordowo wysoki stan morza i podtopienia w Danii, zagrażając żegludze

Nawet o dwa metry wzrósł w piątek stan Morza Bałtyckiego w południowo-wschodniej Danii, wywołując liczne podtopienia oraz zakłócenia w transporcie. Według mediów jest to "najgorsza fala sztormowa od 150 lat".
20.10.2023

Pożar statku w kopenhaskim porcie

Kopenhaskie służby opanowały poważny pożar, jaki wybuchł na wypełnionym złomem statku Ann Rousing przy nabrzeżu portu w Kopenhadze.
16.10.2023

Duński autor książki o kulisach powstania Nord Stream: wybuchy to robota rosyjskich służb specjalnych

Wybuchy Nord Stream to robota rosyjskich służb specjalnych, a Niemcy natychmiast wrócą do robienia interesów z Rosją, gdy na Ukrainie nastanie pokój - uważa duński dziennikarz śledczy Jens Hovsgaard, autor książki "Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie", odsłaniającej kulisy powstania rosyjsko-niemieckich gazociągów.
08.10.2023

Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym

Duńska firma zajmująca się projektowaniem jednostek nawodnych zaprezentowała swoją propozycję dla sił morskich działających na najdalej wysuniętych na północ wodach Atlantyku, a także w pobliżu Arktyki. Dzięki swoim funkcją ten wielozadaniowy okręt ma, zdaniem twórców, zrewolucjonizować działanie sił morskich, szczególnie w obliczu międzynarodowej rywalizacji na Dalekiej Północy.
27.09.2023

Port w Danii zinfiltrowany przez gang motocyklowy?

W Danii rozgorzała dyskusja na temat konieczności kontroli pracowników portów i terminali pod kątem bezpieczeństwa po ujawnieniu, że grupa zatrudnionych w jednym z terminali ma powiązania z gangiem motocyklowym Hells Angels.
25.08.2023

Maersk zanotował duży spadek przychodów w drugim kwartale roku

Maersk - duński gigant specjalizujący się w spedycji towarów i transporcie morskim, w drugim kwartale 2023 roku odnotował znaczny spadek przychodów. Są one mniejsze aż o 40 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, spadając do poziomu 12,9 miliarda dolarów. Grupa spodziewa się, że cały bieżący rok będzie okresowo trudny pod względem działalności gospodarczej.
04.08.2023

Miał 2 promile i chciał dopłynąć do Danii

Policjanci z Krynicy Morskiej w Zatoce Gdańskiej zatrzymali nietrzeźwego 72-letniego sternika, który jachtem żaglowym chciał dopłynąć do Danii. Jednostka, którą sterował znajdowała się 7 kilometrów od granicy z Federacją Rosyjską. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnej celi.
20.07.2023

Duński port Esbjerg pozyskał 1 mld dolarów na morskie elektrownie wiatrowe

Port Esbjerg w Danii jest jednym z największych na świecie portów bazowych dla działalności związanej z morską energią wiatrową. Chcąc jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję, port zawarł umowę z PensionDanmark, w ramach której otrzyma około 1 miliarda dolarów finansowania. Środki te zostaną zainwestowane w przyszły wkład portu w zieloną transformację.
10.07.2023

W Göteborgu powstanie nowy terminal promowy dla Stena Line

Stena Line i Port w Göteborgu poinformowały o zawarciu umowy dotyczącej przeniesienia operacji promowych Stena Line do nowego terminalu w dzielnicy Arendal.
12.06.2023

CRIST w duńskiej telewizji. Media zainteresowane niecodziennym statkiem

Ekipa duńskiej telewizji TV2 ØST odwiedziła gdyńską stocznię Crist, by prześledzić postępy na budowie specjalistycznej jednostki, która będzie pracować przy konstrukcji podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię.
06.06.2023

Wyspy Owcze ograniczą rosyjskim statkom dostęp do swoich portów

Rząd Wysp Owczych ogłosił w czwartek po długich dyskusjach decyzję o ograniczeniu dostępu do swoich portów rosyjskim statkom. Nie zerwano całkowicie współpracy z Rosją, obawiając się negatywnych skutków gospodarczych.
01.06.2023

Odmowy przyłączenia do sieci zabiją rozwój zielonych paliw w Polsce?

W ubiegłym roku projekty OZE, które złożyły wnioski o przyłączenie do sieci, o łącznej mocy ponad 50 GW, dostały w tej sprawie odmowy. Stawia to pod znakiem zapytania rozwój w najbliższym czasie inwestycji w "zieloną energię" w Polsce.
24.05.2023

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło Bornholmem

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło mieszkańcami Bornholmu, wyspy leżącej w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, około 150 kilometrów od epicentrum. Informacje na ten temat podała duńska telewizja TV 2/Bornholm, powołując się na dane Państwowej Służby Geologicznej Danii i Grenlandii, które szacują magnitudę wstrząsów na 2,3 w skali Richtera.
14.05.2023

Niemcy i Dania badają rynek pod kątem połączenia kablowego z wyspą energetyczną Bornholm

Energinet i 50Hertz poinformowały o konieczności przeprowadzenia okresowego badania rynku w zakresie planowanych zamówień na systemy kablowe w ramach projektu Bornholmskiej Wyspy Energetycznej (BEI) w celu stworzenia wymaganych połączeń kablowych z/do Bornholmu.
10.05.2023

Dania: przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream w pobliżu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych

Na cztery dni przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych - twierdzi dowództwo sił zbrojnych Danii, cytowane przez duńską gazetę "Information".
28.04.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

Duński Cadeler przeprowadzi kampanię instalacyjną morskiej farmy wiatrowej Aflandshage

Cadeler podpisał z firmą Siemens Gamesa umowę na montaż w 2026 roku 26 turbin wiatrowych na terenie morskiej farmie wiatrowej Aflandshage, zlokalizowanej na południe od Kopenhagi. Jest to powrót firmy na rodzime wody.
25.04.2023

Dania znosi ograniczenia w żegludze w pobliżu gazociągów Nord Stream

Władze Danii zniosły w czwartek ograniczenia dotyczące żeglugi na wodach Bałtyku w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream i oświadczyły, że żegluga w tym obszarze nie jest już niebezpieczna dla statków.
20.04.2023

Dar Szczecina rusza na podbój północnej Europy

Wyprawa jachtu Dar Szczecina na północny kraniec Europy rozpocznie się 4.06.2023 r., a zakończy 6.09.2023 r. w Szczecinie. Kapitanami wyprawy są: Wojciech Maleika, Wojciech Kaczor, Przemek Dziarnowski, Maksymilian Bojek i Piotr Patyk. Ponad 3 miesiące arktycznej eskapady zapowiadają się ekscytująco.
04.04.2023

Wszystko jasne! Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2 wydobyty i zidentyfikowany

Wydobyliśmy obiekt znaleziony przy Nord Stream 2. Według wstępnych badań jest nim nie stanowiąca zagrożenia pusta boja dymna lub granat dymny – poinformowała w środę Duńska Agencja Energii.
29.03.2023

Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.
23.03.2023

Przełom w sprawie uszkodzenia Nord Stream? Duńczycy badają sprawę tajemniczego jachtu

Na wyspie znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream duńska policja poszukiwała tropów mających wyjaśnić sprawę tego incydentu z września ubiegłego roku. Zdaniem służb jesienią na przystani na wyspie Christiansö miał pojawić się jacht, którym transportowano materiały wybuchowe, użyte do uszkodzenia rurociągów.
10.03.2023

Następca duńskiego tronu zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego

