• <

Wyzwania diagnostyczne branży morskiej na konferencji DMIUT 2018

Dodano: 24.09.2018

Wyzwania diagnostyczne branży morskiej to jeden z głównych tematów konferencji Diagnostyka Meteriałów i Urządzeń Technicznych DMIUT 2018, która odbyła się w Gdańsku. W Gdańskim Parku Naukowo-Technicznym eksperci rozmawiali m.in. o nowoczesnej diagnostyce, narzędziach rozwoju i wsparcia oraz o potencjale badań naukowych w tym zakresie. Wydarzenie odbyło się po raz VII.

– Jeśli chodzi o gospodarkę morską, w tym zakresie próbujemy robić takie badania, które łączą właściwie badania nieniszczące z badaniami niszczącymi, dlatego, że postępując w taki sposób, możemy uzyskać efekt synergii, gdzie w sposób lepszy możemy przewidywać, jak długo konkretny element może jeszcze pracować w sposób bezpieczny – mówi prof. Zbigniew Kowalewski z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

Badania nieniszczące umożliwiają diagnozowanie stanu materiałów, urządzeń oraz konstrukcji i instalacji w sposób nieingerujący w ich strukturę, a więc minimalizujący potrzebę wyłączania ich z eksploatacji. Z jednej strony pozwalają na minimalizację kosztów diagnostyki obligatoryjnej, z drugiej, poszerzają spektrum informacji, jakie można uzyskać pod kątem optymalizacji parametrów eksploatacyjnych. Najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie zaprezentowali obecni na konferencji wystawcy.

– Prezentujemy taką unikalną technologię pozwalającą na wykrywanie nieszczelności na różnego rodzaju instalacjach, gdzie mamy tzw. związki organiczne, czyli lotne związki węgla i wodoru. Jest to stosowane w różnych gałęziach przemysłu, czyli: sektor chemiczny, petrochemiczny, rafineryjny, ale również też sektor morski, jeżeli mówimy o bunkrowaniu paliwa, różnego rodzaju tankowcach czy LNG – tłumaczy Grzegorz Czesnowski, dyrektor ds. technicznych w ASE.

Innowacyjne techniki badań nieniszczących zaprezentował także NNT. To laureat programu Space3ac, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Firma zdobyła prestiżowe wyróżnienie „BEST INVENTION 2018” oraz nagrodę Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W programie opracowała prototyp skanera do badania walców produkowanych w CELSA Huta Ostrowiec.

–  Każdy widzi, że to, co pływa, jest ciężkie, bo puste w środku, a tak naprawdę to „skorupa” stalowa, żelazo. A jeżeli to jest żelazo, to my dzięki temu, że to jest żelazne, możemy badać, wykorzystując właściwości ferromagnetyczne. Jeżeli jest naprężanie, rozciąganie, to da nam większy sygnał, jeżeli ściskanie, ten sygnał będzie mniejszy. Jeżeli jest pęknięcie zauważymy je na powierzchni, nawet przez farbę. Jeżeli np. jest stal zdegradowana, zużyta, „zmęczona”, to jeżeli słuchamy dźwięku, gdy magnesujemy, to się okaże, że miejsca, które są mocno zdegradowane, będą emitowały słabiej, a te, które są „zdrowe” będą lepiej emitowały dźwięk. To są metody badań nieniszczących, które są bardzo proste w użyciu, bardzo tanie i bardzo efektywne – tłumaczy dr Bolesław Augustyniak, prezes NNT.

Uczestnicy konferencji mogli także poznać innowacyjne rozwiązania dostarczane m.in. przez NAVITEST oraz Eddyfi. Wzięli również udział w dyskusjach, podczas których omawiali np. perspektywy współpracy przemysłu i nauki.

– Na konferencji mamy prelegentów z Politechniki Gdańskiej, środowiska biznesowe w postaci dużych przedsiębiorstw, m.in. Huty CELSA, naszych startupów z Parku Naukowo-Technologicznego w Gdańsku oraz przedstawicieli samorządu województwa pomorskiego, którzy wspierają nas i pokazują, z jakich środków unijnych i wsparcia finansowego firmy działające w branży morskiej mogą korzystać. Wierzymy, że takie działania pozwalają integrować branżę morską – mówi Radosław Wika, dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

DMIUT ma swoją genezę w środowisku naukowym, wśród specjalistów zajmujących się szeroko pojętymi badaniami nieniszczącymi w przemyśle. To spotkanie poświęcone współczesnym wyzwaniom w tej właśnie dziedzinie wiedzy, w międzynarodowej nomenklaturze znanej jako NDT – Non Destructive Testing.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.