Dr inż. Stanisław Gawron, dyrektor Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego, podkreśla, że silniki niskomagnetyczne w całości zostały opracowane w Polsce, a pod względem wykorzystanych podzespołów są niemal całkowicie zbudowane w oparciu o dostawy krajowe. Przekazanie silników do Stoczni Remontowa Shipbuilding, gdzie powstają kolejne niszczyciele min, nastąpi w najbliższych tygodniach.
- W mojej ocenie taki silnik może być naszą specjalnością eksportową, jest on bowiem unikalny w skali światowe, niewielu jest producentów takich urządzeń - podkreśla dyr. Gawron.
Program Kormoran II (projekt 258) to strategiczny inicjatywa Marynarki Wojennej RP na modernizację floty przeciwminowej, mająca na celu zastąpienie wysłużonych trałowców projektu 206 FM.
Program wystartował w 2012 r. umową na budowę trzech prototypowych okrętów, z planowanym wprowadzeniem do służby w latach 2017–2022. Pierwsza jednostka, ORP "Kormoran", weszła do służby w 2017 r., a pozostałe w 2022–2023 r. W marcu 2022 r. MON zadeklarowało zakup kolejnych trzech okrętów, co potwierdzono umową podpisaną w czerwcu 2022 r. Łącznie program zakłada budowę sześciu niszczycieli min, z czego trzy są już w służbie, a pozostałe w różnych fazach budowy. Budżet drugiej serii wyniósł ok. 1,4 mld zł, z terminem dostaw do 2027 r.
Wizualizacja Kormoranów: Stocznia Remontowa Shipbuilding