Następca duńskiego tronu książę Fryderyk zainaugurował w środę system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego. Według mediów jest to pierwszy projekt na świecie, który umożliwia wykorzystanie wyeksploatowanego pola naftowego w ramach międzynarodowej współpracy.
08.03.2023

Polsko-duńskie rozmowy o gospodarce morskiej

Ministerstwo Infrastruktury informuje: współpraca polsko-duńska w zakresie rozwoju portów oraz przystani morskich to główne tematy poruszone podczas spotkania wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasadorem Danii Ole Toftem.
08.03.2023

Przeciwokrętowe harpuny dla ukraińskiej armii

Hiszpańskie siły zbrojne przekazała Ukrainie pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Hiszpański portal Infodefensa, sprecyzował, że chodzi o typ AGM 84.
28.02.2023

Dania wydaje pierwsze pozwolenia na składowanie CO2 na Morzu Północnym

Rozwój technologii składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym wszedł w fazę wydawania pozwoleń. Duńskie ministerstwo klimatu i energii poinformowało, że administracja wydała trzy licencje na wdrożenie technologii wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).
26.02.2023

Współpraca Polski i Danii w zakresie rozwiązań dla farm wiatrowych na morzu

Dalszą współpracą Polski i Danii mogłyby być rozwiązania w zakresie farm wiatrowych na morzu, odnawialne źródła energii, dzielenie się najlepszymi praktykami i bardzo bliska współpraca z pozostałymi krajami basenu Morza Bałtyckiego - powiedziała w czwartek premier Danii Mette Frederiksen.
23.02.2023

Przez orkan Otto zamknięto most między Danią a Szwecją, odwołano promy

Przemieszczający się przez Danię i południową Szwecję orkan Otto spowodował w piątek konieczność zamknięcia mostu nad cieśniną Sund między Kopenhagą a Malmoe. Na Bałtyku nie kursują promy, a pociągi nie wyjechały w trasy.
17.02.2023

DEME wybiera port Thyboron dla fundamentów MFW Vesterhav

Firma DEME wybrała duński port Thyboron jako miejsce instalacji fundamentów dla morskich farm wiatrowych Vesterhav Nord i Syd realizowanych przez Vattenfall.
17.02.2023

W Estonii wojsko ćwiczy obronę przed desantem morskim

Siły Obronne Estonii prowadzą w tym tygodniu ćwiczenia wojskowe u wybrzeży Morza Bałtyckiego, podczas których razem z kontyngentem duńskim ćwiczona jest obrona przed desantem morskim przy użyciu niemieckich czołgów Leopard 2, będących na wyposażeniu stacjonujących w Estonii Duńczyków - poinformowała telewizja ERR.
16.02.2023

Szefowie dyplomacji Polski i Danii rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i współpracy gospodarczej

Agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje, polityka bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz relacje dwustronne i współpraca gospodarcza - były wśród tematów środowego spotkania szefów MSZ Polski i Danii: Zbigniewa Raua i Larsa Lokke Rasmussena.
15.02.2023

Rybacy zabili członka załogi

Duńska policja zatrzymała pięciu rybaków pracujących na kutrze Inger Katrine. Są oni oskarżeni o brutalne morderstwo nowego członka załogi.
07.02.2023

Zdaniem Equinor sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. W oświadczeniu podała, że według niej prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów.
01.02.2023

Prezydent Zełenski i premier Danii odwiedzili port w Mikołajowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Danii Mette Frederiksen odwiedzili w poniedziałek rannych żołnierzy w szpitalu w Mikołajowie. Latem ubiegłego roku Dania zadeklarowała swój udział w odbudowie tego portowego miasta na południu Ukrainy.
30.01.2023

Sześć europejskich portów łączy siły na rzecz rozwoju offshore wind

W styczniu zostało podpisane historyczne porozumienie przez przedstawicieli europejskich portów, które na co dzień rywalizują między sobą o względy branży morskiej energetyki wiatrowej. Ambitne plany UE rodzą presję wobec operatorów portów, które już dziś sygnalizują problem z przepustowością lub niedoinwestowaną infrastrukturą.
23.01.2023

Dania otworzyła cyfrowy rejestr statków

Ruszył pierwszy na świecie cyfrowy rejestr statków. Uruchomiła go Dania.
19.01.2023

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.
17.01.2023

Flagowy duński projekt zielonej energetyki Power-to-X otrzyma finansowe wsparcie

Prowadzony przez Ørsted projekt Power-to-X otrzymał dofinansowanie o wartości 600 mln koron duńskich (380 mln złotych) od Duńskiego Urzędu ds. Przedsiębiorczości w ramach udziału Danii w programie Important Project of Common European Interest (IPCEI).
16.12.2022

Tajemniczy rosyjski statek na kotwicy przy duńskich wodach

Duńska telewizja TV2 Nord poinformowała, że tajemniczy rosyjski statek kotwiczy u wybrzeży kraju. Jednostka ma wyłączony system AIS.
07.12.2022

Dania. Prawie połowa nowo zamówionych statków uwzględnia zielone paliwa

Z analizy opublikowanej przez Danish Shipping wynika, że w 2022 roku duńskie firmy zamówiły 51 nowych statków. 25 z nich może korzystać z zielonych paliw.
06.12.2022

Kopenhaga: nigeryjski pirat uznany za winnego, ale bez kary

Sąd w Kopenhadze uznał schwytanego nigeryjskiego pirata za winnego spowodowania zagrożenia dla duńskich żołnierzy stacjonujących przed rokiem w Zatoce Gwinejskiej. Mężczyzna nie poniesie jednak kary.
04.12.2022

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA]

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.
04.12.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
25.11.2022

Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: podobne do tych ze szwedzkiej strefy

Duńska telewizja TV2 pokazała w czwartek pierwsze podwodne zdjęcia z miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu. Według eksperta zniszczenia przypominają te zaobserwowane w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej przy NS 1.
24.11.2022

Power-to-X coraz bliżej. Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii

Ørsted i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) nawiązują partnerstwo w celu realizacji czterech dużych projektów morskich farm wiatrowych, na duńskich wodach w ramach programu "open door". Projekty te mają uwzględniać możliwości Power-to-X i być budowane przed lub równolegle z projektami wybranymi w przetargach rządowych.
16.11.2022

Uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe w Danii. Norweski gaz płynie do Polski

W miejscowości Nybro w zachodniej Danii z początkiem listopada uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe - poinformował duński operator sieci gazowej Energinet. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął płynąć do Polski.
03.11.2022

Kapitan na bani, kontenerowiec na mieliźnie

Mieszkańcy duńskiego miasta Fredericia od kilku dni mogą podziwiać niecodzienny widok – niedaleko od brzegu, na piaszczystej mieliźnie utknął niewielki kontenerowiec. A wszystko z powodu pijanego kapitana.
31.10.2022

Duńska policja: potwierdzamy, że przy Nord Stream doszło do potężnych eksplozji

Wstępne dochodzenie potwierdza, że w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej doszło do rozległych zniszczeń Nord Stream 1 oraz 2, które zostały spowodowane potężnymi eksplozjami - poinformowała we wtorek duńska policja.
18.10.2022

Dania. Premier Frederiksen podjęła decyzję o rozpisaniu przedterminowych wyborów

Stojąca na czele mniejszościowego rządu socjaldemokratyczna premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w środę o rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Duńczycy swoich przedstawicieli wybiorą 1 listopada.
05.10.2022

Niezidentyfikowane drony w pobliżu pola gazowego na Morzu Północnym

Duńska policja poinformowała we wtorek o otrzymaniu informacji o zaobserwowaniu niezidentyfikowanych dronów w pobliżu pola gazowego na Morzu Północnym. Drony miano widzieć w ubiegły weekend.
04.10.2022

Min. obrony krajów nordyckich: wszystkie informacje wskazują, że wycieki z Nord Stream to sabotaż

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują że wycieki z gazociągów Nord Stream to celowy akt sabotażu. Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z atakiem na europejską infrastrukturę energetyczną - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.
30.09.2022

Szwedzi odnaleźli czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.
29.09.2022

Belgijski „De Standaard”: otwarcie Baltic Pipe kończy wiek rosyjskiej dominacji gazowej

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe zmniejszy zależność Polski i krajów bałtyckich od rosyjskiego gazu - ocenia belgijski dziennik „De Standaard". „Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu” – cytuje gazeta premiera Mateusza Morawieckiego.
28.09.2022

Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream - powiedział w środę minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.
28.09.2022

Duński "Politiken" o Baltic Pipe: dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji

Dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji - pisze w środę duński dziennik "Politiken" w relacji z otwarcia duńsko-polskiego gazociągu Baltic Pipe. "To było polskie marzenie. Chcieliśmy zamienić gaz ze wschodu na gaz z zachodu" - cytuje gazeta prezydenta RP Andrzeja Dudę.
28.09.2022

Duńskie siły zbrojne opublikowały zdjęcia miejsc wycieku gazu z Nord Stream na powierchni Bałtyku

Duńskie siły zbrojne opublikowały we wtorek zdjęcia świadczące o wycieku gazu w trzech miejscach z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Na fotografii oraz filmie widać okręgi wycieków rozchodzące się po powierzchni wody na dużym obszarze.
27.09.2022

Minister obrony Danii: w najbliższych latach zwiększy się rosyjska aktywność na Morzu Bałtyckim

Konflikt w Ukrainie na pewno będzie trwał lata, a rosyjska aktywność w basenie Morza Bałtyckiego na pewno się zwiększy; dlatego Polska i Dania muszą wzmocnić i zacieśnić swoją współpracę - powiedział w poniedziałek minister obrony Danii Morten Bodskov.
12.09.2022

Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

Doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. Jesteśmy też wdzięczni za możliwość współpracy przy dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.
12.09.2022

Minister spraw zagranicznych odwiedzi Danię w sprawie Baltic Pipe

Współpraca w zakresie obrony i bezpieczeństwa, sytuacja na Ukrainie oraz stosunki dwustronne, w tym współpraca energetyczna i zielona transformacja - będą wśród tematów odbywających się w poniedziałek i wtorek na Bornholmie konsultacji szefów MSZ: Danii - Jeppe Kofoda i Polski - Zbigniewa Raua.
11.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
06.09.2022

Duński rząd rozszerzy projekt wyspy energetycznej na Bornholmie; Niemcy współinwestorem

Rząd Danii zamierza rozszerzyć projekt wyspy energetycznej na Bornholmie, mającej być hubem dla energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współinwestorem będą Niemcy, które za pomocą podmorskiego kabla będą pozyskiwać ekologiczny prąd - poinformował w poniedziałek duński resort klimatu.
29.08.2022

Dania chce nowych okrętów wojennych

Kraje bałtyckie nie przestają reagować na zagrożenie ze strony Rosji, uświadomione przez jej atak na Ukrainę. Po tym, jak Finlandia i Szwecja ogłosiły chęć dołączenia do NATO, kolejny ze skandynawskich krajów postanowił zadbać o dozbrojenie swojej marynarki wojennej.
27.08.2022

Dania. Port w Esbjergu zostanie rozbudowany, aby móc przyjmować wojska amerykańskie

Położony strategicznie nad Morzem Północnym port w duńskim Esbjergu w południowo-zachodniej Jutlandii zostanie rozbudowany, aby stać się centrum redystrybucji wojsk amerykańskich na region Morza Bałtyckiego. W poniedziałek umowę na realizację inwestycji podpisał minister obrony Danii Morten Bodskov.
22.08.2022

Szwecja, Dania i Norwegia zacieśniają współpracę wojskową, powodem zachowanie Rosji w regionie Bałtyku

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać "nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji".
08.08.2022

Wydrukowane w 3D rafy mają zwiększyć bioróżnorodność na terenie farmy wiatrowej

Ørsted i WWF prowadzą pilotażowy projekt implementacji sztucznych, wydrukowanych w 3D raf w rejonie farmy wiatrowej Anholt w cieśninie Kattegat. Rafy mają poprawić bioróżnorodność w akwenie.
07.07.2022

Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację

W poniedziałek ruszyła pierwsza w historii aukcja przepustowości połączeń gazociągowych z Danią, Litwą i Słowacją, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu z różnych kierunków - poinformował w poniedziałek krajowy operator przesyłowy Gaz-System.
04.07.2022

Dania chce odbierać 20 proc. gazu płynącego przez Baltic Pipe; reszta surowca trafi do Polski

Spodziewamy się, że do Danii od października będzie trafiać 20 proc. surowca płynącego nowym gazociągiem - przekazał we wtorek dyrektor generalny Duńskiej Agencji Energetycznej, odnosząc się do powstającego Baltic Pipe. Pozostałe 80 proc. gazu ma trafiać do Polski.
28.06.2022

Dania. Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył duńskie terytorium na Bałtyku

Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył w nocy z czwartku na piątek terytorium Danii na Morzu Bałtyckim w pobliżu Bornholmu - poinformowały w piątek duńskie siły zbrojne.
17.06.2022

Dania i Kanada zakończyły spór o wyspę w Arktyce, zwany "wojną o whiskey"

Dania i Kanada zakończyły spór o bezludną wyspę Hansa w Arktyce, dzieląc półkilometrowe terytorium na pół - poinformowało we wtorek MSZ w Kopenhadze. Konflikt znany jest jako "wojna o whiskey", od pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.
14.06.2022

Dania. Na Wyspach Owczych stanie radar przeciwlotniczy. Powód - napięcia na północy z powodu działań Rosjan

Władze Danii oraz Wysp Owczych porozumiały się w czwartek w sprawie umieszczenia wojskowego radaru przeciwlotniczego na tym położonym na Atlantyku archipelagu. Duński sprzęt ma monitorować napięcia na północy po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.06.2022

Od 1 czerwca Dania bez gazu z Rosji

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował we wtorek, że jest gotowy na zakup gazu na rynku europejskim po zapowiedzianym przez rosyjski Gazprom wstrzymaniu od 1 czerwca dostaw tego surowca do Danii.
31.05.2022

Porty morskie Bałtyku i Morza Północnego ożywi Incone60. Stepnica, Władysławowo i Elbląg na morskim szlaku

W samo południe do nabrzeża polskiego portu we Władysławowie dobił sprawnie duński statek Anita Hagedorn pod niemiecką banderą. To silny akcent projektu Incone60, którego liderem jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego, a partnerami są małe porty z Polski, Litwy i Belgii.
18.05.2022

Port Vordingborg – wartościowy partner Elbląga na morskim szlaku E60

Niedawno przedstawiciele miast i portów Elbląg i duńskiego Vordingborg podpisali list intencyjny o współpracy. Jego celem jest rozwój połączeń morskich pomiędzy Polską a Danią – informuje Ambasada RP w Kopenhadze, w której spotkali się przedstawiciele obu samorządów i portów.
15.05.2022

Finlandia i Szwecja na szybkiej ścieżce wstąpienia do NATO? Kraje nordyckie są za

Premierzy krajów nordyckich po spotkaniu w Kopenhadze opowiedzieli się w środę za szybką ścieżką przy rozpatrywaniu spodziewanego wniosku Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO.
04.05.2022

Polsko-duńsko-szwedzkie seminarium o Baltic Pipe: agresja Rosji dowiodła, że jest projektem kluczowym dla Europy

Atak Rosji na Ukrainę oraz konsekwencje wojny, w tym wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu, pokazały, że Baltic Pipe jest projektem kluczowym dla osiągnięcia przez Europę niezależności - zgodzili się paneliści polsko-duńsko-szwedzkiego seminarium o gazociągu Baltic Pipe.
27.04.2022

Baltic Pipe połączony z norweskim gazociągiem

Prace przy budowie rurociągu Baltic Pipe na Morzu Północnym zostały zakończone. Polsko-duński gazociąg został połączony z norweskim gazociągiem Europipe II.
26.04.2022

Unimot uruchamia import oleju napędowego przez terminal w Danii

Unimot, w ramach dywersyfikacji kierunków dostaw paliw i uniezależniania się od importu z Rosji zamówił pierwszą dostawę oleju napędowego z Bliskiego Wschodu, która trafi do Polski w kwietniu przez duński terminal Gulfhavn - poinformowała we wtorek firma.
05.04.2022

W Danii wznowiono prace budowlane na wstrzymanych odcinkach lądowej części gazociągu Baltic Pipe

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy.
01.03.2022

Ørsted przyśpiesza rozwój Green Fuels for Denmark i dekarbonizację lotnictwa

Ørsted wraz z partnerami chcą przyspieszyć realizację projektu wodorowego Power-to-X ,,Green Fuels for Denmark" o dwa lata. Nowy plan zakłada uruchomienie elektrolizera o mocy 100 MW, a także rozpoczęcie zrównoważonego wychwytywania dwutlenku węgla (CO2) w 2025 roku.
09.02.2022

Most nad Sundem zamknięty, przewozy promowe zawieszone

Z powodu orkanu Malik zamknięto w sobotę wieczorem most łączący Danię ze Szwecją nad cieśniną Sund. Na Bałtyku nie kursują promy, w tym zawijające do polskich portów.
30.01.2022

Dania pomoże Ukrainie w budowie wielozadaniowców

Dania zgodziła się pomóc Ukrainie w zakresie rozwoju i wzmocnienia jej potencjału morskiego. W ramach porozumienia powstaną nowe wielozadaniowe jednostki dla ukraińskiej floty.
22.12.2021

Losowanie zdecyduje o tym, kto wybuduje duńską farmę wiatrową Thor

Morska farma Thor ma być największą instalacją wiatrową, jaka powstanie na wodach duńskich w ramach umowy energetycznej z czerwca 2018 roku, którą poparły wszystkie partie polityczne. Do jej budowy zgłosiło się kilka firm, które przedstawiły podobne oferty. Zwycięzca zostanie wybrany drogą losowania.
30.11.2021

Marynarze z duńskiej fregaty zastrzelili czterech piratów u wybrzeży Nigerii

Duńskie Siły Zbrojne poinformowały w czwartek, że doszło do wymiany ognia z piratami u wybrzeży Nigerii; broniąc się, załoga duńskiej fregaty zastrzeliła czterech napastników i raniła kolejnego. Nikt z Duńczyków nie ucierpiał.
25.11.2021

Przedsiębiorcy z Danii zainteresowani współpracą z polskim offshore

Z inicjatywy pani Doroty Knudsen z DWEA – duńskiego stowarzyszenia związanego z energetyką wiatrową – odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z Polski, zorganizowane wspólnie w ramach porozumienia o współpracy przez PTMEW (Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej) oraz PFTM (Polskie Forum Technologii Morskich).
17.11.2021

Gazociąg Baltic Pipe wciągnięty na duński brzeg

Na duńskiej wyspie Zelandia zakończyła się w operacja wciągania podmorskiej części Baltic Pipe na ląd - podano w czwartek na koncie projektu na Twitterze.
21.10.2021

Duńczycy oczekują dodatkowego gigawata morskiej energii wiatrowej z Bornholm Energy Island

Duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej zwróciło się do Energinet o rozszerzenie obecnych obszarów studium wykonalności w lokalizacji Bornholm Energy Island na Morzu Bałtyckim, co pozwoliłoby na zainstalowanie 1 GW więcej mocy, a także stałoby się nowym miejscem, w którym Projekt Hesselø mógłby zostać zbudowany.
19.10.2021

Rząd duński szuka partnera do budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym

Duńska Agencja Energetyczna zaprosiła potencjalnych oferentów do udziału w spotkaniu w ramach już drugiego dialogu rynkowego dotyczącego budowy sztucznej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.
09.09.2021

Nord Stream 2: finisz zaplanowany na 12 września

Rosyjski dziennik „Kommiersant” podał w niedzielę, że ukończenie gazociągu Nord Stream 2 planowane jest na 12 września.
22.08.2021

Statek Fortuna budujący Nord Stream opuścił wody Danii

Rosyjski statek Fortuna, który prowadził budowę gazociągu Nord Stream 2 opuścił wyłączną strefę ekonomiczną Danii na Bałtyku – podał w niedzielę portal gospodarczy RBK. Portal powołał się na dane serwisów internetowych śledzących ruchy statków.
22.08.2021

Droga do dekarbonizacji jest na dnie Morza Półocnego

Członkowie konsorcjum Greensand zgadzają się wesprzeć pilotażowy projekt składowania dwutlenku węgla, w celu wsparcia ambitnych duńskich celów redukcji emisji CO2 o 70 proc. do 2030 roku.
20.08.2021

Rosyjski atomowy okręt podwodny bez napędu na wodach Danii

Orioł, rosyjski atomowy okręt podwodny stracił napęd na duńskich wodach terytorialnych, po czym zaczął dryfować z prędkością 1,5 węzła w kierunku wyspy Sejero. Informację podał portal Thebarentsobserver. Rosja zaprzeczyła, że do takiego wydarzenia doszło.
09.08.2021

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej: zmiana trasy Baltic Pipe bardzo mało prawdopodobna

Zmiana trasy rurociągu Baltic Pipe jest bardzo mało prawdopodobna, gazociąg na terenie Danii jest już w dużej mierze zbudowany. Możliwe są środki zaradcze względem zagrożonych gatunków - powiedział w czwartek Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
17.06.2021

Nowe konsorcjum rozważa budowę stacji bunkrowania na Bornholmie

Bornholm Bunker Hub, nowe międzynarodowe konsorcjum żeglugowe, zostało uruchomione w celu zbadania możliwości stworzenia na Bornholmie stacji bunkrowania z ekologicznym paliwem żeglugowym.
15.06.2021

Naimski: jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną duńską w sprawie Baltic Pipe

W sprawie Baltic Pipe jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną duńską i z partnerami w Danii - zapewnił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak do tej pory nikt nie kwestionuje ostatecznego terminu zdania duńskiego odcinka i całego Baltic Pipe - dodał.
15.06.2021

KE: Baltic Pipe to ważny projekt. Komisja gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania

Baltic Pipe to ważny projekt dla regionu, Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii w sprawie cofnięcia pozwolenia środowiskowego dla lądowego odcinka gazociągu – przekazało źródło w KE.
07.06.2021

Dworczyk o cofnięciu decyzji środowiskowej dla Batic Pipe: analizujemy sytuację, aby zaplanować dalsze działania

Szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się w piątek do cofnięcia decyzji środowiskowej na jeden z odcinków rurociągu Baltic Pipe podkreślił, że sprawa jest przez Polskę analizowana. "Analizujemy sytuację, aby móc zaplanować dalsze działania" - podkreślił.
04.06.2021

Zainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two

Duński potentat wiatrowy Ørsted zainstalował pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu budowy będzie to największa morska elektrownia wiatrowa na świecie.
01.06.2021

Dania: W Kopenhadze awaria kanalizacji, do Bałtyku przedostają się ścieki

Na skutek pęknięcia rurociągu kanalizacji w Kopenhadze do Morza Bałtyckiego przedostają się ścieki, które miały trafić do oczyszczalni - poinformowało przedsiębiorstwo kanalizacyjne Novafos. W okolicy zrzutu nie zaleca się kąpieli.
01.06.2021

Dania powiększy terytorium morskie o obszar wielkości Jutlandii

Dania powiększy swoje terytorium na Morzu Norweskim o obszar odpowiadający Półwyspowi Jutlandzkiemu - poinformowało we wtorek duńskie MSZ, powołując się na decyzję parlamentu tego kraju.
25.05.2021

Antony Blinken w Kopenhadze o bezpieczeństwie Arktyki i Nord Stream 2

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kopenhadze po spotkaniu z szefem duńskiej dyplomacji Jeppe Kofodem, że ich rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa Arktyki i gazociągu Nord Stream 2.
17.05.2021

Wizyta Blinkena w Kopenhadze. Tematami rozmów Arktyka i klimat

Sekretarz stanu USA Antony Blinken z duńską premier Mette Frederiksen rozmawiał m.in. na temat bezpieczeństwa Arktyki i kwestii klimatycznych. Blinken złożył w poniedziałek wizytę w Danii.
17.05.2021

Ciężki sprzęt wojskowy, amunicja i strzelby w Porcie Gdańsk [wideo]

Blisko cztery godziny trwała środowa (12 maja) operacja rozładunku statku ro-ro w Porcie Gdańsk Eksploatacja. Zobacz nasz film.
14.05.2021

Firma Hempel partnerem w projekcie przełomowej turbiny wykorzystującej energię pływów

Hempel, wiodący dostawca powłok, dostarczył powłoki ochronne dla turbiny pływowej Orbital O2 - najpotężniejszej turbiny pływowej na świecie. Ambicją firmy Hempel jest zostanie wiodącym dostawcą powłok dla globalnego segmentu energii odnawialnej.
17.04.2021

Prace projektowe przy Bornholm Energy Island idą pełną parą

Dania zatwierdziła niedawno budowę dwóch wysp energetycznych, odpowiednio na Morzu Bałtyckim i Północnym, połączonych z morskimi farmami wiatrowymi, które łącznie mogą zapewnić 5 GW mocy do 2030 roku. Zlecono projekt podmorskich tras energetycznych.
17.04.2021

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem. Obydwie części – podmorska i lądowa - tego złożonego programu inwestycyjnego obecnie są w fazie budowlanej - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
18.03.2021

Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Dania wyśle ​​okręt wojenny do Zatoki Gwinejskiej w Afryce Zachodniej, aby wspomóc walkę z szerzącym się piractwem.
17.03.2021

U wybrzeży Danii wkrótce ruszą prace przy pierwszej nitce Nord Stream 2

Pod koniec marca powinny rozpocząć się prace przy układaniu pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 (Line A) w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na Bałtyku - podał w środę dziennik "Kommersant", powołując się na Duńską Agencję Energii (DEA).
17.03.2021

Rozpoczęcie testów metanolu na dużą skalę w Centrum Testowo-Szkoleniowym Alfa Laval

Wkrótce w Centrum Testowo-Szkoleniowym Alfa Laval w Aalborg w Danii rozpoczną się testy metanolu jako paliwa żeglugowego. W ścisłej współpracy z MAN Energy Solutions i innymi partnerami, Alfa Laval zbada możliwość zasilania metanolem czterosuwowego silnika wysokoprężnego o mocy 2 MW - bez modyfikacji i innego paliwa pilotażowego. Testy są trzecim etapem trwającego projektu badawczego finansowanego przez duński EUDP (Energy Technology Development and Demonstration Program).
10.03.2021

Maersk wspiera plan budowy dużego zakładu produkcyjnego amoniaku w Danii

Maersk znalazł się wśród grupy firm wspierających plan budowy największej w Europie fabryki amoniaku w Danii.
24.02.2021

Wielkie pieniądze i gorące spory – jak Duńczycy budują farmy wiatrowe ?

Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Pozostaje to w związku z wysoki poziomem zainteresowania efektywną transformacją ekologiczną. Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej realizuje ambicje władz, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 o 70 procent.
12.02.2021

Dania otrzymała grafik dalszej budowy Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii zostanie wznowiona w tym tygodniu – napisano w grafiku, jaki otrzymał duński regulator, poinformował Sputnika kierownik służby prasowej Duńskiej Agencji Energetycznej Ture Falbe-Hansen.
14.01.2021

Federalny Trybunał Administracyjny zezwolił na budowę podmorskiego tunelu między Niemcami a Danią

Niemiecki Federalny Trybunał Administracyjny z siedzibą w Lipsku odrzucił dzisiaj wszystkie sześć pozostających do rozpatrzenia pozwów z żądaniem anulowania zgody na budowę tunelu drogowo-kolejowego pod cieśniną Fehmarn - między bałtycką niemiecką wyspą o tej nazwie i duńską wyspą Lolland.
03.11.2020

PGNiG kupi gaz ziemny z Morza Północnego od duńskiego Ørsted

PGNiG kupi gaz od duńskiego Oersteda. Umowa między duńską firmą a niemiecką spółką PGNiG - PST przewiduje dostawy w latach 2023-2028 ok. 6,5 mld m sześc. gazu z duńskiej części Morza Północnego.
21.10.2020

Baltic Diving Solutions Sp. z o.o.

Inspekcyjne prace podwodne w oparciu o certyfikaty CSWIP. Odbiory i konsultacje prac podwodnych. Nadzór projektory w pracach podwodnych. Ekipa nurkowa posiada certyfikaty polskie Ministerstwa Infrastruktury oraz certyfikaty międzynarodowe IMCA. Na wyposażeniu firmy znajduje się innowacyjny mobilny system nurkowy MDS-1 pozwalający prowadzić prace podwodne w każdym miejscu Europy (zgodność z wymogami HSE i IMCA). Firma posiada certyfikaty ISO 9001 oraz PN-EN 18001 w wykonywaniu prac podwodnych,nadzorze projektowym i doradztwie,spawanie podwodne,prace podwodne na śródlądziu,prace podwodne dla sektora offshore,podwodne napinanie trzonów śrub,powierzchniowe napinanie trzonów śrub,podwodne badania nieniszczące NDT,powierzchniowe badania nieniszczące NDT,prace hydrotechniczne,betonowanie podwodne,cięcie ultratermiczne,prace w oczyszczalni ścieków,montaż rurociągów podwodnych,Inspekcyjne prace podwodne w oparciu o certyfikaty CSWIP,Odbiory i konsultacje prac podwo

Centrum Techniki Okrętowej S.A.

cto,centrum techniki okretowej,badania konstrukcji pływających,projektowanie,

Rombex Sp. z o.o.

ODLEWNIA METALI NIEŻELAZNYCH
tuleje odśrodkowe,brązy,mosiądze,stopy aluminium i cynku,anody cynkowe,odlewy precyzyjne,wylewanie panewek łożyskowych,spawalnictwo metali nieżelaznych,odlewy w masach formierskich,analizy składu chemicznego,balasty,kile ołowiane,rzeźby z brązu,odlewy kokilowe,stop łożyskowy,pomniki z brązu,prace ślusarsko-spawalnicze,badania spektrometrem NITON XLt,odlewy ze stopu miedzi,produkcja tuneli metodą odśrodkową,pomniki,odlewanie pomników,tablice pamiątkowe,dzwony,odlewy z mosiądzu,odlewy z brązu,odlewy z cunku,tuleje z brązu,odlewy artystyczne,analizy składu chemicznego spektrometrem rentgenowskim,prace ślusarskie,prace spawalnicze,wylewanie panewek łożysk ślizgowych stopem łożyskowym,odlewnia metali nieżelaznych,panewki regeneracja,odlewy kształtowe,spawalnictwo metali nieżelaznych metodą TIG,dzwony okrętowe

SeaData Sp. z o.o.

SeaData Sp. z o. o. to firma IT oferująca usługi z zakresu monitoringu środowiska, tworzenia baz danych oraz wykorzystania danych satelitarnych w rolnictwie i planowaniu przestrzennym.
seadata,yeti,yetibox,yetisense,monitoring jakości powietrza,zanieczyszczenia powietrza,monitoring hałasu,monitoring hałasu przemysłowego,systemy gis,mapy akustyczne,pomiary dronem,UAV,Mapy 3D z Drona,Dane satelitarne,Pomiary atmosferyczne,Data Science,Big Data,modele numeryczne,systemy informatyczne dla Portów,systemy informatyczne,analiza danych,pomiary dla Portów,ortofotomapy,obróbka danych satelitarnych,obróbka danych GIS,systemy geoprzestrzenne,rozwiązania IoT dla Portów,rozwiązania IoT dla Przemysłu,Monitoring IoT,Ochrona środowiska,monitoring środowiska,Ochrona środowiska w przemyśle,Badania środowiska,Obserwacja Ziemi,GIS,kontrola jakości powietrza,dron do badania smogu,dron przemysłowy,mapa smogowa ,mapa smogowa z drona,mapa zanieczyszczeń z drona,mapa zanieczyszczeń powietrza dron,smog,Badanie smogu,monitoring smogu,inspekcje gazów,inspekcje przemysłowe dronem,dron smog,monitorowanie smogu,monitoring gazów niebezpiecznych

MEWO S.A.

-
offshore ,badania ,prace badawcze i rozwojowe ,badaniach dna morskiego ,wynajem specjalistycznych usług i sprzętu pomiarowego ,badania morskie ,inżynieria środowiska ,inżynieria podwodna

BALTIC CONTROL POLAND LTD. Sp. z o.o.

Grupa Baltic Control jest jedną z wiodących, globalnych firm rzeczoznawczo-kontrolnych zajmującą się inspekcjami, weryfikacją, testowaniem i certyfikacją.
Rzeczoznawstwo morskie ,Marine Cargo Survey ,Pre-shipment Inspection ,Loading supervision ,Kontrola załadunku ,Kontrola wyładunku ,Kontrola przeładunku ,Kontrole jakości ,Badania laboratoryjne ,ISCC ,GTP ,GMP+ ,GlobalGAP ,GAFTA ,FOSFA ,EC Landing Certificate dla cukru ,Certyfikacja GOST ,TIC Council ,ISRI ,DGFT ,Inspekcja złomu

UT MARINE

ULTRASONIC TESTING
ultradzwiękowe pomiary grubości,nadzór nad remontami kadłuba,przeglądy kadłuba,inspekcje poremontowe,obliczenia wytrzymałościowe,doradztwo techniczne,badania nieniszczące,prace trasersko-pomiarowe,badania magnetyczno-proszkowe,badania penetracyjne,badania wizualne,badania wiroprądowe,NDT,VT,MT,PT,UT,ET,pomiary twardości,przeglądy platform wiertniczych,HT

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.

CTM,CENTRUM TECHNIKI MORSKIEJ,OBR CTM S.A.,OŚRODEK BADAWCZO-ROZWOJOWY CENTRUM TECHNIKI MORSKIEJ S.A.,technologie informatyczne,wyposażenie centrów dowodzenia i zarządzania,technologie łączności,technologie okrętowe,technologie podwodne,radiostacje,odbiorniki radiolokacyjne,zintegrowane systemy łączności,zintegrowane systemy okrętowe,technologie monitorowania i minimalizacji pól fizycznych,technologie ochrony katodowej,technologie przeciwudarowe,certyfikacja wyrobów w zakresie akredytacji MON,akredytowane laboratoria,badania kompatybilności elektromagnetycznej,badania środowiskowe i klimatyczne,badania odporności udarowej,badania wibroakustyczne,badania bezpieczeństwa użytkowania,badania rozkładu potencjału elektrochemicznego,badania pól magnetycznych i elektrycznych,SCOT,niszczyciel min,Kormoran,system zarządzania walką

DRACO Przedsiębiorstwo Specjalistyczne

BADANIA NDT,NDT,BADANIA NIENISZCZĄCE,Badania wizualne (VT),Badania ultradźwiękowe (UT),Badania magnetyczno-proszkowe (MT),Badania penetracyjne (PT),Ultradźwiękowe pomiary grubości (UTT),Pomiary twardości (HT),Badania prądami wirowymi (ET),Badania szczelności metodą pęcherzykową (LT),Ocena stanu technicznego konstrukcji (ATCS),Analiza i badanie składu chemicznego metali (PMI),Pomiary zawartości ferrytu,Filmowanie konstrukcji z powietrza

J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o.

Kompleksowe usługi laboratoryjne
badania,laboratorium,draft survey,rzeczoznawstwo,kontrola,inspekcja,spedycja,analizy,badania laboratoryjne,akredytowane laboratorium,fumigacja,DDD.

ESCORT Sp. z o.o.

Pomiary hydrograficzne, pomiary batymetryczne, batymetria satelitarna, wynajem jednostek, szkolenia, hydrografia, poszukiwania sonarowe, statek badawczy, wypożyczenie sprzętu hydrograficznego,
elektronika morska ,nawigacja morska ,komunikacja morska ,sonary ,echosondy ,monitoring podwodny ,sondaże batymetryczne ,poszukiwania podwodne ,badania podwodne ,telefony satelitarne ,Pomiary hydrograficzne ,pomiary sonarowe

FEM4CAD Sp. z o.o.

analiza hydrodynamiczna, określenie obciążeń środowiskowych wywołanych wiatrem, falami i prądem, wytrzymałości konstrukcji kadłuba, offshore, offshore wind, wspomaganie biur konstrukcyjnych w zakresie projektowania konstrukcji, wyboczenia konstrukcji, ocena wytrzymałości konstrukcji kadłubów i obiektów offshorowych, szacowania wytrzymałości zmęczeniowej, wyznaczania obciążeń środowiskowych i odpowiedzi układu na falowanie morskiej, analizy dynamiczne, analizy akustyczne, analiza drgań własnych, analiza drgań wymuszonych, analiza z zakresu elektromagnetyzmu, analiza z zakresu termiki, badania laboratoryjne materiałów, analiza wytrzymałości nóg i systemów podnoszenia, szczegółowa analiza zmęczeniowa, analiza hydrodynamiczna, globalna analiza wytrzymałości konstrukcji w pozycji podniesionej, seakeeping w warunkach pływania, site specific assessment, analiza obciążeń udarowych

Bałtycka Akademia Umiejętności

kursy,szkolenia,kurs,szkolenie,SRC,VHF,SEP,kurs elektroenergetyczny,radiotelefonista VHF,kurs cumowników,cumownik,starszy cumownik,rigger,kurs rigger,kurs lukowych,lukowy,hakowy,wózki jezdniowe,BAU,Bałtycka Akademia Umiejętności,psychotesty,badania psychotechniczne,żurawie pływające,żuraw wieżowy,żurawie,żuraw,suwnica,kurs na suwnicę,suwnicowy,operator,konserwator,Reachstacker,RTG,STG,kurs na żurawie,żuraw jezdniowy,żuraw samojezdny,szkolenia na żurawie,operator żurawia,żuraw statkowy,żuraw szynowy,wozy kontenerowe,wózek widłowy,wozy podsiębierne,kurs na wózki widłowe,kurs na wózki jezdniowe,wózki widłowe,BHP,kursy BHP,minimum sanitarne,szkolenie na obsługę dźwigu towarowo osobowego,obsługa dźwigu towarowo osobowego,marynarze,żeglarze,kursy dla marynarzy,kursy dla żeglarzy,starszy marynarz,marynarz wachtowy,oficer,oficer ochrony statku,HAZMAT. celne,odprawa celna,zagadnienia,morski,marynarz

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk,iopan,badania,instytut badawczy

Grupa GeoFusion Sp. z o.o.

Zabezpieczamy Twoją otoczenie, byś spokojnie mógł spoglądać w przyszłość.
badania termowizyjne,badania geofizyczne,usługi saperskie,Badania geofizyczno-inżynierskie dla obiektów budowlanych,Badania geofizyczne dla potrzeb inżynierii transportowej,Badania skarp i osuwisk,Nieinwazyjne badania archeologiczne,Badania skażeń gruntów i wód podziemnych,Charakterystyka warunków gruntowo-wodnych,Badania wałów przeciwpowodziowych i zapór,Kompleksowe oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN),Oczyszczanie zbiorników wodnych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN),Prowadzenie nadzoru saperskiego podczas wykonywania prac ziemnych,Opracowywanie ekspertyz i opinii saperskich

3Bird Radar System

AUTOMATYCZNY SYSTEM RADAROWEJ DETEKCJI LOTÓW PTAKÓW I NIETOPERZY
automatyczny system radarowej detekcji lotów ptaków i nietoperzy,3Gsc, Robin Radar B.V., śledzenie przelotów ptaków w czasie rzeczywistym, radarowe badanie awifauny, badanie awifauny, opracowania środowiskowe w sektorze energetycznym, opracowania środowiskowe w sektorze offshore, 3bird radar system, 3bird, 3 bird, przedinwestycyjne radarowe monitoringi ornitologiczne, przedinwestycyjny radarowy monitoring inwestycyjny, radarowe badania ornitologiczne

Costa Project Sp. z o.o.

Jesteśmy grupą architektów i inżynierów skupionych wokół idei „Enjoy your projects”.
zarządzanie projektami ,inwestorstwo zastępcze ,kontrola kosztów ,zarządzanie kosztami ,zarządzanie dokumentacją ,przygotowanie inwestycji ,studia wykonalności ,raporty due dilligence ,analiz ryzyk ,weryfikacja dokumentacji projektowej ,projekty koncepcyne ,projekty budowlane ,projekty przetargowe ,projekty wykonawcze ,dokumentacje powykonawcze ,nadzór autorski ,koordynacja budowy ,nadzór budowlany ,certyfikacja LEED ,certyfikacja BREEAM ,certyfikacja WELL ,certyfikacja Zielony Dom ,audyty energetyczne budynków ,certyfikaty energetyczne budynków ,badania termowizyjne

Profesea Sp. z o.o.

Profesea sp. z o.o. Profesjonalne badania środowiska morskiego.
badania środowiska ,ekspertyzy ,analizy ,badania

Alpin Weld sp. z o.o.

Zawsze na wysokości zadania!
spawanie na wysokości ,badania nieniszczące na wysokości ,transport konstrukci na wysokości ,Prefabrykacja konstrukcji i rurociągów na hali ,usługi spawalnicze ,spawanie stali czarnej ,spawanie stali nierdzewnej ,spawanie aluminium ,spawanie tytanu ,spawanie konstrukcji ,spawanie rurociągów ,metoda spawania elektrodą otuloną MMA (111) ,MIG/MAG ,spawanie MIG/MAG ,Badania wizualne (VT) ,Badania penetracyjne (PT) ,Badania magnetyczno-proszkowe (MT) ,Badania prądami wirowymi (ET) ,Badania ultradźwiękowe (UT) ,ultradźwiękowe pomiary grubości (UTT) ,ocena stanu technicznego konstrukcji ,Cięcie plazmą ,cięcie palnikiem acetylenowo – tlenowym ,cięcie gazowe ,transport pionowy

EU-Cert Sp. z o. o.

Wspieramy Twój sukces zgodnością
Badania laboratoryjne,Ocena zgodności produktów,Certyfikacja systemów zarządzania,Certyfikacja dobrowolna produktów,Certyfikacja procesów spawalniczych,Certyfikacja personelu spawalniczego,Zatwierdzanie procedur operacyjnych połączeń nierozłącznych,eucert,eu cert,eu-cert,eu - cert,eu- cert,eu -cert,certyfikacja,certyfikacja środków ochrony indywidualnej,certyfikacja wyposażenia morskiego,Certyfikacja dronów,Certyfikacja Zakładowej Kontroli Produkcji,Certyfikacja urządzeń ciśnieniowych,PED,certyfikacja systemów zarządzania na zgodność z normami,Certyfikacji Wytwórców materiałów/elementów ,Certyfikacji dotyczącej przenoszenia oznaczeń na materiałach przeznaczonych do wytwarzania urządzeń ciśnieniowych

Urząd Dozoru Technicznego

badania nieniszczace,ndt

TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.

badania nieniszczące,ndt

Tenslab Sp. z o.o.

badania niszczące,badania nieniszczące,obróbka mechaniczna próbek,obróbka cieplna,wzorcowanie,audiustacja,Wzorcowanie (kalibracja) przyrządów pomiarowych w zakresie ciśnienia,Wzorcowanie (kalibracja) przyrządów pomiarowych w zakresie momentu siły,Wzorcowanie (kalibracja) przyrządów pomiarowych w zakresie temperatury i wilgotności względnej,Wzorcowanie (kalibracja) przyrządów pomiarowych w zakresie wielkości elektrycznych dc i ac małej częstotliwości,Wzorcowanie (kalibracja) przyrządów pomiarowych w zakresie wielkości geometrycznych (długość i kąt),Wzorcowanie przyrządów stosowanych w procesach zabezpieczeń antykorozyjnych,Wzorcowanie urządzeń i wzorców do badań NDT

Instytut Elektrotechniki Oddział w Gdańsku

Prace naukowo-badawcze z zakresu elektrotechniki i elektroniki.
instytut elektrotechniki,badania,atestacje,ekspertyzy,konsultacje,działalność normalizacyjna,prace pomiarowe,

Limito

Produkty z łososia norweskiego.
łosoś norweski,polędwica z łososia,produkty z łososia,dania z łososia,łosoś,

Applus Rtd Sp. z o.o

Badania nieniszczące
badania nieniszczące,ochrona radiologiczna,rope access,systemy zarządzania,usługi badawcze,zarządzanie spójnością procesów

BalticTest s.c.

Ultradzwiękowe badanie nieniszczące dla przemysłu
ultradzwiękowe badania nieniszczące

INTERTECH Sp. z o. o.

Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń i Maszyn
budowa urządzeń,budowa maszyn,przemysł stoczniowy,badania nieniszczące,piaskowanie,malowanie,

KB Pomorze Sp. z o.o.

konstrukcje offshore,konstrukcje stalowe,instalacje offshore,instalacje przemysłowe,rurociągi,badania nieniszczące,badania NDT

SINCOR Przedsiębiorstwo Obsługi Technicznej

badania nieniszczące,nadzór nad pracami antykorozyjnymi na przestrzenie den podwójnych kadłubów statków,nadzór nad pracami antykorozyjnymi na zbiorniki balastowe,badania i ocena obiektów przemysłowych pod kątem zniszczeń korozyjnych (badania i ocena przyczyn uszkodzeń korozyjnych stali i betonu,ochrona przed korozją,ocena farb i lakierów,ocena przyczyn uszkodzeń i wad zabezpieczeń przeciwkorozyjnych,ocena technologii zabezpieczeń przeciwkorozyjnych,

HMS ASSISTANCE POLAND

opieka medyczna dla marynarzy,przychodnia zdrowia Gdynia,abonamenty medyczne,świadectwa zdrowia,międzynarodowe świadectwa zdrowia,opieka zdrowotna ludzi morza,medycyna morska,badania profilaktyczne dla marynarzy,świadectwa zdrowia w jeden dzień,KOTC,P&I Club,benefity dla marynarzy,lekarz dla marynarza

NAVITEST Sp. z o.o.

Laboratorium Navitest Sp. z o.o. jest liderem w dziedzinie badań nieniszczących NDT na Pomorzu.
badania nieniszczące,badania ndt,badanie nieniszczące,badania niszczące,badanie niszczące,nadzory spawalnicze,inspekcje spawalnicze,pomiary zawartości ferrytu,badania nieniszczące ndt,badania prądami wirowymi et,badania twardości ht,badania szczelności lt,badania penetracyjne pt,badania rentgenowskie rt,badania ultradźwiękowe ut,ultradźwiękowe pomiary grubości utt,badania magnetyczno - proszkowe mt,badania techniką phased array i tofd,badania wizualne vt,inżynieria spawalnicza,technika tofd i phased array,badania tofd,badania phased array,skaner do badań,pomiar grubości,laboratorium badań nieniszczących,badania wizualne,badania ultradźwiękowe,badania magnetyczno-proszkowe,badania penetracyjne,ultradźwiękowe pomiary grubości,pomiary twardości,ocena stanu technicznego,badania vt,badania ut,pomiary utt,badania pt,pomiary hl,pomiary hb,pomiary hs,pomiary hrb,pomiary hrc,pomiary hv,badania nieniszczące odkuwek,ndt badania nieniszczące,badania nie

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy

Akwarium Gdyńskie,badania,Bałtyk,biologia,chemia,ekologia,ekonomika rybacka,ekspertyzy,MIR,nauka,oceanografia,polityka,połowy,projekty badawcze,przetwórstwo rybne,R/V Baltica,rybacy,rybactwo,rybak,rybołówstwo,ryby,statek,technologia,PIB

INGEO Sp. z o.o.

Badania geologiczne,badania geotechniczne,wiercenia geologiczne,wiercenia geotechniczne,geologia,geotechnika,wiercenie badawcze,sondowanie CPT,CPT,CPTU,SCPTU,badania pod wiatraki,geologia inżynierska,projekty prac geologicznych,projekty posadowień,fundamentowanie,wzmacnianie gruntów,badanie osuwisk

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
04.02.2024

Port Gdańsk: badania jakościowe zbóż przed wysłaniem ich w świat

Port Gdańsk sukcesywnie oddaje do użytku nowe miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych. W sumie na terenie portu jest już 850 tzw. punktów odstawczych. A będzie jeszcze więcej. W czterech miejscach postojowych (przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej, Załogowej) są rozlokowane rakorafy, urządzenia do pobierania próbek zbóż. By badania ziarna mogły odbywać się również w tracie opadów deszczu, ZMPG S.A. postawił lekkie hale namiotowe. Próbki pobierane są 24 godziny na dobę.
01.08.2023

Nowe rakorafy J.S. Hamilton w Porcie Gdynia. Usprawnią badania zbóż

J.S. Hamilton uruchomił dwa dodatkowe rakorafy. Pozwolą na zwiększenie przepustowości badań zbóż w eksporcie.
10.07.2023

Port Gdynia. Przepustowość badań i przeładunków zbóż będzie większa

W związku ze zwiększonymi przeładunkami zbóż Zarząd Morskiego Portu Gdynia w porozumieniu z terminalami i firmami zajmującymi się badaniami zbóż w porcie podjął decyzję o udostępnieniu części nowego placu manewrowo-składowego do obsługi ciężarówek z tym ładunkiem.
25.04.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A. Źródło: PGE Baltica
10.02.2023

Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych. 
11.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza

Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.
26.09.2019

Lunar Bow – pierwszy częściowo wyposażony statek z Karstensen Shipyard Poland – w drodze do Danii

Lunar Bow w drodze do Danii. To pierwszy częściowo wyposażony statek rybacki zbudowany w Gdyni w Karstensen Shipyard Poland, spółce zależnej duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Trawler (NB 450) przejdzie teraz prace wykończeniowe. Do armatora trafić ma w styczniu 2020 r.
06.08.2019

380-tonowa trafostacja od Mostostalu Pomorze w drodze z Gdańska do Danii. Zobacz załadunek

Kolejny projekt Mostostalu Pomorze zakończony. Tym razem mowa o 380-tonowej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej. Załadunek platformy zakończył się w niedzielę na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków w Gdańsku.
15.04.2019

Wyzwania diagnostyczne branży morskiej na konferencji DMIUT 2018

Wyzwania diagnostyczne branży morskiej to jeden z głównych tematów konferencji Diagnostyka Meteriałów i Urządzeń Technicznych DMIUT 2018, która odbyła się w Gdańsku. W Gdańskim Parku Naukowo-Technicznym eksperci rozmawiali m.in. o nowoczesnej diagnostyce, narzędziach rozwoju i wsparcia oraz o potencjale badań naukowych w tym zakresie. Wydarzenie odbyło się po raz VII.
24.09.2018

Oceanograf już w eksploatacji. Robi wrażenie

Oceanograf, nowoczesny statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w eksploatacji. Chociaż naukowcy wciąż sprawdzają możliwości jednostki, prowadzone są już na niej badania środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego. Z naszą kamerą spędziliśmy dzień na pokładzie tego nowoczesnego katamaranu. Robi wrażenie.
24.08.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Tylko 36% firm starannie bada swoje produkty

Jak wynika ze statystyk, tylko 36% firm bada swoje produkty przed wprowadzeniem ich na rynek, a zaledwie 4% z nich postępuje tak z każdym swoim wyrobem. Dlaczego warto korzystać z laboratoriów i jak można używać ich do rozwiązywania problemów w produkcji, dystrybucji, zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie energooszczędnym rozmawiali uczestnicy konferencji ECO-ON, która w środę odbyła się w Gdańsku.
26.04.2018

Trawler rybacki Rockall zwodowany w SR Nauta

Trzecie w tym roku wodowanie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler dla Karstensens Skibsvaerft AS. Uroczystość odbyła się w piątek. To już dziesiąta jednostka, która powstała w Zakładzie Nowych Budów SR Nauta dla tego duńskiego odbiorcy.
03.06.2017

Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku ma szanse powstać w 2021 r.

Do 2021 r. mogłaby zakończyć się budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – poinformował Michał Michalski, członek zarządu Polenegria S.A., czołowej polskiej firmy inwestującej w budowę farm wiatrowych, podczas konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbywa się w Warszawie. Jego zdaniem na przeszkodzie stoją głównie niedokończone prace nad systemem regulacyjnym.
27.02.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.